Рішення № 83936874, 30.08.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2019
Номер справи
824/475/19-а
Номер документу
83936874
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/475/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 період з 03.05.1975 р. по 20.05.1977 р. - проходження строкової служби в Збройних Силах РСРС, період з 02.03.1987 р. по 28.09.1988 р. - роботу на посаді інструктора по роботі з добровільними народними дружинами Заставніського райвиконкому Чернівецької області УРСРС, період з 10.04.2002 р. по 11.11.2010 р. - роботу на посаді голови Звенячинської сільської ради, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що до стажу державної служби підлягають зарахуванню періоди проходження строкової служби в Збройних Силах РСРС, роботи на посаді інструктора по роботі з добровільними народними дружинами Заставніського райвиконкому Чернівецької області УРСРС, роботи на посаді голови Звенячинської сільської ради. Однак, позивач стверджує, що пенсійний фонд протиправно відмовив у зарахуванні до стажу державної служби вказані періоди, що позбавляє його права на отримання пенсії державного службовця.

У зв`язку із вказаним, позивач просив суд задовольнити позов.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просило у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити. У відзиві пенсійним органом зазначено про безпідставність позовних вимог, оскільки право на призначення пенсії державного службовця надається особам, які виключно працювали на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пенсійний фонд зазначає, що нормами законодавства не визначено віднесення періоду проходження військової служби до відповідних категорій посад державної служби, що унеможливлює, на переконання відповідача, зарахування позивачу до стажу державного службовця періоду проходження військової служби. Крім того, відповідач зазначає, що після прийняття 04.07.2001 р. змін до пенсійного законодавства, період роботи позивача з 10.04.2002 р. по 11.11.2010 р. на посаді голови Звенячинської сільської ради, не підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

З вказаних підстав, пенсійний орган просив суд відмовити у задоволені позову.

08.05.2019 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справи за правилами спрощеного позовного провадження та призначено засідання по справі на 03.06.2019 року.

Судове засідання 03.06.2019 р. не відбулось у зв`язку із відрядження головуючого судді. Розгляд справи призначено на 01.08.2019 р.

В судове засідання 01.08.2019 р. з`явився представник відповідача. Позивач в судове засідання не з`явився, однак в матеріалах справи знаходиться заява позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження. Після розгляду справи по суті спору, представник відповідача просив суд відмовити у задоволені позову та подав клопотання про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Враховуючи приписи ст. ст. 194 КАС України суд вважає, що подання до суду учасниками справи клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження не є перешкодою для розгляду і вирішення справи по суті.

Оцінивши повідомлені представниками сторін обставини справи, суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 встановлено, зокрема, що позивач у період з 03.05.1975 р. по 20.05.1977 р. проходив строкову служби в Збройних Силах РСРС, у період з 02.03.1987 р. по 28.09.1988 р. працював на посаді інструктора по роботі з добровільними народними дружинами Заставніського райвиконкому Чернівецької області УРСРС, у період з 03.11.1988 по 21.04.1998 р. та з 10.04.2002 р. по 11.11.2010 р. працював на посаді голови Звенячинської сільської ради. (а.с. 13-19).

07.03.2019 р. позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». (а.с. 35). Однак, в листі від 28.03.2019 р. відповідачем відмовлено у переведені позивача на пенсію за віком державної служби, вказавши, що до стажу державної служи позивача підлягає зарахуванню період з 03.11.1988 по 21.04.1998 р. на посаді голови Звенячинської сільської ради. Таким чином, відповідач зазначає, що стаж державної служби позивача становить 9 років 5 місяців 19 днів, що недостатньо для задоволення його заяви від 07.03.2019 року. (а.с. 20).

До матеріалів справи надано архівні довідки копії: розпорядження Заставнівської районної Ради народних депутатів №74-р від 13.05.1994 р. «Про присвоєння рангів державних службовців головам та секретарям міської, селищної та сільських Рад»; рішення Звенячинської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області №17/2-05 від 10.05.2005 р. «Про присвоєння рангів сільському голові та секретарю сільської ради». (а.с. 24-27).

В судовому засіданні досліджено оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 .

Спірні правовідносини полягають у перевірці правомірності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо незарахування ОСОБА_1 період з 03.05.1975 р. по 20.05.1977 р. - проходження строкової служби в Збройних Силах РСРС, період з 02.03.1987 р. по 28.09.1988 р. - роботу на посаді інструктора по роботі з добровільними народними дружинами Заставніського райвиконкому Чернівецької області УРСРС, період з 10.04.2002 р. по 11.11.2010 р. - роботу на посаді голови Звенячинської сільської ради, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. №889-VIII (в редакції від 01.01.2017 р., яка діяла на момент виникнення права позивача на призначення пенсії державного службовця); Законом України “Про державну службу” від 16.12.1993 р. №3723; Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року N 2232-XII; Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058; постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283 “Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби”.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з с. 5 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. №889-VIII (далі – Закон №889) правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби. Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

Відповідно до ст. 90 Закону №889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Суд звертає увагу, що до набрання чинності Закону №889 стаж державної служби позивача повинен обчислюватись відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283 “Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби” (далі – Порядок №283).

Так, згідно з п. 4 Порядку №283 документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Щодо позовних вимог в частині зарахування ОСОБА_1 до стажу державної служби період з 03.05.1975 р. по 20.05.1977 р. - проходження строкової служби в Збройних Силах РСРС, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 5 п. 3 Порядку №283 до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Крім того, згідно з абзацом 2 ч. 1 ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 р. N 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Аналогічні положення закріплені в ч. 1ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року N 2232-XII, відповідно до якої військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

З аналізу вказаних законодавчих норм слідує, що період проходження військової служби зараховується до стажу державної служби.

А тому, на підставі відомостей, встановлених судом з трудової книжки ОСОБА_1 до стажу державної служби позивача підлягає зарахування період проходження військової служби в Збройних Силах РСРС з 03.05.1975 р. по 20.05.1977 року.

Вказана правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені у постанові від 14.11.2018 р. №686/8090/17.

Щодо позовних вимог в частині зарахування ОСОБА_1 до стажу державної служби період з 10.04.2002 р. по 11.11.2010 р. - роботу на посаді голови Звенячинської сільської ради, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 Порядку №283 робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби.

Статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року N 2493-III передбачено, зокрема, четверту категорію посад - посади селищних і сільських голів.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що період роботи позивача з 10.04.2002 р. по 11.11.2010 р. на посаді голови Звенячинської сільської ради відповідачем незаконно не враховано у стаж його роботи на посадах державної служби.

Вказана правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені у постанові від 10.05.2018 р. справа №351/1792/17.

Щодо позовних вимог в частині зарахування ОСОБА_1 до стажу державної служби період з 02.03.1987 р. по 28.09.1988 р. - роботу на посаді інструктора по роботі з добровільними народними дружинами Заставніського райвиконкому Чернівецької області УРСРС, суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом 3 Порядку №283 до стажу державної служби включається також час роботи: в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049, яким встановлено, що до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується: стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.

Отже, Порядком №283 щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи в комсомольських органах передбачено зарахування до стажу державної служби періоду роботи в організаціях, передбачених абзацом 4 п.3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 20.12.1993 р. №1049, у якому йдеться про стаж роботи в організаціях (крім роботи в кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених ст.118 КЗпП України, а саме: партійних, профспілкових та комсомольських.

Згідно з роз`ясненнями Міністерства юстиції України від 03.06.1994 р. №4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.

Таким чином, законодавством передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24.10.1990 року.

У Порядку №283 міститься перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, періоди роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, до яких віднесено серед іншого, виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 , розпорядженням Заставнівського райвиконкому Чернівецької області УРСР №5-р від 25.02.1987 р. позивач був переведений на посаду інструктора по роботі з добровільними народними дружинами. Таким чином позивач в період 02.03.1987 р. по 28.09.1988 р. займав керівну посаду інструктора по роботі з добровільними народними дружинами у Заставнівському райвиконкомі Чернівецької області УРСР, а тому вказаний період має бути зарахований до стажу державної служби ОСОБА_1 .

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог. З метою відновлення порушеного права позивача, суд задовольняє позов та вирішує зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 період з 03.05.1975 р. по 20.05.1977 р. - проходження строкової служби в Збройних Силах РСРС, період з 02.03.1987 р. по 28.09.1988 р. - роботу на посаді інструктора по роботі з добровільними народними дружинами Заставніського райвиконкому Чернівецької області УРСРС, період з 10.04.2002 р. по 11.11.2010 р. - роботу на посаді голови Звенячинської сільської ради, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність вчинених дій щодо незарахування ОСОБА_1 період з 03.05.1975 р. по 20.05.1977 р. - проходження строкової служби в Збройних Силах РСРС, період з 02.03.1987 р. по 28.09.1988 р. - роботу на посаді інструктора по роботі з добровільними народними дружинами Заставніського райвиконкому Чернівецької області УРСРС, період з 10.04.2002 р. по 11.11.2010 р. - роботу на посаді голови Звенячинської сільської ради, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 період з 03.05.1975 р. по 20.05.1977 р. - проходження строкової служби в Збройних Силах РСРС, період з 02.03.1987 р. по 28.09.1988 р. - роботу на посаді інструктора по роботі з добровільними народними дружинами Заставніського райвиконкому Чернівецької області УРСРС, період з 10.04.2002 р. по 11.11.2010 р. - роботу на посаді голови Звенячинської сільської ради, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

3. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 768,40 грн згідно платіжної квитанції №79 від 03.05.2019 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення складання.

Найменування сторін:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7А, м.Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя Брезіна Т.М.