Рішення № 83986679, 23.08.2019, Житомирський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
23.08.2019
Номер справи
278/1338/19
Номер документу
83986679
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 278/1338/19

Провадження №2/278/874/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2019 року суддя Житомирського районного суду Житомирської області Зубчук І.В. розглянувши в м.Житомирі в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) осіб цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму у розмірі 10602,77 гривень.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що згідно з заявою відповідача від 03 липня 2014 року їй, відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» призначені компенсаційні виплати особі при народженні четвертої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Допомога при народженні дитини ОСОБА_2 була призначена одноразова з 01 червня 2014 року по 30 червня 2014 року в сумі 10320,00 гривень, з 01 червня 2014 року по 30 червня 2014 року в сумі 2334,86 гривень, з 01 липня 2014 року по 30 червня 2015 року в сумі 3911,53 гривень, з 01 липня 2015 року по 31 грудня 2018 року в сумі 3044,86 гривень, з 01 січня 2019 року по 30 червня 2020 року в сумі 1576,67 гривень.

В період з 01 липня 2015 року по 31 грудня 2018 року відповідачу ОСОБА_1 виплачувалась допомогу при народженні третьої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в сумі 1468,19 гривень щомісячно. Відповідно до поданої заяви №6429 від 07 березня 2013 року, тобто на двох дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вказаний період з 01 липня 2015 року по 31 грудня 2018 року відповідач отримувала 3044,86 гривень допомогу при народженні дітей.

Відповідно до листа Тетерівської сільської ради Житомирського району від 17 серпня 2018 року №571 встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 ухиляються від виконання батьківських обов`язків. Малолітні діти ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з квітня 2018 року знаходиться у комунальній установі «Обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Сонячний дім» Житомирської обласної ради. З матір`ю на той час залишилась лише ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В результаті вищевказаного виникла переплата державних коштів з травня 2018 року по серпень 2018 року в сумі 5872,76 гривень, у зв`язку з чим позивач вимушений був звернутися до суду.

Ухвалою Житомирського районного суду Житомирської області від 06 червня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.28-29).

Клопотань від учасників процесу про розгляд справи у поряду загального позовного провадження не надходило.

Відзив від відповідача та пояснень від третьої особи до суду не надходило.

Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.8 ст.178 ЦПК України).

Оскільки, відповідно до вимог ст.279 ЦПК України, справа в порядку спрощеного позовного провадження розглядається без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, то, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу суд не здійснює.

Дослідивши докази в їх сукупності, оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, з урахуванням меж заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що за заявою ОСОБА_1 від 03 липня 2014 року УПСЗН Житомирської РДА було прийнято рішення про надання компенсаційних виплат особі при народженні четвертої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8-9).

Відповідно листа Тетерівської сільської ради Житомирського району від 17 серпня 2018 року №571 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 ухиляються від виконання батьківських обов`язків. Малолітні діти ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з квітня 2018 року знаходяться у комунальній установі «Обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Сонячний дім» Житомирської обласної ради. З матір`ю на той час залишилась лише ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.16).

Рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 03 жовтня 2018 року ОСОБА_5 та ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відносно дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.17 зв-19).

17 жовтня 2018 року та 02 травня 2019 року відповідачу були направлені повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів на суму 10602,77 гривень, однак відповідач зазначену суму не повернула (а.с.20-21).

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі - Закон), громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно ст.10 Закону, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Умови призначення допомоги при народженні дитини регулюються ст.11 Закону, де зазначено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина.

Згідно із п.10 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751 (далі - Порядок), допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 р., надається в сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами. При цьому така допомога надається у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на день народження дитини.

Розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини (народженої до 30 червня 2014 р . ) визначається з урахуванням кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка (дружини), крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина) відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені дружиною. У разі народження двійні або більшої кількості дітей кожна дитина з їх числа вважається наступною.

Відповідно до п.49. Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Згідно ст.11 Закону, виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі:

- позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

- відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

- тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

- припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;

- нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

З огляду на те, що на день подачі позову до суду відповідач не виконала зобов`язання по поверненню грошових коштів в добровільному порядку, позов підлягає до повного задоволення.

У відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем витрати по оплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 82, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , мешканки АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Житомирським РВ УМВС України в Житомирській області 30 грудня 2009 року, ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації (10012, м.Житомир, вул.Бориса Тена, 16, р/р 35212064007095 в ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 820172, код 20406164) надміру отримані державні кошти в розмірі 10602 гривні 77 копійок та сплачений судовий збір в розмірі 1921 гривня, а всього на загальну суму 12523 гривні 77 копійок.

Рішення може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклик) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: І. В. Зубчук