
Дата документу 05.09.2019
Справа № 320/4406/19
Провадження 1-кс/937/4972/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«05» вересня 2019 року м. Мелітополь
Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Колодіна Л.В.,
за участю секретаря – Арифової Л.А.,
розглянувши клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління ДБР, розташованого у м. Мелітополі Воронцова А.В. про уточнення поставлених на вирішення питань при винесенні ухвали про доручення проведення судово-економічної експертизи по матеріалам кримінального провадження № 42019010000000027 від 09.04.2019, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
В С Т А Н О В И В:
До Мелітопольського міськрайонного суду надійшло клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління ДБР, розташованого у м. Мелітополі Воронцова А.В. про уточнення поставлених на вирішення питань при винесенні ухвали про доручення проведення судово-економічної експертизи по матеріалам кримінального провадження № 42019010000000027 від 09.04.2019, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що Другим слідчим відділом СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, проводиться досудове слідство у кримінальному провадженні № 42019010000000027 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.04.2019 за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом зловживання владою і службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, службовими особами Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, при митному оформленні товарів 31 групи (селітра, мінеральні добрива, аміачна селітра та ін.) за період з 01 грудня 2018 року по теперішній час.
Досудове розслідування розпочато за депутатським запитом народного депутата України ОСОБА_1 , в якому він просить розпочати досудове розслідування у зв`язку із порушення чинного законодавства посадовими особами Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Відповідно до змісту запиту, до нього звернувся громадянин України ОСОБА_2 , та повідомив, що з грудня по теперішній час в зоні діяльності названої вище Митниці, здійснюється оформлення товарів 31 групи (селітра, мінеральні добрива, аміачна селітра та ін.) із порушенням ст.ст. 356, 260 Митного кодексу України.
Крім того, в ході розслідування з Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі отримано акт внутрішньої перевірки митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 27.04.2018, яка проводилася згідно із наказу Херсонської митниці ДФС від 02.02.2018 № 41 з урахуванням наказів Херсонської митниці ДФС від 28.02.2018 № 83, від 30.03.2018 № 112, від 24.04.2018 № 146.
Згідно з висновками вказаної перевірки на вказаному митному посту встановлені непоодинокі випадки порушення вимог статті 247 Митного кодексу України; постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 93 "Про справляння плати за виконання митних формальностей митними органами поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів"; Порядку справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установленим для них, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.12.2013 № 804, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.01.2014 за № 11/24788 (Порядок від 16.12.2013 № 804); Порядку справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установлених для них, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.10.2017 № 862, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.11.2017 за№ 1385/31253.
Суть порушення полягає у наступному.
Відповідно до частини 1 статті 247 Митного кодексу України митне оформлення здійснюється в місцях розташування відповідних підрозділів органів доходів і зборів протягом робочого часу, встановленого для цих органів.
Відповідно до частини 7 статті 247 за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи митні формальності можуть виконуватися органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів, а також поза робочим часом, установленим для них. Форма письмового звернення визначена Порядком від 16.12.2013 № 804, та Порядком від 23.10.2017 № 862 (який скасував дію Порядку від 16.12.2013 № 804).
Згідно частини 8 статті 247 Митного кодексу України, за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для них, із заінтересованих осіб справляється плата у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, та в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пункту 1.6. розділу 1 Порядку від 16.12.2013 № 804, (пункту 6 розділу 1 Порядку від 23.10.2017 № 862) рішення про виконання митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів у робочий час приймається посадовою особою, уповноваженою на це наказом керівника митниці (митниці ДФС), на підставі вищезазначеного звернення особи шляхом проставляння на зверненні резолюції.
Порядок нарахування та внесення плати за виконання митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів визначено розділом 2 Порядку від 16.12.2013 № 804 (розділом 2 Порядку від 23.10.2017 № 862).
Нарахування плати здійснюється за розмірами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 93, та становить 20 євро (ЕІЖ) за кожну повну та неповну годину виконання митних формальностей у робочий час поза місцем розташування органів доходів і зборів, незалежно від кількості посадових осіб органів доходів і зборів, залучених до їх проведення.
Згідно з розділом 2 Порядку від 16.12.2013 № 804 (розділом 2 Порядку від 23.10.2017 № 862) до часу, витраченого посадовою особою органів доходів і зборів на виконання митних формальностей поза місцем розташування цих органів, зараховується також час, витрачений нею на проїзд до місця проведення митних формальностей та у зворотному напрямку.
Відповідно до пункту 1.2. розділу 1 Порядку від 16.12.2013 № 804, (пункту 2 розділу 1 Порядку від 23.10.2017 № 862) місцем розташування органів доходів і зборів є адреси, зазначені у положенні про митницю (митницю ДФС) та положенні про митний пост, що затверджені у порядку, визначеному Митним кодексом України.
Частиною 2 статті 547 Митного кодексу України визначено, що положення про митні пости затверджуються керівниками відповідних митниць.
Згідно Положення про митний пост "Херсон-порт" Херсонської митниці ДФС, затвердженого наказами Херсонської митниці ДФС від 24.07.2015 № 163, від 16.03.2016 № 141 та від 11.11.2016 № 457, митний пост розташований за адресою 73000, Україна, м. Херсон, Одеська площа, 6. Відділ митного оформлення № 1 митного поста розташований за адресою 73000, Україна, м. Херсон, Одеська площа, 6.
Згідно класифікатора видів надходжень бюджету, що контролюються митними органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 "Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій" для плати за виконання митних формальностей поза місцем розташування та поза робочим часом, установленим для митних органів, встановлено код "071".
В ході перевірки встановлено, що плата за виконання митних формальностей у робочий час поза місцем розташування митного поста "Херсон- порт" не нараховувалася та не стягувалася під час або після оформлення наступних митних декларацій, що у свою чергу ймовірно спричинило несплату платежів до держбюджету за 2016-2017 р.р. в розмірі 1 461 552,95 грн.
Крім того, згідно до висновку акту внутрішньої перевірки від 31.10.2018 Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, загальна ймовірна сумі втрат держбюджету по випадкам не стягнення плати за виконання митних формальностей у робочий час поза місцем розташування митного органу протягом 2018 року склала 259 944,79 грн.
У ході досудового розслідування, для визначення розміру матеріальних збитків, заподіяної кримінальним правопорушенням, виникла необхідність у проведенні судової економічної експертизи.
За клопотанням органу досудового розслідування ухвалою слідчого судді від 22.07.2019 експертам експертної установи Херсонського НДЕКЦ МВС України доручено проведення економічної експертизи.
Для вирішення експерту поставлені наступні питання:Чи підтверджується документально висновок акту внутрішньої перевірки Херсонської Митниці ДФС від 27.04.2018 (інших актів перевірки), щодо суми, яка не нараховувалася та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) працівниками ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для них (платіж «071») у період з 01.01.2016 по теперішній час, якщо так то на яку суму?Яка сума не нараховувалися та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) у період з 01.01.2016 по теперішній час, кожним з працівників ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, які вказані в акті(актах) перевірки, додатках до них та інших документах, отриманих в ході розслідування?Яка сума не нараховувалися та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) з 01.01.2016 по теперішній час у кожен з періодів часу, в які митний пост «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі очолювали конкретні посадові особи?
Після надходження для виконання до експертної установи, детального вивчення ухвали про доручення проведення експертизи та матеріалів, які надані для дослідження, експертом у відповідності до ст. 69 КПК України, заявлено клопотання про уточнення змісту та обсягу доручення.
Розглянувши вказане клопотання, орган досудового розслідування вважає за необхідне звернутися до слідчого судді із клопотанням про винесення нової ухвали про уточнення питань, поставлених на вирішення експерту.
У зв`язку з викладеним слідчий просить розглянути і задовольнити клопотання у кримінальному провадженні № 42019010000000027 та винести нову ухвалу про уточнення питань, поставлених на вирішення експерту при дорученні проведення експертам експертної установи Херсонського НДЕКЦ МВС України, юридична адреса: Миколаївське шосе, 28А, Херсон, 73000, судової економічної експертизи.
Для вирішення експерту поставити питання у наступній редакції:Чи підтверджується документально висновок акту внутрішньої перевірки Херсонської Митниці ДФС від 27.04.2018 та висновок акту внутрішньої перевірки Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 31.10.2018 щодо суми, яка не нараховувалася та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) працівниками ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для них (код «071» згідно класифікатора видів надходжень бюджету, що контролюються митними органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 "Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій" для плати за виконання митних формальностей поза місцем розташування та поза робочим часом, установленим для митних органів) у період з 01.01.2016 по 20.08.2018, якщо так то на яку суму?Яка сума, у відповідності до висновку акту внутрішньої перевірки Херсонської Митниці ДФС від 27.04.2018 та висновку акту внутрішньої перевірки Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 31.10.2018, не нараховувалися та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) у період з 01.01.2016 по 20.08.2018, кожним з працівників ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, які вказані у перелічених актах, додатках до них та інших документах, отриманих в ході розслідування?Доручити слідчому Другого слідчого відділу СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, Воронцову А.В. слідчому слідчої групи у цьому кримінальному провадженні, начальнику органу досудового розслідування, в якому перебуває кримінальне провадження або іншій особі за його дорученням надати експертам ухвалу суду, а також матеріали кримінального провадження, необхідні для проведення експертного дослідження.Зобов`язати слідчого, за клопотанням експерта, надати йому додаткові матеріали, необхідні для проведення експертного дослідження.Надати дозвіл слідчому Другого слідчого відділу СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, слідчому слідчої групи у цьому кримінальному провадженні, начальнику органу досудового розслідування, в якому перебуває кримінальне провадження або іншій особі за його дорученням на отримання результатів експертизи та об`єктів дослідження.
У судове засідання слідчий не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд поданого ним клопотання за його відсутності, клопотання підтримує.
Неприбуття учасників судового провадження не перешкоджає розгляду клопотання.
На підставі ст. 107 КПК України фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснюється. Відповідно до вимог ст. 108 КПК України ведеться журнал судового засідання.
Вивчивши клопотання про уточнення поставлених на вирішення питань при винесенні ухвали про доручення проведення судово-економічної експертизи, додатки до цього клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.
Слідчий або прокурор зобов`язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо, в тому числі визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.
У ст. 243 КПК України визначено, що експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Ст. 244 КПК України передбачено, що у разі якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
За клопотанням органу досудового розслідування ухвалою слідчого судді від 22.07.2019 експертам експертної установи Херсонського НДЕКЦ МВС України доручено проведення економічної експертизи.Для вирішення експерту поставлені наступні питання:Чи підтверджується документально висновок акту внутрішньої перевірки Херсонської Митниці ДФС від 27.04.2018 (інших актів перевірки), щодо суми, яка не нараховувалася та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) працівниками ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для них (платіж «071») у період з 01.01.2016 по теперішній час, якщо так то на яку суму?Яка сума не нараховувалися та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) у період з 01.01.2016 по теперішній час, кожним з працівників ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, які вказані в акті(актах) перевірки, додатках до них та інших документах, отриманих в ході розслідування?Яка сума не нараховувалися та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) з 01.01.2016 по теперішній час у кожен з періодів часу, в які митний пост «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі очолювали конкретні посадові особи?
Після надходження для виконання до експертної установи, детального вивчення ухвали про доручення проведення експертизи та матеріалів, які надані для дослідження, експертом у відповідності до ст. 69 КПК України, заявлено клопотання про уточнення змісту та обсягу доручення.
Згідно ч. 7 ст. 69 КПК України, у разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення експерт невідкладно заявляє клопотання особі, яка призначила експертизу, чи суду, що доручив її проведення, щодо його уточнення або повідомляє про неможливість проведення експертизи за поставленим запитанням або без залучення інших осіб.
Розглянувши вказане клопотання, орган досудового розслідування звернувся до слідчого судді із клопотанням про винесення нової ухвали про уточнення питань, поставлених на вирішення експерту.
На підставі вищевикладеного, оскільки для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, потрібно уточнити перелік запитань експерту для проведення судово-економічної експертизи по матеріалам кримінального провадження № 42019010000000027 від 09.04.2019, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 107, 242-244, 309, 372 КПК України,
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління ДБР, розташованого у м. Мелітополі Воронцова А.В. про уточнення поставлених на вирішення питань при винесенні ухвали про доручення проведення судово-економічної експертизи по матеріалам кримінального провадження № 42019010000000027 від 09.04.2019, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України – задовольнити.
Під час виконання ухвали слідчого судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 22.07.2019, про проведення судово-економічної експертизи, на вирішення експерта експертної установи Херсонського НДЕКЦ МВС України, юридична адреса: Миколаївське шосе, 28А, Херсон, 73000, поставити питання, а саме:
-Чи підтверджується документально висновок акту внутрішньої перевірки Херсонської Митниці ДФС від 27.04.2018 та висновок акту внутрішньої перевірки Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 31.10.2018 щодо суми, яка не нараховувалася та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) працівниками ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для них (код «071» згідно класифікатора видів надходжень бюджету, що контролюються митними органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 "Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій" для плати за виконання митних формальностей поза місцем розташування та поза робочим часом, установленим для митних органів) у період з 01.01.2016 по 20.08.2018, якщо так то на яку суму?
-Яка сума, у відповідності до висновку акту внутрішньої перевірки Херсонської Митниці ДФС від 27.04.2018 та висновку акту внутрішньої перевірки Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 31.10.2018, не нараховувалися та не стягувалася при виконання митних формальностей(контрольних процедур, комісій) у період з 01.01.2016 по 20.08.2018, кожним з працівників ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, які вказані у перелічених актах, додатках до них та інших документах, отриманих в ході розслідування?
Доручити слідчому Другого слідчого відділу СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, Воронцову А.В. слідчому слідчої групи у цьому кримінальному провадженні, начальнику органу досудового розслідування, в якому перебуває кримінальне провадження або іншій особі за його дорученням надати експертам ухвалу суду, а також матеріали кримінального провадження, необхідні для проведення експертного дослідження.
Зобов`язати слідчого, за клопотанням експерта, надати йому додаткові матеріали, необхідні для проведення експертного дослідження.
Надати дозвіл слідчому Другого слідчого відділу СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, слідчому слідчої групи у цьому кримінальному провадженні, начальнику органу досудового розслідування, в якому перебуває кримінальне провадження або іншій особі за його дорученням на отримання результатів експертизи та об`єктів дослідження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Л.В. Колодіна