КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2009 р. справа № 2а-4698/09/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання-Бабаніної О.В.
прокурора - Черненко О.М.
представника позивача - Ткаченко О.О.
представника відповідача - Усенко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Недригайлівського району в інтересах державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека №230" про стягнення штрафу ,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Недригайлівського району звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні» до товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека №230" про стягнення штрафу в сумі 850грн. Свої вимоги мотивує тим, що в період з 26 по 28 серпня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Сумській області було проведено обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека №230». За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, у зв»язку з чим до відповідача були застосовані штрафні санкції, які не були сплачені в добровільному порядку.
В судовому засіданні представник позивача Ткаченко О.О. позовні вимоги підтимав в повному обсязі.
Представник відповідача Усенко І.О., заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Сумській області не має права робити перевірки та застосовувати штрафні санкції. Крім того, жодних порушень експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії ТОВ «Аптека №230»не допускало.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні було встановлено, що інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Сумській області, яка є структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні»державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», в період з 26 по 28 серпня 2008 року проведено обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека №230», про що було складено акт обстеження №С-807.
За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис №С-807 від 28.08.2008р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки №С-1420 від 03.12.2008р.
Постановою № ОС 235/08-40 від 09.12.2008року старшого державного інспектора України з енергонагляду у Сумській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача згідно ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та „Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99р., накладено штраф у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850грн.
Відповідно до ст.5 Закону України „Про електроенергетику" однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Згідно вимог ст.9 вказаного Закону та п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №92, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової , енергії. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати, у встановленому законом України порядку, санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії суб»єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.
Відповідно до Указу Президента України „Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.99р. №1573/99 з метою вдосконалення структури органів виконавчої влади та підвищення ефективності державного управління внесено зміни до структури центральних органів виконавчої влади та затверджено систему їх реалізації, якою визначено, що до складу органів виконавчої влади України входить Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство „Національна енергетична компанія «Укренерго»підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Основною метою діяльності підприємства є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи, забезпечення інтересів держави, енергоощадних підприємств усіх форм власності, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими для держави втратами.
Згідно з Положенням «Про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Північному регіоні», затвердженим директором Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», Держенергонагляд у Північному регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Харківської, Полтавської та Сумської областей України, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Підрозділ використовує права, надані чинним законодавством України Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Тобто інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Сумській області, яка є структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні»державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»має право проводити обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, складати відповідні акти, виносити приписи та застосовувати штрафи.
Отже заяви відповідача про відсутність у позивача правових підстав для проведення обстежень є безпідставними.
Що стосується правомірності застосування штрафних санкцій, то в судовому засіданні було встановлено, що відповідачем не виконаний припис старшого держінспектора з енергонагляду в частині надання технічної документації на кабельну лінію КЛ-0,4кВ в строк до 30.10.08р., надання положення про взаємовідносини персоналу споживача з оперативним персоналом постачальника в строк до 30.10.08р., проведення профілактичних випробувань кабельних ліній КЛ-0,4кВ, КЛ-0,22кВ в строк до 10.10.08р. (акт перевірки № С-1420 від 03.12.2008р.(а.с.30).
Посилання відповідача на те, що припис і в цій частині був своєчасно виконаний є необґрунтованими.
Так, положення (інструкція) про взаємовідносини персоналу споживача з оперативним персоналом постачальника була затверджена відповідачем лише 28.11.08р., а не як вимагалося в приписі до 30.10.08р.(а.с.49).
Профілактичні випробування кабельних ліній, що проводилися приватним підприємством «Електросила»07.08.08р., надані до суду відповідачем, не можуть бути розцінені судом як виконання припису, оскільки з вказаних випробовувань вбачається, що
проводилися профілактичні випробування інших кабельних ліній, а не кабельних ліній КЛ-0,4кВ, КЛ-0,22кВ, як вимагалося в приписі (а.с.44).
Технічна документація на кабельну лінію КЛ-0,4кВ в строк до 30.10.08р також не була надана.
Заяви відповідача про відсутність в приміщенні аптеки кабельних ліній КЛ-0,4кВ спростовуються актом перевірки, електросхемами, робочим проектом, а також поясненнями свідка Нечипоренко В.А., про наявність в приміщенні відповідача вказаних кабельних ліній, про відповідальність за ці лінії відповідача та про відсутність їх профілактичних випробовувань.
Згідно акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, на який посилається відповідач, на балансі споживача (в даному випадку відповідача) знаходяться кабельні лінії КЛ-0,4кВ (а.с.54).
Отже в справі зібрані всі докази невиконання відповідачем припису старшого державного інспектора України з енергонагляду у Сумській області.
Відповідно до п.10 Положення „Про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства, про електроенергетику", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999р. №1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Тому з товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека №230" в доход Державного бюджету України необхідно стягнути штраф в сумі 850грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 158 –163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора Недригайлівського району в інтересах державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека №230" про стягнення штрафу –задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека №230" в доход Державного бюджету України штраф в сумі 850грн. (вісімсот п"ятьдесят грн.) на р/р 31119106700002 ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 23636315, код платежу до Держбюджету 21081100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 15.12.2009року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О.Бондар