Рішення № 84009817, 28.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2019
Номер справи
480/2333/19
Номер документу
84009817
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 серпня 2019 р. справа № 480/2333/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Нагорного С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/2333/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не виготовлення та не направлення до Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням додаткових видів грошової винагороди, а саме: 100% надбавки, надбавки за безперервну службу, надбавки за особливі умови служби, премії; зобов`язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням основних та додаткових видів грошової винагороди, а саме: 100% надбавки, надбавки за безперервну службу, надбавки за особливі умови служби, премії. Свої вимоги мотивує тим, що він отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідачем було виготовлено та направлено на адресу ГУ УПФУ в Сумській області довідку від 02.03.2018, в якій зазначено лише три складові грошового забезпечення: посадовий оклад, надбавка за вислугу років та оклад за військовим (спеціальним) званням. Однак, у довідці не вказано 100% надбавку, надбавку за безперервну службу, надбавку за особливі умови служби, премію, які отримують на даний час особи, які працюють на відповідних посадах в органах МНС. На думку позивача, вказана бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки відповідач створив передумови для неурахування до суми грошового забезпечення під час перерахунку пенсії позивача додаткових видів грошової винагороди, чим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Ухвалою суду від 01.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у відзиві на позов заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що управлінням в порядку та за формою, передбаченою у додатку № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, надано довідку про розмір грошового забезпечення. Також вказано, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає подання управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області довідки про додаткові види грошового забезпечення, крім передбачених пунктом 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018. Тому у задоволенні позовних вимог просив відмовити (а.с.25-30).

23.08.2019 позивачем подана відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначив, що позиція відповідача, викладена у відзиві на позов є необґрунтованою, тому наполягав на своїх вимогах (а.с.46).

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Нагорний С.М. в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугою років, відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

У відповідності до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області на ім`я ОСОБА_1 була складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначено посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (а.с.20).

Проте, позивач вважає, що відповідачем протиправно не зазначено у вказаній довідці додаткові види грошового забезпечення, а саме: 100% надбавку, надбавку за безперервну службу, надбавку за особливі умови служби, премію.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262). Цим Законом держава гарантує окрім іншого перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до частини 1 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30 серпня 2017 року, яка набрала чинності 1січня 2018 року, та якою було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, з набранням чинності Постановою КМУ від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі по тексту - Порядок).

Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), яка набрала чинності з 01 березня 2018 року, передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Тобто, Постановою №103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування додаткових видів грошового забезпечення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана Постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області було надіслано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, а саме: посадовий оклад - 5070,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор 1340 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 3205,00 грн., а всього грошове забезпечення - 9615,00 грн. (а.с.20).

Таким чином, в поданій управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області довідці, зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку від 13.02.2008 № 45 та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.

5 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст. 265 КАС України.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин Постанова №103 була чинною та не скасованою.

Необхідно зазначити, що скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки відповідач керувався чинними приписами Постанови №103 та Порядку №45 на момент надання довідки № 10-1743 від 02.04.2018 (а.с.20).

Щодо вимоги позивача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подають їх останньому.

Тобто, відповідач надіслав довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за запитуваним списком Головного управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області. Порядок від 13.02.2008 № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України №2262-XII.

Разом з цим, ні Порядок №45, ні жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не виготовлення та не направлення до Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням додаткових видів грошової винагороди, а саме: 100% надбавки, надбавки за безперервну службу, надбавку за особливі умови служби, премії; зобов`язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням основних та додаткових видів грошової винагороди, а саме: 100% надбавки, надбавки за безперервну службу, надбавки за особливі умови служби, премії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 02.09.2019.