Постанова № 8401939, 24.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
2а-12180/09/10/0170
Номер документу
8401939
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

24.11.09Справа №2а-12180/09/10/0170 09:53 м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання Дєрюшковій І.А.,

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості по штрафним санкціям,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулось з адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим ( далі - позивач) та просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( далі - відповідач) на користь позивача заборгованість по штрафним санкціям у розмірі 170 гривень 00 копійок. Позовні вимоги мотивовані тим, що фізична особапідприємець ОСОБА_1 не надав до системи персоніфікованого обліку відомості в строк, передбачений п.1.3 Порядку формування та надання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, які використовуються в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 р. №7-6, у звязку з чим позивач застосував до відповідача фінансові санкції у розмірі 170грн.00коп. Зазначена заборгованість відповідачем на день розгляду справи не погашена, у звязку з чим позивач звернувся до суду.

Позивач та відповідач у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені завчасно та належним чином, рекомендованою кореспонденцією та під розписку ( а.с.8-9), відповідач клопотання щодо неможливості розгляду справи без його участі та заперечень на адміністративний позов до суду не надав, про причини неприбуття не повідомив.

Позивач надав до суду клопотання щодо розгляду справи за його відсутністю зазначив, що заборгованість по штрафним санкціям у розмірі 170 гривень 00 копійок відповідачем не сплачена.

Суд, приймаючи до уваги, клопотання позивача щодо розгляду справи за його відсутністю, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без його участі, відповідно до положень ч.2 ст. 128 КАС України, керуючись принципом розумності строків, встановленим для розгляду адміністративних справ ст. 122 КАС України, суд вважає, що неявки учасників процесу, належним чином та завчасно повідомлених про розгляд справи не є перешкодою для розгляду справи на підставі наявних доказів, у зв'язку з чим, керуючись положеннями ч.3 ст.122, ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацу 8 частини 3 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент)), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: 95492, АДРЕСА_1), зареєстрований як фізична особа підприємець виконавчим комітетом Київської міської ради м. Сімферополя АР Крим 24.10.2001 року про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 04055564Ф0070506, та видано відповідне свідоцтво (а.с.3).

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як платник в Управлінні ПФУ в Київському районі м. Сімферополя АР Крим, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 6 статті 20 даного Закону встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.

Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.

Згідно пункту 4 частини другої статті 17 3акону № 1058 від 09.07.2003 року платники внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду в строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Згідно частини першої статті 21 Закону України № 1058-VI від 09.07.2003 року органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів Накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках.

Відповідно частині шостої статті 21 Закону України № 1058-VI від 09.07.2003 року відомості про осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-10, статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками-роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу. Відомості про застрахованих осіб, зазначених у пунктах 3 і 4 статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду України безпосередньо цими особами, про осіб, зазначених у пункті 11 статті 11 цього Закону, - Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, про осіб, які підлягали загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття та отримували допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, - Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Форми документів, порядок та строки їх подання встановлюються правлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч.1 п.1.3 "Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування", страхувальники один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подають до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік.

Як передбачено п.9.3.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України за неподання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 17 цієї Інструкції. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт про зазначене порушення, складений у довільній формі.

Відповідно до пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України № 1058-VI від 09.07.2003 року за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць.

Матеріалами справи підтверджено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 на порушення підпункту 4 пункту 2 статті 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, п.1.3 Порядку формування та надання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, які використовуються в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 р. №7-6 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 р. за №1000/9599) - не надав відомості до системи персоніфікованого обліку за 2008 рік.

Рішенням №1020П від 26.06.2009 року про застосування фінансових санкцій за неподання відомостей до системи персоніфікованого обліку в строки, встановлені законодавством до відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі 170 гривень 00 копійок (а.с.5).

Зазначене рішення було вручено отримано відповідачем та не оскаржене у встановлений чинним законодавством строк.

Таким чином, судом встановлено, що штрафні санкції застосовані позивачем правомірно.

Право позивача на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості по страховим внескам надано п. п. 9 п. 3 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№1058- IV.

Згідно до положень п. п. 3.1 п. 3 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№1058 вимоги про сплату недоїмки є виконавчим документом та у строк 10 робочих днів від дня одержання якого страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки.

Ненадходження коштів тягне за собою порушення гарантованого ст. 46 Конституції України права громадян на своєчасне отримання пенсійних витрат.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", п. 5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобовязаннями, у тому числі із сплати податків та інших обовязкових платежів.

Враховуючи, що відповідачем рішення у зазначений чинним законодавством строк оскаржено не було, а суму заборгованості відповідачем до подання позову до суду та під час судового розгляду не сплачено, що підтверджується матеріалами справи, тому суд вважає, позовні вимоги щодо стягнення заборгованості у розмірі 170 гривень 00 копійок є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 24.11.2009 року. Повний текст постанови був виготовлений та підписаний 30.11.2009 року.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: 95492, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим заборгованість по сплаті фінансових санкції у розмірі 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.