
Справа №461/5290/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2019 року Галицький районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Мисько Х.М.,
з участю: секретаря судового засідання Карваш О.В.,
з участю: представника позивача Козака В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , серія і номер паспорта НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Управління безпеки міста Львівської міської ради (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20819015, адреса: 79007, м.Львів, пр.Свободи, 24), інспектора з паркування Управління безпеки міста Львівської міської ради Федорича Тараса Миколайовича (адреса: 79007, м.Львів, пр.Свободи, 24) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
В С Т А Н О В И В :
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління безпеки міста ЛМР та інспектора з паркування Управління безпеки міста ЛМР Федорича Т.М., в якому просив скасувати постанову серії ЛВ №1264 від 05.12.2018 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.152-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 450 грн.
В обгрунтування вказаного позову покликається на те, що дійсно, в грудні 2018 року прибув на проспект Шевченка у м.Львові з метою відвідання банківської установи, де паркувався на місцях, які відведені для паркування осіб з інвалідністю, оскільки сам є інвалідом і має на це право. Жоден з інспекторів до нього не підходив, документів, що підтверджують його право на паркову на пільговому місці у нього не запитував. Обов`язку розміщувати на транспортному засобі знак "Водій з інвалідністю» жодним нормативно-правовим актом не покладено. Крім того, в порушення вимог КУпАП розгляд справи здійснено без участі позивача. Відтак, вважає оскаржувану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Разом з тим, просить поновити строк на оскарження, оскільки такий пропущений з поважних причин, а саме: оскаржувану постанову отримав 08.07.2019 року в органах виконавчої служби.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 . позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позові, просив такі задовольнити.
Відповідач та представник відповідача в судове засідання не з`явились, хоча належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення судового засідання. Клопотань про відкладення чи про розгляд справи у їх відсутності до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади і їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і в спосіб, передбачений Конституцією і законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлені наступні обставини.
05.12.2018 року інспектором з паркування безпеки міста Львівської міської ради Федоричем Т.М. винесено постанову серії ЛВ №1264 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.152-1 КУпАП з накладенням стягнення у вигляді штрафу у розмірі 450 грн.
Положеннями ст.222 КУпАП України встановлено, що органи Національної поліції розглядають справи про порушення правил дорожнього руху.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що 04.12.2018 року у м.Львові на пр.Шевченка, 24 о 13 год. 44 хв. водій ОСОБА_1 припаркував транспортний засіб марки Fiat Doblo, номерний знак НОМЕР_3 на місці, призначеному для безплатного паркування під табл.7.17, без наявності відповідних пільг, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.152-1 КУпАП.
Адміністративна відповідальність за ч.2 ст.152-1 КУпАП настає у разі паркування транспортних засобів на місцях, призначених для безоплатного паркування транспортних засобів, особами, які не мають відповідних пільг (крім випадків, визначених частиною шостою цієї статті), або на місцях, не призначених для паркування відповідних транспортних засобів.
Згідно частини 6 вказаної статті відповідальність настає за паркування транспортного засобу на місцях, призначених для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю водієм, який не має документів про наявність у нього чи в одного з пасажирів інвалідності (крім явно виражених ознак інвалідності).
Тобто, законом передбачено, що наявність пільг визначається пред`явленням документів, а не наявністю відповідних наліпок на транспортному засобі чи інших розпізнавальних знаків водія з інвалідністю.
Вирішуючи питання про винуватість ОСОБА_1 у порушенні правил дорожнього руху, суд враховує викладенні позивачем пояснення в позовній заяві та обставини зазначені в постанові у справах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пенсійного посвідчення НОМЕР_4, виданого 13.02.2014 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом 3 групи загального захворювання.
Таким чином, ОСОБА_1 , як особа з інвалідністю має право на безкоштовну зупинку, стоянку або паркування свого транспортного засобу у спеціально відведених для цього місцях.
Разом з тим, в оскаржуваній постанові зазначено про здійснення фіксації обставин правопорушення на відеореєстратор моделі DMT1, проте, матеріалів фото-, відеофіксації у розпорядження суду не надано.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Як роз`яснено в п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
За таких обставин, суд вважає, що зміст викладених органом поліції у постанові даних свідчить про неповноту при дослідженні обставин справи.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що жодних належних та допустимих доказів, передбачених ст.251 КУпАП, відповідачем в підтвердження існування підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.152-1 КУпАП суду не надано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ЛВ №1264 від 05.12.2018 року за ч.2 ст.152-1, КУпАП, є неправомірними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, суд приходить до висновку про необґрунтованість оскаржуваної постанови, адже така винесена без з`ясування усіх обставин справи, тобто з порушенням вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, відтак підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення - закриттю.
Відповідно до вимог ст.139 КАС України витрати по сплаті судового збору необхідно компенсувати за рахунок держави, оскільки відповідач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.288 КУпАП.
Крім того, суд приймає до уваги, як належні та допустимі, покликання ОСОБА_1 на те, що строк звернення до суду був ним пропущений з поважних причин, оскільки позивачем доведено, що копію вказаної постанови він отримав 08.07.2019 року в органах виконавчої служби.Таким чином, враховуючи наведене та з метою забезпечення його права на доступ до правосуддя, суд приходить до висновку про необхідність поновлення строку на звернення до суду із даним позовом.
Керуючись ст.ст.9, 245, 251, 280 КУпАП, ст.ст. 2, 6, 73, 76, 77, 122, 121, 139, 205, 229, 241-246, 250, 255, 286 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження.
Адміністративний позов - задоволити.
Скасувати постанову інспектора з паркування Управління безпеки міста Львівської міської ради Федорича Тараса Миколайовича серії ЛВ №1264 від 05.12.2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.152-1 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення - закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Х.М. Мисько