ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-45907/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –,
при секретарі –Бредун М.В.,
за участю:
представника позивача - Пришупи О.І.
представників відповідача:Сахно Л.І., Охріменко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області до Госпрозрахункового підрозділу при відділі Містобудування та архітектури Гребінківської районної державної адміністрації про стягнення економічних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області (надалі- позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Госпрозрахункового підрозділу при відділі Містобудування та архітектури Гребінківської районної державної адміністрації(надалі - відповідач) про стягнення з розрахункового рахунку госпрозрахункового підрозділу при відділі містобудування та архітектури Гребінківської районної державної адміністрації і дохід державного бюджету , код 21081100 на р/р Управління державного казначейства у Гребінківському районі № 31116106700089, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698364 суму економічної санкції в розмірі 13998 грн. 54 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що проведеною перевіркою встановлено, що за період із червня 2008 року по березень 2009 року відповідачем стягувалась плата за надання архітектурно-планувального завдання сформована без врахування понижуючого коефіцієнту 0,8 - для населених пунктів з кількістю мешканців менше 50 тис. чоловік, та з включенням до вартості послуг не передбачених діючими розцінками додаткових витрат з нарахувань на заробітну плату, рентабельності та витрат на оплату послуг банку, чим порушено вимоги абзацу "6" примітки 1 додатку 2 та п. 29 постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.1999 року № 2328 "Про Порядок надання архітектурно-планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати за їх видачу". Внаслідок порушення сума необґрунтовано отриманої виручки склала 4666 грн. 18 коп. За результатами перевірки прийнято рішення № 59 від 28.04.2009 року про застосування до Гребінківської районної державної адміністрації економічних санкцій в дохід державного бюджету кошти в сумі 4666 грн. 18 коп. та про стягнення штрафу в розмірі 9332 грн. 36 коп. Вказане рішення та претензію за № 200/1-13/850 від 30.04.2009 року направлено відповідачу, разом з тим, кошти до бюджету відповідачем не сплачено.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просить їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечують та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У своїх запереченнях посилаються на те, що висновки позивача суперечать вимогам статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", оскільки необґрунтована, на думку позивача, виручка за надані послуги при видачі архітектурно-планувального завдання отримана лише від однієї державної установи - Гребінківського відділу освіти в сумі 353 грн. 75 коп. Решта замовників є недержавними організаціями, юридичними та фізичними особами.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Статтею 13 Закону України "Про ціни та ціноутворення" передбачено, що Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. N 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань проводить моніторинг цін і тарифів на товари і послуги споживчого ринку, узагальнює його результати, готує пропозиції щодо вжиття заходів до стабілізації цінової ситуації; у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Згідно із пунктом 6 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. N 1819, начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної суб'єктами господарювання виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.
Судом встановлено, що у термін з 15.04.2009 року по 21.04..2009 року на підставі посвідчення від 09.04.2009 р. № 000148 головним державним інспектором Кучинською Т.В. відповідно до статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819 "Питання Державної інспекції з контролю за цінами" та пункту 4.1.2 плану роботи на ІІ квартал 2009 року проведено планову перевірку Госпрозрахункового підрозділу при відділі містобудування та архітектури Гребінківської районної державної адміністрації.
За результатами перевірки було складено акт від 21.04.2009 р. № 000064, у якому зафіксовано порушення відповідачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.1999 року № 2328 "Про Порядок надання архітектурно-планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати за їх видачу".
За висновками перевіряючого дане порушення виникло через стягнення плати за надання архітектурно-планувального завдання сформованої без врахування понижуючого коефіцієнту 0,8 - для населених пунктів з кількістю мешканців менше 50 тис. чоловік, та з включенням до вартості послуг не передбачених діючими розцінками додаткових витрат з нарахувань на заробітну плату, рентабельності та витрат на оплату послуг банку.
За результатами розгляду матеріалів перевірки Госпрозрахункового підрозділу при відділі Містобудування та архітектури Гребінківської районної державної адміністрації начальником Максимішиною І.І. 30 квітня 2009 року винесено рішення № 59 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого за порушення вимог абзацу 6 примітки 1 додатку 2 та пункту 29 постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.1999 року № 2328 "Про Порядок надання архітектурно-планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати за їх видачу", яким вирішено вилучити у Гребінківської районної державної адміністрації в дохід держаного бюджету кошти в сумі 4666 грн. 18 коп. та стягнуто штраф у суму 9332 грн. 36 коп.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Судом встановлено, що Госпрозрахунковий підрозділ при відділі Містобудування та архітектури Гребінківської районної державної адміністрації є відокремленим підрозділом Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Гребінківської районної державної адміністрації та не є юридичною особою. Відповідно до довідки АБ № 116801 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Гребінківської районної державної адміністрації є юридичною особою.
При цьому позивачем не проводилась перевірка у Гребінківській районній державній адміністрації та не встановлювались будь-які порушення.
Разом з тим, рішенням від 30.04.2009 року № 59 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, та претензією від 30.04.2009 року №200/1-13/850 зобов'язано Гребінківську районну державну адміністрацію перерахувати в дохід держаного бюджету кошти в сумі 4666 грн. 18 коп. та стягнуто штраф у суму 9332 грн. 36 коп. Таким чином, зазначене рішення, на виконання якого позивач звернувся до суду не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що за період із червня 2008 року по березень 2009 року відповідач отримував кошти за надані послуги по видачі архітектурно-планувального завдання в загальній сумі 353 грн. 75 коп. від однієї державної установи Гребінківського відділу освіти. Представником позивача не надано доказів на підтвердження отримання коштів Госпрозрахунковим підрозділом при відділі Містобудування та архітектури Гребінківської районної державної адміністрації за надані послуги по видачі архітектурно-планувального завдання із залученням коштів державних підприємств, установ та організацій, та з залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів.
З огляду на викладене, позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного керуючись статтями 13, 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. N 1819, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державної інспекції з контролюза цінами в Полтавській області до Госпрозрахункового підрозділу при відділі Містобудування та архітектури Гребінківської районної державної адміністрації про стягнення економічної санкції відмовити.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 07 грудня 2009 року.
Суддя Л.О. Єресько