
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1522/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Укр Агро Партнер" (далі – позивач) до Державної фіскальної служби України (далі – відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить, з урахуванням уточнення позовних вимог (а.с.39-45):
1) визнати протиправними та скасувати рішення про відмову у реєстрації податкових накладних:
- від 06.06.2019 р. №1185603/42546392;
- від 06.06.2019 р. №1185604/42546392;
- від 06.06.2019 р. №1185605/42546392;
2) зобов`язати відповідача зареєструвати з дати подання податкові накладні:
- від 03.05.2019 р. №5;
- від 03.05.2019 р. №6;
- від 02.05.2019 р. №10..
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що спірні рішення прийняті з порушенням норм чинного законодавства, оскільки відповідачем не було зазначено ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (визначений п.6 Критеріїв), ані конкретного переліку необхідних документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 р. Отже, правових підстав для відмови у реєстрації податкових накладних відповідач не мав.
Ухвалою від 04.07.2019 р. відкрито спрощене провадження у справі (а.с.1), яку було направлено на адресу відповідача супровідним листом від 04.07.2019 р. №340/1522/19/11193/19 (а.с.47).
Ухвалу отримано відповідачем 08.07.2019 р., що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.49).
Відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Дослідивши наявні в справі матеріали суд дійшов наступних висновків.
Позивач зареєстрований як юридична особа, перебуває на податковому обліку як платних податків.
Відповідач є суб`єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах реалізує надані йому повноваження.
04.03.2019 р., відповідно до заяви про приєднання № 1, між позивачем та Олександрійською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області було укладено Договір про визнання електронних документів (а.с.10).
01.04.2019 р. між позивачем (постачальником) та ТОВ фірма "Комплект" (покупцем) було укладено Договір № 01041908 про поставку товару в асортименті (олія соєва гідратована першого ґатунку нефасована) (а.с.11-13).
На виконання даного Договору, Позивачем було передано, а ТОВ фірма "Комплект" – прийнято олію соєву гідратовану першого ґатунку нефасовану (код товару згідно з УКТ ЗЕД 1507109000).
Позивачем під час здійснення операцій з постачання товару сформовано податкові накладні від 03.05.2019 р. № 5 на суму 4 795 200 грн., в тому числі ПДВ – 799 200 грн. (а.с.14); від 03.05.2019 р. № 6 на суму 3 777 576 грн., в тому числі ПДВ – 629 596 грн. (а.с.18); від 02.05.2019 р. № 10 на суму 4 049 640 грн., в тому числі ПДВ – 674 940 грн. (а.с.22).
06.06.2019 р. зазначені податкові накладні були направлені позивачем для реєстрації.
Згідно інформації з Квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.06.2019 р. (а.с.17, 21, 25), направленої через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.3.2.21" на адресу позивача, у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних було відмовлено на підставі рішення Комісії ДФС № 1185603/42546392 від 06.06.2019 р., № 1185604/42546392 від 06.06.2019 р., № 1185605/42546392 від 06.06.2019 р. (а.с.15-16, 19-20, 23-24).
За змістом цих рішень Комісії відмова у реєстрації накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних обґрунтована неподанням платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).
Не погодившись з вищевказаними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.10 (далі – Порядок №1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно до п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі – квитанція).
21.02.2018 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, якою затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі – Порядок № 117).
Відповідно до п.п.5, 6 Порядку № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з п.п.12, 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/ послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій (ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Суд зазначає, що Критерії ризиковості платника податку були викладені в листі ДФС України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18, у пп.1.6 п.1 яких вказано, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Однак, в квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.06.2019 р. (а.с.17, 21, 25) не вказано якій саме вимогі пп.1.6 п.1 Критерії ризиковості відповідають податкові накладні.
У відповідності до п.п.15 - 21 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
ДФС розміщує та постійно оновлює на своєму офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв`язку ДФС, якими можуть подаватися письмові пояснення та копії документів.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: - реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; - відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: - ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; - ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно з п. 27 Порядку № 117, рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Позивачем подані для реєстрації податкові накладні від 03.05.2019 р. № 5 на суму 4 795 200 грн., в тому числі ПДВ – 799 200 грн. (а.с.14); від 03.05.2019 р. № 6 на суму 3 777 576 грн., в тому числі ПДВ – 629 596 грн. (а.с.18); від 02.05.2019 р. № 10 на суму 4 049 640 грн., в тому числі ПДВ – 674 940 грн. (а.с.22).
Однак, рішеннями Комісії ДФС № 1185603/42546392 від 06.06.2019 р., № 1185604/42546392 від 06.06.2019 р., № 1185605/42546392 від 06.06.2019 р. (а.с.15-16, 19-20, 23-24) відмовлено у реєстрації цих накладних з підстав неподанням позивачем копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).
Водночас, відповідач не наведено обґрунтувань причин відмови в реєстрації податкових накладних, не зазначено, що саме стало підставою для їх не прийняття, а також не було конкретизовано, яких саме документів з визначеного переліку позивачем не було подано до контролюючого органу.
Відповідно ч.2ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідачем не доведено, що спірні рішення прийнятті обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо. Отже, такі рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (далі – Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).
Відтак, оскільки рішення про відмову у реєстрації податкових накладних підлягають скасуванню, відповідно, з урахуванням п.п.201.16.4 п.201.16 ст.201, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, п.19, п.20 Порядку № 1246, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині зобов`язання ДФС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні датою їх фактичного надходження.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України здійснені позивачем документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 5763 грн. підлягають стягненню за рахунок відповідача (а.с.2).
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов – задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1185603/42546392 від 06 червня 2019 року.
3. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 03.05.2019 року, датою її подання – 06 червня 2019 року.
4. Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1185604/42546392 від 06 червня 2019 року.
5. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 03.05.2019 року, датою її подання – 06 червня 2019 року.
6. Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1185605/42546392 від 06 червня 2019 року.
7. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 10 від 02.05.2019 року, датою її подання – 06 червня 2019 року.
8. Стягнути на користь приватного підприємства "Укр Агро Партнер" (код – 42546392) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код – 39292197) судовий збір в сумі 5763 грн. (п`ять тисяч сімсот шістдесят три гривні).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до підпункту 15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько