Рішення № 83879455, 27.08.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2019
Номер справи
400/2020/19
Номер документу
83879455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

27 серпня 2019 р. № 400/2020/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020 провизнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Інгульського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, зобов`язати відповідача застосувати до пенсії ОСОБА_1 за віком величину оцінки одного року страхового стажу 1,35% з 26.12.17.

Обгрунтовуючи свої вимоги позивач вказала, що перебуває на обліку в Інгульському об`єднаному управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області та з 26.12.17 року отримує пенсію за віком. При розрахунку пенсії за віком був врахований коефіцієнт стажу 1 %. В березні 2019 позивачка звернулась до відповідача з заявою здійснити перерахунок її пенсії із застосуванням норм п. 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тобто із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, однак відповідача протиправно відмовив у такому перерахунку, спираючись на відсутність підстав для здійснення перерахунку, оскільки ОСОБА_1 не призначено пенсію за віком, а відбулось переведення з одного виду пенсії на інший - з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. На думку позивача, Прикінцеві положення не містять приписів та вимог до застосування величини оцінки одного року страхового стажу у разі переведення з одного виду пенсії на інший, що є окремим самостійним механізмом, передбаченим чинним пенсійним законодавством.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що оскільки позивачу вперше була призначена пенсію по інвалідності з 26.06.2007 саме на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058) , та 26.12.2017 позивачка звернулась із заявою саме про переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за віком, вона не вважається такою, якій призначена пенсія у період з 01.10.17 по 26.12.17, тому приписи п.4-4 на позивача не поширюється, а перерахунок пенсії здійснено відповідно до вимог п. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058, тобто із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Також відповідач зазначив про порушення позивачем строку звернення до суду.

Позивач, в свою чергу, надала відповідь на відзив, у якому наголосила, що зміна виду пенсії шляхом переведення з одного виду пенсії на інший, у зв`язку із чим вимоги п.4-3 Перехідних положень Закону №1058 не поширюються в даному випадку. Щодо твердження відповідача про пропущення строку звернення до суду, то позивач зазначила, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов може бути подано без обмеження будь-яким строком, пославшись при цьому на правову позицію Верховного Суду у справі №646/6250/17. Проти заміни відповідача позивач не заперечує.

Ухвалою суду від 07.08.19 за клопотанням відповідача здійснено заміну відповідача Інгульське об`єднане управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області правонаступником Головне управління ПФУ в Миколаївській області.

Суд розглянув справу в порядку скороченого провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 26.06.2007 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

З 25.06.2009 на підставі заяви ОСОБА_1 відповідачем здійснено перерахунок пенсії та переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

З 08.04.2010 на підставі заяви ОСОБА_1 відповідачем здійснено перерахунок пенсії та переведено з пенсії за віком на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

26.12.2017 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

На підставі вказаної заяви №3678 , відповідачем 26.12.17 переведено позивача з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію за віком.

27.03.2019 позивач звернулась до відповідача з проханням здійснити перерахунок її пенсії із застосуванням норм п. 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058, тобто із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Листом від 05.04.19 №1762/05 Інгульске об`єднане управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області відмовило в задоволенні вимог позивача, спираючись на відсутність підстав для застосування абз. 1 п. 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058, так як з 26.12.2017 проведено перерахунок по переведенню з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію за віком вдруге.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності;3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною 3 ст. 45 Закону №1058 встановлено, що раніше призначені пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії у разі втрати годувальника із зазначених причин перераховуються за нормами цього Закону з урахуванням положень частини третьої статті 30 та частини восьмої статті 36 цього Закону, за умови наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, які відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсій у разі втрати годувальника із зазначених причин враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), визначеного з урахуванням положень частини другої статті 42 та пункту 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Таким чином, виходячи з наведених норм, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону № 1058.

Згідно з п.4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Разом з тим, відповідно до абз. 1 п. 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058 з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Механізм переведення пенсії з одного виду на інший в межах Закону № 1058 та призначення пенсії за цим законом вперше, дійсно, не є цілком тотожними, оскільки в обох випадках особа подає різні заяви, а при переведенні пенсії додатково застосовуються положення ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, якими визначено право пенсіонера на вибір показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Також, ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 не застосовується до спірних правовідносин, оскільки не регулює питання застосування той чи іншої величини оцінки одного року страхового стажу.

Незважаючи на відмінність механізму, підстави переведення з одного виду пенсії на інший тотожні з підставами призначення пенсії вперше, так як пов`язані із правом особи на вільний вибір виду пенсії згідно ч. 1 ст. 10 Закону № 1058 (особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором).

Тому, «переведення з одного виду пенсії на інший» охоплюється поняттям «призначення пенсії», але іншого виду, ніж особа отримувала до цього.

Аналогічна позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17.

Так, відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058 з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Таким чином, оскільки позивачу в порядку переведення з одного виду пенсії на інший у період з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, то при розрахунку пенсії мав враховуватись абзац перший пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058 згідно якого величина оцінки одного року страхового стажу становить 1,35%.

Суд не бере до уваги твердження відповідача про порушення строків звернення до суду, оскільки судом, при відкритті провадження у цій справі, не застосовано строків давності, зважаючи на відсутність обмеження будь-яким строком в даній категорії справи, а також до розгляду справи по суті від відповідача не надходило клопотань щодо застосування строків давності та залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.

Позов задовольнити у повному обсязі.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 768,40 грн. підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України (пр. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020 ) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області області щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з 26.12.2017.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020 , код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 768,40 гривень (сімсот шістдесят вісім грн. сорок коп.).

5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко