ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 2-а-12394/08/0470
17 листопада 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шлай А.В.
при секретарі Поліщук А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомпанія Сан», ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання недійними установчі документи та свідоцтва платника податку на додану вартість, -
в с т а н о в и в :
Марганецька об'єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомпанія Сан», ОСОБА_1, ОСОБА_2, в якому просить визнати недісними установчі документи Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомпанія Сан» - Статут з дати його державної реєстрації з 04.10.2006 року; визнати недійсним свідоцтво платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомпанія Сан» № 03848806 від 18.10.2006 року з моменту видачі.
Представник позивача не зявився у судове засідання, надав суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, позов підтримує у повному обсязі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, у судове засідання не прибув, про причини неявки не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подав.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, встановив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрокомпанія Сан» зареєстроване Томаківською районною державною адміністрацією 04.10.2006 року за № 12181020000000215, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи. Відповідач перебуває на обліку у Марганецькій об'єднаній державній податковій інспекції як платник податків з 05.10.2006 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 05.10.2006 року № 140. Товариство у встановленому порядку внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб підприємців та присвоєно код 33893002. Відповідно до реєстраційних документів юридичною адресою ТОВ «Агрокомпанія Сан» є: 53540, Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Миронове, вул. Леніна, 99. Згідно Статуту товариству, затвердженого протоколом № 1 від 25.09.2006 року установчих зборів учасників ТОВ «Агрокомпанія Сан», , власниками товариства є ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Як зазначила Марганецька об'єднана державна податкова інспекція в позовній заяві, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ніякого відношення до реєстрації ТОВ «Агрокомпанія Сан» та до його фінансово-господарської діяльності не мають, грошових внесків в статутний фонд товариства не вносили, печатки та установчі документи у них відсутні. Підставою для звернення позивача до суду є пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надані начальнику ВПМ Нікопольської ОДПІ полковнику податкової міліції Корсуну А.В. та постанова Шевченківського районного суду про закриття провадження по кримінальній справі за обвинуваченням ОСОБА_4 по ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України у зв'язку з його смертю.
Відповідно до ч.1,2 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Частиною 1 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно п.17 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Таким чином, діюче законодавство не надає право державним податковим органам на звернення до суду з позовами про визнання недійсними установчих документів, записів про державну реєстрацію, свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання та свідоцтва про реєстрацію платником податку на додану вартість.
Разом з тим, слід зазначити, що предметом судового спору не можуть бути, зокрема, вимоги органів державної податкової служби, які не ґрунтуються на законі та не випливають з їх компетенції і завдань. Так, посилання Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції на недійсність установчих документів може бути підставою позову про припинення юридичної особи, але не самостійним предметом позову.
Марганецькою об'єднаною державною податковою інспекцією не надано суду жодних доказів на підтвердження таких підстав та наявності порушень закону, допущених при створенні Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомпанія Сан», ні подальше існування таких порушень, які неможливо усунути. Позовні вимоги щодо припинення юридичної особи відповідача позивачем не пред'явлені. Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Правом на участь представника у судовому засіданні позивач не скористався, направивши до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Положеннями ст.70 КАС України встановлено належність та допустимість доказів, відповідно до якої обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимога позивача щодо припинення юридичної особи підлягають задоволенню, як обґрунтована та підтверджена належними доказами, у задоволені решти позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
В задоволенні адміністративного позову Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом десяти днів заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку, встановленому ч.5 ст. 186 КАС України без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 23 листопада 2009 року.
Суддя А.В. Шлай