Рішення № 84070250, 06.09.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2019
Номер справи
440/2456/19
Номер документу
84070250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

06 вересня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/2456/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області", Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (надалі - відповідач, Ліквідкомісія УМВС України в Полтавській області), у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 1.01.16, за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988, та не направлення її до ГУПФ;

зобов`язати відповідача виготовити та направити до ГУПФ України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 2240,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4702,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (46%) - 1564,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн, премія (87,9%) - 12847,50 грн, всього - 27463,50 грн з дати виникнення права на перерахунок.

Позовні вимоги обґрунтував посиланнями на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" змінено розмір грошового забезпечення поліцейських. На підставі статті 63 Закону України від 9.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Ліквідкомісією УМВС України в Полтавській області 24.03.18 складено та надіслано до ГУПФ України в Полтавській області довідку №4/11136 про розмір грошового забезпечення станом на 1.01.16 у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

Разом з цим, позивач переконаний, що відповідач безпідставно не включив до зазначеної довідки відомості про надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність, а також зменшив розмір премії. Однак, за результатами звернення до відповідача із заявою про видачу нової довідки отримав відмову.

2. Позиція відповідача.

5.08.19 судом одержано клопотання представника ліквідкомісії УМВС України в Полтавській області про заміну первісного відповідача належним, що обґрунтоване посиланням на передачу особових справ колишніх працівників ОВС до сектору із соціально-гуманітарних питань при Державній установі "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" /а.с. 33-34/.

14.08.19 судом одержано відзив ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 47-56/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що на момент виникнення права на перерахунок пенсії додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби в міліції, скасовані і поліцейським не виплачувались, що унеможливлює їх включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зазначив, що щомісячна премія включається до довідки у середніх розмірах, які фактично виплачені за відповідною або прирівняною посадою у Національній поліції за січень 2016 року. Крім того, звертав увагу на те, що складення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій відноситься до повноважень Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, який є структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України.

2.09.19 судом одержано відзив МВС України на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 83-87/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 7.11.07 №1294 не застосовуються при визначенні грошового забезпечення поліцейських з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988, а тому підстави для врахування у складі грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою у Національній поліції надбавок за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність відсутні. Крім того, за твердженням представника відповідача, відсутні також підстави для включення в довідку премії у розмірі, яку позивач отримував на момент звільнення з органів внутрішніх справ з огляду на висновки Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/1/18.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.07.19 провадження у справі за цим позовом відкрито, розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 7.08.19 до участі у справі якості другого відповідача залучено Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області", розгляд справи розпочато спочатку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.08.19 до участі у справі в якості співвідповідача залучено Міністерство внутрішніх справ України, розгляд справи розпочато спочатку.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Разом з цим, як визначено частиною шостою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

А відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ з 2003 року та отримує пенсію за вислугу років /а.с. 21/.

Ліквідкомісією УМВС України в Полтавській області 24.03.18 складено довідку №4/11136 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, якою повідомлено про те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.5 №988 та від 21.02.18 №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського заступник начальника управління в апараті ГУНП до посади на день звільнення зі служби заступник начальника управління КР УМВС України в Полтавській області загалом становить 9338,64 грн, з них: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 2240,00 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн, премія (11,84%) - 988,64 грн /а.с. 22/.

Не погодившись із зазначеними показниками грошового забезпечення, позивач у червні 2019 року звернувся до Ліквідкомісії УМВС України в Полтавській області із заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій просив включити до довідки основні і додаткові види грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 2240,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4702,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (46%) - 1564,00 грн, премія (87,9%) - 12847,50,00 грн.

Листом від 9.07.19 вих. №39/414 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення у визначених у зверненні розмірах /а.с. 27-29/.

Позивач не погодився з відмовою відповідача у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та звернувся до суду з цим позовом.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин)

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

За змістом частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 6.12.16 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 1.01.17) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 21.02.18 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103), відповідно до пункту 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Крім того, цією постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом другим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) визначено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ

Спір у даній справі виник з приводу наявності підстав для включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 46% та премії у розмірі 87,9%, що виплачувались позивачу на момент звільнення з органів внутрішніх справ за вислугою років.

Верховний Суд у рішенні від 12.03.18 у справі №802/2196/17-а, що залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.18, зазначив, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

У матеріалах справи відсутні відомості, що підтверджують виплату поліцейським надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за оперативно-розшукову діяльність за відповідною посадою поліцейського на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.

До того ж, позивач у позовній заяві не заперечує, що поліцейським відповідні надбавки на момент виникнення спірних відносин фактично не нараховувались та не виплачувались.

Таким чином, ці надбавки правомірно не включені до довідки про розмір грошового забезпечення від 24.03.18 №4/11136.

З приводу посилань позивача на приписи постанови КМУ від 7.11.07 №1294 суд зауважує, що положення цієї постанови не застосовуються при визначенні грошового забезпечення поліцейських з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Крім того, абзацом другим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) визначено, що розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

А відтак, підстави для включення згаданої довідки інформації про розмір премії, що виплачувалась позивачу на момент його звільнення з органів внутрішніх справ, відсутні.

Стосовно посилань позивача на те, що відмова відповідача у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення звужує його права, суд звертає увагу на таке.

Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У пункті 2.1 рішення Конституційного Суду України від 26.12.11 №20-рп/2011 щодо відповідності Конституції України (конституційності) певних положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" зазначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22.09.05 №5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

Таким чином, законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

У даній справі суду не надано доказів, що відмова відповідача у видачі нової довідки призвела до звуження прав позивача, а відтак, твердження про невідповідність такої відмови вимогам статті 22 Конституції України є безпідставними.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю

Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено, підстави для встановлення судового контролю відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263, 290, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області", Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О. Кукоба