Постанова № 8403107, 26.10.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.10.2009
Номер справи
11/406
Номер документу
8403107
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

          17:35           № 11/406

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Давиденку Д.В. вирішив адміністративну справу

За позовом Виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення

Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

до Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна

залізниця»

про стягнення 74 804,30 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Виконавча дирекція Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі позивач) звернулась до суду з позовом про стягнення з Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»(надалі ДТГО «Південно-Західна залізниця», відповідач) 74804,30 грн. заборгованості по рішенню № 322 від 18.09.2006 р. про застосування та зарахування до бюджету сум фінансових санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на день розгляду спору за відповідачем обліковується заборгованість до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Це було виявлено під час проведення документальної ревізії (перевірки) Локомотивного депо ст. Шепетівка Виконавчою дирекцією Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01 січня 2005 року по 30 червня 2006 року.

В ході перевірки було виявлено неправомірне витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 77043,22 грн., про що складено Акт перевірки від 05.09.2006 р. На підставі вказаного Акту ревізії було прийнято рішення № 322 від 18.09.2007 р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових санкцій, неправомірних витрат, відповідно до якого донараховано штрафні та фінансові санкції на суму 77 043,22 грн. У зв’язку з частковим погашенням заборгованості позивач просить стягнути суму в розмірі 74804,30 грн. у судовому порядку.

Ухвалою суду від 30.01.2008 р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.

Відповідач подав письмові заперечення на позовну заяву, які долучені до матеріалів справи. Свої заперечення обґрунтовує тим, що витрати на придбання санаторно-курортних путівок за рахунок коштів підприємства не є витратами на оплату праці найманих працівників і тому на них не нараховуються внески до фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Крім того, відповідачем було оскаржено спірне рішення № 322 в судовому порядку, у зв’язку з чим ухвалою суду від 18.03.2008 р. провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Вищого адміністративного суду України за результатами розгляду касаційної скарги ДГТО «Південно-Західна залізниця»на постанову Господарського суду міста Києва від 25.12.2006 року та ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 17.04.2007 року у справі № 47/338-А.

Ухвалою суду від 25.06.2009 року провадження у справі було поновлено, а у судовому засіданні 04.08.2009 року закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

Локомотивне депо ст. Шепетівка є відокремленим структурним підрозділом галузевої служби локомотивного господарства Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця», яке створене без права юридичної особи (ідентифікаційний код 01069962). та зареєстроване як страхувальник Фонду в Шепетівській районної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування тимчасової втрати працездатності за № 190.

Як підтверджено матеріалами справи, Виконавчою дирекцією Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено документальну ревізію Локомотивного депо ст. Шепетівка правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків, інших платежів до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та цільового і правильного витрачання його коштів. Перевірку було проведено за період з 01 січня 2005 року по 30 червня 2006 року на підставі доручення директора № 309 від 01.09.2006 р. відповідно до плану перевірок.

В ході перевірки виявлено, що у 2005-2006 роках не проводилось нарахування та утримання страхових внесків на вартість путівок наданих працівникам та членам їх сімей на лікування та відпочинок придбаних дистанцією колії за власні кошти та виявлено неправомірні витрати при здійсненні оплати лікарняних листків. У зв’язку з цим, за 2005-2006 роки було донараховано страхових внесків в сумі 2037,66 грн.: за 2005 рік –1215,02 грн., за 2006 рік –822,64 грн.; доутримано внесків в сумі 702,64 грн. із фонду оплати праці в сумі 70264; неправомірні витрати склали 2692,61 грн. (у тому числі 885,60 грн. вартість путівки). Таким чином відповідачем було порушено вимоги статті 1, 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування», ст.ст. 7, 34, 37 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001 р. № 2240 (далі Закон № 2240), п. 2.2.8 Інструкції «Про порядок планування, обліку, видачі путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей». За результатами перевірки складено акт від 05.09.2006 р., який був вручений представнику об’єкта перевірки.

На підставі вказаного акта ревізії було прийнято рішення № 322 від 18.09.2006 р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових санкцій, неправомірних витрат, відповідно до якого визначено суму платежу та вирішено зарахувати до бюджету Фонду у вигляді штрафних та фінансових санкцій відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»у наступних розмірах:

-          неправомірні витрати –2962,61 грн.;

-          штраф у розмірі 50% належних до сплати сум страхових внесків –1346,31 грн.;

-          донараховані страхові внески –2037,66 грн.;

-          доутримані страхові внески –702,64 грн.;

-          штраф в розмірі 100% заниженої суми фонду оплати праці –70264 грн.

Загальна сума штрафних санкцій застосована до відповідача згідно з рішенням № 322 складає 77043,22 грн.

У рішенні зазначено, що зараховану суму слід відобразити у звіті про нараховані страхові внески, перерахування та витрати, пов’язані із загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності Ф 4ФСС з ТВП за ІІІ квартал 2006 р.

Рішення про застосування санкцій було оскаржено ДГТО «Південно-Західна залізниця»в судовому порядку.

Так, постановою Господарського суду міста Києва від 25.12.2006 р. № 47/338-А відмовлено у задоволенні позову ДГТО «Південно-Західна залізниця»до Виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасового втрати працездатності про скасування рішення № 322 від 18.09.2006 року.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 17.04.2007 року постанова суду першої інстанції залишена без змін.

Вищий адміністративний суд України своєю ухвалою від 26.05.2009 р. також залишив без змін постанову Господарського суду міста Києва від 25.12.2006 р. та ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 17.04.2007 р. у справі № 47/338-А.

Відповідно до статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

При розгляді справи про скасування рішення № 322 суди дійшли висновку, що витрати локомотивного депо Шепетівка на придбання своїм працівникам санаторно-курортних путівок саме за рахунок коштів підприємства позивача у розмірі 70264 грн. відноситься до витрат на оплату праці найманих працівників, оскільки вартість придбаних путівок працівникам та членам їхніх сімей на лікування та відпочинок є складовою частиною інших заохочувальних та компенсаційних виплат з яких складається Фонд оплати праці, у зв’язку з чим на зазначені витрати повинні нараховуватися внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими та похованням» цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

В статті 19 Закону № 2240-ІІІ визначені джерела формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Зокрема це - суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб відповідно до цього Закону та інших актів законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст.2 Закону № 2240-ІІІ застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

Роботодавці, юридичні особи, набувають статусу страхувальника з дня взяття їх на облік у робочому органі відділення Фонду.

Статтею 28 цього Закону передбачено право страховика накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

У ст. 30 Закону визначено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Згідно з нормами вказаного Закону Виконавча дирекція Фонду здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Право застосовування фінансових санкцій, передбачених цією статтею, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.

Згідно з наведеними вище нормами законодавства рішення № 322 від 18.09.2006 р., яким визначено суми неправомірних витрат, донарахованих страхових внесків та штрафних санкцій на загальну суму 77043,22 грн. відповідає положенням законодавства, фактичним обставинам справи, які підтверджені судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій при розгляді справи № 43/338-А.

Станом на день розгляду справи відповідачем було частково погашено заборгованість по рішенню № 322, а саме по звіту Ф4 ФСС з ТВП за 2006 рік було відображено та зараховано неправомірні витрати в сумі 1 492,61 грн. та штраф в розмірі 50% належних до сплати сум страхових внесків –746,31 грн., а разом на загальну суму 2238,92 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Беручи до уваги те, що сума у розмірі 74 804,30 грн. (77043,22 грн. –2238,92 грн.) до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності (визначена рішенням № 322 від 18.09.2007 р.) відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»(01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6, ідентифікаційний код 04713033) на користь Виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (29000, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 18, р/р № 37177200900001 в УДК у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 00439322) 74 804,30 грн. (сімдесят чотири тисячі вісімсот чотири гривні 30 копійок) заборгованості згідно з рішенням № 322 від 18.09.2007 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                                 К.С. Винокуров

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –19.11.2009.