
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 серпня 2019 р. Справа № 480/420/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/420/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Білопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Білопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо не проведення перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році, інваліду 3 групи категорії 1;
- зобов`язати Білопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році з 07.09.1986 по 13.10.1986, інваліду 3 групи категорії 1, із розрахунку заробітної плати, визначеної в довідці від 18.10.2013 №1.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є інвалідом 3 групи і віднесений до категорії 1 громадян-учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, захворювання пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. З 2012 р. інвалідам-чорнобильцам на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 р. зроблені перерахунки, однак вважає, що з 01.01.2012 р. отримує пенсію у заниженому розмірі, оскільки вона призначена без повного врахування заробітку за час перебування в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У січні 2019 р. позивач звернувся до Білопільського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Сумській області з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії із застосуванням заробітку за роботу в зоні ЧАЕС згідно довідки ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування" від 18.10.2013 р. №1 з підвищенням розміру пенсії згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 р., на яку отримав відмову, викладену у листі від 16.01.2019 р. №3/К-1, мотивовану тим, що 13.12.2013 р. вже було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, оскільки довідка була видана із порушенням вимог щодо порядку розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження. Однак, позивач зазначає, що про таке рішення його не було повідомлено. Вважає протиправною бездіяльність пенсійного органу щодо нездійснення перерахунку пенсії та просить зобов`язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 р. з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., як інваліду 3 групи категорії 1, із розрахунку заробітної плати, визначеної у довідці від 18.10.2013 р. №1.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 06.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі №480/420/19, підготовче засідання призначене на 25.02.2019 о 11 год. 00 хв.
Відповідачем 25.02.2019 року надано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними, враховуючи наступне.
Відповідно до п. 4 постанови Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань та Секретаріату Всесоюзної центральної ради професійних спілок від 07.05.1986 № 153/10-43 для працівників, безпосередньо зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання, крім іншого, встановлюється 6-годинний робочий день.
У своєму листі від 27.02.1996 № 01-3/244-013-2 Міністерство соціального захисту населення України звернуло увагу на те, зокрема, що оплата праці громадянам, які тимчасово переведені і відряджені на роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, провадиться в розрахунку встановленого 6-ти годинного робочого дня (36-ти годинного робочого тижня) з урахуванням кратності. Для оплати в зоні відчуження береться годинна тарифна ставка (оклад), яка розраховується шляхом поділу місячної тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи (без доплати і надвок) на місячну норму робочого часу за відповідний місяць роботи в зоні відчуження.
Форма довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження встановлена наказом Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 №536 "Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні кення в 1986-1990 роках".
У довідці має бути вказана дата перебування у зоні небезпеки; зона небезпеки; кількість днів/годин; денна (годинна) тарифна ставка; кратність; доплата за роботу у надурочний час; доплата за роботу у вихідні та святкові дні тощо.
Частиною 4 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Така довідка, відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємствами, установами чи організаціями, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії, або правонаступником.
Орган, що призначає пенсію, як визначено у п. 4.2 Порядку 22-1, при прийманні документів перевіряє зміст і належне їх оформлення, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності), має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформления і подання додаткових документів, а також перевіряти обґрунтованість їх
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії позивачу являється належним чином оформлена довідка, видана підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.
Надана позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії від 06.12.2013 довідка про заробітну плату, одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження від 18.10.2013 № 1 містить невірний розрахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження, а саме: у графі "Годинна тарифна ставка" невірно визначена годинна тарифна ставка виходячи із 6-годинного робочого дня, в графі "Збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження" не вірно визначено збережений заробіток, який обраховується за два попередні місяці роботи, що передували місяцю, в якому особу відрядили до виконання робіт у зону.
Оскільки позивачем не було надано нову довідку, розмір пенсії обраховано відповідно до довідки №70 від 17.05.2000 р.
Крім того, відповідач зауважив на тому, що про рішення від 13.12.2013 р. позивача було повідомлено листом від 13.12.2013 р. №8006/01-11.
Враховуючи вищевикладене, ГУ ПФУ в Сумській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 34-35).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 11.03.2019, відповідно до вимог ст.ст. 102, 236 Кодексу адміністративного судочинства України, призначено судово-економічну експертизу, провадження у справі зупинено до одержання висновків експертизи.
Ухвалою суду від 18.06.2019 провадження у справі поновлено, підготовче засідання призначено на 03.07.2019 об 11 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 27.06.2019 Білопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області замінено на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Ухвалою суду від 29.07.2019 підготовче провадження по справі № 480/420/19 закрито, справа призначена до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 21.08.2019 о 12 год. 00 хв.
Позивач та його представник в судовому засіданні 21.08.2019 позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 147).
Заслухавши доводи позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи (інвалідність від аварії на ЧАЕС), та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, що підтверджується відповідними пенсійними посвідченнями (а.с. 10, 25).
Згідно довідки з Центрального архіву Міністерства оборони України від 29.11.1993 р. №51/18053 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.09.1986 по 13.10.1986 (а.с. 12). Аналогічні записи містяться у військовому квитку (а.с. 13).
Після виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач знову повернувся до попереднього місця роботи - НПО "Насосенергомаш" (а.с. 16).
За змістом позовної заяви пенсія по інвалідності позивачу обчислена з урахуванням довідки про заробітну плату №70 від 17.05.2000 р., з чим останній не погоджується.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з доводами відповідача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу, з огляду на таке.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом статті першої Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у звязку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом.
Нормами статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII) передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
У відповідності до частини першої статті 54 Закону №796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок ЧАЕС можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Частиною 5 статті 54 Закону № 796-XII передбачено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі за текстом - Порядок №1210).
Позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.09.1986 по 13.10.1986, що підтверджується довідкою з Центрального архіву Міністерства оборони України від 29.11.1993 р. №51/18053 та записами у військовому квитку (а.с. 12, 13).
Крім цього, у висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №572 від 11.06.2019 р. зазначено, що в обсязі наданих документів, відповідно до вимог чинного законодавства, за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.09.1986 по 13.10.1986 ОСОБА_1 методично обґрунтовано нарахування заробітку в загальній сумі 1232,26 руб. по І варіанту на підставі даних архівної довідки №51/18053; 1320,61 руб. по ІІ варіанту на підставі даних архівної довідки №960. Також в обсязі наданих документів, методично обґрунтований середній заробіток ОСОБА_1 за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.09.1986 по 13.10.1986, з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законодавства складає: 1811,30 руб. по І варіанту на підставі даних архівної довідки №51/18053 за дні виїзду у зону відчуження у вересні 1986 р.; 1753,73 руб. по ІІ варіанту на підставі даних архівної довідки №960 за дні виїзду у зону відчуження у вересні 1986 р. (а.с. 90-102).
Слід зазначити, що відповідач не надав будь-які письмові докази, які б свідчили про невірний розрахунок, зазначений у довідці №1 від 18.10.2013 р., а лише посилається на акт перевірки первинних документів щодо видачі довідки про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії, який не містить беззаперечних доказів невірності вищезазначеного розрахунку (а.с. 37-39).
До того ж відповідачем не надано доказів належного розрахунку ставок (коефіцієнтів), зазначених у довідці №1 від 18.10.2013 р.
Тому, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що пенсія повинна бути обрахована з урахуванням висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №572 від 11.06.2019 р.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Водночас, відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У цій справі суд вважає, що відповідачем на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України не надано суду жодних доказів, що відомості, які містяться в довідці № 1 від 18.10.2013, виданої ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" містять неправдиві або недостовірні дані.
Дана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладені у постанові від 24.11.2015 у справі № 539/3949/14-а (номер в ЄДРСР 54688735) та постанові від 24.11.2015 у справі № 539/339/15-а (номер в ЄДРСР 54688661).
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої ним довідки про заробітну плату, одержану в зоні відчуження, є протиправною, а позовні вимоги - обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адмінітсративного судочинства АС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із розрахунку заробітної плати, визначеної в довідці № 1 від 18.10.2013, виданої ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ід.н. НОМЕР_1 ), як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із розрахунку заробітної плати, визначеної в довідці № 1 від 18.10.2013, виданої ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш".
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 27.08.2019.
Суддя С.В. Воловик