Рішення № 84070111, 29.08.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2019
Номер справи
1.380.2019.001782
Номер документу
84070111
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001782

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сподарик Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,

представника позивача Кіцак М.С.,

представника відповідача Гавриляк Р.А.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В :

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України, з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області:

№ 1056212/2977710534 від 22 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 228 від 21 березня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061878/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 128 від 21 листопада 2018 року. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061815/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 129 від 21 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061844/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 130 від 21 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 10618388/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 131 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061841/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 132 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061713/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 133 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061811/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 138 від 26 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- зобов`язати Державну фіскальну службу України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ), а саме: № 228 від 21 березня 2018 року; № 128 від 21 листопада 2018 року; № 129 від 21 листопада 2018 року; № 130 від 21 листопада 2018 року; № 131 від 23 листопада 2018 року; № 132 від 23 листопада 2018 року; № 133 від 23 листопада 2018 року; № 138 від 26 листопада 2018 року.

Ухвалою суду від 16 квітня 2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.

16 травня 2019 року за вх. № 17000 представником позивача подано до суду заяву про уточнення позовних вимог.

16 травня 2019 року за вх. № 17005 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву.

04 липня 2019 року за вх. №23380 представником позивача долучено відповідь на відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 04 липня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що після отримання повідомлення про зупинення реєстрації податкових накладних позивач надіслав контролюючому органу пояснення з копіями первинних документів, відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 228 від 21 березня 2018 року; № 128 від 21 листопада 2018 року; № 129 від 21 листопада 2018 року; № 130 від 21 листопада 2018 року; № 131 від 23 листопада 2018 року; № 132 від 23 листопада 2018 року; № 133 від 23 листопада 2018 року; № 138 від 26 листопада 2018 року. Вважає, прийняття оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних без зазначення мотивів їх ухвалення та підстав неврахування наданих платником документів та пояснень, оскільки, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 для розблокування реєстрації податкових накладних надав пояснення та усі необхідні первинні документи, достатні для прийняття рішення по реєстрації податкових накладних. Однак, рішеннями комісії Головного управління ДФС у Львівській області позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних. Вважає, що дані рішення за своїм характером є необґрунтованими як нормативно, так і документально з огляду на те, що ДФС не взято до уваги специфіку діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , а саме позивач здійснює закупку сировини за кодом УКТЗЕД 0103 (свині живі), переробляє її на потужностях ТзОВ «ЛембергМіт», та в подальшому реалізовує м`ясну продукцію за кодами 0203 (м`ясна продукція), 0206 (субпродукти), 0209 (сало). Крім того зазначає, що в реєстрації податкових накладних було відмовлено на підставі надання платником податку копій документів, які складені з порушенням податкового законодавства, а саме неналежні видаткові накладні. Позивач стверджує, що первинні документи засвідчують факт реального виконання діяльності ним та виконання його контрагентами господарських зобов`язань. Позивач вважає такі рішення необґрунтованими та протиправними. Не погоджуючись з вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задоволити в повному обсязі

Позиція відповідачів викладена у відзиві на позовну заяву від 16.05.2019 за вх. № 17003. Представник відповідачів наголосив, що оскаржувані рішення було прийнято Комісією Головного управління ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування правомірно, оскільки надані платником податку копії документів не є достатніми для прийняття відповідного рішення про реєстрацію. Представник зазначив, що причиною відмови у реєстрації податкових накладних було надання платником податку документів, які не є достатніми для прийняття відповідних рішень про реєстрацію.

В судовому засіданні представник відповідачів проти позовних вимог заперечив та просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 . зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 14.08.2008 року. Профільними видами діяльності підприємця є: Виробництво м`яса (код КВЕД 10.11), Оптова торгівля м`ясом і м`ясними продуктами (код КВЕД 46.32) (т.V, а.с.202).

Відповідно до приписів п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України фізичною особою-підприємцем Рубай ОСОБА_2 складено податкові накладні № 228 від 21 березня 2018 року; № 128 від 21 листопада 2018 року; № 129 від 21 листопада 2018 року; № 130 від 21 листопада 2018 року; № 131 від 23 листопада 2018 року; № 132 від 23 листопада 2018 року; № 133 від 23 листопада 2018 року; № 138 від 26 листопада 2018 року.

Згідно отриманих квитанцій, податкові накладні прийнято, але реєстрація зупинена, зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що «відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК» (т.І, а.с.13-28).

Відповідно до п.п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПКУ позивачем направлено до ДФС України в електронному вигляді наступні документи:

1) повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 2 від 14.01.2019, стосовно податкової накладної № 228 від 21.03.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_1 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, послуги по забою, а також інші послуги надає ТОВ «ЛембергМіт». Одночасно з даним повідомленням надіслано 27 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника (т.І, а.с.29-217).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_1 отримано Квитанцію №1 від 16.01.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні

2) повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 4 від 23.01.2019, стосовно податкової накладної № 128 від 21.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_1 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, послуги по забою, а також інші послуги надає ТОВ «ЛембергМіт». Одночасно з даним повідомленням надіслано 19 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника (т.ІІ, а.с.1-121).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_1 отримано Квитанцію №1 від 16.01.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

3) повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 5 від 23.01.2019, стосовно податкової накладної № 129 від 21.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_1 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, послуги по забою, а також інші послуги надає ТОВ «ЛембергМіт». Одночасно з даним повідомленням надіслано 19 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника (т.ІІ., а.с.122-242).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_1 отримано Квитанцію №1 від 24.01.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

4) повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 6 від 23.01.2019, стосовно податкової накладної № 130 від 21.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_1 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, послуги по забою, а також інші послуги надає ТОВ «ЛембергМіт». Одночасно з даним повідомленням надіслано 19 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника (т.ІІІ, а.с. 1-125).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_1 отримано Квитанцію №1 від 24.01.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні

5) повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 7 від 23.11.2018, стосовно податкової накладної № 131 від 23.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_1 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, послуги по забою, а також інші послуги надає ТОВ «ЛембергМіт». Одночасно з даним повідомленням надіслано 19 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договора поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника (т., а.с.126-246).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_1 отримано Квитанцію №1 від 24.01.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні..

6) повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 8 від 23.01.2019 року, стосовно податкової накладної № 132 від 23.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_1 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, послуги по забою, а також інші послуги надає ТОВ «ЛембергМіт». Одночасно з даним повідомленням надіслано 19 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника (т.IV., а.с.1-121).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_1 було отримано Квитанцію № 1 від 24.01.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

7) повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 9 від 23.01.2019, стосовно податкової накладної № 133 від 23.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_1 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, послуги по забою, а також інші послуги надає ТОВ «ЛембергМіт». Одночасно з даним повідомленням надіслано 19 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника (т.IV, а.с.122-242).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_1 отримано Квитанцію № 1 від 24.01.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні .

8) повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 11 від 24.01.2019, стосовно податкової накладної № 138 від 26.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_1 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, послуги по забою, а також інші послуги надає ТОВ «ЛембергМіт». Одночасно з даним повідомленням надіслано 19 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника (т.V, а.с.1-201 ).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_1 отримано Квитанцію №1 від 24.01.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1056212/2977710534 від 22 січня 2019 року - відмовлено у реєстрації № 228 від 21 березня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1061878/2977710534 від 29 січня 2019 року - відмовлено у реєстрації № 128 від 21 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1061815/2977710534 від 29 січня 2019 року - відмовлено у реєстрації № 129 від 21 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1061844/2977710534 від 29 січня 2019 року - відмовлено у реєстрації № 130 від 21 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 10618388/2977710534 від 29 січня 2019 року - відмовлено у реєстрації № 131 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1061841/2977710534 від 29 січня 2019 року - відмовлено у реєстрації № 132 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1061713/2977710534 від 29 січня 2019 року - відмовлено у реєстрації № 133 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. (т.4, а.с.171-172)

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1061811/2977710534 від 29 січня 2019 року - відмовлено у реєстрації № 138 від 26 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

30.01.2019, 06.02.2019, 07.02.2019, 08.02.2019 позивач засобами електронного зв`язку звернувся до Комісії з питань розгляду скарг із скаргами на рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкових накладних № 228 від 21 березня 2018 року; № 128 від 21 листопада 2018 року; № 129 від 21 листопада 2018 року; № 130 від 21 листопада 2018 року; № 131 від 23 листопада 2018 року; № 132 від 23 листопада 2018 року; № 133 від 23 листопада 2018 року; № 138 від 26 листопада 2018 року.

Комісією з питань розгляду скарг 08.02.2019, 15.02.2018, 18.02.2019 залишено скарги без задоволення та рішення Комісії без змін.

Не погоджуючись із такими діями і прийнятими рішеннями відповідачів, позивач звернувся із даним позовом до суду про його скасування та зобов`язання реєстрації податкової накладної.

Конституція України прямо вказує на законодавчу форму встановлення податку, зокрема зазначає, що тільки законами України встановлюються система оподаткування, податків і зборів.(п.1 ч.2 ст.92 Конституції України).

Згідно статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно з п.п.а, б п.185.1 ст.185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, згідно з приписами норми п.187.1 ст.187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМ України від 26.04.2017 № 341, далі Порядок №1246).

Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", «Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку № 1246).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Цією постановою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 117, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).

За визначенням термінів, наведеному в пункті 1 Порядок № 117: моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації обєктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства; критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 117 податкові накладні / розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, Р<РмЧ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/ розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5 Порядку № 117).

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 6 Порядку № 117).

Порядком № 117, передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. (пункт 12 Порядку № 117).

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. (пункт 13 Порядку № 117).

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (пункт 14 Порядку № 117).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 15 Порядку № 117).

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. (пункт 16 Порядку № 117).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 18 та пункт 19 Порядку № 117).

Відповідно до п. 20 Порядку № 117 зазначені комісії приймають рішення про:

- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно п.21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі (пункт 22 Порядку № 117).

Комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:

- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;

- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня. (пункт 23 Порядку № 117).

Пунктом 10 Порядку № 117 визначено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Державна фіскальна служба України листом від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 визначила критерії ризиковості платника податку. Згідно з підпунктом 1.6 пункту 1 комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17 висловив таку правову позицію: «… можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності».

Судом досліджено первинні документи, що надавалися контролюючому органу та встановлено, що такі оформлені відповідно до вимог їх складення, не мають дефекту форми, змісту або походження, а саме позивач надав контролюючому органу пояснення та копії документів по господарських операціях, які є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:

факт взаєморозрахунків між Постачальниками сировини та ФОП ОСОБА_1 , між ФОП ОСОБА_1 та надавачем послуг ТзОВ «ЛембергМіт», між ФОП ОСОБА_1 та покупцем ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» підтверджується : банківською виписка щодо взаєморозрахунків з ПП «Аграрна компанія 2004»; банківська виписка щодо взаєморозрахунків з ТзОВ «ЛембергМіт»; банківська виписка щодо взаєморозрахунків ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна», банківська виписка щодо взаєморозрахунків ТзОВ «Перейми»;

на підтвердження діяльності позивача, а саме здійснення закупки сировини за кодом УКТ ЗЕД 0103 (свині живі), переробляння її на потужностях ТзОВ «ЛембергМіт», та в подальшому реалізація м`ясної продукції за кодами 0203 (м`ясна продукція), 0206 (субпродукти), 0209 (сало), надано копії відповідних договорів та первинних документів укладених з підприємствами, які поставляють ФОП ОСОБА_1 відповідну сировину для подальшої переробки;

предметом договору поставки № 13-148 від 20 листопада 2013 року є те, що продавець ТзОВ «Галичина-Захід» зобов`язується передати у власність покупця ФОП ОСОБА_1 живих свиней. Асортимент, кількість і ціна товару вказується Постачальником у видаткових накладних. На виконання умов даного договору Постачальником передано у власність Покупця товарно-матеріальні цінності згідно із видатковими накладними та ветеринарним свідоцтвом, котрі доставлено до покупця відповідно до відомостей переміщення та товарно-транспортних накладних.

для здійснення перевезення придбаної сировини, переробки придбаної сировини у готову продукцію, збереження готової продукції, та перевезення готової продукції до покупців ФОП ОСОБА_1 укладено відповідні договори перевезення, підряду, оренди з ТзОВ «ЛембергМіт».

предметом договору перевезення № 12/13-п від 06 вересня 2013 року є, те, що перевізник ТзОВ «ЛембергМіт» зобов`язується направити у розпорядження замовника ФОП ОСОБА_1 автотранспорт для здійснення перевезення вантажів, як живі свині так і готової м`ясної продукції. На виконання умов договору перевізником здійснено перевезення товарно-матеріальних цінностей від постачальників сировини до ФОП ОСОБА_1 , та здійснено перевезення товарно-матеріальних цінностей від ФОП Рубай до покупців, дане підтверджується копіями договору, заявок на перевезення, товарно-транспортних накладних, актів виконаних робіт, що містяться в матеріалах справи.

предметом договорів підряду № 13/13 від 09 вересня 2013 року, № 01/18-ТД від 15.08.2018, № 14/13 від 08.11.2013,№ 03/18-ТД від 15.08.2018 є, те, що підрядник ТзОВ «ЛембергМіт» зобов`язується власними силами виконати певний обсяг робіт, а саме забій свиней, а замовник ФОП Рубай ОСОБА_3 .Г прийняти та оплатити дані роботи. На виконання умов даного договору замовником передано у переробку (забій) сировину згідно видаткових накладних, а виконавцем виконано забій та передано замовнику продукцію з забою згідно із видатковими накладними, дане підтверджується копіями договору, видаткових накладних у переробку та з переробки, що містяться в матеріалах справи;

предметом договору оренди № 10/16 від 02 вересня 2016 року є, те, що орендодавець ТзОВ «ЛембергМіт» передає в тимчасове користування Орендарю - ФОП ОСОБА_1 морозильну камеру площею 498,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . Розмір орендної плати становить 94677,00 гривень на місяць.

на підтвердження подальшої реалізації готової продукції позивач заключає договори поставки з покупцями, одним з яких є ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна». Предметом договору поставки № 26572 від 01 червня 2016 року є, те, що постачальник ФОП ОСОБА_1 зобов`язується передавати у власність покупця ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» продукцію. На виконання умов договору Постачальником передано у власність Покупця товарно-матеріальні цінності відповідно до видаткових накладних. Якість виготовленої та реалізованої м`ясної продукції підтверджується деклараціями виробника, що міститься в матеріалах справи.

Так, відповідно до п. 21. Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Суд встановив, що позивач надав контролюючому органу пояснення та копії документів по господарських операціях з ТОВ «Лемберг Міт», які є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Контролюючий орган ДФС України зупинив реєстрацію податкових накладних № 228 від 21 березня 2018 року; № 128 від 21 листопада 2018 року; № 129 від 21 листопада 2018 року; № 130 від 21 листопада 2018 року; № 131 від 23 листопада 2018 року; № 132 від 23 листопада 2018 року; № 133 від 23 листопада 2018 року; № 138 від 26 листопада 2018 року, скерованих позивачем для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних з мотивів її відповідності пп. 1.6 пункту 1 Критеріїв ризикованості платника податку, а позивачеві запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Як вбачається, в квитанцій не вказано, в чому саме полягає відповідність податкових накладних Критеріям ризиковості та не вказано навіть примірного переліку документів, які слід подати для реєстрації такої, в квитанції не міститься посилання на відповідне рішення, відповідно до якого позивача віднесено до ризикових платників податків.

Крім того, суд звертає увагу на те, що підпункт 1.6. пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку не визначає самостійні критерії ризиковості платника податків, а лише дає підстави комісіям головних управлінь ДФС обласного рівня винести відповідного платника податків на розгляд Комісії, і лише за результатами проведення засідання Комісії - прийняти рішення про віднесення його до переліку ризикових суб`єктів господарювання. В матеріалах справи відсутні докази того, що контролюючий орган приймав рішення про віднесення ФОП ОСОБА_1 .

Верховний суд у Постанові від 02.04.2019 у справі №822/1878/18 зазначив, що окремими положеннями Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 21 лютого 2018 не визначено конкретних критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, натомість на підставі пункту 10 цього Порядку зобов`язано Державну фіскальну службу України визначити такі критерії та погодити їх з Міністерством фінансів України .

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, передбачений пунктом 14 Порядку № 117. Суд зазначає, що чіткого переліку документів, які платник податку повинен подати до контролюючого органу, немає. Тому платник податків змушений самостійно на власний розсуд визначати необхідні документи у кожному конкретному випадку, відштовхуючись від повідомлених йому підстав зупинення реєстрації податкової накладеної (висновку податкового органу про відповідність платника податку певним критеріям ризикованості платника податку) .

На виконання вимоги контролюючого органу платник податку скерував повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, до якого додав пояснення та копії первинних документів на підтвердження господарських операцій з ТОВ «Лемберг Міт», ПП «Аграрна компанія 2004», ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна», ТзОВ «Перейми», які зазначені вище.

Комісія Головного управління Фіскальної служби у Львівській області отримала ці пояснення і документи та 22.01.2019 прийняла рішення № 1056212/2977710534 про відмову в реєстрації податкової накладної № 228 від 21.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 1061878/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 128 від 21 листопада 2018 року. в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061815/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 129 від 21 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061844/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 130 від 21 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 10618388/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 131 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061841/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 132 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061713/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 133 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061811/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 138 від 26 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, при цьому зазначила про ненаданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Оцінюючи такі аргументи контролюючого органу, суд дослідив документи, які платник податку надавав контролюючому органу для розблокування податкових накладних.

Суд зазначає, що рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної. Однак, в оскаржуваних рішеннях не зазначено, якими мотивами керувалася Комісія Головного управління ДФС у Львівській області, вважаючи, що надані платником податків копії документів, складені з порушенням законодавства.

В судових засіданнях представником відповідачів не надано підтвердження обґрунтованості відповідних рішень, не аргументовано, які з поданих документів складені з порушенням законодавства, які не дають можливості прийняти рішення про реєстрацію податкових накладних, які документи слід було надати.

Суд, вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини” практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права та підлягає застосуванню національними судами при розгляді справ.

В своїй судовій практиці Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу “належного урядування”. Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, "Онер`їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року).

Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (ToscutaandOthers v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер`їлдіз проти Туреччини" (Oneryildiz v. Turkey), п. 128, та "Беєлер проти Італії" (Beyeler v. Italy), п. 119).

Відтак, суд вважає, що прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних № 228 від 21 березня 2018 року; № 128 від 21 листопада 2018 року; № 129 від 21 листопада 2018 року; № 130 від 21 листопада 2018 року; № 131 від 23 листопада 2018 року; № 132 від 23 листопада 2018 року; № 133 від 23 листопада 2018 року; № 138 від 26 листопада 2018 року, в яких не наведені мотиви його ухвалення та не зазначені підстави неврахування наданих позивачем документів та пояснень, свідчать про порушення принципу належного урядування, свідчать про непрозорість та непередбачуваність дій, що перешкоджають можливості платника податків планувати в подальшому свою господарську діяльність.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наданих сторонами доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази, що містять відомості про обставини, які є предметом доказування у цій справі, підтверджують відповідність суті укладеного позивачем правочину та відповідають вимогам чинного законодавства України, а відтак податкові накладні підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд вважає, що рішення від 22.01.2019 № 1056212/2977710534 про відмову в реєстрації податкової накладної № 228 від 21.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 1061878/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 128 від 21 листопада 2018 року. в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061815/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 129 від 21 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061844/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 130 від 21 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 10618388/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 131 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061841/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 132 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061713/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 133 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1061811/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 138 від 26 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, є такими, що не відповідають встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягають скасуванню як протиправні.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про господарські операції між позивачем та його контрагентами, відповідача 1 не було правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

У зв`язку із вказаним, суд вважає, що оскаржені рішення відповідача 1 про відмову у реєстрації податкових накладних прийняті не у спосіб, визначений законом, а тому, є протиправними та підлягає скасуванню.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Проаналізувавши ці положення, суд робить висновок, що ДФС України реєструє податкові накладні в тому числі на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.

З огляду на фактичні обставини справи суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язати відповідача 2 - ДФС України зареєструвати податкові накладні № 228 від 21 березня 2018 року; № 128 від 21 листопада 2018 року; № 129 від 21 листопада 2018 року; № 130 від 21 листопада 2018 року; № 131 від 23 листопада 2018 року; № 132 від 23 листопада 2018 року; № 133 від 23 листопада 2018 року; № 138 від 26 листопада 2018 року у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Положення ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідачами, як cуб`єктами владних повноважень, не спростовано встановлені судом обставини та не доведено правомірності своїх дій, тому суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Згідно із ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій - задоволити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул. Стрийська, 35) щодо відмови у реєстрації податкових накладних фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області:

№ 1056212/2977710534 від 22 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 228 від 21 березня 2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061878/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 128 від 21 листопада 2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061815/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 129 від 21 листопада 2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061844/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 130 від 21 листопада 2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 10618388/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 131 від 23 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061841/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 132 від 23 листопада 2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061713/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 133 від 23 листопада 2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

№ 1061811/2977710534 від 29 січня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 138 від 26 листопада 2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: № 228 від 21 березня 2018 року; № 128 від 21 листопада 2018 року; № 129 від 21 листопада 2018 року; № 130 від 21 листопада 2018 року; № 131 від 23 листопада 2018 року; № 132 від 23 листопада 2018 року; № 133 від 23 листопада 2018 року; № 138 від 26 листопада 2018 року датою їх подання в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул. Стрийська, 35) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 7684 (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн.

Стягнути з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04055, м.Київ, Львівська площа, 8) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фізичної особи - підприємця Рубай Петра Григоровича ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 7684 (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.

Повний текст рішення складено та підписано 06 вересня 2019 року.