
Справа № 420/2486/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, за участю третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області про зобов`язання Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області подання про повернення ОСОБА_2 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5104,50 грн., сплаченого згідно квитанції №СВ00796975/1 від 03.11.2018 року, зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5104,50 грн., сплаченого згідно квитанції №СВ00796983/1 від 03.11.2018 року, -
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулись ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, за участю третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області про зобов`язання Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області подання про повернення ОСОБА_2 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5104,50 грн., сплаченого згідно квитанції №СВ00796975/1 від 03.11.2018 року, зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5104,50 грн., сплаченого згідно квитанції №СВ00796983/1 від 03.11.2018 року.
Ухвалою суду 02.05.2019 року було відкрито провадження у справі №420/2486/19 за правилами загального позовного провадження.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що між ОСОБА_3 , з однієї сторони, та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , з іншої сторони, був укладений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 . З метою нотаріального посвідчення договору купівлі -продажу, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 сплатили по 5104,50 гривень кожний в рахунок збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомості. Відповідно до п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. У зв`язку із тим, що позивачі придбали житло вперше, останні звернулися із відповідними заявами до Центрального об`єднаного управління ПФУ з вимогою про сформування та подання до органу Державної казначейської служби подання про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Відповідач відмовив позивачам у задоволенні їх заяв, у зв`язку з чим ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду.
Представник відповідача 27.05.2019 року за (вхід.№19016/19) надав до суду відзив щодо відмови позивачам у задоволенні позовних вимог в повному обсязі пославшись на те, що відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» та п. 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою КМУ від 03.11.1998 року № 1740, платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетих коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Проте, позивачами не надано жодних доказів того, що вони придбали житло і перебували у черзі на одержання житла або придбали житло вперше. Саме тому відповідач вважає, що надати позивачам подання на повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у загальній сумі 10209,00 грн. неможливо (а.с.61-62).
В судове засідання 12.08.2019 року сторони до залу судового засідання №27 Одеського окружного адміністративного суду не прибули, позивачі подали до суду заяву про слухання справи за їх відсутності (а.с.73). Представник відповідача та представник третьої особи були сповіщені належним чином про день, час та місце слухання справи, але в судове засідання не прибули без поважних причин, а тому, на підставі положень ч.9 ст.205 КАС України, суд ухвалив рішення, розглянути цю справу в порядку письмового провадження 23.08.2019 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
03.11.2018 року між ОСОБА_3 , з однієї сторони, та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , з іншої сторони, був укладений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 , який посвідчений приватним нотаріусом ОМПО Демидовим С.С. за №798.
На виконання укладеного договору ОСОБА_1 , ОСОБА_2 сплатили ОСОБА_3 по 510 450,00 гривень, що підтверджується платіжними дорученнями №19389487916 (213366980301) та №19389487416 (213366980300) від 03.11.2018 року (а.с.23-24). При цьому, з метою нотаріального посвідчення договору кутавлі-продажу, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 сплатили по 5104,50 гривень кожний в рахунок збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомості, що підтверджується квитанціями №СВ00796983/1 та №СВ00796975/1 від 03.11.2018 року (а.с.25-26).
Відповідно до п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
У зв`язку із тим, що позивачі придбали житло вперше, останні звернулися із відповідними заявами до Центрального об`єднаного управління ПФУ з вимогою про сформування та подання до органу Державної казначейської служби подання про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. До заяви позивачи долучили інформаційні довідки №156791261 та №156793822, з яких вбачається, що вищевказана квартира є єдиним нерухомим майном, яке знаходиться у позивачів (критерій пошуку в ДРРП — за суб`єктом).
Вказані заяви були зареєстровані відповідачем за №2062, 2063 від 25.02.2019 року та розглянуті (а.с.27-28, 32-33). Відповідач відмовив позивачам у задоволені їх заяв. Відмова була вмотивована тим, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо права власності на нерухоме майно.
Після отримання вказаних відповідей, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 повторно звернулися із заявами до Центрального об`єднаного управління ПФУ, до яких долучили деталізовані інформаційні довідки (де відображається інформація, в тому числі, про припинені права та обтяження). Однак, листами №768/07 від 12.04.2019 року та №7569/07 від 12.04.2019 року відповідач повторно відмовив позивачам, у зв`язку із аналогічними підставами. Позивачі вважають, що вказані дії відповідача є протиправними, а тому звернулися до суду з цим позовом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що пунктом 9 ст..1 Законом України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (далі Закону №400/97-ВР), передбачено порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та визначено, що платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, зокрема, є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з ПКУ. Об`єктом оподаткування є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна (абз.2 п.9 ч.І ст. 1 Закону №400/97-ВР).
Відповідно до п.8 ч.1 ст.2 Закону №400/97-ВР, об`єктом оподаткування є, для платників збору, визначених п.9 ст. 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Постановою Кабінету Міністрів Укрїни від 03.11.1998 року №1740, затверджений Порядок сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, відповідно п.1 якого регулює питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 15-1 Порядку встановлено, що збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком, зокрема, громадян, які придбавають житло вперше.
Згідно з п.15-3 Порядку, нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Документом, що підтверджує сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі- продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.
Аналіз наведених норм свідчить, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі- продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підлягають задоволенню, оскільки позивачи придбали житло вперше, що підтверджується наданими доказами у справі.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові від 21.08.2018 року при розгляді у касаційному порядку справи -№819/657/17 Верховний Суд вважав за необхідне звернути увагу на те, що в Україні відсутній механізми перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість. Вказане питання було предметом звернення Пенсійного фонду України до Конституційного Суду України про надання тлумачення терміну «придбавають житло вперше», що міститься у п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», визначивши коло осіб, яких необхідно вважати такими, що придбавають житло вперше. Ухвалою Конституційного Суду України від 23.03.2000 року №29-у/2000 відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі через відсутність у ПФУ права на конституційне подання та непідвідомчість Конституційному суду України питання, порушеного у поданні.
Верховний Суд зазначив, що за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше, саме держава в особі Пенсійного фонду України, як уповноваженого суб`єкта владних повноважень зобов`язана доводити той факт, що у кожному конкретному віпадку особа, що зобов`язана сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013р. №787.
Пунктом 5 Порядку №787 визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року №215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету .
Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.
Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, за участю третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області про зобов`язання Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області подання про повернення ОСОБА_2 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5104,50 грн., сплаченого згідно квитанції №СВ00796975/1 від 03.11.2018 року, зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5104,50 грн., сплаченого згідно квитанції №СВ00796983/1 від 03.11.2018 року, підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,241-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області подання про повернення ОСОБА_2 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5104,50 грн., сплаченого згідно квитанції №СВ00796975/1 від 03.11.2018 року.
3. Зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі сформувати і подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі Одеської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5104,50 грн., сплаченого згідно квитанції №СВ00796983/1 від 03.11.2018 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (вул.Ільфа і Петрова,4-А, м.Одеса, 65121, код ЄДРПОУ 41248812) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 ) сплачений квитанцією №0.0.1339096295 від 26.04.2019 року судовий збір на загальну суму 1536,80 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.