
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2294/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання – Панькіної А.С.,
представника позивача – ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Бегмана Й.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області", Міністерства внутрішніх справ України про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
01 липня 2019 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" про зобов`язання видати ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.12.2015, постанови Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994, Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 у складі посадового окладу - 2950 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років 35% - 1732,5 грн., премія 60 % -4009,5 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 442,5 грн., для проведення перерахунку розміру пенсії з 01.01.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем у довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 протиправно не включено всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби, зокрема, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень (таємність), та зазначено премію, у розмірі, меншому ніж отримував позивач, що створило передумови для неврахування надбавок та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушено його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, прийнято рішення розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 22.07.2019.
Ухвалою суду від 22.07.2019 залучено до участі у справі в якості другого відповідача Міністерство внутрішніх справ, встановлено другому відповідачу строк для подання відзиву на позов та доказів направлення відзиву іншим учасникам справи до 08 серпня 2019 року. Витребувано від Міністерства внутрішніх справ України додаткові нові докази.
12 серпня 2019 року позивачем надано до суду уточнену позовну заяву, за результатами розгляду якої судом прийнято до розгляду позовні вимоги позивача, у яких останній просить зобов`язати Державну установу "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області", МВС України видати ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.12.2015, постанови Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994, Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 у складі посадового окладу - 2950 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років 35% - 1732,5 грн., премія 92 % -6147,90 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 442,50 грн., для проведення перерахунку розміру пенсії з 01.01.2016 року.
Відповідач, Державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" не погоджуючись з позовними вимогами позивача, надав до суду відзиви на позовну заяву та на уточнюючу позовну заяву, у яких зазначив, що законодавством передбачено встановлення надбавки за службу в умовах режимних обмежень тільки наказом керівника органу. Оскільки позивачу надбавку за службу в умовах режимних обмежень наказом керівника органу встановлено не було, через що не здійснювалося її нарахування і виплату, законних підстав включати дану надбавку у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії не має. Вказував, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Тому, підстав брати розмір премії за жовтень 2015 року у розмірі 92,0% для включення у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не має.
12.08.2019 позивач надав до суду відповідь на відзив відповідача, у якій вказував, що у 2016 році в ГУ НП в Полтавській області провадилися виплати посадового окладу поліцейських, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, премії відповідно до особистого внеску в загальний результат служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, доплати за науковий ступень, доплати за вчене звання, доплата за службу в нічний час, надбавку за почесне звання, матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Наказ про допуск ОСОБА_2 до роботи з документами, що мають гриф секретності «цілком таємно» не скасовано, є індивідуальним, та встановлює персональний допуск до особливої роботи ОСОБА_2 , такий наказ не потребує додаткового наказу про виплату надбавки, та є належним документом для проведення виплати надбавки, та є самостійною, підставою виплати надбавки за особливу роботу - роботу в умовах режимних обмежень, з дати встановлення такого наказу. Зазначав, що щомісячне грошове забезпечення позивачеві встановлено згідно грошового атестату №08 від 07.12.2015 з видами щомісячного грошового забезпечення, до якого включені надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, премія в розмірі 92 % , таким чином у відповідача, органу з якого був звільнений на пенсію, державного органу, що уповноважений встановлювати розмір щомісячного грошового забезпечення, були наявні документи щодо видів та розміру мого щомісячного грошового забезпечення, в матеріалах особової справи наявні документи допуску ОСОБА_2 до роботи в умовах режимних обмежень (наказ УМВС України в Полтавській області). Розмір премії встановлений відповідно листа МВС України від 12.03.2018р. №3261/05/22-2018 та відсутність преміювання у січні 2016 році працівника за посадою з якої звільнено позивача не відповідає п.5 Порядку №45, абз. 4 п.7 Постанови КМУ № 393, Прикінцевим та перехідним положенням Закону України «Про Національну поліцію», якими визначено що для осіб звільнених в період чинності закону України «Про національну поліцію» розмір премії має бути розміром, що визначений в місяць звільнення. Що повністю узгоджується з положеннями статті 22 Конституції України. Вважає, що відповідач зобов`язаний був видати нову довідку про розмір щомісячного грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2016 року, до якої відповідно положень статті 43 закону України №2262-ХІІ, п.7 Постанови КМУ №393, Постанови КМУ № 414 від 15.06.1995р. повинен був включити: посадовий оклад - 2950 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років 35% - 1732,5 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 442 грн. премія 92 % - 6 147,9 грн., загальний розмір щомісячного грошового забезпечення складає 13 272,4 грн.
13.08.2019 року до суду надійшов відзив МВС України на позовну заяву, у якому представник МВС України просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що Порядком №45 визначено складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням показників. Підстав для врахування інших складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 немає, оскільки надбавка які просить позивач, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" і виплачувалися особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до ліквідації міліції, а саме до 06.11.2015. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та Законом України № 900 від 23.12.2015 року зазначені додаткові види грошового забезпечення для поліцейських не передбачені, а відповідно не визначені і розміри зазначених надбавок. Вказував, що посада начальника сектору карного розшуку Диканського РВ УМВС України в Полтавській області, з якої було звільнено ОСОБА_2 з органів внутрішніх справ, прирівнюється до посади начальника сектору, що не входить до складу відділу управлінь, відділів (відділень) поліції з посадовим окладом 2950 грн. Середні розміри надбавок та премій за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року розраховані Національною поліцією України та надіслані Міністерству внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 №2866/09/48-2018, який містить інформацію виключно щодо середнього розміру премії поліцейських. Інші доплати та надбавки поліцейським у січні 2016 року не виплачувалися. Крім того, надбавка за службу в умовах режимних обмежень виплачується особі рядового чи начальницького складу з дня призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці, але не раніше дня оформлення допуску до державної таємниці. При призначенні на іншу штатну посаду або покладенні на особу рядового чи начальницького складу тимчасового виконання обов`язків надбавка за службу в умовах режимних обмежень переустановлюється. Відповідно до грошового атестату, виданого на час звільнення ОСОБА_2 зі служби в органах внутрішніх справ, до грошового забезпечення ОСОБА_2 при призначені пенсії та перерахунку з 01.01.2008 надбавка за роботу в умовах режимних обмежень не встановлювалась. Тому, зазначена надбавка не була включена в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
03.09.2019 позивач надав до суду відповідь на відзив відповідачів, у якій вказав на протиправність дій відповідачів по не включенню до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 всіх видів грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби, зокрема, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (таємність), та зазначено премії, у розмірі, меншому ніж отримував позивач.
Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Представник відповідача МВС України у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 призначено пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
УМВС України в Полтавській області надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку № 4/2482 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 /а.с. 13/, у якій зазначено, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинного законодавства на 01.01.2016 за прирівняною посадою поліцейського начальник сектору, що не входить до складу відділу управлінь, відділів (відділень) поліції до посади на день звільнення зі служби начальника сектору карного розшуку Диканського РВ УМВС України в Полтавській області, становить: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням "майор міліції" - 2000 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., премія (3,7%) - 247,25 грн., всього: 6929,75 грн.
30.05.2019 позивач звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" із заявою, у якій просив провести належний розрахунок розміру грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ №988 від 11.12.2015, Постанови КМУ №414 від 15.06.1995, Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України № 260 від 06.04.2016., та надати довідку відповідно додатку 2 Постанови КМУ №45 від 13.02.2008 в редакції станом на 01.01.2016 з даними особистого розрахунку: посадового окладу - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 1732,50 грн., премія 15% - 1002,30, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 442,50 грн., про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016.
Листом Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" від 07.06.2019 №33/37-3-30 /а.с. 12/ на запит ОСОБА_2 , останнього повідомлено, що відповідно до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарних місяців служби підряд перед звільненням, що беруться для розрахунку на пенсію від 10.11.2015 № 17, виданої Диканським районним відділом УМВС України в Полтавській області, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень відсутня. Тому законних підстав включити дану надбавку в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії не має.
Крім того, зазначено, що відповідно до порядку, визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" включаються основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які були передбачені ч.3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ і які перераховувалися з 1 січня 2016 року особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Листом МВС України від 12 березня 2018 року №3261/05/22-2018 доведено середній розмір премії, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року і який складає 3,7%, і відображено в довідці за №4/2482 від 25.03.2018.
Не погодившись із діями відповідача щодо не включення в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії всіх видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з приписами статті 19 Закону України "Про міліцію" (чинного на час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ) форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати. Органи місцевого самоврядування можуть провадити для працівників міліції додаткові виплати понад встановлені Кабінетом Міністрів України розміри.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (чинної на час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до приписів підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" передбачено виплачувати надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
За змістом пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати що дія їх розповсюджується на позивача, який є особою, що звільнилася з органів внутрішніх справ 30.10.2015 року і що виплачені суми надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Грошовий атестат позивача /а.с. 56/ та довідка про додаткові види грошового забезпечення для розрахунку пенсії /а.с. 57/ не містять відомостей про виплату ОСОБА_2 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.
Так, згідно грошового атестата №08, виданого Диканським РВ УМВС України в Полтавській області ОСОБА_2 , грошове забезпечення позивача на момент звільнення з органів внутрішніх справ складалось з: посадового окладу у розмірі 967,74 грн., окладу за спеціальним званням - 120,97 грн., відсоткової надбавки за вислугу років (30%) - 326,61 грн., відсоткової надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 707,66 грн., премії за жовтень 2015 року (92%) - 1953,14 грн., індексації грошового утримання за травень 2011 року - 241,64 грн. /а.с. 56/.
Відповідно до підпункту 2.9.4 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 №499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за №205/14896 /надалі - Інструкція №499/ надбавка за службу в умовах режимних обмежень установлюється особам рядового і начальницького складу за займаною посадою наказом про особовий склад на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимно-секретним підрозділом.
Згідно з підпунктом 2.9.5 Інструкції №499 у рапорті зазначаються: дата оформлення допуску особи рядового чи начальницького складу до державної таємниці, форма допуску, ступінь секретності відомостей, що становлять державну таємницю, з якими за функціональними обов`язками за посадою постійно працює особа рядового чи начальницького складу, номер номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці.
Наказ про встановлення позивачу надбавки за службу в умовах режимних обмежень у не видавався та ОСОБА_2 за останні 24 календарних місяців служби перед звільненням надбавка за службу в умовах режимних обмежень не нараховувалась та не виплачувалась.
Частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"
Отже, за встановлених обставин та наведених вище норм права, суд дійшов висновку про відсутність підстав для включення надбавки за службу в умовах режимних обмежень до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача.
Щодо вимог позивача включити до довідки про розмір грошового забезпечення позивача премію у розмірі (92%) - 6147,90 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 5 п. 5 Порядку № 45 при перерахунку пенсій щомісячна премія враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Пунктами 3-5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
УМВС України в Полтавській області відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 була складена довідка від 25.03.2018 №4/2482, відповідно до якої премія становить 3,7% (247,25 грн.). При цьому, розмір премії встановлювався керуючись інформацією про середні розміри надбавок та премії поліцейських, що фактично виплачені в січні 2016, за переліком посад поліцейських Національної поліції затвердженим постановою КМУ від 11.11.2016 №988.
Таким чином, зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу розміру премії 3,7% (247,25 грн.) відповідає вимогам чинного законодавства, так як вказаний відповідачем розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 п. 5 Порядку № 45.
Відтак, суд не погоджується з доводами позивача про неправомірність зазначення у довідці премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме, у розмірі 3,7% .
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відмовляючи у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням до неї надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15% (442,50 грн.) та премії в розмірі 92% (6147,90 грн.) до грошового забезпечення, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" (вул. С.Петлюри, 64, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 08733966), Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 0160, код ЄДРПОУ 00032684) про зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 04 вересня 2019 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва