
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2019 року справа № 580/1482/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря - Сачинської В.С.,
представника позивача - адвоката Новика В.І. (за ордером),
представника відповідача - Желізняк Ю.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Черкаській області про визнання протиправною відмови у виплаті одноразової грошової допомоги та зобов`язання виплатити одноразову грошову допомогу,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Національної поліції у Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправною відмову, яка зазначена в листі №29/Ц-20 від 04.03.2019, у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з визначенням інвалідності, що настала внаслідок поранення 02.08.2015, отриманого під час виконання службових обов`язків зу часті в антитерористичній операції;
- зобов`язати відповідача здійснити виплату одноразової грошової допомоги на підставі пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", а саме у зв`язку з визначенням йому інвалідності, що настала внаслідок поранення 02.08.2015, отриманого під час виконання службових обов`язків за участю в антитерористичній операції.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 07.07.2015 по 06.08.2015 був відряджений до м. Артемівськ Донецької області з метою виконання завдань, визначених Законом України "Про боротьбу з тероризмом" та несення служби по охороні громадського порядку в районах проведення антитерористичної операції. 02.08.2015 під час несення служби позивач отримав травму правого колінного суглоба. 28.12.2018 було складено акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5 та акт №14 про нещасний випадок за формою Н-1, де у висновках зазначено, що комісія визнає, що нещасний випадок 02.08.2015 стався з позивачем в період проходження служби при виконанні службових обов`язків. Листом Головного управління Національної поліції в Черкаській області №29/Ц-20 від 04.03.2019 позивачу було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.
10 червня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову та зазначає, що враховуючи те, що з моменту звільнення позивача зі служби в поліції (15.01.2016) до визначення йому ІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з безпосередньою участю в антитерористичній операції при виконанні службових обов`язків (18.02.2019) пройшло більше шести місяців, відсутні підстави для призначення позивачу одноразової грошової допомоги згідно з п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В. від 23.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено підготовче засідання у справі.
Усною ухвалою суду від 17.07.2019, яка занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження у справі.
В судовому засіданні 12 серпня 2019 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.
В судовому засіданні 12 серпня 2019 року представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції з 07 листопада 2015 року.
Наказом ГУНП в Черкаській області від 15.01.2016 №9 о/с позивач звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Відповідно до свідоцтва про хворобу №3 від 04.01.2016 військово-лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків (акт Н-1 №9 від 03.09.2015).
Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серія 12 ААА №197655 позивачу встановлена ІІ група інвалідності з 28.01.2016, причина інвалідності: травма, пов`язана з виконанням службових обов`язків.
10 березня 2016 року позивач звернувся до ГУНП в Черкаській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків.
Відповідно до постанови ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Черкаській області» від 19.06.2017 постанова про причинний зв`язок захворювань (травм) в свідоцтві про хворобу №3 від 04.01.2016 ОСОБА_1 відмінена.
19 липня 2017 року позивач звернувся із заявою до ГУНП в Черкаській області про повернення документів, доданих до заяви про виплату одноразової грошової допомоги. Зазначені документи повернуто позивачу 24.07.2017.
25 липня 2017 року позивач звернувся до ГУНП в Черкаській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з із встановленням ІІ групи інвалідності.
15 серпня 2017 року начальником ГУНП в Черкаській області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги, яким відповідно до п. 2 розділу 4 наказу МВС України від 11.01.2016 №4 одноразову грошову допомогу не призначено. Листом відповідача від 16.08.2017 №29/Ц-96 позивача повідомлено про відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги та зазначено, що нещасний випадок з позивачем стався за обставин, які не підпадають під дію пп. 3.9, 3.10 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346.
22 лютого 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перегляд заяви про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності.
Листом відповідача від 21.03.2019 №29/Ц-78 позивача повідомлено, що питання призначення йому одноразової грошової допомоги в результаті встановлення інвалідності розглянуто по суті та не підлягає перегляду.
25 січня 2019 року позивач звернувся до відповідач із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності. До заяви додано:
- акт №14 від 28.02.2019 (форма Н-1) та акт Н-5 від 28.02.2019, відповідно до якого нещасний випадок стався в період проходження служби та при виконанні службових обов`язків;
- постанову №2 М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України по Черкаській області» від 17.01.2019, якою встановлено, що травма пов`язана з безпосередньою участю в антитерористичній операції при виконанні службових обов`язків (акт Н-1 №14 від 28.12.2018);
- довідку обласної МСЕК серії 12 ААБ №133713 №1 від 19.02.2019, за якою позивачу встановлена ІІ група інвалідності з 18.02.2019, причина інвалідності: травма, пов`язана з безпосередньою участю в антитерористичній операції при виконанні службових обов`язків.
25 лютого 2019 року начальником ГУНП в Черкаській області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги, яким відповідно до п. 2 розділу 4 наказу МВС України від 11.01.2016 №4 одноразову грошову допомогу не призначено.
Листом ГУНП в Черкаській області від 04.03.2019 позивача повідомлено, що враховуючи те, що свідоцтво про хворобу №3 від 04.01.2016 та акти Н-1 №9 від 03.09.2015 та Н-5 від 02.08.2015, які слугували підставою для визначення позивачу інвалідності 28.01.2016 скасовані, а рішення (18.02.2019) про встановлення йому ІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з безпосередньою участю в антитерористичній операції при виконанні службових обов`язків прийняте більш як через 6 місяців після звільнення зі служби (15.01.2016), підстави передбачені п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» для призначення одноразової грошової допомоги по інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з безпосередньою участю в антитерористичній операції при виконанні службових обов`язків відсутні.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
З 07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VІІІ), яким врегульовано, в тому числі питання виплати одноразової грошової допомоги.
Статтею 97 Закону № 580-VІІІ встановлено перелік осіб, які за цим Законом мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Пунктом 3 частини першої статті 97 Закону № 580-VІІІ визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Згідно з підпунктом "б" пункту 3 частини першої статті 99 Закону України "Про Національну поліцію" розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, у разі визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Аналіз викладеного дає підстави для висновку, що для виникнення у поліцейського права на отримання одноразової грошової допомоги на підставі пункту 3 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" є необхідним дотримання таких умов та обставин:
1) встановлення поліцейському інвалідності, яка є наслідком поранення (контузії, травми або каліцтва);
2) вищевказане поранення (контузія, травма або каліцтво) має бути таким, що отримане під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
3) така інвалідність має бути встановлена не пізніше шести місяців після звільнення поліцейського з лав поліції;
4) звільнення з поліції має бути зумовлене пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), отриманим під час виконання поліцейським службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97-101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (надалі - Порядок № 4, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Пунктом 4 розділу І Порядку № 4 передбачено випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського, зокрема, під час виконання службових обов`язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов`язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Підпунктом 2 пункту 1 Розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Частиною шостою статті 100 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
Проте, відповідно до пункту 3 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" право на виплату одноразової грошової допомоги мають поліцейські, яким протягом шести місяців після звільнення з поліції встановлено інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 22 січня 2019 року у справі № 2340/2663/18.
Частиною п`ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як вбачається з матеріалів справи, датою звільнення позивача зі служби в Національній поліції є 15.01.2016, а інвалідність позивачу, з причини травми, пов`язаної з безпосередньою участю в антитерористичній операції при виконанні службових обов`язків, встановлена 18.02.2019, тобто поза межами шестимісячного строку.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність умов та підстав для виплати позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 3 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 22 серпня 2019 року.
Суддя А.В. Руденко