Ухвала суду № 84069217, 06.09.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2019
Номер справи
120/2806/19-а
Номер документу
84069217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

06 вересня 2019 р. Справа № 120/2806/19-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса для листування: АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області (вул. Поштова, 13, м. Шаргород, Вінницька область, 23500) про визнання дій протиправними, скасування зняття з реєстрації місця проживання, внесення відомостей до реєстру про скасування зняття з реєстрації місця проживання,

ВСТАНОВИВ:

03.09.2019 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана до Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області, в якій позивачка просить:

- визнати протиправними дії спеціаліста I категорії Шаргородського міськвиконкому (по роботі із відомостями Державного реєстру виборців та реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб) ОСОБА_2 щодо зняття з реєстрації 17.02.2017 з реєстрації місця проживання позивачки та її чоловіка ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 ;

- скасувати зняття 17.02.2017 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , позивачки та ОСОБА_3 ;

- внести відомості до реєстру про скасування зняття 17.02.2017 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , позивачки та ОСОБА_3 .

Перевіривши позовну заяву і додані до неї матеріали, приходжу до висновку, що позовну заяву належить залишити без руху з огляду на таке.

Частиною першою статті 171 КАС України передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.

Водночас положення статей 160, 161, 172 КАС України поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

В позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України).

Крім того, згідно з п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини.

Способи захисту прав та інтересів позивача у публічно-правовому спорі визначені у частині першій статті 5 КАС України, якою передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача – суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Разом з тим, позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вищезазначеним вимогам до позовної заяви, а заявлені позовні вимоги не конкретизовані та не узгоджуються з повноваженнями адміністративного суду при вирішенні адміністративної справи.

Так, згідно з прохальною частиною позовної заяви позивачка просить суд визнати протиправними дії посадової особи відповідача щодо зняття позивачки та її чоловіка з реєстрації місця проживання (позовна вимога 1), скасувати зняття з реєстрації місця проживання позивачки та її чоловіка (позовна вимога 2) та внести відомості до реєстру про скасування зняття з реєстрації місця проживання позивачки та її чоловіка (позовна вимога 3).

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Отже, позовні вимоги 2 та 3 не відповідають повноваженням суду за результатами вирішення адміністративної справи, а прийняття до розгляду позовної заяви з такими вимогами істотно ускладнить розгляд справи по суті.

Крім того, адміністративний суд не може приймати рішення про внесення відомостей до будь-яких реєстрів, оскільки відповідні відомості можуть вноситись виключно тими суб`єктами, які наділені такими повноваженнями відповідно до чинного законодавства. До того ж у заявлених позовних вимогах взагалі не зазначено до якого саме реєстру позивачка просить внести відомості про скасування зняття з реєстрації місця проживання.

Також суд зауважує, що позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються також її чоловіка ОСОБА_3 Тобто, позивачкою фактично заявлено позов також від імені та в інтересах свого чоловіка, тоді як до позовної заяви не додано жодних документів, які б підтверджували повноваження ОСОБА_1 як представника ОСОБА_3 та її право на подання до суду позову від імені та в інтересах ОСОБА_3 .

Як вже зазначалось, згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Представником у суді може бути адвокат або законний представник. У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність (ч. 1, 2 ст. 57 КАС України).

Згідно з ч. 1, 2, 4 ст. 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені таким документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.

Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.

Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

Відтак позивачці ОСОБА_1 належить або уточнити позовні вимоги в контексті захисту лише своїх порушених прав, свобод та законних інтересів, або ж надати суду документи на підтвердження її повноважень як представника чоловіка ОСОБА_3 на дату звернення до суду з цим позовом.

Частиною другою статті 171 КАС України визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 КАС України, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого позову вимогам закону, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху з наданням особі, яка її подала, розумного строку для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 256, 293, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області про визнання дій протиправними, скасування зняття з реєстрації місця проживання, внесення відомостей до реєстру про скасування зняття з реєстрації місця проживання.

2. Встановити позивачці строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині цієї ухвали, протягом 10 днів з дня вручення ухвали.

3. Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, – для відома та виконання.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Сало Павло Ігорович