
Справа № 583/3158/19
2/583/854/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2019 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Сидоренка Р.В.,
за участю секретаря Шаміладзе В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №5 у м. Охтирці справу за позовом Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії,
встановив:
29.07.2019 року управління соціального захисту населення Охтирської міської ради звернулося до суду із вищевказаним позовом в якому просять стягнути із ОСОБА_1 на свою користь надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 2803,73 грн.. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради (далі - Управління) як отримувач субсидії. 27.11.2015 відповідач звернулась до Управління із заявою про призначення субсидії за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із заявою відповідачем було подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, зазначила склад своєї сім`ї - 3 особи (заявниця та два сина).На підставі поданої заяви та декларації відповідачу було призначено субсидію на період з жовтня 2015 року по квітень 2016 року. На наступний опалювальний сезон з жовтня 2016 по квітень 2017 року. У січні 2017 року у одержувача субсидії змінився склад сім`ї (за адресою домогосподарства зареєстровано онука відповідачки ОСОБА_2 ), про що відповідачка не повідомила позивача протягом місяця. Про зміну складу сім`ї відповідачки управлінню соціального захисту населення стало відомо у вересні 2017 року при надходженні інформації з відділу з питань державної реєстрації виконавчого комітету Охтирської міської ради. 21.09.2017 відповідачці особисто було роз`яснено наслідки порушення нею умов отримання житлової субсидії, а саме повернення надміру отриманих коштів до державного бюджету. Відповідачка 21.09.2017 надала заяву, в якій визнала порушення порядку отримання субсидії та зобов`язувалась повернути надміру отримані кошти. Позивачем припинено надання субсидії відповідачці з лютого 2017 року. Розмір надміру отриманих відповідачкою коштів субсидії за період з лютого 2017 по квітень 2017 року становить 8418,88 грн. 24.11.2017 ОСОБА_1 надала заяву згідно якої зобов`язувалась повертати кошти по 1403,15 грн. щомісяця та до 25.05.2018 зобов`язувалась повернути надміру отримані кошти в повному обсязі. ОСОБА_1 добровільно частинами повертала кошти до березня 2018 року та сплатила заборгованість в сумі 5615,15 грн. Залишок заборгованості складає 2803,73 грн., відповідачка більше року не повертає кошти.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, подала письмову заяву якою прохала провести заочний розгляд справи та винести заочне рішення.
Відповідачка в судове засідання не з`явилася, хоча про місце та час розгляду справи була повідомлена належним чином. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає повному задоволенню з огляду на наступне.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі в тексті - Положення).
Відповідно до п. 6 Положення (в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг (далі - орендар).
Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу (п. 7 Положення).
Згідно п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Судом встановлено, що 27.11.2015 ОСОБА_1 звернулась із заявою до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про призначення житлової субсидії (а.с. 6).
При цьому у заяві відповідач власноруч зазначила, що вона ознайомлена з порядком призначення соціальної допомоги та повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Разом із заявою про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де зазначила склад своєї сім`ї - 3 особи (заявниця та два сина)(а.с. 6 на звороті).
За результатами розгляду звернень відповідачу було призначено та виплачено субсидію жовтня 2015 року по квітень 2016 року. На наступний опалювальний сезон з жовтня 2016 по квітень 2017 року.
Відповідно до пункту 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У бланках декларації на призначення субсидії від 27.11.2015 ОСОБА_1 власним підписом підтвердила, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі отримувач субсидії зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії. (а.с. 6).
У січні 2017 року у одержувача субсидії змінився склад сім`ї (за адресою домогосподарства зареєстровано онука відповідачки ОСОБА_2 ), про що відповідачка не повідомила позивача протягом місяця. Про зміну складу сім`ї відповідачки управлінню соціального захисту населення стало відомо у вересні 2017 року при надходженні інформації з відділу з питань державної реєстрації виконавчого комітету Охтирської міської ради (а.с. 10).
Відповідачка 21.09.2017 надала заяву, в якій визнала порушення порядку отримання субсидії та зобов`язувалась повернути надміру отримані кошти (а.с. 8).
Позивачем припинено надання субсидії відповідачці з лютого 2017 року. Розмір надміру отриманих відповідачкою коштів субсидії за період з лютого 2017 по квітень 2017 року становить 8418,88 грн. (а.с. 9).
24.11.2017 ОСОБА_1 надала заяву згідно якої зобов`язувалась повертати кошти по 1403,15 грн. щомісяця та до 25.05.2018 зобов`язувалась повернути надміру отримані кошти в повному обсязі.(а.с. 11).
ОСОБА_1 добровільно частинами повертала кошти до березня 2018 року та сплатила заборгованість в сумі 5615,15 грн.
З аналізу частини 4 пункту 13 Положення вбачається, що відповідальність за подання достовірних і повних відомостей про доходи і майно, що впливає на призначення субсидії покладено на заявника і останній повинен вжити всіх розумних заходів для отримання повної інформації, яка необхідна для призначення субсидії.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими та з відповідача підлягає стягненню надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 2803 гривні 73 копійки.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1921 грн.
На підставі викладеного, керуючись Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, ст. ст. 10, 11, 13, 133, 141, 258-259, 263-265, 267-268, 280-284, 289, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (код ЄДРПОУ: 23294808, вул. Перемоги, 1, м. Охтирка, Сумська область) надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 2803 гривні 73 копійки та судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1921 гривню, а всього - 4724 (чотири тисячі сімсот двадцять чотири) гривень 73 копійки.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Охтирського міськрайсуду
Сумської області Р.В.Сидоренко