Рішення № 83830441, 08.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
826/17866/18
Номер документу
83830441
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/548

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 серпня 2019 року 13:13 № 826/17866/18

За позовом ОСОБА_1

до Кабінету Міністрів України

Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим

про визнання протиправною та скасування Постанови КМУ №784 від 12.09.2018 р.

Судова колегія у складі:

Головуючий суддя О.В.Головань,

судді Я.І.Добрянська, О.В.Патратій

Секретар І.В.Галаган

Представники:

Позивач: ОСОБА_1 ;

Від відповідача 1: Бігдан А.В.

Від відповідача 2: Бутрей О.П.

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, Представництва Президента України а Автономній Республіці Крим про -

визнання протиправною та скасування з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 №784 в частині, що стосується Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим;

визнання протиправним та скасування з моменту прийняття розпорядження Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим від 04.10.2018р. №26 із здійсненням наступного перерахунку заробітної плати.

В судовому засіданні 08.08.2019 р. оголошено резолютивну частину рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення позивача, представників відповідачів, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до пункту 7 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" Кабінет Міністрів України 20.04.2016 р. прийняв постанову №304 "Про умови оплати праці окремих керівних працівників державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу", згідно з п. 1 якої затверджено Розміри посадових окладів окремих керівних працівників державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу", згідно з додатком.

Згідно з Додатком в первісній редакції посада Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим передбачала місячний посадовий оклад в розмірі 13 100 грн., Першого заступника Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим - 12 900 грн., Заступника Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим - 12 500 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2016 р. №411 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304" назву постанови викладено в такій редакції: "Про умови оплати праці керівників, керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу".

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 р. №493 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304 та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 30 червня 2005 р. №518" назву постанови викладено в такій редакції: "Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу", додаток до постанови викладено у новій редакції (розміри посадових окладів вказаних вище посадових осіб Постійного Представництва Президента України в АРК не змінилися).

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304" пункт 1 викладено в такій редакції:

"1. Затвердити такі, що додаються:

розміри посадових окладів посадових осіб, керівників, керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу" (далі - керівні працівники) згідно з додатком 1;

коефіцієнти співвідношень посадових окладів керівних працівників, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу" (далі - керівні працівники), до посадового окладу керівника державної служби в державному органі з урахуванням його юрисдикції згідно з додатками 2 і 3.".

2. Пункт 4 доповнено абзацами такого змісту: "Постійному Представнику Президента України в Автономній Республіці Крим - приймається за погодженням з Главою Адміністрації Президента України; першому заступнику та заступнику Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим - приймається Постійним Представником Президента України в Автономній Республіці Крим;

3. У додатку до постанови: 1) слово "Додаток" замінено словом і цифрою "Додаток 1"; 2) виключено такі позиції: Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим 13 100 грн., Заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим 12 900 грн., Заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим 12 500 грн.

4. Доповнено постанову додатками 2 і 3 такого змісту: "Додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304 "КОЕФІЦІЄНТИ СПІВВІДНОШЕНЬ посадових окладів керівних працівників обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу", до посадового окладу керівника державної служби в державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, мм. Києва або Севастополя", до якого включено посади голів обласної державної адміністрації, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, їх перших заступників, заступників, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, Першого заступника Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, Заступника Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим з коефіцієнтами 1,6; 1, 4; 1, 25.

Розпорядженням Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим від 04.10.2018 р. №26 "Про введення в дію штатного Розпису Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим" на виконання, в тому числі, постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784 з 04.10.2018 р. введено в дію новий штатний розпис, згідно з яким затверджено нові посадові оклади працівників Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим".

Позивач - ОСОБА_1 - вважає постанову Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784 та розпорядження Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим від 04.10.2018 р. №26 протиправними та просить їх скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що він з 18.01.2018 р. працював на посаді головного консультанта служби правового аналізу Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, що відноситься до посад державної служби категорії "В".

Згідно з довідкою від 25.10.2018 р. №2217/06-27-18 розмір його посадового окладу з моменту призначення на посаду та до 04.10.2018 р. становив 7 500 грн. згідно умов конкурсу на посаду.

04.10.2018 р. Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим повідомило позивача про зменшення розмірів посадових окладів державних службовців Представництва відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784.

Згідно зі змістом постанови від 12.09.2018 р. №784 нею змінено юрисдикцію Представництва з загальнодержавної до такого, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, мм. Києва або Севастополя, що, в свою чергу, призвело до зменшення посадових окладів посадових осіб і державних службовців Представництва.

Зокрема, позивач посилається на ст. 139 Конституції України, Закон України "Про Представництво Президента України в АРК", якими визначено статус Представництва саме як загальнодержавного органу, тоді як Кабінет Міністрів України своєю постановою не мав повноважень цей статус змінювати.

Вказане призвело до порушення права позивача на оплату праці, у зв`язку з чим позивач і звернувся до суду.

25.03.2019 р. позивача звільнено з посади головного консультанта служби правового аналізу Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим відповідно до п. 2 ст. 86 Закону України "Про державну службу".

Відповідач - Кабінет Міністрів України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що оскаржувана постанова прийнята з додержанням передбаченої законодавством процедури її прийняття, в межах повноважень Кабінету Міністрів України, з метою нормативного врегулювання питання оплати праці окремим категоріям працівників; головним розробником постанови є Міністерство соціальної політики України.

Відповідач заперечує твердження позивача щодо фактичної зміни юрисдикції Представництва Президента України в АРК, оскільки оскаржувана постанова прийнята з питань соціального забезпечення, і не спрямована на зміну повноважень органів державної влади.

Також відповідач зазначив, що аргумент позивача щодо поширення юрисдикції Представництва Президента України в АРК на всю територію України в контексті визначення кола повноважень є його власним розумінням положень ст. 139 Конституції України, Закону України "Про Представництво Президента України в АРК", і оскаржувана постанова жодним чином статус Представництва не регулює і не змінює.

Відповідач - Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим - відзиву на позов не надав.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення позивача та представників відповідачів, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Згідно з ч. 2 ст. 264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

В даному випадку ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про оскарження постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 №784 в частині, що стосується Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, оскільки її прийняття призвело до зниження його заробітної плати як державного службовця, який станом на час її прийняття обіймав посаду головного консультанта служби правового аналізу Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, що відноситься до посад державної служби категорії "В".

Вказана обставина підтверджується матеріалами справи, зокрема, змістом розпорядження Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим від 04.10.2018 р. №26 "Про введення в дію штатного Розпису Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим", яким на виконання, в тому числі, постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784 з 04.10.2018 р. введено в дію новий штатний розпис, згідно з яким затверджено нові, зменшені посадові оклади працівників Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим", про що повідомлено позивача письмово.

Та обставина, що позивача після відкриття провадження у справі 25.03.2019 р. звільнено з посади головного консультанта служби правового аналізу Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим відповідно до п. 2 ст. 86 Закону України "Про державну службу" не є підставою для висновку про відсутність його порушеного права прийняттям оскаржуваної постанови, оскільки її прийняття призвело до істотної зміни умов праці позивача і цілком могло бути підставою для прийняття ним рішення про звільнення з посади.

За таких обставин, на думку суду, позивач є належним в розумінні ч. 2 ст. 264 КАС України, і справа підлягає розгляду по суті.

Згідно з п. 7 р. XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII умови оплати праці працівників органів державної влади, інших державних органів, їх апаратів (секретаріатів), державних підприємств, установ та організацій, органів влади Автономної Республіки Крим, які на день набрання чинності цим Законом є державними службовцями і посади яких відповідно до цього Закону не є посадами державної служби, визначаються Кабінетом Міністрів України і не можуть передбачати зменшення розміру їх заробітної плати.

Саме на виконання вказаного законодавчого положення прийнято постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 06.04.2016 р., № 298 від 20.04.2016р., № 304 від 20.04.2016р., №323 від 05.05.2016р., № 15 від 18.01.2017 р.

Ч. 3 ст. 3 Закону № 889-VIII визначено перелік посад, на які не поширюється дія цього Закону, зокрема, на Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим та його заступників (п. 2).

Постанова Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. №304 "Про умови оплати праці окремих керівних працівників державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу" (в первісній редакції) щодо переліку посад, зазначеного у Розмірах посадових окладів окремих керівних працівників державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу", в цілому відповідає ч. 3 ст. 3 Закону № 889-VIII, за винятком посад, оплата праці яких визначена окремими Законами України.

При чому, згідно зі змістом ч. 3 ст. 3 Закону № 889-VIII перелік посад наведено без його розбивки на певні категорії залежно від територіального поширення юрисдикції органу, в якому працює державний службовець, що і дотримано при прийняття первісної редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. №304.

Пізніше, згідно з оскаржуваною постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 №784 первісний єдиний перелік посад було фактично розбито на три категорії залежно від юрисдикції органу, в якому працює державний службовець - загальнодержавна, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, мм. Києва або Севастополя, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, що зазначено у назвах відповідних додатків до оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784.

В свою чергу, залежно від юрисдикції органу визначено коефіцієнти співвідношень посадових окладів працівників.

У зв`язку з розбивкою єдиного переліку посад на три категорії залежно від юрисдикції органу, в якому працює державний службовець, виникла необхідність визначення, до якої категорії має бути віднесено Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, посадові особи якого раніше знаходилися в загальному переліку посад.

Згідно з оскаржуваним додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784 відповідач визначив юрисдикцію вказаного органу як таку, що поширюється на територію однієї або кількох областей, мм. Києва або Севастополя.

За таких обставин твердження відповідача про те, що оскаржуваною постановою не вирішувалося питання юрисдикції Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, не відповідає дійсності, оскільки це питання вирішене, щонайменше, з метою визначення розміру оплати праці.

Оскільки з метою визначення розміру оплати праці відповідачем віднесено Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим до органів, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, мм. Києва або Севастополя, а не на територію держави в цілому, цей висновок має бути належним чином обґрунтований.

Зокрема, щодо посадових осіб обласних державних адміністрацій та районних державних адміністрацій, зазначених у додатках 2 та 3, питання щодо поширення юрисдикції відповідних адміністрацій, не є спірним питанням, тоді як щодо Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим вирішення цього питання не є очевидним і потребує належного обґрунтування.

Згідно зі змістом пояснювальної записки до проекту оскаржуваної постанови в ній відсутнє обґрунтування визначення юрисдикції Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим не міститься, тоді як прирівняння його статусу до статусу обласних державних адміністрацій визначається як належне.

З вказаного приводу суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 139 Конституції України в Автономній Республіці Крим діє Представництво Президента України, статус якого визначається законом України.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим" від 02.03.2000 р. №1524-III Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим є державним органом, утвореним відповідно до Конституції України з метою сприяння виконанню в Автономній Республіці Крим повноважень, покладених на Президента України.

Більш детально статус Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим законодавство не визначає.

Вказані положення законодавства визначають статус Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим як державного органу.

В той же час, згідно з законодавством України визначено статус центральних органів виконавчої влади - Законом України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 р. № 3166-VI та місцевих органів виконавчої влади - Законом України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 р. № 586-XIV.

При чому, посадові особи обласних державних адміністрацій, перелічені у додатку 2 до оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784, разом з посадовими особами Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, однозначно відносяться до посадових осіб місцевих органів виконавчої влади згідно зі ст.1 Закону № 586-XIV, тоді як дія вказаного Закону на Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим не поширюється, а його статус регулюється спеціальним Законом.

За таких обставин підстави для внесення посадових осіб Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784 не є зрозумілими, при цьому, ні в пояснювальній записці до проекту постанови, ні в відзиві на позов ці підстави не наведено.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного оскаржувана постанова прийнята на порушення принципу обґрунтованості, у зв`язку з чим позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 №784 в частині, що стосується Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Щодо позовних вимог визнання протиправним та скасування з моменту прийняття розпорядження Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим від 04.10.2018 р. №26 із здійсненням наступного перерахунку заробітної плати суд зазначає наступне.

Як зазначено вище, розпорядженням Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим від 04.10.2018 р. №26 "Про введення в дію штатного Розпису Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим" на виконання, в тому числі, постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 р. №784 з 04.10.2018 р. введено в дію новий штатний розпис, згідно з яким затверджено нові посадові оклади працівників Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим", а саме - їх перераховано в сторону зменшення з урахуванням коефіцієнтів згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 №784.

Оскільки суд дійшов висновку про протиправність вказаної постанови в частині, що стосується Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, вимоги щодо визнання протиправним та скасування розпорядження також підлягають до задоволення як похідні.

В той же час щодо позовних вимог про здійснення наступного перерахунку заробітної плати, то вказані вимоги не сформульовані позивачем в якості окремої вимоги в порядку.

Крім того, розглядаючи спір, суд задовольнив позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень, проте, не вирішував і не мав підстави вирішувати питання про розміри посадових окладів посадових осіб Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, що є предметом регулювання відповідною постановою Кабінету Міністрів України.

На виконання судового рішення фактично Кабінет Міністрів України має врегулювати питання визначення розміру посадових окладів посадових осіб Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим з врахуванням висновків суду щодо статусу Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, після чого має бути вирішене питання про здійснення перерахунку заробітної плати, що виходить за межі розгляду даної адміністративної справи.

За таких обставин в задоволенні позовних вимог в цій частині суд відмовляє.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 264, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправними та такими, що не відповідають правовому акту вищої юридичної сили, положення Змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304, затверджені постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304" №784 від 12 вересня 2018 року в частині:

1) пункту 2 Змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304, а саме - положення стосовно доповнення пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304 абзацом такого змісту:

"Постійному Представнику Президента України в Автономній Республіці Крим - приймається за погодженням з Главою Адміністрації Президента України";

2) пункту 3 Змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304 а саме - положення стосовно виключення з Додатку (Додатку 1 у новій редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304) такої позиції: "Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим 13100, Перший заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим 12900, Заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим 12500";

3) наявності у назві Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304, запровадженого пунктом 4 Змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304 слів "Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим";

4) наявності у тексті Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304, запровадженого пунктом 4 Змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304 слів "Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим 1,6, Перший заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим 1,4, Заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим 1,25".

3. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим від 04.10.2018 р. №26 "Про введення в дію штатного Розпису Представника Президента України в Автономній Республіці Крим" в частині, що стосується виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. №304" № 784 від 12 вересня 2018 року.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Кабінету Міністрів України на користь ОСОБА_1 704, 8 грн. судового збору.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддя О.В. Головань

Судді Я.І.Добрянська

О.В.Патратій

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 23.08.19 р.