
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2019 р. Справа №480/4703/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому просив:
- визнати протиправними дії про відмову в призначенні пенсії від 31.07.2018 №15774/06-22 щодо не зарахування в стаж для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” періоду роботи на посаді начальника управління комунального майна Сумської міської ради з 01 червня 2005 року по 15 січня 2007 року, на посаді начальника управління майна комунальної власності Сумської міської ради з 15 січня 2007 року по 04 травня 2016 року та на посаді заступника директора департаменту забезпечення ресурсних платежів - начальника управління майна з 05 травня 2016 року по 21 серпня 2017 року;
- зобов`язати зарахувати в стаж для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” період роботи на посаді начальника управління комунального майна Сумської міської ради з 01 червня 2005 року по 15 січня 2007 року, на посаді начальника управління майна комунальної власності Сумської міської ради з 15 січня 2007 року по 04 травня 2016 року та на посаді заступника директора департаменту забезпечення ресурсних платежів - начальника управління майна з 05 травня 2016 року по 21 серпня 2017 року та призначити йому пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” №3723-XII та згідно п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу”.
Свої вимоги мотивує тим, що з 2017 року отримує пенсію за віком відповідно до норм Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. 20.06.2018 звернувся до відповідача із заявою про переведення його з пенсії за віком на пенсію державного службовця згідно із Законом України “Про державну службу”. Листом від 31.07.2018 відповідач відмовив йому у переведенні на інший вид пенсії з мотивів відсутності необхідного (20 років) стажу роботи на посадах державної служби, так як посади, на яких він працював, до відповідних категорій посад державної служби не відносяться. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки його робота на відповідних посадах в органах місцевого самоврядування повинна зараховуватися до стажу державної служби.
11.01.2019 відповідач надав суду відзив, в якому проти позову заперечує та зазначає, що у позивача відсутній необхідний стаж на посаді державного службовця для переводу на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", оскільки він працював в органах місцевого самоврядування, що не підлягає зарахуванню до стажу державної служби. Просить відмовити в задоволенні позову (а.с.31-32).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 позовну заяву було залишено без розгляду.
Не погодившись з вказаною ухвалою, позивач оскаржив її в апеляційному порядку.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2019, скасовано ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 по справі № 480/4703/18. Справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 30.07.2019 справа прийнята в провадження судді Бондаря С.О. та призначено до судового розгляду на 29.08.2019. Крім того, замінено відповідача - Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
29.08.2019 на електронну адресу суду надійшла заява представника позивача про відвід судді Бондаря С.О. з підстав, визначених п. 4 ст. 36 КАС України.
Заяву про відвід судді Бондаря С.О. по справі №480/4703/18 для розгляду розподілено автоматизованою системою документообігу суду судді Кунець О.М.
Ухвалою суду від 30.08.2019 відмовлено в задоволенні заяви представника позивача про відвід судді Бондаря С.О. по адміністративній справі №480/4703/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. На електронну адресу суду надійшла заява представника позивача, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи провести без його участі та участі позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною 9 цієї статті встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, а також клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснюється.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 2015 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнобов`язкове державне пенсійне страхування". Проте позивач продовжував обіймати посади в органах місцевого самоврядування.
21.08.2017 ОСОБА_1 був звільнений з посади за порушення Присяги.
20.06.2018 позивач звернувся до Сумського об`єднаного УПФ Сумській області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Розглянувши вказану заяву, Сумське об`єднане УПФ Сумської області листом від 31.07.2018 №15774/06-22 повідомило ОСОБА_1 про відмову в призначенні йому пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з відсутністю 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу". Врахування періоду роботи в Сумській міській раді в період з 01.06.2005 по 21.08.2017, як особі місцевого самоврядування до стажу державної служби діючим законодавством не передбачено (а.с.12).
Не погодившись з відмовою відповідача у переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
За приписами ст. 10 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” особі, яка має одночасно право на різні види пенсій, призначається один з цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 вказаного Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
До 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII.
Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ, стосується осіб державних службовців, які станом на 1 травня 2016 року займали посади державної служби.
Згідно з ст. 37 Закону України “Про державну службу” № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
До двадцятирічного стажу роботи, який дає право на пенсію державного службовця незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку, зараховується час роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців відповідно до статті 25 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-XII, а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.
Статтею 25 Закону №3723 визначено сім категорій посад державних службовців, які вони могли обіймати у відповідних державних органах, та передбачено, що віднесення існуючих на той час посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців провадиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом. Відповідно до цієї статті до шостої категорії посад державних службовців віднесено посади спеціалістів управлінь обласних державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадовими особами місцевого самоврядування є особи, які працюють в органах місцевого самоврядування, мають відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-дорадчих функцій і одержують заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Разом з тим, стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначається не лише ст. 25 Закону України “Про державну службу”, але й актами Кабінету Міністрів України.
За приписами пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (в редакції до 25.03.2016) до стажу державної служби зараховується також робота (служба), зокрема на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених ст. 14 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, та на посадах міських голів, селищних і сільських голів, а також на інших посадах не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється чинність цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби. Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, визначено Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 N 229 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 3 Порядку документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, тощо).
З матеріалів справи вбачається, що в період роботи з 01.06.2005 по 21.08.2017 позивач працював на різних посадах в Сумській міській раді:
- з 01.06.2005 по 15.01.2007 на посаді начальника управління комунального майна та приватизації Сумської міської ради;
- з 15.01.2007 по 04.05.2016 на посаді начальника управління майна комунальної власності Сумської міської ради;
- з 05.05.2016 по 21.08.2017 на посаді заступника директора департаменту ресурсних платежів - начальника управління майна (а.с.23-26).
У відповідності з пунктом 8 розділу XI “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України “Про державну службу” стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03.05.1994 № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та на інших посадах не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.1994 № 758 визначено, що до стажу державної служби зараховується період на посадах службовців в органах, зазначених в п. 2 Порядком обчислення стажу державної служби та додатку до нього, якщо під час просування по службі вони обіймали посади державних службовців.
Таким чином, стаж роботи ОСОБА_1 з 01.06.2005 по 30.04.2016 у Сумській міській раді підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Щодо періоду роботи позивача в органах місцевого самоврядування з 01.05.2016 по 21.08.2017 суд зазначає наступне.
1 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII, згідно ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Тому, після 01.05.2016, відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, який не містить такого поняття як призначення пенсії державному службовцю.
Отже, період роботи ОСОБА_1 на посадах в органах місцевого самоврядування з 01.05.2016 по 21.08.2017 не може зараховуватися до стажу державної служби.
Необхідно також зауважити, що законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 899 “Про державну службу”) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 квітня 2018 року (зразкова справа №822/524/18).
Відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ до досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті (62 роки), право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року;
60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року;
61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року;
61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 01.05.2016 не досяг віку - 61 року 6 місяців, а тому станом на 01.05.2016 він не набув права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на підставі п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.
Даний висновок суду кореспондується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові Касаційного адміністративного суду від 03.07.2018 у справі №569/350/17.
Тому в частині вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною відмову у призначенні йому пенсії відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” та зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” № 3723-ХІІ на підставі п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, необхідно відмовити.
Враховуючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, розглядаючи заяву ОСОБА_1 від 20.06.2018 не прийняло до уваги вимог вищевказаних норм законодавства, та обґрунтовувало відмову лише незарахуванням до стажу державної служби періоду роботи позивача на посадах в органах місцевого самоврядування у період з 01.06.2005 по 21.08.2018, при цьому не прийнявши відповідного рішення, то така відмова є протиправною.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо не зарахування в стаж державної служби періоду роботи ОСОБА_1 на посаді начальника управління комунального майна Сумської міської ради з 01 червня 2005 року по 15 січня 2007 року, на посаді начальника управління майна комунальної власності Сумської міської ради з 15 січня 2007 року по 30 квітня 2016 року, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.06.2018 про призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” та зарахувати період роботи на посадах: начальника управління комунального майна Сумської міської ради з 01 червня 2005 року по 15 січня 2007 року, начальника управління майна комунальної власності Сумської міської ради з 15 січня 2007 року по 30 квітня 2016 року, та прийняти рішення відповідно до вимог законодавства з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ст.139 КАС України). Відповідно до квитанцій від 05.12.2018 позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в загальному розмірі 1409,60 грн. (а.с.4-5).
Тому суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 1409,60 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо не зарахування в стаж державної служби періоду роботи ОСОБА_1 на посаді начальника управління комунального майна Сумської міської ради з 01 червня 2005 року по 15 січня 2007 року, на посаді начальника управління майна комунальної власності Сумської міської ради з 15 січня 2007 року по 30 квітня 2016 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) від 20.06.2018 про призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” № 3723-XII на підставі п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, та зарахувати період його роботи на посадах: начальника управління комунального майна Сумської міської ради з 01 червня 2005 року по 15 січня 2007 року, начальника управління майна комунальної власності Сумської міської ради з 15 січня 2007 року по 30 квітня 2016 року, та прийняти рішення відповідно до вимог законодавства з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 1409,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар