Постанова № 8402435, 26.11.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2009
Номер справи
2а-46171/09/1670
Номер документу
8402435
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.ПолтаваСправа № 2а-46171/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –,

при секретарі –Бредун М.В.,

за участю:

прокурора – Харенко В.М.

представника позивача: МальцеваІ.В.

представників відповідача: Павлено С.М., Переяслівець В.М., Тимошенко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства "Агропромислове об'єднання "Цукровик Полтавщини"до Миргородської об'єднаної державної податкової інспекціїпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В :

Закрите акціонерне товариство "Агропромислове об"єднання "Цукровик Полтавщини" (надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції (надалі - відповідач)про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000012301/0 від 08.01.2009 року, № 0000012301/1 від 11.02.2009 року, № 0000012301/2 від 23.04.2009 року, № 0000012301/3 від 20.07.2009 року, якими визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 59671438, 30 грн. та штрафних санкцій в сумі 23868575,32 грн., податкових повідомлень-рішень № 0000072301/0 від 23.04.2009 року, № 0000072301/1 від 02.06.2009 року, № 0000072301/2 від 01.07.2009 року, № 0000072301/3 від 20.07.2009 року, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати штрафних санкцій в сумі 29835719,2 грн. (з урахуванням доповнення до адміністративного позову).

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що висновок в акті перевірки від 23.12.2008 року № 141/23-118/3081110 про порушення п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» у зв'язку з тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АПО Цукровик Полтавщини», правонаступником якого є позивач, на день анулювання реєстрації платника ПДВ, не визнало умовний продаж товарів та відповідно не збільшило суму податкових зобов'язань за вересень 2008 року та занизило суму ПДВ на 59671438,3 грн., є безпідставним, оскільки станом на 05.09.2008 року - день анулювання реєстрації ТОВ «АПО Цукровик Полтавщини», в його обліку товарні залишки та основні фонди не знаходилися, що констатовано також в акті перевірки. Тому податкові повідомлення-рішення, прийняті відповідачем за результатами перевірки, а також в ході адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень, є протиправними та підлягають скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечували, просили відмовити в його задоволенні.

У письмових запереченнях відповідач в обґрунтування правомірності податкових повідомлень-рішень зазначав, що перевіркою позивача, результати якої зафіксовано в акті перевірки від 23.12.2008 року № 141/23-118/3081110, встановлено, що рішенням загальних зборів учасників ТОВ АПО «Цукровик Полтавщини» від 08.04.2008 року постановлено про реорганізацію ТОВ АПО «Цукровик Полтавщини» у ЗАТ АПО «Цукровик Полтавщини», у зв'язку з чим 03.09.2008 року до ЄДР внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи, а 05.09.2008 року ТОВ АПО «Цукровик Полтавщини» подано до Шишацького відділення Миргородської державної податкової інспекції заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість згідно пп. б. п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», на підставі якої 05.09.2008 року прийнято рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, натомість 08.09.2008 року зареєстровано як платника ПДВ ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини» за його заявою. В порушення п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» Товариством з обмеженою відповідальністю «АПО Цукровик Полтавщини» на день анулювання реєстрації платника ПДВ не визнано умовний продаж товарів, які передано ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини», що підтверджується відповідними оборотно-сальдовими відомостями, відповідно не збільшено суму податкових зобов'язань за вересень 2008 року та занижено суму ПДВ на 59671438,3 грн. Вказував, що позивач є правонаступником ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини», тому податкові зобов'язання останнього, які виникли до реорганізації, перейшли до позивача, якому визначено податкове зобов'язання з ПДВ та нараховано штрафні санкції.

На підставі ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" до участі у справі за заявою для захисту інтересів держави в особі Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції допущено прокурора.

Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Закрите акціонерне товариство «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» зареєстроване 03.09.2008 року (свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 584255), як юридична особа, створена в процесі припинення (реорганізації) Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» шляхом перетворення, проведеного на підставі рішення Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю від 08.04.2008 року та рішення установчих зборів засновників Закритого акціонерного товариства.

У період з 26.11.2008 року по 16.12.2008 року Шишацьким відділенням Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції згідно п. 5 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» проведено позапланову виїзну перевірку ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини», код ЄДРПОУ 30811110 (правонаступника ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини», код ЄДРПОУ 308111110) по питанню правильності відображення в податковому обліку ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» операцій по передачі залишків товарно-матеріальних цінностей та основних фондів до ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини» за період з 01.07.2008 року по 30.09.2008 року.

За результатами перевірки складено акт від 23.12.2008 року № 141/23-118/30811110, в якому зафіксовано порушення ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини» п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого занижено податок на додану вартість у вересні 2008 року на загальну суму 59671438,3 грн.

За висновками перевірки дане порушення виникло у зв'язку з тим, що станом на 02.09.2008 року у ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» відповідно до оборотно-сальдової відомості по рахункам 10, 11, 12, 13, 15, 20, 22, 25, 26, 28 обліковувалися залишки товарно-матеріальних цінностей та основні засоби (залишкова вартість) на суму 298357191,3 грн., при цьому станом на 03.09.2008 року аналогічні залишки товарно-матеріальних цінностей знаходилися на обліку у ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини», натомість в періоді, коли була припинена юридична особа ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» та анульоване свідоцтво платника ПДВ (відповідно 03 та 05 вересня 2008 року), товариством в порушення п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» не визнано умовний продаж вказаних товарів, відповідно не збільшено податкові зобов'язання за вересень 2008 року, в результаті чого занижено суму ПДВ на 59671438,3 грн. за вересень 2008 року, декларацію з ПДВ за вересень 2008 року до Миргородської ОДПІ не подано. Після припинення юридичної особи ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини», усі права та обов'язки, в тому числі по обрахуванню та сплаті податків, перейшли до ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини».

На підставі акту перевірки Миргородською об'єднаною державною податковою інспекцією (Шишацьким відділенням) винесено податкове повідомлення –рішення № 0000012301/0 від 08.01.2009 року, яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 59671438, 30 грн. та штрафних санкцій в сумі 23868575,32 грн.

Вказане податкове повідомлення – рішення позивачем оскаржено в адміністративному порядку.

За результатами розгляду повторної скарги позивача Державною податковою адміністрацією у Полтавській області винесено рішення від 21.04.2009 року № 769/10/25-017, яким податкові повідомлення –рішення № 0000012301/0 від 08.01.2009 року, № 0000012301/1 від 11.02.2009 року залишено без змін, а скаргу – без задоволення, разом з тим, збільшено суму застосованої штрафної санкції на 29835719,2 грн.

У зв'язку з цим, Миргородською об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкове повідомлення-рішення № 0000012301/2 від 23.04.2009 року, яким визначено зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 59671438, 30 грн. та штрафних санкцій в сумі 23868575,32 грн., а також податкове повідомлення-рішення № 0000072301/0 від 23.04.2009 року, яким визначено зобов'язання зі сплати штрафних санкцій в сумі 29835719,2 грн.

Рішенням Державної податкової адміністрації України від 09.07.2009 року № 6543/6/25-0115 за результатами розгляду скарги позивача податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення. Миргородською об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкові повідомлення-рішення № 0000012301/3 від 20.07.2009 року, № 0000072301/3 від 20.07.2009 року, якими встановлено нові граничні терміни сплати податкового зобов'язання.

Крім того, в ході адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення № 0000072301/0 від 23.04.2009 року, яким визначено зобов'язання зі сплати штрафних санкцій в сумі 29835719,2 грн., Миргородською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкові повідомлення-рішення № 0000072301/1 від 02.06.2009 року. № 0000072301/2 від 01.07.2009 року, з аналогічною сумою податкового зобов'язання.

Позивач не згоден з податковими повідомленнями-рішеннями, прийнятими за результатами перевірки та в ході апеляційного узгодження податкових зобов'язань, у зв'язку з чим просить суд визнати їх протиправними (недійсними) та скасувати.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку спірним податковим повідомленням-рішенням, суд приходить до наступних висновків.

Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року, № 168/97-ВР (далі – Закон України «Про ПДВ») визначено коло платників податку на додану вартість, об’єкти, база, ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Відповідно до п. 9.3. ст. 9 Закону України «Про ПДВ» особи, які підпадають під визначення пункту 2.3 статті 2 цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання).

Згідно п. 9.2. ст. 9 Закону будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.

Реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, встановлених пунктом 9.8. ст. 9 Закону, а саме, якщо:

а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;

б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);

в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;

г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;

ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Згідно абз. 2, 3, 6 п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про ПДВ» анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "а" цього пункту, здійснюється за заявою платника податку. Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи. Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах "а" - "б" цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "г" цього пункту.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» було зареєстровано як юридична особа 30.06.2000 року, отримало свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 123953.

Товариство мало статус платника податку на додану вартість з 06.07.2000 року, що підтверджується свідоцтвом № 23848946 про реєстрацію платника податку на додану вартість, виданим Шишацьким відділенням Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції 06.07.2000 року.

08.04.2008 року Загальними зборами учасників Товариства було прийнято рішення про реорганізацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове об'єднання» Цукровик Полтавщини» шляхом перетворення у закрите акціонерне товариство «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» (протокол № 1).

30.05.2008 року установчими зборами засновників Закритого акціонерного товариства «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» прийнято рішення про створення вказаної юридичної особи (протокол № 1).

Згідно ст. 104 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Відповідно до ст. 108 ЦК України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми.

Частиною 15 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003, № 755-IV перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.

03.09.2008 року державним реєстратором Шишацької районної державної адміністрації проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи – Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини», що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА № 234516, зроблено відповідні відмітки про державну реєстрацію припинення на статуті і свідоцтві про державну реєстрацію товариства.

03.09.2008 року державним реєстратором Шишацької районної державної адміністрації здійснено також державну реєстрацію юридичної особи - Закритого акціонерного товариства «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини», видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 584255.

Таким чином, 03.09.2008 року завершено процедуру припинення ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» та створено нову юридичну особу - ЗАТ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини».

05.09.2008 року ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» подало до Шишацького відділення Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість згідно пп. ґ п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про ПДВ» (у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання, а саме, державної реєстрації припинення юридичної особи), на підставі якої 05.09.2008 року податковим органом прийнято рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, про що зроблено відповідний запис на зворотньому боці заяви товариства.

08.09.2008 року Шишацьким відділенням Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції здійснено реєстрацію платника ПДВ - Закритого акціонерного товариства «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини», про що видано свідоцтво № 100138413 від 10.09.2008 року.

Пунктом 9.8. ст. 9 Закону України «Про ПДВ» передбачено, що платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.

В акті перевірки № 141/23-118/30811110 від 23.12.2008 року Закритого акціонерного товариства «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» зафіксовано, що станом на 02.09.2008 року – останній день існування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» - у підприємства відповідно до оборотно-сальдової відомості по рахункам 10, 11, 12, 13, 15, 20, 22, 25, 26, 28 обліковувалися залишки товарно-матеріальних цінностей та основні засоби (залишкова вартість) на суму 298357191,3 грн., станом на 03.09.2008 року аналогічні залишки товарно-матеріальних цінностей знаходилися на обліку у ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини». Таким чином, перевіркою констатовано порушення п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» у зв'язку з тим, що в періоді, коли була припинена юридична особа ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» та анульоване свідоцтво платника ПДВ (відповідно 03 та 05 вересня 2008 року), товариством не визнано умовний продаж вказаних товарів, відповідно не збільшено податкові зобов'язання за вересень 2008 року, в результаті чого занижено суму ПДВ на 59671438,3 грн. за вересень 2008 року.

При цьому, позивач посилається на те, що листом від 16.03.2009 року № 2647/6/16-1515 Державна податкова адміністрація України роз'яснила, що коли внаслідок перетворення юридичної особи у свідоцтві про державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи датою її державної реєстрації буде визначено дату державної реєстрації юридичної особи, що реорганізується, то така особа перереєстровується як платник податку на додану вартість, і дата реєстрації її платником податку на додану вартість відповідає даті реєстрації юридичної особи, що реорганізується. Якщо датою державної реєстрації новоутвореної юридичної особи є нова дата, то одночасно проводиться анулювання реєстрації як платника податку на додану вартість, що реорганізується, та реєстрація платником податку на додану вартість правонаступника з новою датою реєстрації платником податку на додану вартість.

Виходячи із змісту листа, позивач вважає, що внаслідок реорганізації (перетворення) ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» у закрите акціонерне товариство, підлягала застосуванню процедура перереєстрації платника ПДВ, оскільки дата реєстрації припинення товариства з обмеженою відповідальністю співпадає з датою реєстрації закритого акціонерного товариства, натомість податковим органом здійснено анулювання свідоцтва ПДВ товариства з обмеженою відповідальністю та зареєстровано платником ПДВ закрите акціонерне товариство. За таких обставин обов'язок у ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» згідно п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про ПДВ» визнати умовний продаж товарних залишків та основних фондів був відсутній.

Представниками відповідача з посиланнями також на роз'яснення Державної податкової адміністрації України зазначалося, що оскільки було проведено анулювання свідоцтва платника ПДВ - ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини», то на товариство поширювалися вимоги п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про ПДВ».

Суд зазначає, що усі питання, пов'язані з реєстрацією платників ПДВ, регулюються Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року № 79.

Пунктом 21 вказаного Положення, яка діяла на момент анулювання свідоцтва платника ПДВ - ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» - 05.09.2008 року, було передбачено, що перереєстрація платника податку на додану вартість проводиться та Свідоцтво підлягає заміні в разі виникнення змін у даних платника податку на додану вартість, які стосуються ідентифікаційного коду ЄДРПОУ, реєстраційного (облікового) номера із ТРДПАУ та/або найменування (прізвища, імені, по батькові), та/або місцезнаходження (місця проживання) платника податку, та якщо відповідно до Порядку обліку такі зміни не передбачають зняття з обліку платника податку на додану вартість в одному податковому органі і взяття на облік в іншому.

Таким чином, серед підстав для перереєстрації платника ПДВ не було зазначено реорганізацію платника ПДВ, тому відповідачем правомірно застосовано процедуру анулювання свідоцтва ПДВ - ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» згідно його заяви про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідно до пп. ґ п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про ПДВ».

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.09.2008 року № 560 затверджено зміни до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (набрали чинності з 20.10.2008 року). Зокрема, пункт 8 викладено у наступній редакції. Юридична особа, утворена в результаті реорганізації платника податку на додану вартість, реєструється платником податку на додану вартість як новоутворена у порядку, визначеному цим Положенням. Положення абзацу першого цього пункту не застосовуються, якщо датою державної реєстрації юридичної особи, утвореної в результаті перетворення, є дата державної реєстрації юридичної особи, припиненої в результаті перетворення, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи і даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У цьому випадку реєстрація платником податку на додану вартість новоутвореної юридичної особи проводиться за процедурами перереєстрації, визначеними цим Положенням.

Отже, норми Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, на які посилається позивач, набрали чинності після здійснення анулювання свідоцтва ПДВ - ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини», а податкові роз'яснення ДПА України надавалися також з урахуванням змін до Положення.

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що на ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини», реєстрація платника ПДВ якого була анульована у встановленому чинним на момент проведення анулювання законодавством порядку, поширювалися вимоги п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про ПДВ».

Разом з тим, суд зазначає, що висновок податкового органу про донарахування податкового зобов'язання ЗАТ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» за порушення вимог п.9.8. ст. 9 Закону України «Про ПДВ», допущене ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини», є необґрунтованим, зробленим без встановлення усіх обставин, що є необхідними для констатації факту порушення.

Як встановлено судом, реєстрацію ТОВ «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» як платника ПДВ анульовано 05.09.2008 року. Станом на вказану дату у товаристві не обліковувалися залишки товарно-матеріальних цінностей та основні засоби на суму 298357191,3 грн., оскільки з 03.09.2008 року знаходилися на обліку у ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини», що підтверджується актом перевірки, а також наданими суду позивачем оборотно-сальдовими відомостями ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» та ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини». При цьому, пунктом 9.8. ст. 9 Закону України «Про ПДВ» встановлено вимоги для платника податків визнати умовний продаж товарних залишків або основних фондів, які знаходяться в його обліку саме на день анулювання реєстрації.

Крім того, під час перевірки не досліджувалося та не було встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «АПО «Цукровик Полтавщини» стосовно товарних залишків на суму 298357191,3 грн. був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах. Разом з тим, обов'язок визнати умовний продаж товарів, які знаходяться на обліку у платника ПДВ на день анулювання реєстрації, виникає у платника податку лише у разі віднесення сум ПДВ з таких товарів до податкового кредиту.

Також не ґрунтується на вимогах чинного законодавства висновок, про те, що за вказане порушення несе відповідальність ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини», як правонаступник ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини».

Згідно ч. 2 ст. 108 ЦК України у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

З аналізу норм цивільного законодавства вбачається, що до нової юридичної особи переходять лише ті права та обов'язки, які існували на момент припинення попередньої юридичної особи.

ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» припинилось 03.09.2008 року, тому до ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини» перейшли ті права та обов'язки, які існували станом на вказану дату.

Факт заниження податкового зобов'язання ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» встановлено в акті перевірки ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини» від 23.12.2008 року, тобто після припинення ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини».

При цьому, з моменту реєстрації платником ПДВ, 08.09.2008 року, Закрите акціонерне товариство «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини» отримало право визначати податкові зобов'язання та формувати податковий кредит за своїми господарськими операціями. Можливість відображення податкового кредиту за отриманими активами для новоствореного підприємства законодавством не передбачена.

Також суд враховує, що рішенням Господарського суду Полтавської області від 23.04.2009 року визнано недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою «Агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини», оформлене протоколом № 1 від 08.04.2008 року, зокрема, про реорганізацію ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» шляхом перетворення у закрите акціонерне товариство, відмінено державну реєстрацію припинення ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини», проведену державним реєстратором Шишацької районної державної адміністрації шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру 03.09.2008 року за № 1583112 0016 000004.

08.05.2009 року державним реєстратором Шишацької районної державної адміністрації внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про скасування реєстрації припинення ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини», що підтверджується наявною у справі довідкою з ЄДР серії АА № 234516, зроблено відповідні відмітки на Статуті та свідоцтві про державну реєстрацію ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» про відміну державної реєстрації припинення.

При цьому, реєстраційні дії щодо припинення ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини» не вчинялися, відповідне рішення суду стосовно припинення цієї юридичної особи не приймалось.

Таким чином, на даний час у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців знаходяться дві юридичні особи - ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» та ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини» з однаковим кодом ЄДРПОУ, що підтверджено листом державного реєстратора Шишацької районної державної адміністрації від 08.10.2009 року № 03-18/748, надісланого на запит суду, в якому також зазначено, що у державного реєстратора відсутні повноваження та законні підстави здійснювати реєстраційні дії щодо припинення ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини».

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що винесення податкових повідомлень-рішень, якими донараховано податкове зобов'язання з ПДВ та застосовано штрафні санкції до ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини» здійснено не до того суб'єкта, який повинен відповідати за порушення законодавства, тобто безпідставно.

Що стосується порядку проведення перевірки ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини», за результатами якої винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, судом встановлено, що в акті перевірки від 23.12.2008 року підставою для її проведення вказано п. 5 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Згідно вказаної норми Закону позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідачем не надано суду документів на обґрунтування підстави проведення позапланової перевірки ЗАТ «АПО «Цукровик Полтавщини».

Натомість ч.2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення № 0000012301/0 від 08.01.2009 року, № 0000012301/1 від 11.02.2009 року, № 0000012301/2 від 23.04.2009 року, № 0000012301/3 від 20.07.2009 року, якими визначено позивачу податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 59671438, 30 грн. та штрафних санкцій в сумі 23868575,32 грн., податкових повідомлень-рішень № 0000072301/0 від 23.04.2009 року, № 0000072301/1 від 02.06.2009 року, № 0000072301/2 від 01.07.2009 року, № 0000072301/3 від 20.07.2009 року, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати штрафних санкцій в сумі 29835719,2 грн. прийняті без урахування вимог Закону України «Про ПДВ» та інших актів чинного законодавства, безпідставно, тому є протиправними та підлягають скасуванню. ,

На підставі викладеного, керуючись п.п. 9.2., 9.3., 9.8. ст. 9 ЗаконуУкраїни «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року, № 168/97-ВР, ст. 108 Цивільного кодексу України, статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства "Агропромислове об'єднання "Цукровик Полтавщини"до Миргородської об'єднаної державної податкової інспекціїпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000012301/0 від 08.01.2009 року, № 0000012301/1 від 11.02.2009 року, № 0000012301/2 від 23.04.2009 року, № 0000012301/3 від 20.07.2009 року, якими визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 59671438, 30 грн. та штрафних санкцій в сумі 23868575,32 грн.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000072301/0 від 23.04.2009 року, № 0000072301/1 від 02.06.2009 року, № 0000072301/2 від 01.07.2009 року, № 0000072301/3 від 20.07.2009 року, якими визначено податкове зобов'язання зі сплати штрафних санкцій в сумі 29835719,2 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства "Агропромислове об'єднання "Цукровик Полтавщини" витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 01 грудня 2009 року.

          Суддя                                                                                Л.О. Єресько