Постанова № 8389545, 12.03.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2010
Номер справи
2а-10528/09/1570
Номер документу
8389545
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №2а-10528/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

«12» березня 2010 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бутенко А.В.,

при секретарі - Рачкові О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом приватного підприємства „Свій причал” до державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області та державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання нечинним та скасування рішень про застосування штрафних санкцій за №0002272330 від 04.08.2009 року, №0002262330 від 04.08.2009 року.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

В задоволені адміністративного позову приватного підприємства „Свій причал” до державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області та державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання нечинним та скасування рішень про застосування штрафних санкцій за №0002272330 від 04.08.2009року, №0002262330 від 04.08.2009 року - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

С уддя Бутенко А.В.

Справа №2а-10528/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«12» березня 2010 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бутенко А.В.,

при секретарі - Рачкові О.І.,

за участю сторін:

представник позивача - Стратинський В.В.

представник відповідача - Станков С.С. (по довіреності)

представник відповідача - Прохорова І.В. (по довіреності)

представник відповідача - Тодорова О.Р. (по довіреності)

представник відповідача - Зеленюк В.В. (по довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом приватного підприємства „Свій причал” до державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області та державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання нечинним та скасування рішень про застосування штрафних санкцій за №0002272330 від 04.08.2009 року, №0002262330 від 04.08.2009 року.

В С Т А Н О В И В :

З позовом до суду звернулось приватне підприємство „Свій причал” до державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області та державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання нечинним акта перевірки від 18.07.2009 року та скасування рішень про застосування штрафних санкцій за №0002272330 від 04.08.2009 року, №0002262330 від 04.08.2009 року.

11.02.2010 року позивач змінив позовні вимоги та просив визнати нечинними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за №0002272330 від 04.08.2009 року, №0002262330 від 04.08.2009 року.

В судовому засіданні 12.03.2010 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, обґрунтувавши їх тим, що за результатами проведення перевірки кафе-бару «Свій причал» 18.07.2009 року фахівцями ДПА в Одеській області був складений акт №3894/15/32/23/36362018 від 20.07.2009 року, в якому виявлені порушення п.1,9,12,13 ст.3 Закону України « Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, з якими позивач не погоджується в звязку з тим, що фахівці перевіряючого органу не дотримувались вимог ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу», а саме, вказана перевірка проводилась за відсутності директора, без повідомлення про її проведення, а також без надання направлення та копії наказу на її проведення. В звязку з тим, що директор був відсутній за межами населеного пункту (с.Кароліно-Бугаз), він не зміг надати перевіряючим пакет первинних документів, який мав суттєве значення для складання висновків у акті перевірки. Крім цього, перевіркою було встановлено «не оприбуткування в КОРО №1521002101рн готівкових коштів за період діяльності з 03.07.2009 року по 17.07.2009 року», що також не відповідає дійсності, так як запис в книзі КОРО про проведення перевірки зроблено перевіряючими 18.07.2009 року, а в книзі КОРО ПП «Свій причал» у розділі 2 з 03.07.2009 року по 17.07.2009 року щоденно здійснювались записи в усі графи, починаючи з 03.07.2009 року по 26.07.2009 року включно. Облік руху готівки та сум розрахунків підтверджується повністю податковими накладними за цей період та фіскальними чеками. Також позивач не погоджується з тим, що товар, який знаходився в кафе-барі на момент перевірки не був облікований. На підставі викладеного, представник позивача просив задовольнити позовні вимоги та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за №0002272330 від 04.08.2009 року та №0002262330 від 04.08.2009 року.

Представники відповідача проти позовних вимог заперечували, вказавши на те, що фахівцями ДПА в Одеській області в ході перевірки були зафіксовані в акті перевірки №3894/15/32/23/36362018: факт реалізації товару на загальну суму 194,20 грн. та не проведення розрахункової операції через РРО з роздрукуванням розрахункового документа, а саме чеку, що є порушенням п.1. ст.3 Закону України №265/95 від 06.07.1995 року «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» далі - Закон України №265/95-ВР); невідповідність наявних готівкових коштів на місці розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному Х-звіті, що є порушенням п.13 ст.3 Закону України №265/95-ВР; не роздрукування щоденного звітного чеку за 15.07.2009 року, чим порушено п.9 ст.13 Закону України №265/95-ВР; не оприбуткування в КОРО №1521002101/1 готівкових коштів за період діяльності з 03.07.2009 року по 17.07.2009 року на загальну суму 4610,53 грн., чим порушено п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні; згідно опису товару в реалізації знаходились матеріальні цінності на суму 2195 грн., в регістрах бухгалтерського обліку не обліковано товару на суму 523,50 грн., чим порушено п.12 ст.3 Закону України №265/95-ВР. Представники відповідача не погодились з тим, що фахівцями ДПА в Одеській області не було дотримано норм ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» , проте сам факт допущення перевіряючих для проведення перевірки ПП «Свій Причал» підтверджує про наявність у них всіх необхідних документів та достатніх повноважень для проведення даної перевірки. Результати перевірки були оформлені в акті з дотриманням вимог діючого законодавства та в присутності бармена-касира ОСОБА_7, якою власноруч підписано опис готівкових коштів та надано пояснення щодо виявлених порушень. На підставі викладеного, представники відповідача просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази судом встановлено наступне.

Приватне підприємство «Свій причал» зареєстроване Овідіопольською районою державною адміністрацією 02.03.2009 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 592424 (а.с. 13).

Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно із ст.ст. 7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування, стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому справи за позовами щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень відповідно до п.1 ч.1 ст.17, ст.50 КАС України віднесені до компетенції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.

Працівниками державної податкової адміністрації в Одеській області, на підставі направлення на перевірку № 5332/23-7017 від 17.07.2009 року, доповнення до плану-графіку проведення перевірок на липень 2009 року(а.с.54-56) проведено планову виїзну перевірку приватного підприємства „Свій причал” з питань дотримання вимог Закону України №265/95 від 06.07.1995 року, №98\96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» законодавства з питань регулювання обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, за результатами якої складено акт №3894/15/32/23/36362018про результати планової виїзної перевірки від 18.07.2009 з додатками (а.с.7-10).

На підставі акту перевірки від 18.07.2009 року ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області 04.08.2009 року прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002272330 від 04.08.2009 року та № 0002262330 від 04.08.2009 року, в яких зазначено про порушення позивачем п.п.1,9,12,13 Закону України №265/95 від 06.07.1995 року, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України та визначено суму податкового зобовязання у загальному розмірі 26869 грн. 65 коп.

Оцінюючи оскаржені рішення суб`єкта владних повноважень та дії посадових осіб державної податкової служби суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та доходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з приписами ч.9 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990 року (із змінами та доповненнями), зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції.

Стаття 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначає підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Частиною 1 статті 15 Закону України №265/95 від 06.07.1995 року передбачено, що контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Таким чином, податкові органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки підприємств щодо виконання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». В даному випадку ДПА в Одеській області проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, тому, наказ керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, передбачений лише для документальних перевірок по дотриманню податкового та валютного законодавства і не потрібен для планової перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами господарювання. Направлення на перевірку № 5332/23-7017 від 17.07.2009 року видане ДПА в Одеській області головному державному податковому ревізору-інспектору ДПА в Одеській області Зеленюку В.В., старшому державному податковому ревізору-інспектору ДПА в Одеській області Прохоровій І.В., підписане головою ДПА в Одеській області Страшним А.А. скріплене печаткою органу державної податкової служби та вручене бармену- касиру на місці проведення перевірки ОСОБА_7 під розписку, що підтверджено копією направлення (а.с.53).

Відповідно до ст.11-2 Закону України №509-ХІІ від 04.12.1990 року (із змінами та доповненнями), ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки, однак перевіряючих осіб було допущено до проведення перевірки та надані необхідні для перевірки документи, крім того, додатки до акту перевірки, а саме описи готівкових коштів, товарно-матеріальних цінностей підписані барменом-касиром, та надані відповідні письмові пояснення щодо виявлених порушень(а.с.44 -48).

Відповідно до ст.3 Закону України №265/95 від 06.07.1995 року, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Згідно з актом перевірки №3894/15/32/23/36362018 18.07.2009 року перевіряючими встановлено: факт реалізації товару на загальну суму 194,20 грн. та не проведення розрахункової операції через РРО з роздрукуванням розрахункового документа; невідповідність наявних готівкових коштів на місці розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному Х-звіті на суму 291,80 грн.; не роздрукування щоденного звітного чеку за 15.07.2009 року; не оприбуткування в КОРО №1521002101/1 готівкових коштів за період діяльності з 03.07.2009 року по 17.07.2009 року на загальну суму 4610,53 грн.; згідно опису товару в реалізації знаходились матеріальні цінності на суму 2195 грн., в бухгалтерському обліку не обліковано товарно-матеріальні цінності на суму 523,50 грн.

Перевіряючими у книзі обліку розрахункових операцій позивача, яка розпочата 03.07.2009 року, на початку першої сторінці розділу 2 (облік руху готівки та сум розрахунків) зроблено запис про перевірку 18.07.2009 року, всі інші записи зроблені після зазначеного, тому твердження позивача про своєчасне оприбуткування в КОРО готівкових коштів спростовується копією першої сторінки розділу 2 КОРО (а.с. 18-19).

Суд також не приймає до уваги твердження директора підприємства позивача про те, що оригінали первинних документів щодо обліку матеріальних цінностей частково знаходились в нього особисто та небули враховані перевірючими, в звязку з тим, що позивач мав можливість надати первинні документи безпосередньо до ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області для врахування до винесення рішень, оскільки другий екземпляр акта перевірки було вручено бармену-касиру підприємства, крім того, відповідно до листа ДПА в Одеській області від 22.07.2009 року № 25873/10/23-70 на адресу позивача направлено повідомлення про результати перевірки та запрошено його до ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області(а.с.75). Рішення про застосування штрафних санкцій винесені лише 04.08.2009 року.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин справи суд дійшов висновку, що Державною податковою інспекцією в Овідіопольському районі Одеської області прийняті рішення відповідно до законодавства та відповідачами доведено правомірність прийнятих рішень про застосування штрафних санкцій, тому позовні вимоги приватного підприємства „Свій причал” не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 94, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

В задоволені адміністративного позову приватного підприємства „Свій причал” до державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області та державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання нечинним та скасування рішень про застосування штрафних санкцій за №0002272330 від 04.08.2009року, №0002262330 від 04.08.2009 року - відмовити повністю.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 16.03.2010 року.

Суддя Бутенко А.В.