
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2019 року справа № 580/923/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання: Остроушко Л.І.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 . (згідно ордеру),
представників відповідача - Яременка В.А. (згідно довіреності), Попова А.І. (згідно довіреності),
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до комунального закладу "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради" про визнання протиправним та нечинним рішення та положення в частині,
ВСТАНОВИВ:
18 березня 2019 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до комунального закладу "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради", в якій просить:
1) визнати протиправним та нечинним наказ головного лікаря комунального закладу "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради" №18 від 20.05.2016 про зміни до наказу від 18.03.2015, яким визначено для забезпечення організаційно-методичного керівництва та контролю за діяльністю і обґрунтованістю винесених рішень МСЕК загального профілю, спеціалізованих та обласною МСЕК №2, закріпити за обласною МСЕК №1 обласну МСЕК №2;
2) визнати протиправним та нечинним Положення про обласну МСЕК №1 комунального закладу "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради", затверджене наказом головного лікаря комунального закладу "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради" №7 від 28.01.2016, в частині пунктів 3.1; 4.1 в частині положень щодо обласної МСЕК №2.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що п.п. 3.1, 3.2 Положення про обласну МСЕК №1 комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» в частині повноважень обласної МСЕК №1 по відношенню до обласної МСЕК №2, а також наказ відповідача №18 від 20.05.2016 про зміни до наказу №17 від 18.03.2015 підлягають скасуванню як незаконні, оскільки вони суперечать чинним нормам законодавства. Обласна МСЕК №1 має статус «обласної», обласна МСЕК №2 також має статус «обласної». Їх повноваження визначені в п. 12 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317. За законом вказані комісії однакові та рівні. Пунктом 13 даного положення визначено, що Центральна МСЕК МОЗ України здійснює організаційно-методичне керівництво обласними, Київським та Севастопольським міськими центрами (бюро) медико-соціальної експертизи; проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих обласними, Київською та Севастопольською центральними міськими комісіями, і в разі необхідності скасовує їх. Таким чином, за законом обласна МСЕК №1 не наділена будь-якими повноваженнями по відношенню до обласної МСЕК №2.
Позивач стверджує, що діючи всупереч вимог Конституції України, відповідач в оскаржуваних вище нормативно-правових актах на власний розсуд, безпідставно та незаконно наділив обласну МСЕК №1 повноваженнями по відношенню до обласної МСЕК №2.
Позивач зазначає, що оскаржувані нормативно-правові акти відповідача порушують законні права та інтереси позивача, оскільки вони були застосовані до нього у справі №823/2283/18 та покладені в основу судового рішення, яке ухвалене судом на користь відповідача.
09 квітня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що відповідно до п.п. 4, 5 п. 26 розділу 4 Статуту комунального закладу "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради", затвердженого розпорядженням голови Черкаської обласної ради від 01.12.2016 №313-р, головний лікар на рівні з іншими повноваженнями, у межах компетенції видає накази та інші розпорядчі акти, дає вказівки обов`язкові для всіх працівників закладу; затверджує положення про структурні підрозділи закладу (МСЕК) та посадові інструкції працівників.
Наказом комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 28.01.2016 №7 затверджено Положення про обласну МСЕК №1 Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» (далі - Положення), згідно з п. 3.1 якого обласна МСЕК №1 здійснює: організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю відповідних міжрайонних, міської, спеціалізованих комісій та обласної МСЕК №2, перевіряє правомірність прийнятих ними рішень і у разі визнання їх безпідставними, змінює їх.
Відповідно до п. 4 наказу комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 20.05.2016 №18 «Про зміни до наказу №17 від 18.03.2015 «Про розподіл функціональних обов`язків» для забезпечення організаційно-методичного керівництва та контролю за діяльністю і обґрунтованістю винесених рішень МСЕК загального профілю, спеціалізованих та обласною МСЕК №2 закріпити за обласною МСЕК №1 обласну МСЕК №2. Обласним МСЕК перевіряти по контролю правомірність прийнятих рішень закріпленими комісіями, і у разі визнання їх безпідставними змінювати їх.
Відповідач також вказує, що в рішенні суду у справі №823/2283/18 судом встановлено наявність повноважень обласної МСЕК №1 з проведення перевірки обґрунтованості прийняття рішень обласною МСЕК №2 щодо встановлення інвалідності позивачу.
15 травня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що під час судового розгляду адміністративної справи №823/2282/18 судом не досліджувалось питання законності Положення про обласну МСЕК №1 комунального закладу "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради", наказу комунального закладу "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради" №18 від 20.05.2016.
28 травня 2019 року до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, в якому відповідач зазначає, що суди першої та апеляційної інстанції під час судового розгляду справи №823/2283/18 дійшли висновку, що обласною МСЕК №1 правомірно здійснено перевірку прийнятого обласною МСЕК №2 рішення про встановлення позивачу ІІ групи інвалідності безстроково.
Відповідач зазначає, що відповідно до ст. 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» заклад охорони здоров`я провадить свою діяльність на підставі статуту (положення), що затверджується власником закладу (уповноваженим ним органом).
Відповідач також вказує, що позивачем оспорюються документи, які регулюють діяльність структурних підрозділів відповідача, встановлюють та конкретизують їх повноваження, а відтак жодним чином не стосуються позивача та не порушують його права.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П. від 25.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 24.04.2019 вирішено здійснити розгляд справи № 580/923/19 за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання у справі.
09.04.2019 представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням касаційної інстанції у справі №823/2283/18.
Ухвалою суду від 15.05.2019 у задоволенні клопотання представника відповідача (вх. №9395/19) про зупинення провадження у справі відмовлено.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду 03.07.2019 заяву позивача (вх. 14854/19 від 18.06.19) про зміну предмету позову прийнято до розгляду та встановлено відповідачу 10-денний строк з дня вручення даної ухвали, протягом якого може бути поданий відзив на вказану заяву.
Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду 12.08.2019, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 22.08.2019.
В судовому засіданні 22.08.2019 у розгляді справи по суті представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому 22.08.2019 засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов.
Заслухавши позивача, представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
Наказом комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 28.01.2016 №7 затверджено Положення про обласну МСЕК №1 Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» (далі - Положення). Відповідно до п. 3.1 Положення до обласна МСЕК №1 здійснює: організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю відповідних міжрайонних, міської, спеціалізованих комісій та обласної МСЕК №2, перевіряє правомірність прийнятих ними рішень і у разі визнання їх безпідставними, змінює їх.
Згідно з п. 4.1 Положення Комісія має право: перевіряти діяльність підпорядкованих міжрайонних, міської, спеціалізованих комісій та обласної МСЕК №2 і подавати головному лікарю - головному експерту закладу - пропозиції з усунення недоліків в їх роботі, узагальнення передового досвіду роботи.
Відповідно до п. 4 наказу комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 20.05.2016 №18 «Про зміни до наказу №17 від 18.03.2015 «Про розподіл функціональних обов`язків» для забезпечення організаційно-методичного керівництва та контролю за діяльністю і обґрунтованістю винесених рішень МСЕК загального профілю, спеціалізованих та обласною МСЕК №2 закріпити: за обласною МСЕК №1: обласну МСЕК №2, міжрайонну МСЕК №1 загального профілю, спеціалізовану фтизіо-пульмонологічну МСЕК, міжрайонну МСЕК №3 загального профілю, міжрайонну МСЕК №4 загального профілю, спеціалізовану радіологічну МСЕК; за обласною МСЕК №2: Черкаську міську МСЕК загального профілю, міжрайонну МСЕК №2 загального профілю, спеціалізовану травмотологічну МСЕК, спеціалізовану кардіологічну МСЕК, спеціалізовану психіатричну МСЕК. Обласним МСЕК перевіряти по контролю правомірність прийнятих рішень закріпленими комісіями і у разі визнання їх безпідставними змінювати їх.
Не погоджуючись з Положенням про обласну МСЕК №1 комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради», наказом комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 20.05.2016 №18, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 16 Закону України від 19.11.1992 №2801-XII "Основи законодавства України про охорону здоров`я" мережа державних і комунальних закладів охорони здоров`я формується з урахуванням потреб населення у медичному обслуговуванні, необхідності забезпечення належної якості такого обслуговування, своєчасності, доступності для громадян, ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена.
Заклад охорони здоров`я провадить свою діяльність на підставі статуту (положення), що затверджується власником закладу (уповноваженим ним органом).
Комунальний заклад «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» є комунальним спеціалізованим закладом, що входить до структури закладів охорони здоров`я, створений відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 25.07.1991 №107 «Про організацію медико-соціальної експертизи в Українській РСР», рішення виконавчого комітету Черкаської обласної Ради народних депутатів від 30.09.1991 №329 «Про організацію обласного центру медико-соціальної експертизи в місті Черкаси».
Розпорядженням голови Черкаської обласної ради від 01.12.2016 №313-р затверджено в новій редакції Статут комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» (далі - Статут).
Відповідно до п. 1 Статуту комунальний заклад «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» (далі - Заклад) є комунальним спеціалізованим Закладом, що входить до структури закладів охорони здоров`я, створений відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 25.07.1991 №107 «Про організацію медико-соціальної експертизи в Українській УРСР», рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 30.09.1991 №329 «Про організацію обласного центру медико-соціальної експертизи в місті Черкаси» та зареєстрований у виконавчому комітеті Черкаської міської ради 24.12.1992 №01-282.
Згідно з п. 9 Статуту метою діяльності Закладу є проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, інвалідам з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаційно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації, організація медико-соціальної реабілітації інвалідів згідно з чинним законодавством України.
У своїй діяльності Заклад керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317, нормативними актами Міністерства охорони здоров`я України, рішеннями обласної ради, розпорядженнями голів обласної ради та облдержадміністрації, наказами Управління охорони здоров`я Черкаської обласної державної адміністрації, іншими нормативними актами з питань медико-соціальної експертизи та Статутом (п. 13 Статуту).
Основні напрями діяльності Закладу визначені в п.п. 10, 11 Статуту.
Згідно з п. 15 Статуту Заклад надає медичні послуги на підставі ліцензії на медичну практику.
Відповідно до п. 23 Статуту функції з галузевого управління Закладом здійснює Управління охорони здоров`я Черкаської обласної державної адміністрації, а безпосереднє керівництво діяльністю Закладу на основі єдиночальності здійснює головний лікар, який несе відповідальність за результати роботи Закладу .
Відповідно до п.п. 4.5 п. 26 розділу 4 Статуту головний лікар Закладу у межах компетенції видає накази та інші розпорядчі акти, дає вказівки обов`язкові для всіх працівників закладу; затверджує положення про структурні підрозділи закладу (МСЕК) та посадові інструкції працівників.
Згідно з п. 28 Статуту Заклад в межах адміністративно-територіальних одиниць Черкаської області і міста Черкаси має структурні підрозділи - медико-соціальні експертні комісії (далі - МСЕК), які створюються відповідно до чинного законодавства України та головних завдань діяльності закладу.
Структурні підрозділи закладу діють на підставі положень про них, затверджених головним лікарем Закладу. Вони можуть наділятись основними засобами. Керівництво діяльністю структурних підрозділів здійснює головний лікар закладу. Територіальне розташування та спеціалізація МСЕК можуть оцінюватись відповідно до потреб населення в експертній допомозі (п. 29 Статуту).
Положення про медико-соціальну експертизу затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (далі - Положення № 1317) визначає процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації.
Відповідно до п. 4 Положення № 1317 медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров`я при Міністерстві охорони здоров`я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров`я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Центр (бюро) очолює головний лікар, який призначається Міністром охорони здоров`я Автономної Республіки Крим, керівником управління охорони здоров`я обласної (міської) держадміністрації.
Комісії перебувають у віданні МОЗ і утворюються за таким територіальним принципом: Кримська республіканська; обласні; центральні міські у мм. Києві та Севастополі (далі - центральні міські); міські, міжрайонні, районні.
Міські та районні комісії утворюються з розрахунку одна комісія на 100 тис. чоловік віком 18 років і старше, міжрайонні - у районах і містах з кількістю населення менш як 100 тис. чоловік.
МОЗ утворює Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ, яку очолює головний лікар.
Утворення, реорганізація та ліквідація Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ, Кримської республіканської, обласних, центральних міських, міських, міжрайонних, районних медико-соціальних експертних комісій та призначення і звільнення їх керівників визначається Положенням про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ та Положенням про Кримський республіканський, обласний, Київський та Севастопольський міський центр (бюро) медико-соціальної експертизи, які затверджуються МОЗ.
Згідно з п. 5 Положення № 1317 Комісії у своїй роботі керуються Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами відповідних державних замовників, інших центральних органів виконавчої влади, що регулюють відносини державних замовників, інших центральних органів виконавчої влади, що регулюють відносини у зазначеній сфері та цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами з питань медико-соціальної експертизи.
Наказом головного лікаря КЗ «ЧОЦ МСЕ ЧОР» від 28.01.2016 №7 затверджено Положення про обласну МСЕК №1 КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» та Положення про обласну МСЕК №2 КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради». Відповідно до пунктів 1.6. вказаних Положень обласні медико-соціальні експертні комісії №1 та №2 знаходяться в безпосередньому підпорядковані головного лікаря КЗ «ЧОЦ МСЕ ЧОР». Керівництво діяльністю обласних медико-соціальних експертних комісій №1 та №2 здійснює головний лікар - головний експерт закладу.
Відповідно до п. 3.1 Положення про обласну МСЕК №1, остання здійснює: організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю відповідних міжрайонних, міської, спеціалізованих комісій та обласної МСЕК №2, перевіряє правомірність прийнятих ними рішень і у разі визнання їх безпідставними, змінює їх.
Згідно з п. 4.1 Положення про обласну МСЕК №1 Комісія має право: перевіряти діяльність підпорядкованих міжрайонних, міської, спеціалізованих комісій та обласної МСЕК №2 і подавати головному лікарю - головному експерту закладу - пропозиції з усунення недоліків в їх роботі, узагальнення передового досвіду роботи.
Відповідно до п. 4 наказу комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» від 20.05.2016 №18 «Про зміни до наказу №17 від 18.03.2015 «Про розподіл функціональних обов`язків» для забезпечення організаційно-методичного керівництва та контролю за діяльністю і обґрунтованістю винесених рішень МСЕК загального профілю, спеціалізованих та обласною МСЕК №2 закріпити: за обласною МСЕК №1: обласну МСЕК №2, міжрайонну МСЕК №1 загального профілю, спеціалізовану фтизіо-пульмонологічну МСЕК, міжрайонну МСЕК №3 загального профілю, міжрайонну МСЕК №4 загального профілю, спеціалізовану радіологічну МСЕК; за обласною МСЕК №2: Черкаську міську МСЕК загального профілю, міжрайонну МСЕК №2 загального профілю, спеціалізовану травматологічну МСЕК, спеціалізовану кардіологічну МСЕК, спеціалізовану психіатричну МСЕК. Обласним МСЕК перевіряти по контролю правомірність прийнятих рішень закріпленими комісіями, і у разі визнання їх безпідставними змінювати їх.
Суд зауважує, що підставою прийняття спірного наказу і внесення змін до положення в частині збільшення повноваження комісії МСЕК № 1 слугувало посилення контролю за діяльністю відповідних міжрайонних, міської, спеціалізованих комісій та обласної МСЕК № 2, перевірки обгрунтованості прийнятих ними рішень відносно громадян, що проходять огляд на МСЕК та недопущення корупційних правопорушень у сфері медико-соціальної експертизи.
Так, в доповідній записці заступника головного лікаря ОСОБА_5 від 09.05.2016 на ім`я головного лікаря КЗ «ЧОЦ МСЕ ЧОР» ОСОБА_4 зазначено, що показники первинної інвалідності дорослого населення і населення працездатного віку за 2015 рік та перший квартал 2016 року у порівнянні з 2014 роком дещо збільшилася. Питома вага необґрунтовано направлених медичних документів ф.088/о на громадян із числа первинно оглянутих по області за зазначений період має тенденцію до збільшення. Так, згідно з статичною звітністю за 2015 рік переглянуто осіб з інвалідністю - 7897, у тому числі з питань виконання ІПР - 5720 осіб, за результатами переогляду не визнано інвалідами - 169 осіб. Протягом першого кварталу 2016 року переглянуто осіб з інвалідністю - 1897 осіб, у т.ч. з питань виконання ІПР інваліда 1258 осіб, за результатами переогляду не визнано інвалідами - 17 осіб.
Обгрунтування доповідної записки полягало в тому, що для реалізації завдань, які покладені на МСЕК всіх рівнів необхідно змінювати методологічні підходи до проведення медико-соціальної експертизи, щоб забезпечити належну якість аналізу, посилення організаційно-методичного контролю за рішеннями МСЕК, а для цього запропоновано змінити розподіл функціональних обов`язків між структурними підрозділами МСЕК шляхом закріплення за обласною МСЕК № 1 обласну МСЕК № 2 та відповідні структурні підрозділи в межах попереднього розподілу.
При винесенні спірного рішення відповідач керувався Статутом, а саме з метою реалізації основних напрямків діяльності закладу (п.п. 10, 11 Статуту) з використанням повноважень, які надані головному лікарю ( п. 26 Статуту) для посилення контролю за прийняттям рішень структурними підрозділами та недопущення корупційних правопорушень.
Організацію роботи з документами в закладі та вимоги до документування управлінської інформації встановлює Інструкція з діловодства у комунальному закладі «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради», затвердженою наказом № 12 від 10.02.2014, п.п. 83-105 якої регулюються питання підготовки, погодження проектів наказів та внесення змін до них ( а.с. 141-145).
Так п. 83 Інструкції визначено, що накази видаються як рішення організаційно-розпорядчого чи нормативно-правового характеру. За змістом управлінські дії видаються з основних питань діяльності закладу та з кадрових питань.
Відповідно до п. 84 Інструкції проекти наказів з основної діяльності готуються і подаються структурними підрозділами за дорученням головного лікаря чи за власною ініціативою.
Проекти наказів із основної діяльності закладу та додатки до них візуються працівником, який створив документ, керівником структурного підрозділу, в якому створено, посадовими особами, які визначені в проекті документа як виконавці завдань, що містяться в ньому, особою, відповідальною за ведення діловодства, іншими посадовими особами, яких стосується документ (п. 85).
Юрисконсультом обов`язково візуються за наявності всіх необхідних віз проекти наказів нормативно-правового характеру, а також накази з кадрових питань (особового складу) та з інших питань, визначених даної інструкцією закладу. Проекти наказів, що видаються для підписання головному лікарю, візуються його заступником відповідно до розподілу функціональних обов`язків (п. 87)
Судом з`ясовано, що відповідачем дотримано положення Інструкції з діловодства та в судовому засіданні досліджено оригінал спірного наказу (копія в матеріалах справи), де на зворотній сторінці ( а.с. 147 зворот) наявні підписи-погодження відповідальних осіб.
Надаючи оцінку спірному наказу на предмет його відповідності критеріям визначеним КАС України ( ч.2 ст. 2), суд зауважує, що підсумовуючи вищевикладене, відповідач при винесенні спірного наказу дотримався мети і доцільності видання спірного рішення, з врахуванням всіх обставин, що мали значення в момент підготовки проекту саме для посилення організаційно-методичного контролю за діяльністю структурних підрозділів на виконання основних напрямків діяльності закладу, передбачених п.п. 10, 11 Статуту.
Посилання позивача на порушення відповідачем приписів постанови КМУ № 1317 від 03.12.2009, суд спростовує таким.
Відповідно до п. 13 Статуту у своїй діяльності заклад керується Конституцією України, Законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженим постановою КМУ від 03.12.2009 № 1317 ( із змінами), нормативними актами Міністерства охорони здоров`я України, рішеннями обласної ради, розпорядженнями голів обласної ради та облдержадмінітсрацїї, наказами Управління, іншими нормативними актами з питань медико-соціальної експертизи та Статутом.
Як зазначено вище у даному рішенні Положення про медико-соціальну експертизу затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317, визначає саме процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації.
Натомість відповідач - це комунальний спеціалізований заклад, що входить до структури закладів охорони здоров`я, створений відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 25.07.1991 № 107 «Про організацію медико- соціальної експертизи в Українській РСР», рішення виконавчого комітету Черкаської обласної Ради народних депутатів від 30.09.91 № 329 «Про організацію обласного центру медико-соціальної експертизи в місті Черкаси.(п. 1 Статут).
Засновником закладу є Черкаська обласна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, та міст Черкаської області.
В організаційному та науково-методичному напрямку діяльності Заклад підпорядковується Відділу організаційної соціальної допомоги окремим категоріям громадян, також питань МСЕК МОЗ України.
Суд звертає увагу, що відповідач в організаційно методичній роботі керується законами та Статутом, який є чинним.
Отже, відповідне Положення про обласну МСЕК №1, Наказ головного лікаря №18 від 20.05.2016р. є актами, в якому визначено процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю що звертаються для встановлення інвалідності з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації, що не суперечить вимогам чинного законодавства України з медико-соціальної експертизи.
За відсутності Положення про структурні підрозділи МСЕК в закладі, не дає право комісіям здійснювати свою професійну діяльність.
Під час затвердження положення про свої структурні підрозділи, розподілі функціональних обов`язків між ними, відповідач не здійснює владні управлінські функції, які б створювали безпосередньо для позивача певні правові наслідки; а діє як орган управління з метою регулювання службової діяльності структурних підрозділів закладу на виконання завдань, покладених відповідно до Статуту.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09.10.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, постановою Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 15.05.2019 в адміністративній справі №823/2283/18 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до комунального закладу "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - управління Служби безпеки України в Черкаській області, про визнання протиправними дій, скасування рішення у формі довідки № 167/о від 28.11.2017 про невизнання ОСОБА_1 інвалідом відмовлено повністю.
В рішенні суду у справі №823/2283/18 зазначається, що обласною МСЕК № 1 правомірно здійснено перевірку прийнятого обласною МСЕК № 2 рішення про встановлення позивачу ІІ групи інвалідності безстроково. Такий висновок суду грунтується на аналізі норм п. 3.1 Положення про обласну МСЕК №1 КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради», наказу КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради».
При вирішенні спору суд також враховує інші аргументи позивача, зазначені як підстави заявлених позовних вимог, однак зауважує, що ці аргументи, зважаючи на встановлені судом обставини справи, які підтверджені наявними доказами, не спростовують висновки відповідача про законність прийнятих рішень
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, то підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Повний текст рішення складений 02.09.2019.
Суддя В.П. Тимошенко