Рішення № 83956113, 02.09.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2019
Номер справи
560/1768/19
Номер документу
83956113
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1768/19

РІШЕННЯ

іменем України

02 вересня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати дії відповідача протиправними відносно ОСОБА_1 та зобов`язати відповідача повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 7767,40 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.01.2019 року між позивачем та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Оксанюк А.А. та зареєстровано в реєстрі за №776. При нотаріальному посвідченні вказаного договору, позивач сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості квартири, що становить 7767,40 грн.

Позивач зазначає, що оскільки житло ним придбавалось вперше, він не повинен був сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна, сплата такого збору в сумі 7767,40 грн (1% вартості квартири) є помилковою, а тому підлягає поверненню з державного бюджету.

Враховуючи наведене, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про повернення безпідставно сплачених коштів, однак отримав відмову.

Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся з цим позовом за захистом своїх прав до суду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від представника відповідача на адресу суду 09.07.2019 надійшов відзив в якому останній зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не володіє інформацією щодо реєстрації права власності на нерухоме майно, а тому не має можливості встановити факт придбання житла фізичними особами вперше. Крім того, зазначає, що видача довідок щодо звільнення від сплати збору осіб, які придбавають житло вперше не належить до його компетенції.

Разом з тим, зауважує, що Пенсійний фонд не є розпорядником коштів, сплачених позивачем на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, а відтак для їх повернення немає підстав.

У зв`язку з вищенаведеним в задоволенні адміністративного позову просить відмовити.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв`язку та сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що 24 січня 2019 року між позивачем та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Оксанюк А.А. та зареєстровано в реєстрі за №776.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності власником квартири є ОСОБА_1 , що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 45203473 від 24.01.2019.

Відповідно до квитанції №220210039 від 24.01.2019 ОСОБА_1 сплатила збір з операцій придбавання (купівлі продажу) нерухомого майна в сумі 7767,40 грн. на рахунок УДК у м. Хмельницькому 38045529.

24 травня 2019 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просив повернути сплачений збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 7767,40 грн.

Листом від 28.05.2019 за №1496/Д-8 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в заяві позивача від 24.05.2019 відмовлено.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно з п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 2 цього ж Закону передбачено, що об`єктом оподаткування є, для платників збору, визначених п. 9 ст. 1 цього Закону, вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Згідно з абзацом 1 пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03 листопада 1998 року збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до п. 15-3 цього ж Порядку нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Аналіз наведених норм чинного законодавства України вказує на те, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 2. ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 31.07.2019 №175808866 позивач є власником квартири, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 а. Підстава виникнення права власності: договір купівлі продажу квартири від 24.01.2019, посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Оксанюк А.А., зареєстрований у реєстрі №776, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №45203473 від 24.01.2019.

Згідно відомостей з реєстру прав власності на нерухоме майно від 31.07.2019 у них відсутні дані щодо перебування у власності позивача нерухомого майна. Крім того, Відділом примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в постанові про закінчення виконавчого провадження від 31.07.2019 ВП№59659278 встановлено, що за ОСОБА_1 зареєстрованого права власності станом на 31.12.2012 не значиться і тому будь-які правовстановлюючі документи відсутні.

Відтак, відомості щодо придбання позивачем іншого нерухомого майна у матеріалах справи відсутні. В свою чергу, відповідачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору.

Крім того, ухвалою від 24.06.2019 суд витребовував у Хмельницького відділення Ощадбанку інформація стосовно (використання або невикористання) ОСОБА_1 житлових чеків для приватизації житла. Листом від 16.07.2019 №120.50-06/Б8827/2019-22/вих повідомлено, що ОСОБА_1 житлових чеків для приватизації квартири не використовувала.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач 24.01.2019 вперше придбав нерухоме майно (квартиру, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 а) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 7767,40 грн.

Таким чином, відповідач протиправно відмовив позивачеві у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов`язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7767,40 грн, на підставі договору купівлі-продажу від 24.01.2019.

Разом з тим суд зазначає, що процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787.

Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

В той же час, для належного способу захисту порушених прав позивача та, зважаючи на те, що відповідно до квитанції №220210039 від 24.01.2019 збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна сплачено позивачем на рахунок УДУ у м. Хмельницькому, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково, а саме: у спосіб: зобов`язати відповідача сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Хмельницькому Хмельницької області подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 7767,40 грн, відповідно до квитанції №220210039 від 24.01.2019.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, яка наведена у його постановах від 20.03.2018 (справа №819/1249/17, від 30.01.2018 (справа №819/1498/17) та 31.01.2018 (справа №819/1667/17).

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до правил ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Відповідно до квитанції 0.0.1377715892.1 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, відтак за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути 384,20 грн.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправними відносно ОСОБА_1 щодо відмови про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, викладеної у листі від 28.05.2019 №1496/Д-8.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Хмельницькому Хмельницької області подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 7767 (сім тисяч сімсот шістдесят сім) грн. 40 коп., відповідно до квитанції №220210039 від 24.01.2019.

В задоволені інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 384,20 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.П. Шевчук