
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2019 року Справа № 160/4962/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боженко Н.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання помилковим звіту, визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, -
ВСТАНОВИВ:
30 травня 2019 року фізична особа-підприємць ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати звіт за реєстраційним № 2410691 від 10.01.2019 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми єдиного внеску Форма № Д5 за 2018 рік, помилковим, вважати його недійсним та скасувати нараховані зобов`язання по сплаті ЄСВ у розмірі 9 828 грн. 72 коп.;
- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управляння ДФС у Дніпропетровській області м.Дніпро № Ф-48357-51 від 11.03.2019 року щодо боргу з ЄСВ в сумі 8 482 грн. 88 коп. та недоїмку у сумі 8 482 грн. 88 коп.;
- стягнути на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судові витрати в сумі 768 грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на рахунок р/р НОМЕР_1 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 305299, призначення платежу 5168757334705565 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ).
Свої позивні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є фізичною особою-підприємцем, зареєстрована 30.11.1995 року, номер взяття на облік в Головному управлінні ДФС у Дніпропетровській області, Шевченківське управління, Шевченківське ДПІ 04020301397. Позивач здійснює свою підприємницьку діяльність як платник єдиного податку, про що видане Свідоцтво платника єдиного податку серії № 664549. Основним видом діяльності визначено, як торгівля з ринку. Позивач є пенсіонером за віком, про що свідчить пенсійне свідоцтво. Позивачем 10 січня 2019 року було помилково підготовлено та подано до контролюючого органу звіт за реєстраційним номером № 2410691 від 10.01.2019 року про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми єдиного внеску форма № Д5 за 2018 рік, в якому було нараховано зобов`язання по сплаті ЄСВ у розмірі 9 828 грн. 72 коп. В результаті цієї помилки позивачу було сформовано і надіслано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-48357-51 від 11.03.2019, відповідно до якої позивачу станом на 28.02.2019 року нараховано борг з ЄСВ в сумі 8 482 грн. 88 коп. Позивач 24.05.2019 року звернулась до відповідача із заявою, в якій просила визнати звіт форми № Д5 за 2018 рік не дійсним та помилково поданим. Даною дією позивач підтвердила факт відсутності з її боку бажання брати участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування. Позивачем також було зазначено, що на початку 2019 року сальдо складало 1 345 грн. 84 коп., відповідачем було здійснено списання даної суми коштів в рахунок погашення помилково нарахованих зобов`язань, про що останнім було надано довідку «Про надання інформації» щодо стану розрахунку з бюджетом по ЄСВ станом на 24.05.2019 року. Таким чином, позивач просить скасувати вимогу щодо сплати боргу та визнати помилковим звіт.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/4962/19. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
07 липня 2019 року представник ГУ ДФС у Дніпропетровській області (за довіреністю № 64350/04-36-10-05-13 від 31.05.2019) надав до суду відзив на позов, у якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , з наступних підстав. Згідно з даними КОР станом на 28.02.2019 року за позивачем обліковується недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 8 482 грн. 88 коп. за самостійно поданим звітом № 2410692 від 10.01.2019 року, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11.03.2019 року № Ф-48356-51. Відповідно до п. 16 розділу ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відповідальність за правильність достовірності заповнення звіту є страхувальник. У разі самостійного визначення платником бази нарахування єдиного внеску, сплата єдиного внеску здійснюється на загальних підставах, отже вважати звіт недійсним немає підстав. Окрім того, відповідно до ч.7 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ сума недоїмки не підлягає списанню, зокрема у разі укладання з платником єдиного внеску мирової угоди відповідно до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісті відсутньою, недієздатною, оголошення померлою та відсутності осіб, які відповідно до цього Закону несуть зобов`язання зі сплати єдиного внеску. Отже, законодавством визначено вичерпний перелік підстав для списання недоїмки з єдиного внеску, яким не передбачено списання недоїмки у зв`язку з направленням звіту помилково. Таким чином, зазначає про правомірність вимоги від 11.03.2019 року.
Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 30.11.1995 року, запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено за № 2 224 017 0000 017278 від 30.09.2005 року та з 01.01.2012 року здійснюю свою діяльність за спрощеною системою оподаткування, згідно копії свідоцтва платника єдиного податку серії НОМЕР_3 .
Позивач є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № 2164616521 Серія НОМЕР_4 № НОМЕР_5 від 10.10.2017 року.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач 10.01.2019 року подав "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" форма № Д5 (річна) за реєстраційним № 2410691, в якому заповнив таблицю 1 "Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування», та нарахував зобов`язання по сплаті ЄСВ у розмірі 9 828 грн. 72 коп.
11 березня 2019 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-48357-51, якою визначено позивачу недоїмку в сумі 8482 грн. 88 коп.
24 травня 2019 року позивачем подано заяву до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому позивач просила визнати звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, як таким що подано помилково.
Листом від 24 травня 2019 року № 61829/10/04-36-51-10-35 відповідачем надано довідку про стан розрахунків з бюджетом з ЄСВ станом на 24.05.2019 року, а також повідомлено, що для отримання запитуваної інформації самостійно, позивачу необхідно звернутися на офіційний сайт ДФС України.
Вирішуючи спір по суті та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058) визначено поняття «пенсіонер» - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 1 ст. 9 Закону України № 1058 передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 4 ч.1 ст. 4 вказаного Закону передбачено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону № 2464-VI, особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до Закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.3 ч.1 ст.7 Закону № 2464-VI, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Таким чином, фізичні особи-підприємці, які отримують пенсію за віком і які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на підставі ч.4 ст.4 Закону № 2464-VI, проте, не позбавлені права сплачувати цей внесок на добровільних засадах.
Отже, твердження відповідача відносно того, що позивачем добровільно подано звіт ЄСВ за 2018 рік, тому він вважається платником єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, суд вважає помилковими. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їхньої добровільної участі в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Так, добровільна участь особи, яка виявили бажання бути платниками єдиного внеску, передбачає собою укладення договору на добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Оскільки в матеріалах справи відсутній договір про добровільну участь позивача у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, помилкова подача позивачем звіту за 2018 рік не свідчить про його добровільну участь у системі страхування.
Відповідачем не надано суду жодних заяв поданих позивачем до контролюючого органу про добровільну участь зі сплати ЄСВ, отже, позивач не виявляв бажання сплачувати ЄСВ, тому, суд вважає, що поданий звіт, не може бути підставою для нарахування податковим органом зобов`язання, від якого позивач звільнений.
Крім того, позивач зверталась до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з листом, в якому просила визнати звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, як таким що подано помилково.
Отже, спірна вимога про сплату боргу з єдиного внеску є протиправною, оскільки фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , будучи пенсіонером за віком та отримуючи відповідну пенсію, не має обов`язку зі сплати даного виду платежу незалежно від подачі нею звіту за 2018 рік і визначення у ньому сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тому вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11 березня 2019 року за №Ф-48357-51 підлягає визнанню протиправною та скасуванню, отже, в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 18 жовтня 2018 року у справі № 806/1575/16.
Щодо позовних вимог про визнання звіту за реєстраційним № 2410691 від 10.01.2019 року про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, поданого помилково, вважати його недійсним та скасувати нараховані зобов`язання по сплаті ЄСВ у розмірі 9 828 грн. 72 коп. суд зазначає, що звіт сформовано та подано позивачем самостійно. Більше того, в силу вимог розділу V "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", затверджений наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015, право скасувати відповідні відомості у Звіті шляхом подання уточнюючого звіту надано особі, яка самостійно визначила собі базу нарахування єдиного внеску, тобто таким право наділений позивач, який в свою чергу не надав суду жодного доказу тому, що він таке уточнення подавав і що відповідач його не прийняв.
Враховуючи, що судом захищено права позивача шляхом визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про сплату боргу від 11.03.2019 року № Ф-48357-51, суд вважає цю позовну вимогу необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для повного встановлення обставин справи щодо ухвалення законного судового рішення, яким позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 слід задовольнити частково.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вказане, сплачена сума судового збору у розмірі 768,40 грн. відповідно до квитанції від 30.05.2019 № 0.0.1368412700.1, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ 39734820) про визнання помилковим звіту, визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управляння ДФС у Дніпропетровській області від 11 березня 2019 року № Ф-48357-51.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ 39734820) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у сумі 768, 40 гривень (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко