Ухвала суду № 84009416, 03.09.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2019
Номер справи
320/3041/19
Номер документу
84009416
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про витребування доказів

03 вересня 2019 року №320/3041/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Київській області та Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправною та скасування вимоги та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Сквирської державної податкової інспекції Білоцерківського управління ГУ ДФС у Київській області та Головного управління ДФС у Київській області, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати вимогу №Ф-290260-50 від 06.11.2018 Головного управління ДФС у Київській області;

- зобов`язати Білоцерківську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області визнати ОСОБА_1 особою, яка припинила підприємницьку діяльність фізичної особи з 1997 року.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання по справі.

01.08.2019 на адресу суду від Головного управління ДФС у Київській області надійшов відзив на позовну заяву, який був долучений судом до матеріалів справи.

05.08.2019 на адресу суду від Головного управління ДФС у Київській області надійшло клопотання про надання доказів направлення позивачу відзиву на позовну заяву, які були долучені судом до матеріалів справи.

У підготовче засідання, призначене на 03.09.2019, з`явився позивач, представник позивача та представник Головного управління ДФС у Київській області.

Білоцерківська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області у підготовче засідання, призначене на 03.09.2019, не з`явилась, про дату, час та місце судового засідання була повідомлена належним чином та своєчасно.

У підготовчому засіданні 03.09.2019 у суду виникла необхідність витребування доказів по справі від Сквирської районної державної адміністрації та Головного управління ДФС у Київській області.

Так, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 про відкриття провадження у цій справі від Сквирської районної державної адміністрації були витребувані такі докази:

- копію заява суб`єкта підприємницької діяльності – фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), подану у 1997 році про припинення підприємницької діяльності;

- копію сторінок із журналу обліку реєстрації із записом про скасування державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності – фізичної особи ОСОБА_1 ;

- докази направлення до повідомлення до державної податкової інспекції про скасування державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності – фізичної особи ОСОБА_1 за формою згідно із додатком №8 до Положення про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності.

На виконання ухвали суду 29.07.2019 на адресу суду від Сквирської районної державної адміністрації Київської області надійшов лист від 18.07.2019 №06-43/1887, в якому Сквирська РДА, з посиланням на положення Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", повідомила про відсутність реєстраційної справи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та серед реєстраційних справ, що зберігаються в паперовій формі.

Натомість, суд звертає увагу на те, що Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" набрав чинності 17.06.2003, у той час як спірні правовідносини виникли у 1997 році, у період дії Положення про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності та про реєстраційний збір за державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 29.04.1994 №276 (далі - Положення №276), у зв`язку з чим від РДА були витребувані документи саме передбачені цим Положенням.

Відповідно до пункту 2 Положення №276 державна реєстрація суб`єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної в місті Ради або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за їх місцезнаходженням (місцем проживання).

Згідно з пунктом 6 Положення №276 громадянин, який має намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи (заявник), подає до органу державної реєстрації реєстраційну картку за зразком додатка N 2, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності, і документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору, а також пред`являє документ, що посвідчує його особу.

Пунктом 9 Положення №276 було передбачено, що Орган державної реєстрації фіксує дату надходження документів у журналі обліку реєстрації суб`єктів підприємницької діяльності.

За наявності всіх документів, зазначених у пунктах 4 - 6 цього Положення, орган державної реєстрації протягом п`яти робочих днів з дати надходження цих документів зобов`язаний провести державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності і видати заявникові свідоцтво за зразком додатка N 3 (для юридичної особи) або додатка N 4 (для фізичної особи) та один примірник установчих документів з відповідною відміткою органу державної реєстрації (для юридичної особи).

Відповідно до пункту 25 Положення №276 скасування державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи здійснюється органом державної реєстрації за особистою заявою підприємця-громадянина, а також на підставі рішення суду.

Згідно з пунктом 27 Положення №276 орган державної реєстрації, який прийняв рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності, виключає його із журналу обліку реєстрації, заповнює і в 10-денний термін подає:

- до відповідної державної податкової інспекції повідомлення за формою згідно з додатком N 8 (якщо суб`єкт підприємницької діяльності є фізичною особою);

- до відповідного органу державної статистики повідомлення за формою згідно з додатком N 9 (якщо суб`єкт підприємницької діяльності є юридичною особою).

Таким чином, на виконання вимог суду Сквирська РДА має надати документи, передбачені саме Положенням №276, а не Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", оскільки, за твердженням позивача, його державна реєстрація як суб`єкта підприємницької діяльності була припинена у 1997 році за його власною заявою.

При цьому, суд не приймає до уваги надану Сквирською РДА копію журналу обліку реєстраційних справ суб`єктів підприємницької діяльності фізичних осіб із записом стосовно СПД ОСОБА_2 , оскільки позивачем у справі є ОСОБА_1 , обставини щодо припинення державної реєстрації підприємницької діяльності якого і є спірними у цій справі.

Отже, Сквирською РДА вимоги суду, викладені в ухвалі від 08.07.2019, виконані не були.

Згідно з частиною третьою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Статтею 129 Конституції України обов`язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена як одна з основних засад судочинства.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” судові рішення, що набрали законної сили є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Згідно з частинами другою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

При цьому, відповідно до частини восьмої статті 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом, зокрема, накладення штрафу.

Частиною першою статті 149 КАС України закріплено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зокрема, у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне витребувати від Сквирської районної державної адміністрації та Головного управління ДФС у Київській області докази по справі та попередити його про можливість застосування судом заходів процесуального примусу у вигляді накладення штрафу за неподання доказів, необхідних для вирішення справи.

Частиною четвертою статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне продовжити строк проведення підготовчого провадження.

03.09.2019 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, який був долучений судом до матеріалів справи.

Відповідно до частини першої статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України у запереченні відповідач викладає свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення.

Згідно з частиною другою статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України до заперечення застосовуються правила, встановлені частинами другою - четвертою статті 162 цього Кодексу.

Частинами третьою та четвертою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Заперечення подається в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк подання заперечення, який дасть змогу іншим учасниками справи отримати заперечення завчасно до початку розгляду справи по суті (частина третя статті 164 КАС України).

Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне встановити відповідачу п`ятиденний строк з для отримання копії ухвали суду для надання заперечень на відповідь на відзив на позовну заяву.

Відповідно до пункту 4 частини шостої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності, зокрема, у випадках: необхідності витребування нових (додаткових) доказів.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне оголосити у підготовчому засіданні перерву.

Керуючись статтями 80, 173, 181, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Витребувати докази від Сквирської районної державної адміністрації Київської області (09000, Київська обл., Сквирський р-н., м. Сквира, вул. Богачевського, буд.28):

- подану ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у 1995 році заяву про державну реєстрацію та реєстрацій картку за зразком додатка 2 до Положення про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 1994 р. N 276);

- копію журналу обліку реєстрації суб`єктів підприємницької діяльності із зафіксованою датою надходження документів від ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), згідно з пунктом 9 Положення про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 1994 р. N 276;

- копію поданої ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у 1997 році заяви про скасування державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності, докази внесення відповідного запису до журналу обліку реєстрації, та докази направлення до податкової інспекції повідомлення за формою згідно з додатком №9 (п.25, 27 Положення про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 1994 р. N 276).

2. Витребувати докази від Головного управління ДФС у Київській області:

- письмові пояснення щодо податкових перевірок, які проводились відносно позивача, з документальним підтвердженням.

3. Витребувані докази надати суду у строк до 01.10.2019.

4. Роз`яснити, що відповідно до положень статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України за неподання без поважних причин доказів, витребуваних судом, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом, зокрема, штраф або тимчасове вилучення доказів для дослідження судом.

У разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.

5. Роз`яснити, що відповідно до положень статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.

6. Продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.

7. Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання копії ухвали для надання заперечень на відповідь на відзив на позовну заяву.

8. Оголосити перерву у підготовчому засіданні до 08.10.2019 до 10 год. 00 хв.

9. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи та Сквирській районній державній адміністрації.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Дудін С.О.