Постанова № 8403372, 06.10.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2009
Номер справи
22-а-30272/08
Номер документу
8403372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 22-а-30272/08 Головуючий у 1-й інстанції: Суддя-доповідач: Мамчур Я.С

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" жовтня 2009 р.

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

          головуючого судді: Мамчура Я.С.,

суддів: Усенка В.Г., Зайцева М.П.,.,

при секретарі: Іващенко О.Р.,

розглянувши апеляційну скаргу відповідача –Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2008 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Карья Тур»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 1892307 від 12.02.2008р., -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 1892307 від 12.02.2008р.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2008 року позов –задоволено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права та просить прийняти рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення з’явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції –скасуванню, виходячи з наступного.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Так, суд перщої інстанції дійшов до висновку, що перевірка 05.02.2008 року була проведена працівниками ДПІ у Печерському районі м. Києва з порушенням чинного законодавства, яке регламентує порядок проведення перевірок суб'єктів підприємницької діяльності, а саме вимог ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

Колегія суддів не погоджується з даним твердженням суду першої інстанції та зважає на наступне.

Стаття 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначає функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій.

В ч. 4 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено, що ДПІ здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Статтею 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено права, обов'язки і відповідальність органів державної податкової служби.

Пунктом 2 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено, що органи ДПС у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Отже, колегія суддів вважає, що дії працівників ДПІ у Печерському районі м. Києві є правомірними.

Згідно направлень на перевірку від 05.02.2008 року № 251 та № 252 працівниками відділу оперативного контролю ДПІ у Печерському районі м. Києва проведена перевірка підприємства ТОВ "Карья Тур" (код ЄДРПОУ 32249433) за адресою бул. Л. Українки, 34.

Крім того, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 1776-ІП від 01.06.2000 року (далі - Закон № 1776), було внесено зміни до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (далі - Закон 265).

Цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Відповідно ст. 15 Закону № 1776, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення оперативних перевірок.

Статтею 2 Закону № 1776 визначено, що оперативна перевірка - сукупність заходів контролюючих органів, спрямованих на здійснення контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог цього Закону, інших нормативно-правових актів, що визначають порядок проведення розрахунків, обліку товарів та грошових коштів, а також порядок виконання операцій купівлі-продажу іноземної валюти.

Згідно ч. 2 ст. 16 Закону № 1776, порядок проведення оперативних перевірок встановлюється контролюючими органами згідно з їх повноваженнями і визначається у відповідних нормативно-правових документах цих контролюючих органів.

Як вбачається з матеріалів справи, проведеною перевіркою встановлено, що ТОВ "Карья Тур" надавало споживачам туристичні пакети за готівковий розрахунок з використанням прибуткових, видаткових ордерів, касової книги підприємства. РРО, КОРО, РК відсутні.

Так, встановлено видачу заробітної плати на загальну суму 30677,00 грн. за платіжною відомістю № НЗП-000002 від 31.01.2008р., на якій відсутні дозвільні написи про видачу готівки за підписами керівника і головного бухгалтера або уповноважених осіб, на видатковому касовому ордері Серія 01 АААЖ 253002 на видачу заробітної плати за січень 2008 на суму 30677,00 грн. відсутній підпис отримувача коштів.

Так, встановлено видачу під звіт 04.04.2007 суми у розмірі 1100,00 грн. за видатковим касовим ордером, в якому одержання коштів не підтверджено підписом отримувача.

Згідно розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ТОВ "Карья Тур" 29.12.2006р. встановлено ліміт у розмірі 1003,00 грн.

Отже, на момент проведення перевірки перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі становило 30281,15 грн.

          Колегія суддів зважає на наступне.

Пунктом 2.8 Положення про порядок ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі - постанова) передбачає, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

Пунктом 3.4 зазначеної постанови закріплено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок -цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (п.3.5 постанови).

В п.3.8 зазначеної постанови визначено, що виплати, пов'язані з оплатою праці, проводяться касиром підприємства або за видатковими касовими ордерами на кожного одержувача чи за видатковими відомостями. На титульній сторінці видаткової відомості робиться дозвільний напис про видачу готівки за підписами керівника і головного бухгалтера або осіб, уповноважених керівником, із зазначенням строків видачі готівки і суми (гривень - словами, копійок - цифрами).

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що ТОВ "Карья Тур" порушено п.2.8, 3.4, 3.5, 3.8 Положення про порядок ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

Відповідно п.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за перевищення встановлених лімітів залишку в готівки в касах -передбачено застосування до суб'єктів підприємницької діяльності фінансових санкцій у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Отже, колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що позивачу правомірно визначено штрафні санкції у розмірі 60562,3 грн. відповідно п.1 Указу Президента України. від 12.06.1995р. № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 198, 202, 205, 207, 211, 212 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу відповідача –Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва –задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2008 року –скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Карья Тур»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 1892307 від 12.02.2008р –відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий –суддя:           Я.С. Мамчур

Судді:           М.П. Зайцев

          

                                                                                В.Г. Усенко

Постанову складено у повному обсязі 09.10.2009.