Рішення № 84098784, 09.09.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
560/1964/19
Номер документу
84098784
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1964/19

РІШЕННЯ

іменем України

09 вересня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить застосувати заходи реагування шляхом повного зупинення роботи АЗС ФОП ОСОБА_1 , розташованої за адресою Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Голозубинці, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в акті перевірки від 28.05.2019 №110.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що подальша експлуатація АЗС, розташованої за адресою Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Голозубинці створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що може спричинити загрозу життю та здоров`ю людей.

Ухвалою від 05.07.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У встановлений ухвалою від 05.07.2019 строк відповідачка відзив до суду не надала.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 03.05.2019 №253 в період з 27.05.2019 по 28.05.2019 посадова особа відповідача здійснила позапланову перевірку щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ФОП ОСОБА_2 .

За результатами перевірки складений акт від 28.05.2019 №110, яким встановлені порушення відповідачем вимог Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗУ), закону України "Про об`єкти підвищеної небезпеки" від 18.01.2001 №2245-111 (далі - ЗУ "Про ОПН"), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417 (далі - НАПБ А.01.001-2014), ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Порядку здійснення навчання діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 №444 (далі - Порядок здійснення навчання діям у надзвичайних ситуаціях), Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 (далі - НАПБ А.01.058-2008/112), Положення про державний реєстр потенційно небезпечних об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 №1288 (далі - Положення про державний реєстр потенційно небезпечних об`єктів), Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 (далі - Порядок ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки), Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 №11 (далі - Положення про ЗДСЦЗ), Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об`єктового рівня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2002 №843 "Про затвердження Загального положення про спеціальну Урядову комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об`єктового рівня" (далі - Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об`єктового рівня), Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв`язку у сфері цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 №733 (далі - Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв`язку у сфері цивільного захисту), Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 (далі - Порядок забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту), Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 №879 (далі - ПТБ), Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №841 (далі - Порядок проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру), а саме:

1. Суб`єктом господарювання не зареєстрована декларація відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (пункт 2 статті 57 КЦЗУ);

2. Не проведена оцінка (експертиза) протипожежного стану об`єкта (пункт 2 статті 57 КЦЗУ);

3. Не проведена перевірка усіх пристроїв блискавкозахисту відповідно до вимог ДСТУ Б В. 2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" (розділ IV пункт 1.21 НАПБ А.01.001-2014);

4. Усі металоконструкції та електропровідні неметалеві частини технологічного обладнання (паливо-роздавальні колонки) не приєднані до заземлювального пристрою для захисту від прямих ударів блискавки і заземлення високих потенціалів (розділ VI пункт 10.8 НАПБ А.01.001 - 2014);

5. До роботи на АЗС допускаються особи, які не пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму (розділ VI пункт 10.1 НАПБ А.01.001 - 2014);

6. Для відкривання і закривання пробок металевої тари, проведення робіт із обслуговування та ремонту технологічного обладнання у вибухонебезпечних зонах АЗС не забезпечено інструментом з металу, що не утворює іскор (розділ VI пункт 10.11 НАПБ А.01.001-2014);

7. АЗС не забезпечена справним зовнішнім протипожежним водопостачанням (пожежним резервуаром об`ємом не менше 200 м куб.) із влаштованим під з`їздом з майданчиком розміром не менше 12х12 м (розділ V пункт 2.1 підпункт 5 НАПБ А.01.001-2014, пункт 1 стаття 11 розділ IV НАПБ А.01.058-2008/112);

8. На АЗС з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснені за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (розділ IV пункт 1.6 НАПБ А.01.001-2014);

9. Не проведені замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділ IV пункт 1.20 НАПБ А.01.001-2014);

10. АЗС не забезпечені розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (пункт 31 стаття 1 розділ VII НАПБ А.01.058-2008/112 );

11. АЗС не забезпечена переносним газоаналізатором у вибухозахищеному виконанні (пункт 30 стаття 1 розділ VII НАПБ А.01.058-2008/112);

12. АЗС не забезпечена гучномовним зв`язком (розділ V 10.5 НАПБ А.01.001-2014);

13. Приміщення АЗС не обладнане автоматичною пожежною сигналізацією (розділ V пункт 1.2 НАПБ А.01.001-2014, додаток А.1 ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту");

14. АЗС не забезпечена первинними засобами пожежогасіння у відповідності до норм належності (пункт 6 додаток 2, пункт 8 розділ XI НАПБ В.01.058-2008/112);

15. Не проведена реєстрація ОПН в державному реєстрі потенційно небезпечних об`єктів (пункт 8 Положення про державний реєстр потенційно небезпечних об`єктів);

16. Не проведена ідентифікація об`єкта підвищеної небезпеки з урахуванням сумарної маси небезпечних речовин що може знаходитись на об`єкті при повному завантаженні відповідно до технологічного регламенту або проектної документації (пункт 3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки);

17. Не розроблений та не погоджений у встановленому порядку план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій (статті 20, 130 КЦЗУ, стаття 11 ЗУ "Про ОПН", статті 31 Положення про ЄДСЦЗ);

18. Не проведене декларування об`єкта підвищеної небезпеки (статті 20 КЦЗУ, пункт 3 Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки);

19. Не проведена експертиза декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки (пункт 7 Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 "Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки");

20. Об`єкт не обладнаний системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення (пункт 3 статті 53 КЦЗУ; Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв`язку у сфері цивільного захисту);

21. На об`єкті не створена об`єктова система оповіщення (пункт 3 статті 53 КЦЗУ; Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв`язку у сфері цивільного захисту).

22. Не забезпечено працівників об`єкту засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин (стаття 20 КЦЗУ, додаток 2 Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту);

23. З усіма працівниками для набуття практичних навиків попередження аварій і ліквідації їх наслідків не проведено навчання діям та способам захисту в разі виникнення аварійних ситуацій та аварій, про що у журналі реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки відсутні відповідні записи (статті 20, 39, 40 КЦЗУ, стаття 11 Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях);

24. Не розроблені бланки регламентів надання інформації про аварію та повідомлення про надзвичайну ситуацію, які не погоджені в ГУ ДСНС України у Хмельницькій області (Додаток 1 ПТБ);

25. Відсутній графік спеціальних об`єктових тренувань з питань цивільного захисту (стаття 20 КЦЗУ, стаття 17 Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях);

26. Не створена об`єктова комісія з питань надзвичайних ситуацій (стаття 11 Положення про ЄДСЦЗ);

27. Не розроблене та не затверджене керівником об`єкта положення про об`єктову комісію з питань надзвичайних ситуацій (стаття 11 Положення про ЄДСЦЗ, пункт 7 Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об`єктового рівня);

28. Для планування, підготовки та проведення евакуації наказом керівника не призначена особа, що виконує функції комісії з евакуації (стаття 17, 20, 21, 22 Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру);

29. Відсутній план проведення евакуації при виникненні надзвичайних ситуацій (статті 17, 30, 36 Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру);

30. Не створений на об`єкті матеріальний резерв для попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій (пункт 18 стаття 20, стаття 98 КЦЗУ, пункт 3 розділ III ПТБ).

Відповідачка заперечення або зауваження до проведеної перевірки та складеного акту не надала.

Вважаючи, що подальша робота АЗС, розташованої за адресою Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Голозубинці, створює загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до частини 7 статті 7 закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За змістом частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Положеннями статті 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Суд враховує, що відповідачка у визначений законодавством строк відзиву на позов не подала, не надала доказів усунення виявлених порушень, зафіксованих в акті від 28.05.2019 №110.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, враховуючи, що порушення відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту створює загрозу життю та здоров`ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, суд вважає, що позовні вимоги про застосування заходів реагування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За змістом частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заходи реагування шляхом повного зупинення роботи АЗС, розташованої за адресою Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Голозубинці, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в акті перевірки від 28.05.2019 №110.

Судовий збір з відповідача не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (Голозубинці , Дунаєвецький район , Хмельницька область , 32466 , РНОКПП - НОМЕР_1 )

Головуючий суддя Г.В. Лабань