
Дата документу 20.08.2019
Справа № 334/5470/19
Провадження № 3/334/1349/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2019 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Турбіна Т.Ф., за участю Ковтун О. ОСОБА_1 , прокурора Панченко В.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Семипалатинськ, республіка Казахстан, громадянки України, тимчасово не працюючої, яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
24.07.2019 року у відношенні ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 392. Встановлено, що Наказом (розпорядженням) КП «Водоканал» «Про прийняття на роботу» від 14.05.2018 року № 1223/к, ОСОБА_2 була прийнята на посаду начальника управління зі збуту КП «Водоканал», згідно умов посадової інструкції якої, затвердженої Генеральним директором КП «Водоканал» від 26.11.2014 року, начальник управління зі збуту - ОСОБА_2 , здійснювала керівництво діяльністю структурного підрозділу управління зі збуту, в склад якого входять: договірний відділ, відділ по роботі зі споживачами, відділ обліку готової продукції та її реалізації, інспекція по контролю водовідведення та інформаційний центр. Тобто остання мала адміністративно-господарські функції та була наділена організаційно-розпорядчими функціями. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_2 , будучи начальником управління зі збуту КП «Водоканал», була посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до п.1 примітки до ст.172-6 КУпАП та п.п. «а» п.2 ч.1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_2 відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 року, була зобов`язана наступного року після припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, проте згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) ОСОБА_2 як начальник управління зі збуту КП «Водоканал» у встановлений законом строк не подала декларацію наступного року після припинення діяльності, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб- ресурсі https://nazk.gov.ua, а подала її 27.04.2019 року, що є порушенням вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 року, відповідальність за яке встановлена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_2 , будучи начальником управління зі збуту КП «Водоканал», згідно з п.п. «а» п. 2 ч.1 ст.3, ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, порушила вимоги ч.2 ст.45, Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2, несвоєчасно подала декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий (за 2018 рік) рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні прокурор Запорізької місцевої прокуратури №3 Панченко В.Я. обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримала, зазначила про наявність в діях ОСОБА_3 ознак діянь, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП. Просила визнати ОСОБА_2 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та притягнути її до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_2 в судовому засіданні не заперечувала проти обставин, викладених у протоколі, надала пояснення, аналогічні тим, які були надані нею 06.06.2019 року оперуповноваженому відділу управління захисту економіки в Запорізькій області ДЗЕ НПУ.
Вислухавши пояснення учасників процесу, вивчивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст.245 КУпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Як зазначено в ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами, як наголошується в ст.251 КУпАП.
Відповідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у п.1 ч.1 цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником комунального підприємства «Водоканал» Запорізької міської ради (КП «Водоканал») (код за ЄДРПОУ 03327121, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61) є: Запорізька міська рада. Організаційно-правова форма – комунальне підприємство.
Відповідно до Статуту КП «Водоканал», затвердженого розпорядженням Запорізького міського голови від 03.12.2018 р. № 362 р, КП «Водоканал» є правонаступником майнових прав та обов`язків Державного комунального підприємства «Водоканал» та засновано на підставі розпорядження міськвиконкому Запорізької міської Ради народних депутатів від 03 вересня 1993 року № 1375 і діє згідно із Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативно-правовими актами.
КП «Водоканал» у своїй виробничій та фінансовій діяльності підпорядкований, підзвітний і підконтрольний Запорізькій міській раді та є юридичною особою з має самостійним і зведеним балансом, відокремленим майном, розрахунковими та іншим рахунками в установах банків, круглою печаткою і штампами із своїм найменуванням, фірмовими бланками та іншою атрибутикою.
На підставі рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 року №3 (із змінами, внесеними рішенням Національного агентства від 06.09.2016 року №18, від 30.09.2016 року №57 та від 03.11.2016 року №106) під «посадовими особами юридичних осіб публічного нрава» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов`язків) відповідного працівника. Так, адміністративно-господарські функції (обов`язки) - це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу ХНІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та» оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
перший етап з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування:
щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на
чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення га оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016, щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 3 1 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , будучи начальником управління зі збуту КП «Водоканал», відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016, була зобов`язана наступного року після припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_2 від 28.11.2018 року, вона Наказом № 2863/к керівника КП «Водоканал» від 03.12.2018 року була звільнена з посади начальника управління із збуту за ст. 38 КЗпП України.
Згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) начальник управління зі збуту КП «Водоканал» ОСОБА_2 , у встановлений законом строк не подала декларацію наступного року після припинення діяльності, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб- ресурсі https://nazk.gov.ua, а подала її лише 27.04.2019 року, що є порушенням вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 року, відповідальність за яке встановлена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_2 , будучи начальником управління зі збуту КП «Водоканал», згідно з п.п. «а» п. 2 ч.1 ст.3, ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст.172-6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, порушила вимоги ч.2 ст.45, Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2.
З огляду на вищевказане, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена матеріалами справи та долученими до неї письмовими доказами, крім того сама ОСОБА_2 не заперечувала проти обставин, викладених у Протоколі № 392 від 24.07.2019 року.
Причин, які б свідчили про поважність несвоєчасного неподання ОСОБА_2 декларації після звільнення під час розгляду справи не встановлено.
При накладенні стягнення суд враховує особу ОСОБА_2 , її ставлення до правопорушення, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Відповідно до ст.4 п.2 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 мінімальної заробітної плати, що становить 384,20 грн.
Керуючись статтями 38, ч.1 ст.172-6, 279, 280, 283-285, 287, 289 КУпАП, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_2 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850,00 гривень (вісімсот п`ятдесят гривень 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в дохід держави у сумі 384,20 гривень (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.).
Постанова може бути оскаржена в Запорізький апеляційний суд протягом десяти діб з дня її винесення через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя: Турбіна Т. Ф.