Рішення № 84009711, 04.09.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2019
Номер справи
511/777/17
Номер документу
84009711
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 511/777/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Завальнюка І.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Роздільнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2017 року позивач звернувся до Роздільнянського районного суду Одеської області суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій щодо призначення його пенсії з застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік та неврахування підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення; зобов`язання здійснити перерахунок та виплату призначеної йому з 05.04.2017 пенсії з урахуванням розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки та врахуванням підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому з 08.02.1997 призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб», як військовослужбовцю, який має стаж 22 роки служби. З 05.04.2017 за його заявою від 05.04.2017 позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Однак ОСОБА_1 вважає протиправним та такою, що порушує його охоронювані законодавством України права та інтереси, бездіяльність Роздільнянського ОУПФ України Одеської області щодо непроведення йому перерахунку і виплати державної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, які передують року призначення пенсії, тобто за 2014, 2015 та 2016 роки, що передбачено статтею 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058- IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з часу звернення із заявою перерахунок пенсії та в подальшому, що зумовило його звернутись за судовим захистом.

Постановою Роздільнянського районного суду Одеської області від 06.07.2017, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 позов задоволено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.05.2019 Постанову Роздільнянського районного суду Одеської області від 06 липня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 року скасовано; справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 29.07.2019 справа № 511/777/17 передана до Одеського окружного адміністративного суду на підставі ст. ст. 20, 29 КАС України (за предметною підсудністю).

06.08.2019 зазначена справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду і в результаті автоматичного розподілу між суддями головуючим у справі визначено суддю Завальнюка І.В.

Ухвалою судді від 09.08.2019 справу № 511/777/17 (номер провадження 2-а/511/13/19) прийнято до провадження; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

23.08.2019 до суду від Роздільнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що з 05.04.2017 Роздільнянським ОУПФ України Одеської області за особистою заявою ОСОБА_1 від 05.04.2017 було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, 05.04.2017 ОСОБА_1 звернувся до Роздільнянського ОУПФ України Одеської області із зверненням, в якому, посилаючись на положення Закону України «Про звернення громадян» просив призначити пенсію за віком відповідно до Закону 1058- IV згідно частини другої ст. 40 цього Закону, хоча в раніше наданій заяві вказав перевести на пенсію за віком на загальних підставах, тобто зовсім різні речі. Призначення пенсії за віком згідно Закону 1058-ІV визначено статтею 26, а перехід на пенсію за віком визначається пунктом 3 статті 45 цього Закону. В зверненні також зазначено, що при призначенні пенсії застосувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за три календарні роки (2014-2016), що передують року звернення за призначенням, хоча ОСОБА_1 звернувся за перерахунком пенсії. Також в звернені було зазначено, що призначити пенсію згідно статті 29 Закону 1058- IV, у зв`язку з одержанням пенсії з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на 0,5 відсоток за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців; надати розрахунок нарахування пенсії. 14.04.2017 Роздільнянське ОУПФ України Одеської області у відповідь на звернення ОСОБА_1 була надана відповідь та були надані запитувані завірені належним чином копії документів, що містилися в його пенсійній справі, а також повідомлено про розміри показників, що були застосовані при перерахунку призначеної йому пенсії, зокрема про розмір показника середньої заробітної плати по Україні, який було враховано при перерахунку призначеної пенсії, у зв`язку з переведенням з одного виду пенсії на інший вид пенсії, тобто за віком. При переході на пенсію за віком згідно Закону № 1058-ІV необхідно керуватись нормами цього Закону. У зв`язку з цим в порядку, визначеному статтями 40, 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» був застосований показник середньої заробітної плати за 2007 рік. Таким чином, вимога ОСОБА_1 про проведення йому перерахунку пенсії за віком з 05.04.2017 року відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії, є незаконною. Застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, є обов`язковим якщо особа виявила бажання врахувати заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Оскільки ОСОБА_1 з 08.02.1997 була призначена пенсія за вислугу років за нормами Закону №2262-ХІІ, тобто набув статусу пенсіонера, то був застосований показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік. Крім того, ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років згідно Закону № 2262- XII, тобто від пенсії не відмовлявся, щоб отримувати з більш пізнього віку. Згідно атестату про зняття з обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.03.2017 №559, де ОСОБА_1 перебував на обліку, пенсію за вислугу років призначено з 08.02.1997 та виплачена по 31.03.2017. Отже з якого більш пізнього віку ОСОБА_1 отримує пенсію незрозуміло. Норми статті 29 Закону 1058-ІV стосуються призначення пенсії за віком вперше, тобто ніяких видів пенсії на момент звернення отримувати неможливо. Посилання ОСОБА_1 на постанову Верховного суду України від 19.03.2013 по справі №21-31а13 є недоречним, оскільки правовідносини, у яких Верховним судом України була ухвалена зазначена постанова не є подібними правовідносинам, що виникли між ОСОБА_1 та відповідачем.

Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч.2 ст.262, ст. 263 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що з 08.02.1997 позивачу призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб". По 04.04.2017 він одержував пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

15.10.2016 позивачу виповнилось 60 років і з 16.10.2016 у нього виникло право на призначення державної пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

05.04.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком з необхідними додатками до неї та просив розрахувати пенсію на підставі ст.ст. 29, 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показників середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, які передували зверненню за призначенням пенсії: 2014 - 2016 р. р. та про її підвищення у зв`язку з відстрочкою часу її призначення.

Листом N 1-О/03 від 14.04.2017 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показників середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу за 2014 - 2016 рр., та був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн.

Згідно з розпорядженням N 139464 від 14.04.2014 року позивачу була призначена пенсія за віком та застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік та не враховане підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, частина третя статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначає порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Відтак, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Натомість позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше.

Отже, в даному випадку має місце призначення пенсії за віком за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону, а тому у відповідача відсутні підстави для застосування до спірних відносин положень частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Отже, у випадку, коли особі було призначено пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Аналогічна правова позиція зазначена Верховним Судом у справах № 565/645/17 від 05.07.2018 та № 317/4184/16 від 23.10.2018.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток:

на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;

на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

Отже, для збільшення розміру пенсії у зв`язку з відстрочкою її призначення необхідними умовами є досягнення пенсійного віку, встановленого Законом № 1058 та наявність страхового стажу, здобутого після досягнення пенсійного віку.

Підставою для скасування Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постанови Роздільнянського районного суду Одеської області від 06.07.2017 та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 слугувало не встановлення судами в ході судового розгляду питання, чи після досягнення пенсійного віку позивач продовжував працювати та здобувати страховий стаж.

При цьому наведеним у відзиві на позовну заяву доводам Роздільнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, які є тотожними аргументам первинного відзиву (запереченням проти адміністративного позову), апеляційної та касаційної скарг, ВС/КАС також була надана оцінка та останні визнано неспроможними, а відповідні висновки щодо розв`язання спору судами першої та апеляційної інстанцій визнані обґрунтованими.

В свою чергу, в силу ч. 5 ст. 353 КАС України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов`язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.

З метою повного та всебічного дослідження обставин спірних правовідносин, судом під час нового розгляду ухвалою від 09.08.2019 зобов`язано ОСОБА_1 надати до суду докази того, що він після досягнення пенсійного віку продовжував працювати та здобувати страховий стаж.

На виконання вищезазначеної ухвали позивачем до суду 22.08.2019 надано довідку ДП «Одеській авіаційний завод» від 21.08.2019 № 109, відповідно до якої ОСОБА_1 з 10.06.2002 (наказ № 102 від 11.06.2002) по теперішній час безперервно працює на посаді авіаційного механіка з планера та двигунів льотно-випробувальної станції; довідку ДП «Одеській авіаційний завод» від 21.08.2019 № 45 щодо нарахованої заробітної плати та утриманих податків та ін. обов`язкових платежів за період з жовтня 2016 р. по грудень 2017 р.; довідку ДП «Одеській авіаційний завод» від 21.08.2019 № 46 щодо нарахованої заробітної плати та утриманих податків та ін. обов`язкових платежів за період з січня 2019 р. по липень 2019 р.; довідку ДП «Одеській авіаційний завод» від 21.08.2019 № 47 щодо нарахованої заробітної плати та утриманих податків та ін. обов`язкових платежів за період з січня 2018 р. по грудень 2018 р.

Таким чином, позивачем належними та допустимими доказами доведено, що після досягнення ним пенсійного віку (15.10.2016 позивачу виповнилось 60 років) він продовжує працювати та здобувати страховий стаж.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству та висновкам Верховного Суду, у зв`язку із чим підлягають задоволенню.

При цьому суд не оминає увагою той факт, що на виконання постанови Роздіяльнянського районного суду Одеської області від 06.07.2017 Роздільнянським ОУПФ України Одеської області 10.11.2017 було здійснено перерахунок пенсії та виплачено 13 380,14 грн в грудні 2017 р. Однак зазначена обставина не впливає на розсуд даного спору та повинна бути врахована суб`єктом владних повноважень при виконанні рішення суду, яке набрало законного сили.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) до Роздільнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (67400, Одеська область, м. Роздільна, вул. Незалежності, 7; код ЄДРПОУ 41249863) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Роздільнянського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік та не врахування підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення.

Зобов`язати Роздільнянське об`єднане управління Пенсійного Фонду України Одеської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком починаючи з 05.04.2017 відповідно до ст.ст. 40, 29 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих у галузях економіки України, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії тобто з 2014 по 2016 рр. та врахувати підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк