
Справа № 560/1754/19
РІШЕННЯ
іменем України
30 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом P-Trans Sp. Z o.o. до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
P-Trans Sp. Z o.o. звернулось до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови від 28.05.2019 №№ 086533, 086534, 086535, 086536, 086537, 086538, 086539, 086540, 086541, 086542, 086543, 086544, 086545, 086546, 086547, 086548, 086549, 086550, 086551, 086552, 086553, 086554, 086555, 086556, 086557, 086558, 086559, 086560, 086561, 086562, 086563, 086564, 086565, 086566, 086567, 086568, 086569, 086570, 086571, 086572, 086573, 086574, 086575, 086576, 086577, 086578, 086579, 086580, 086581, 086582, 086583, 086584, 086585, 086586, 086587, 086588 про застосування адміністративно-господарських штрафів.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що 28.05.2019 посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області здійснили рейдову перевірку транспортного засобу Neoplan №116 реєстраційний номер НОМЕР_1 , за результатами якої складений акт від 28.05.2019 №156009, у якому відображені порушення водіями частини 1 абзацу 11 статті 60 закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі по тексту - Закон №2344-III). Спірними постановами відповідач застосував до позивача адміністративно-господарські штрафи у розмірі 680,00 грн.
Вважає спірні постанови протиправними, оскільки рейдова перевірка проводилась в той час, коли P-Trans Sp. Z o.o. 28.05.2019 не здійснював міжнародних перевезень пасажирів, що підтверджується розкладом руху автобусів на міжнародному маршруті Кам`янець-Подільський (Україна) - Зелена Гура (Польща) до дозволу БВ від 22.08.2018 №003192. Вказав, що відповідач не повідомив про дату, час і місце розгляду справи. Начальник Управління Укратрансінспекції в Хмельницькій області ОСОБА_1 не перебував у групі посадови[ осіб, які проводили рейдову перевірку. Тому не мав правових підстав приймати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу щодо іноземного перевізника. Зазначив, що відповідач не надав жодного доказу, який підтверджував порушення P-Trans Sp. Z o.o. вимог ЄУТР. Також у спірних постановах відповідач не зазначив частину статті 60 Закону №2344-III, за порушення якої до позивача застосовані адміністративно-господарські штрафи. За одне вчинене 28.05.2019 порушення вимог ЄУТР щодо P-Trans Sp. Z o.o. прийняті 56 постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу. Тобто відповідач притягнув позивача до відповідальності 56 разів за вчинення одного правопорушення, що суперечить вимогам статті 61 Конституції України.
Ухвалою від 12.06.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 30.08.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що 28.05.2019 відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок та на підставі направлення від 24.05.2019 №003882 посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області провели рейдову перевірку транспортного засобу позивача Neoplan №116 реєстраційний номер НОМЕР_1 . Під час перевірки встановили відсутність у водіїв ОСОБА_2 та ОСОБА_3 тахограм та роздруківок даних роботи тахографа з 30.04.2019 по 27.05.2019, що є порушенням статті 53 Закону №2344-III. Вказані тахокарти позивач не додав до позовної заяви. Зазначив, що рейдова перевірка проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, та інших об`єктах. Вважає спірні постанови правомірними, просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідач не надав доказів підтвердження факту здійснення позивачем перевезення пасажирів по міжнародному маршруту 28.05.2019 о 10:00 год. У спірних постановах відповідач не зазначив статей ЄУТР, які порушив позивач. В цих постановах відповідач також не зазначив, що вони прийняті на підставі акту від 28.05.2019 №156009. Вказав, що водії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не є працівниками P-Trans Sp. Z o.o., а транспортний засіб Neoplan №116 реєстраційний номер НОМЕР_1 перебував у користуванні українського перевізника.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
28.05.2019 на підставі направлення від 24.05.2019 №003882 посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області здійснили рейдову перевірку транспортного засобу позивача Neoplan №116 реєстраційний номер НОМЕР_1 .
За результатами перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 28.05.2019 №156009 про порушення вимог абзацу 11 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ у зв`язку з управління транспортними засобами при здійснені міжнародних автомобільних перевезень без щоденних листів режимів праці та відпочинку водія ОСОБА_2 за 30.04.2019-27.05.2019, водія ОСОБА_3 за 30.04.2019-27.05.2019.
28.05.2019 начальник Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області прийняв постанови №№ 086533, 086534, 086535, 086536, 086537, 086538, 086539, 086540, 086541, 086542, 086543, 086544, 086545, 086546, 086547, 086548, 086549, 086550, 086551, 086552, 086553, 086554, 086555, 086556, 086557, 086558, 086559, 086560, 086561, 086562, 086563, 086564, 086565, 086566, 086567, 086568, 086569, 086570, 086571, 086572, 086573, 086574, 086575, 086576, 086577, 086578, 086579, 086580, 086581, 086582, 086583, 086584, 086585, 086586, 086587, 086588 про застосування адміністративно-господарських штрафів в розмірі 680,00 грн, по кожній з них.
Не погоджуючись із спірними постановами, позивач оскаржив їх до суду.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом №2344-ІІІ.
Статтею 18 Закону №2344-ІІІ визначено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов`язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов`язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
Особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку встановлює Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затверджене наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 №340 (далі по тексту - Положення №340).
Пунктом 6.1 Положення №340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Згідно з пунктами 3.3, 3.6 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 №385 (далі - Інструкція №385) водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, зокрема: своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, а також, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.
З 20.12.2010 набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01.07.1970, у частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.
За змістом статті 53 Закону №2344-ІІІ у транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи.
Водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов`язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Абзацом 11 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ передбачено, що управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі по тексту - Порядок №1567), яким передбачена процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб`єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
Відповідно до пункту 12 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Пунктом 15 Порядку №1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки, зокрема, перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Згідно з пунктом 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт.
Зі змістом пункту 25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктом 27 Порядку №1567 передбачено, що за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.
28.05.2019 начальник Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області прийняв постанови №№ 086533, 086534, 086535, 086536, 086537, 086538, 086539, 086540, 086541, 086542, 086543, 086544, 086545, 086546, 086547, 086548, 086549, 086550, 086551, 086552, 086553, 086554, 086555, 086556, 086557, 086558, 086559, 086560, 086561, 086562, 086563, 086564, 086565, 086566, 086567, 086568, 086569, 086570, 086571, 086572, 086573, 086574, 086575, 086576, 086577, 086578, 086579, 086580, 086581, 086582, 086583, 086584, 086585, 086586, 086587, 086588 про застосування до адміністративно-господарських штрафів в розмірі 680,00 грн за порушення P-Trans Sp. Z o.o. вимог ЄУТР, відповідальність за яке передбачена абзацом 11 статті 60 Закону №2344-ІІІ.
Обґрунтовуючи факт порушення позивачем абзацу 11 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ, відповідач послався на порушення вимог ЄУТР. Однак у постановах відповідач не зазначив пункт ЄУТР, вимоги якого порушив перевізник.
Спірні постанови не містять посилання на акт перевірки від 28.05.2019 №156009 та порушення, встановлені цим актом.
Разом з тим, в акті перевірки від 28.05.2019 №156009 посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області в графі "виявлено порушення" зазначили, що водій здійснював регулярне перевезення пасажирів по маршруту "Зелена Гура - Кам`янець-Подільський", дозвіл на P-Trans Sp. Z o.o. У графі "порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону №2344-ІІІ" посадові особи відповідача зафіксували порушення P-Trans Sp. Z o.o. 11 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ у зв`язку з управління транспортними засобами при здійснені міжнародних автомобільних перевезень без щоденних листів режимів праці та відпочинку водія ОСОБА_2 за 30.04.2019-27.05.2019, водія ОСОБА_3 за 30.04.2019-27.05.2019.
Кожна із спірних постанов не містить дати вчинення порушення закону та управління транспортним засобом без тахокарт, зокрема водієм ОСОБА_2 за період з 30.04.2019 по 27.05.2019, водієм ОСОБА_3 з 30.04.2019 по 27.05.2019.
Таким чином, зі змісту спірних постанов неможливо встановити за яке порушення та який період до позивача застосований адміністративно-господарський штраф. За таких обставин позивач не може бути притягнутий до відповідальності, передбаченої статтею 60 Закону №2344-ІІІ.
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність спірних постанов від 28.05.2019. Тому, позовні вимоги про визнання їх протиправними і скасування необхідно задовольнити.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 28.05.2019 №№ 086533, 086534, 086535, 086536, 086537, 086538, 086539, 086540, 086541, 086542, 086543, 086544, 086545, 086546, 086547, 086548, 086549, 086550, 086551, 086552, 086553, 086554, 086555, 086556, 086557, 086558, 086559, 086560, 086561, 086562, 086563, 086564, 086565, 086566, 086567, 086568, 086569, 086570, 086571, 086572, 086573, 086574, 086575, 086576, 086577, 086578, 086579, 086580, 086581, 086582, 086583, 086584, 086585, 086586, 086587, 086588.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 судовий збір в розмірі 1921,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:P-Trans Sp. Z o. o. (ul. Poznanska, 7/1, Warszawa, 00680 , KRS - НОМЕР_2 ) Відповідач:Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук