ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
05.10.09Справа №2а-4703/09/10/0170 13:06 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участюпредставників сторін:
від позивача – Попова С.В., представник по довіреності №73 від 28.11.2008 року;
від відповідача – не з'явився,
від третьої особи - Сазонтова Г.В., представник по довіреності б/номеру від 05.10.2009 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
до Суб'єкта господарювання юридичної особи - Благодійної організації Джанкойський благодійний центр відновлення особистості "Свобода"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Джанкойське міськрайонне управління юстиції АР Крим
про припинення юридичної особи
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим – 26 березня 2009 року звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про припинення Суб'єкта господарювання юридичної особи - Благодійної організації Джанкойський благодійний центр відновлення особистості "Свобода" у зв'язку з тим, що останнє на порушення вимог Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закону України "Про систему оподаткування" більше року не надає до Джанкойської ОДПІ в АР Крим податкової звітності, пов'язану з обчисленням і сплатою податків.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.03.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду. Ухвалою від 18.06.2009 року до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, залучено Джанкойське міськрайонне управління юстиції АР Крим.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, заперечення на позов до суду не надав, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином – оголошенням в газеті “Свободная территория” №37 від 17.09.2009 року (а.с.53).
Представник третьої особи у судовому засіданні надав пояснення, згідно з якими з позовними вимогами Джанкойське міськрайонне управління юстиції АР Крим згідно, про місцезнаходження відповідача відомостей не має.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, заслухавши думку представників позивача та третьої особи, які наполягали на розгляді справи за відсутності нез'явившегося представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Благодійна організація Джанкойський благодійний центр відновлення особистості «Свобода» (код ЄДРПОУ 26402049, юридична адреса: 96100, АР Крим, м. Джанкой, вул. Радянська, буд.17, кв.60) зареєстровано Джанкойською міською радою АР Крим 10 липня 2003 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 11391200000000088 - а.с.4). Згідно з довідкою Управління статистики у Джанкойському районі АР Крим від 16.09.2009 р. №43-01-06/17 (а.с.56) відповідач станом на зазначену дату перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
Матеріали справи свідчать, що станом на 12.02.2009 року відповідач заборгованості перед бюджетом не має, що підтверджується довідкою Джанкойської ОДПІ в АР Крим від 12.02.2009 року без номеру (а.с.17).
Згідно зі статтею 3 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” від 16.09.1997 р. №531/97-ВР законодавство про благодійництво та благодійні організації складається з Конституції України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють благодійництво та благодійну діяльність.
Статтею 1 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” передбачено, що благодійна організація - недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом.
Відповідно до статті 5 Закону України “Про об’єднання громадян” №2460-XII від 16.06.1992 року законодавство про об'єднання громадян складається з Конституції України, цього Закону та актів законодавства, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно до частини 2 та 3 статті 1 Закону України “Про об’єднання громадян” об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політична партія або громадська організація.
Дія цього Закону не поширюється на релігійні, кооперативні організації, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (в тому числі ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо), інші об'єднання громадян, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством, яким для благодійних організацій є Закон України “Про благодійництво та благодійні організації”, та інші нормативно-правові акти, що регулюють благодійництво та благодійну діяльність.
Згідно зі статтею 3 Закону України “Про об’єднання громадян”, громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Таким чином, дія Закону України “Про об’єднання громадян” поширюється лише на діяльність об’єднань громадян, визначених частиною 2 статті 1 цього Закону (політична партія, громадська організація), до яких благодійні організації не відносяться.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” благодійною діяльністю є добровільна безкорислива діяльність організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р. платники податків повинні представляти до органів ДПІ звітність з періодичністю, встановленою нормами діючого законодавства.
Відповідно до Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” №334/94-ВР від 28.12.1994 року відповідач, що зареєстрований у якості благодійної організації є неприбутковою організацією. Нормами Зазначеного Закону встановлені спеціальні правові режими оподаткування неприбуткових установ, організацій, до яких належить Благодійний медичний Фонд.
Визначення неприбуткових організацій наведено у пп.7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, якими окрім інших благодійні фондами і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності.
Відповідно до підпункту 7.11.12. пункту 7.11. статті 7 Закону центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню).
Форма та порядок складання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій, порядок її обліку та подання встановлений Наказом Державної податкової адміністрації України №233 від 11.07.1997 року “Про затвердження форми Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та порядку їх заповнення”.
Відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого зазначеним наказом ДПА України від 11.07.1997 №233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.08.97р. №290/2094, податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями, складають і подають установи і організації, що включені до реєстру неприбуткових установ і організацій із присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості.
Таким чином, приймаючи до уваги, що Благодійна організація Джанкойський благодійний центр відновлення особистості «Свобода» є неприбутковою організацію, включено до реєстру неприбуткових організацій із присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості, він був зобов’язаний відповідно до Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” та Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями надавати податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами і організаціями.
Частиною 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” №755-IV від 15.05.2003 року передбачений вичерпний перелік підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема - наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
08 вересня 2009 року посадовою особою Джанкойського міськрайонного управління юстиції АР Крим було складено Акт, в якому засвідчено факт відсутності Благодійної організації Джанкойський благодійний центр відновлення особистості «Свобода» за юридичною адресою, зазначеною в свідоцтві про державну реєстрацію, а саме: м. Джанкой, вул. Радянська, буд.17, кв.60.
Однак названий Акт підтверджує лише відсутність організації за місцезнаходженням, тоді як даного доказу недостатньо для припинення юридичної особи, оскільки законом прямо передбачена підстава - наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Судом встановлено, що відповідно до акту Джанкойської ОДПІ в АР Крим №210/1501/26402049 від 12.02.2009 року (а.с.13-14) відповідач перебуває на податковому обліку, але з ІІ кварталу 2007 р. не надає в органи державної податкової інспекції встановлену законом звітність.
Відповідно до статті 11 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” ліквідація благодійної організації здійснюється в установленому законодавством порядку. Таким чином, на порядок ліквідації благодійної організації поширюється Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців”.
Так, відповідно до частини 2 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців” підставами для ухвалення судом рішення про припинення юридичної особи є ненадання протягом року органам ДПІ податкових декларацій, документів фінансової звітності, провадження діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обов'язкових платежах до податкового органу, не вносить до бюджету платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням вимог статей 22, 24 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” і заподіює шкоду інтересам держави, зважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції) контролювати фінансово-господарську діяльність благодійної організації.
Крім того, відсутність відповідача за юридичною адресою робить практично неможливою перевірку статутної діяльності благодійної організації з питань дотримання вимог діючого законодавства.
Згідно пункту 1 статті 33 Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців”, юридична особа припиняється за судовим рішенням, прийнятим у випадках, передбачених законом.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 05 жовтня 2009 р. Повний текст постанови був виготовлений та підписаний 12 жовтня 2009 р.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Припинити юридичну особу Благодійну організацію Джанкойський благодійний центр відновлення особистості «Свобода» (код ЄДРПОУ 26402049, юридична адреса: 96100, АР Крим, м. Джанкой, вул. Радянська, буд.17, кв.60), зареєстровану Джанкойською міською радою АР Крим 10 липня 2003 року.
3. Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.