Рішення № 84097837, 02.09.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2019
Номер справи
260/1076/19
Номер документу
84097837
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

02 вересня 2019 року м. Ужгород№ 260/1076/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30 червня 2019 року позивач звернувся до відповідача з запитом про надання публічної інформації, шляхом заповнення та відправлення електронної форми на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області. Однак, станом на 26 липня 2019 року відповідачем відповіді на інформаційний запит від 30 червня 2019 року, за реєстраційним номером Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області ПІ-21/8/4-19 від 01.07.2019 року, не було надано позивачу, а тому вважає такі дії/бездіяльність відповідача (розпорядника інформацій) за запитом від 30 червня 2019 року протиправними та такими, що обмежують його в доступі до публічної інформації. Також станом на 26 липня 2019 року на електрону та поштову адресу позивача зазначені в запиті на інформацію від 30 червня 2019 року не надходив лист-інформування позивача щодо продовження строку розгляду інформаційного запиту від 30 червня 2019 року. Звертає увагу, що позивач пунктом 4 прохальної частини інформаційного запиту від 30 червня 2019 року, за реєстраційним номером ГУ Держгеокадастру в Закарпатській області № ПІ-21/8/4-19 від 01.07.2019 року просив відповідача надати відповідь на інформаційний запит виключно на електронну адресу у вигляді скан-копій документів, що на думку позивача, відповідачем не було зроблено у встановлений 5-ти денний термін розгляду запиту на інформацію, відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечив, обґрунтовуючи тим, що позивач 30 червня 2019 року звернувся з запитом про надання публічної інформації шляхом заповнення та відправлення електронної форми на веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області. У даному запиті позивач просив надати інформацію про осіб, які вносили відомості до Державного земельного кадастру по земельним ділянкам. Даний запит відповідачем зареєстровано в системі електронного - документообігу "ДОК ПРОФ" від 01.07.2019. № ПІ-21/8/4-19. Звертає увагу, що вищезазначену інформацію позивач просив надати виключно на електронну адресу у вигляді скан-копій документів. Так, 05.07.2019 з електронної скриньки Головного управління на електронну поштову адресу, вказану позивачем в інформаційному запиті, направлено відповідь на інформаційний запит позивача. Звертають увагу суду, що позивачем у запиті на інформацію зазначено дві електронні адреси та відповідно відповідачем, відповідь надсилалась на обидві електронні адреси. Однак, зазначає, що станом на момент надіслання відповіді, електронна пошта запитувача (позивача) була недійсною або запитувачем була заблокована електронна адреса розпорядника інформації, відтак доставка на неї кореспонденції була неможливою.

Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, розглянувши доводи сторін, наведені ними в письмових заявах, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до пунктів 1-3, підпунктів 13, 19 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17 листопада 2016 року № 308: Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане. Голова місцевої державної адміністрації координує діяльність Головного управління і сприяє йому у виконанні покладених на нього завдань.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про інформацію» інформація - це будя-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Згідно з ст. 5 вказано Закону, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Положення статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якими свобода одержувати і передавати інформацію без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів, як складова права на свободу вираження поглядів, гарантоване від обмежень, які не встановлені законом і не є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, або охорони здоров`я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації".

Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості розпорядників публічної інформації і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

За визначенням статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь- якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, всі ановлених законом.

Отже, публічна інформація може бути двох видів: 1) створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством; 2) яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Одним зі шляхів забезпечення доступу до інформації є її надання за запитами на інформацію, відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

У свою чергу, згідно з п. 1 частини 1 ст. 13 цього Закону, розпорядниками інформації для цілей цього закону визнаються: суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Таким чином, відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області є розпорядником інформації у розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації", на якого покладено обов`язок надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також, у разі потреби, перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації відповідно до пункту 6 статті 14 цього Закону.

У відповідності до ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов`язані: 1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; 6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації.

Положеннями ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначені вимоги до запиту на інформацію.

Так, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм, запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника.

Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.

Згідно зі ст.. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов`язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено випадки, у яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, а саме: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо і запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обгрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Судом встановлено, що позивач, 30 червня 2019 року, звернувся з запитом про надання публічної інформації шляхом заповнення та відправлення електронної форми на веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області.

У даному запиті позивач просив надати інформацію про осіб, які вносили відомості до Державного земельного кадастру по земельним ділянкам із наступними кадастровими номерами:

- земельна ділянка, кадастровий номер якої згідно з відомостями Державного земельного кадастру 2110100000:33:001:0155 (земельна ділянка з цільовим призначенням 02,01 Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею: 0,0384 га, яка розташована за адресою: площа Гренджі - Донського, 3, м . Ужгород, Закарпатська область;

- земельна ділянка, кадастровий номер якої згідно відомостей Державного земельного кадастру 2110100000:33:003:0214 (земельна ділянка з цільовим призначенням 02,01 Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, і спорду (присадибна ділянка), площею: 0,09 га, яка розташована за адресою: площа Гренджі-Донського, 3, м. Ужгород, Закарпатська область.

Також позивач просив надати копії проектів, технічних документацій (усіх наявних там аркушів), розроблених інженерами-землевпорядниками на наступні земельні ділянки:

- земельна ділянка, кадастровий номер якої згідно відомостей Державного земельного кадастру 2110100000:33:001:0155 (земельна ділянка з цільовим іпризначенням 02,01 Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею: 0,0384 га, яка розташована за адресою: площа Гренджі - Донського, 3, м. Ужгород, Закарпатська область;

- земельна ділянка, кадастровий номер якої згідно відомостей Державного земельного кадастру 2110100000:33:003:0214 (земельна ділянка з цільовий призначенням 02,01 Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею: 0,09 га, яка розташована за адресою: площа Гренджі-Донського, 3, м. Ужгород,Закарпатська область.

Даний запит відповідачем зареєстровано в системі електронного документообігу «ДОК ПРОФ» від 01.07.2019 року № ПІ-21/8/4-19.

Суд звертає увагу, що вищезазначену інформацію позивач просив надати виключно на електронну адресу у вигляді скан - копій документів.

Так, за змістом ч. 2 ст. ст.. 34 Конституції України та ч. 2 ст. 7 Закону України «Про інформацію», особа має право вибирати на власний розсуд форму копій документів, які вона запитує, а саме паперову чи електронну. У разі, якщо переведення в електронну форму (сканування) не є технічно неможливим та не покладає на розпорядника надмірний тягар, враховуючи ресурсні можливості, вимога щодо надання копій запитуваних документів у сканованій формі повинна бути задоволена (пункт 11.2. постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 № 10 "Про практику застосування адміністративними судами і законодавства про доступ до публічної інформації").

Частиною 5 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", також передбачено можливість зазначення у запиті лише електронної адреси. Це свідчить про можливість обрання виключно електронної форми листування з розпорядником інформації і, відповідно, отримання відповіді на запит тільки на електронну адресу.

У разі, якщо запитувач просить надати відповідь на електронну адресу, розпорядник інформації повинен з дотриманням вимог діловодства оформити лист-відповідь (поставити підпис, вказати посаду, дату і номер реєстрації листа) та надіслати його у сканованому вигляді на електронну адресу запитувача.

Як встановлено судом, за результатами розгляду запиту, відповідачем була підготовлена відповідь від 04.07.2019 року № ПІ-21/8-304/0/63-19 на запит позивача від 30.06.2019 року за вхідним номером реєстрації ПІ-21/8/4-19 від 01.07.2019 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією відповіді.

Так, 05.07.2019 року з електронної скриньки відповідача на електронну поштову адресу, вказану позивачем в інформаційному запиті, направлено відповідь на інформаційний запит позивача, що підтверджується наявним в матеріалах справи скріншотом відповідного електронного листа з поштової скриньки відповідача.

Суд звертає увагу, що позивачем у запиті на інформацію, було зазначено різні електронні адреси, та враховуючи вказане відповідачем було надіслано відповідь на обидві електронні адреси позивача, що підтверджується наявними в матеріалах справи скріншотами.

Суд зазначає, що 05.07.2019 року на поштову адресу zakarpattia@land.gov.ua з поштового сервера Mailer-Daemon@mail.dazru.gov.ua надійшов звіт, згідно з яким повідомлення на електронні адреси позивача не було прийнято».

Суд погоджується з відповідачем, що така помилка може виникати, якщо електронна адреса одержувача недійсна або повернено сервером електронної пошти одержувача, оскільки електронна адреса відправника блокується одержувачем.

Враховуючи наведене, суд звертає увагу, що, станом на момент надіслання відповіді, електронна пошта запитувача була недійсною або запитувачем була заблокована електронна адреса розпорядника інформації, відтак доставка на неї кореспонденції була не можливою.

Як вже вище зазначалося, згідно з ч. 5 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію, має містити:

- ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронно пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є;

- загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;

- підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Судом встановлено, що у своєму запиті позивач просив надіслати йому інформацію саме електронною поштою, що і було зроблено посадовою особою відповідача в даному випадку.

Суд звертає увагу, що положеннями Закону України "Про доступ до публічної інформації" не передбачено обов`язку розпорядника інформації перевіряти наявність чи відсутність скасування адреси електронної пошти запитувача публічної інформації, вказаної у запиті.

Після отримання запиту про інформацію перевіряється дотримання вимог щодо нього, передбачених ч. 5 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", в тому числі і щодо зазначення в ньому поштової адреси або адреси електронної пошти, а також номера засобу зв`язку, якщо такий є, а не правильність їх написання чи дійсність, тощо.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідь на запит про отримання публічної інформації була надана позивачу у встановлений законом строк, а її фактичне не отримання запитувачем відбулося не через протиправну бездіяльність відповідача.

Таким чином, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, оскільки за результатами запиту позивачу надано відповідь у встановлені законодавством строки, у формі, яку зазначив позивач, згідно з вимогами ст.. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України: у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає до задоволення.

На підставі наведеного та керуючись ст. 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, каб. 298, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 39766716) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено судом та підписано 09.09.2019 року.

СуддяC.А. Гебеш