Рішення № 83879566, 28.08.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2019
Номер справи
560/1628/19
Номер документу
83879566
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1628/19

РІШЕННЯ

іменем України

28 серпня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах іншої особи - члена Всеукраїнської Профспілкової організації "Профспілки працівників місцевої промисловості та підприємницьких структур України" ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Берездівської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду в інтересах іншої особи - члена Всеукраїнської Профспілкової організації "Профспілка працівників місцевої промисловості та підприємницьких структур України" - ОСОБА_4 з позовом до Виконавчого комітету Берездівської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання надати інформацію.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 22 листопада 2018 року він звернувся в інтересах ОСОБА_4 до відповідача із запитом на отримання публічної інформації. Запит отримано відповідачем 26.11.2018 року, проте станом на день звернення до суду з позовною заявою відповіді не надано. Позивач вважає таку бездіяльність Виконавчого комітету Берездівської сільської ради протиправною.

18 квітня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

Ухвалу отримано відповідачем 26.06.2019 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, проте у встановлений судом строк відповідачем відзив на позов не подано.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.12 КАС України дана справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

22 листопада 2018 року ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_4 , підтвердження чого міститься у документах судової справи, звернувся до Виконавчого комітету Берездівської сільської ради із запитом на отримання публічної інформації.

Вказаний запит було направлено рекомендованим поштовим відправленням №3000000628701 22.11.2018 року та вручено уповноваженій особі виконкому Берездівської сільської ради Ткачуку 26.11.2018 р.

У своєму запиті заявник просив надати йому інформацію про те, які дії і якими посадовими особами виконавчого комітету Берездівської сільської ради були вчинені на виконання припису управління Держпраці у Хмельницькій області №22-26/460-18-128 від 12.04.2018 року щодо усунення порушень трудового законодавства, вчинених відносно ОСОБА_4 .

Крім цього, заявник просив надати належним чином завірені копії документів: розпорядження сільського голови №140/2017-р/к від 22.08.2017 р.; розпорядження сільської голови №139/2017-р/к від 22.08.2017р.; подання відділу освіти, молоді та спорту, культури та туризму Берездівської сільської ради про переведення з посади директора Берездівського НВК на посаду вчителя опорного закладу Берездівської НВК; акт №628/06-30 від 07.09.2017 р. про повідомлення ОСОБА_4 ; розпорядження сільського голови від 08.09.2017р. за № 161/2017-р/к про переведення ОСОБА_4 з посади директора Берездівського НВК на посаду вчителя в опорний заклад Берездівський НВК; розпорядження сільського голови Берездівської сільської ради №50/2017-р/в від 16.06.2017 року про надання щорічної відпустки ОСОБА_4 - директору Берездівського НВК.

Запит відповідачем отримано 26.11.2018 року, однак станом на день розгляду справи відсутні відомості про його виконання.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулюються Законом України "Про інформацію" від 02.10.1992 року № 2657-ХІI.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України Про доступ до публічної інформації від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).

Відповідно до статті 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 5 Закону №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію, якими є прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Статтею 5 Закону №2657-XII передбачено, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 14 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Частинами 1, 4 статті 20 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження.

Перелік підстав для відмови у задоволенні запиту на інформацію закріплений ч.1 ст.22 Закону №2939-VI і є вичерпним.

Відповідно до цієї норми розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Розпорядник повинен забезпечити особі, яка звертається із запитом на інформацію, доступ саме до тієї інформації чи документів, які він просить надати, а у випадку, якщо він не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, - відмовити у її наданні, не виходячи за межі чітко поставленого питання, щодо якого зроблено запит.

Дослідивши інформаційний запит позивача, беручи до уваги характер запитуваної інформації, її походження та зміст, суд зазначає, що позивач звернувся до розпорядника інформації із проханням надати йому саме публічну інформацію.

Позивач зазначає, що станом на час звернення до суду з цим позовом відповідачем не надано будь - яку відповідь на запит.

Суду також не надано жодних доказів того, що відповідь на запит позивача була надана у встановлений законом строк.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень взагалі не надав суду будь-яких доказів, які підтверджують надання ним відповіді на запит, а отже дотримання вимог закону.

Крім того, у справі відсутній відзив на позов, до якого б додавались будь - які докази того, що доступ до запитуваної позивачем інформації міг бути правомірно і законно обмежений на підставі закону або міжнародних стандартів (так званий "трискладовий тест")

Відповідно до положень КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162, ч. 2 ст. 175 КАС України). Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відтак, ненадання інформації на запит без пояснення причин свідчить про протиправну бездіяльність Виконавчого комітету Берездівської сільської ради.

З огляду на те, що відповідач не виконав покладених на нього законом обов`язків, не надав жодних доказів на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На користь позивача слід також стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність розпорядника інформації - Берездівської сільської ради щодо ненадання будь - якої інформації на інформаційний запит ОСОБА_1 від 22.11.2018 року.

Зобов`язати Берездівську сільську раду повторно розглянути інформаційний запит ОСОБА_1, що діє в інтересах іншої особи - ОСОБА_4 , від 22.11. 2018 року, та надати запитувану інформацію.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768,40 ( сімсот шістдесят вісім гривень 40 к.) судового збору за рахунок коштів Берездівської сільської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 в інтересах іншої особи - члена Всеукраїнської Профспілкової організації "Профспілки працівників місцевої промисловості та підприємницьких структур України" ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Виконавчий комітет Берездівської сільської ради (вул. Б.Хмельницького, 50,Берездів,Славутський район, Хмельницька область,30053 , код ЄДРПОУ - 04405171)

Головуючий суддя І.С. Козачок