Рішення № 84097645, 09.09.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
300/1570/19
Номер документу
84097645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" вересня 2019 р. справа № 300/1570/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в особі відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №2 щодо відмови 20.06.2019 року позивачу у призначенні йому пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в особі Галицького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) призначити з 05.06.2019 року пенсію за віком відповідно до статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».

Позов мотивовано тим, що позивач з 06.06.2019 року був звільнений з роботи у зв`язку із скороченням чисельності та штату. Таке звільнення мало місце менш ніж за півтора року до досягнення позивачем пенсійного віку. 11.06.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Галицького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою про призначення йому пенсії відповідно до статті 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні". Листом від 20.06.20019 року відмовлено у призначенні такої пенсії у зв`язку з тим, що стаття 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" виключена Законом України № 76 від 28.12.2014 року. Позивач вважає таку відмову протиправною, яка винесена без врахування Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2018 р. № 5-р/2018.

Ухвалою суду від 29.07.2019 року відкрито провадження у даній справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 1-2).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 14.08.2019 року. Щодо заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві (а.с. 23-24). Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що рішенням Конституційного Суду не зазначено порядок його виконання, у зв`язку з чим пенсійний фонд звертався за роз`ясненням до Міністерства соціальної політики України. Оскільки на даний час відповідні роз`яснення до Пенсійного фонду не надходили, то вказаний позивачем вид дострокової пенсії не призначається, тому 20.06.2019 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

05 червня 2019 року ОСОБА_1 наказом за №227-К звільнений з посади заступника начальника Тернопільського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів (Рогатинський промисловий майданчик) (табельний номер - 50024055), у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників (п.1 ст. 40 КЗпП України) (а.с. 13).

На день звільнення страховий стаж позивача станом на 11.06.2019 року становить понад 42 роки 7 місяців 0 днів, про що свідчить копія трудової книжки, надана позивачем (а.с.10-12, 27).

11.06.2019 року позивач звернувся до Галицького відділу з питань призначення та перерахунку пенсії № 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про призначення йому згідно статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16 грудня 1993 року № 3721-XII дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (а.с.14).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надало відповідь позивачу, що право на пенсію він набуде у віці 60 років, а дострокову пенсію призначити ОСОБА_1 за нормами статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» неможливо, так як Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76 виключено статтю 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» та п. «г» статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» (а.с. 14).

20.06.2019 року за № 4 відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком, у зв`язку із тим, що на законодавчому рівні не врегульовано право на призначення таких пенсій та відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком тільки після досягнення 60 років за наявності страхового стажу не менше 25 років по 31 грудня 2018 року. Зокрема для чоловіків, які народилися 1960 року пенсійний вік наступить в 2020 році (60 років), стаж необхідний для призначення пенсії за віком не менше 27 років (а.с.25-26).

01.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся зі скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про скасування рішення за № 9 від 20.06.2019 року, призначення пенсії на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» (а.с. 15-16).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 08.07.2019 року листом за № ЧО-969, повідомило позивача, що право на пенсію за віком набуде після досягнення загальновстановленого пенсійного віку - 60 років, тобто 11.01.2020 року та за наявності не менше 27 років страхового стажу. Крім того, Пенсійний фонд пояснив ОСОБА_1 , що після набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України №5-р/2018 на законодавчому рівні не врегульовано право на призначення таких пенсій, порядок та умови їх призначення та виплати, а також перелік необхідних документів для призначення дострокової пенсії за нормами статті 21 Закону № 3721-XII (а.с.17).

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері призначення громадян України пенсії за віком є Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, відповідно до якого здійснюється призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

За приписами статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до части першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років, а з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на день звернення до відповідача (11.06.2019 року) був особою, яка досягла 59 річного віку.

В розумінні вимог ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV позивач, як особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , має право на призначення пенсії за віком після досягнення ним 60 річного віку.

За приписами ст. 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" від 16 грудня 1993 року №3721-XII (далі - Закон № 3721-XII) особам, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров`я, гарантувалося право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Виплата пенсій особам, звільненим у зв`язку з виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров`я, зазначеним у частині першій цієї статті, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення ними пенсійного віку.

Відповідно до підпункту 3 пункту 12 розділу І Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII вказана правова норма ст. 21 Закону № 3721-XII була виключена.

Разом з тим, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2018 року № 5-р/2018 положення підпункту 3 пункту 12 розділу І Закону № 76-VIII визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

З набуттям чинності вказаного Рішення Конституційного Суду України держава знову гарантує право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку громадянам похилого віку, трудовий договір з якими розірвано з причин, які не залежали від їх волі та не були наслідком дій цих осіб.

Як встановлено судом позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 06.06.2019 року був звільнений з роботи з філії «Управління магістральних газопроводів «Прикарпаттрансгаз», відповідно до вимог п. 1 ст. 40 КЗпП України (у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників).

Крім того, слід зазначити, що загальний страховий стаж позивача становить 42 років 08 місяців та 07 дні, що підтверджено рішенням № 4 від 20.06.2019 року та копією трудової книжки (а.с. 10-12, 25).

Як зазначено в оскаржуваному рішенні, підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії за віком вказано відсутність права на таку пенсію на дату звернення.

Таке рішення відповідача є протиправним та стало наслідком неврахування вимог зазначеного Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2018 р. № 5-р/2018 щодо відновлення чинності положень ст. 21 Закону № 3721-XII.

На день звернення (11.06.2019 року) позивача до відповідача позивач був особою звільненою з роботи у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі скорочення чисельності або штату працівників. На день такого звільнення позивачу виповнилося 59 років, тобто таке звільнення мало місце менш ніж за півтора року до досягнення Позивачем пенсійного віку (60 років), встановленого статтею 26 Закону №1058-IV.

Зазначене свідчить про наявність порушеного права позивача протиправним рішенням відповідача.

Щодо позиції відповідача згідно якої у зв`язку із тим, що на законодавчому рівні не врегульовано право на призначення позивачеві такої пенсії, а тому він не має право її отримувати, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно пункту 1 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина.

Отже, відповідач по справі, будучи суб`єктом владних повноважень зобов`язаний діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а враховуючи те, що він відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, відповідач зобов`язаний виконувати вимоги статті 21 Закону №3721-XII, які надають позивачеві право на пенсію.

Відсутність механізмів призначення пенсії не позбавляє позивача гарантій встановлених статтею 21 Закону №3721-XII, в іншому випадку це б суперечило верховенству права.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд вважає, що позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, а тому зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити призначення та виплату йому пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» з 05.06.2019 року - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768,40 грн, згідно з квитанцією № 0.0.1417161600.1 від 22.07.2019 року (а.с.3).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 з 05.06.2019 року пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» .

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Грицюк П.П.