ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
15.10.09Справа №2а-5012/09/10/0170 10:17 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання Сисоєвій С.А.,
за участю представників сторін:
прокурор - Горна К.В., посвідчення № 09494,
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні»
до Комунального підприємства "Аршинцевокомунсервіс"
про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні» звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Аршинцевокомунсервіс"про стягнення штрафу у розмірі 340 гривень 00 копійок.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та пояснив, що ВП «Держенергонагляд у Кримському регіоні» була проведена перевірка за результатами якої відповідач був притягнутий до відповідальності за порушення вимог законодавства про електроенергетику.
Позивач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяв щодо неможливості розгляду справи за відсутністю його представника до суду не надав.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяв щодо неможливості розгляду справи за відсутністю його представника та заперечень на позов до суду не надавав.
З урахуванням думки прокурора та у відповідності до положень статті 128 КАС України, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності не з'явившихся учасників процесу, повідомлених завчасно та належним чином, на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Частиною 5 ст.9 Закону передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до п.13 зазначеного Положення, в редакції постанови Кабінету Міністрів України N 131 від 13.02.2006р., головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема:
- здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти;
- видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням;
- вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;
- складати в установленому законодавством порядку протоколи про адміністративні правопорушення та притягати до адміністративної відповідальності громадян і посадових осіб.
Отже, органи Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, у тому числі її відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Кримському регіоні» у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб’єктами владних повноважень, які здійснюють заходи щодо впорядкування, контролю, нагляду за законодавством про електроенергетику.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.
Комунальне підприємство "Аршинцевокомунсервіс" (код ЄДРПОУ 35014834, юридична адреса: 98313, АР Крим, м. Керч, вул. Орджонікідзе, 7) являється юридичною особою, зареєстровано 15.05.2007 року виконавчим комітетом Керченської міської ради ( а.с. 15).
Судом встановлено, що відповідач, являючись суб’єктом господарювання, здійснюючі підприємницьку діяльність, зобов’язано виконувати всі обов’язки, пов’язані з регулюванням діяльності електроенергетики та енергозбереження в Україні.
Судом встановлено, що правовідносини, які виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України "Про електроенергетику " від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику" Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Судом встановлено, що 08 серпня 2008 року державними інспекторами з енергетичного нагляду відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику" проведено перевірку Комунального підприємства «Аршинцевокомунсервіс», за наслідками якої був складений акт № 46/09 від 08.08.08 року.
Судом встановлено, що позивачем на підставі статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 9 Закону України "Про електроенергетику" та акту № 46/09 від 08.08.08 року начальнику Комунального підприємства «Аршинцевокомунсервіс» Іванову І.Г. був внесений припис № 46/19 від 08.08.08 року щодо усунення порушень чинного законодавства, з повідомленням позивача про виконання до 01.11.08 року.
Зазначений припис був вручений відповідачу 08.08.08 року, що підтверджується підписом керівника суб’єкта господарювання (а.с.7-9).
Судом встановлено, що в період з 25 листопада 2008 року по 26 листопада 2008 року позивачем проведена перевірка виконання відповідачем вимог припису № 46/19 від 08.08.08 року, яка була оформлена актом перевірки № 4-00-04-0100/Ап/ПП/0021 від 26.11.08 року.
Під час перевірки було встановлено, що відповідачем вимоги припису № 46/19 від 08.08.08 року частково не виконані. Начальник Комунального підприємства «Аршинцевокомунсервіс» Іванов І.Г. з актом ознайомився, отримав один його примірник, що підтверджується його підписом на акті (а.с.5-6).
Згідно ч.3 ст.27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання".
Відповідно до пунктів 7,8 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Судом встановлено, що 12.01.2009 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Чернишовим В.М. на підставі акту перевірки №4-00-04-0100/Ап/ПП/0021 від 26.11.2009 року за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису № 46/19 від 08.08.2008 року на підставі ст.27 Закону України "Про електроенергетику" прийнята постанова № 24кр про застосування до КП "Аршинцевокомунсервіс" штраф у в розмірі 340 гривень 00 копійок за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Зазначена постанова була отримана відповідачем 16.01.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.15).
Відомості щодо оскарження відповідачем постанови № 24кр від 12.01.2009 у суду відсутні, протиправною у встановленому порядку постанова не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості відповідача по справі.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість та наявність підстав прийняття постанови про накладення штрафу на відповідача та здійснення своїх функцій позивачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Але відповідач доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав.
Згідно пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
При таких обставинах, приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи відповідачем сума штрафу не погашена, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У судовому засіданні 15.10.2009 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову складено у повному обсязі та підписано 20.10.2009 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158–163КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Комунального підприємства "Аршинцевокомунсервіс" (ідентифікаційний номер 35014834) штраф у розмірі 340 (триста сорок) гривень 00 копійок (код платежу 21081100, р/р 31116106700019, МФО 824026, ЕДРПОУ 34740946, одержувач коштів: Державний бюджет м. Керч, банк одержувача: Керування державного казначейства в АР Крим м. Сімферополь).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кудряшова А.М.