Рішення № 83779266, 15.08.2019, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.08.2019
Номер справи
328/104/19
Номер документу
83779266
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

328/104/19

15.08.2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2019 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Курдюкова В.М., за участю секретаря судового засідання Ладики М.О., представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача,-

ВСТАНОВИВ:

24.04.2019 року представник позивача звернувся до суду з уточненим позовом до Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз», яким просить:

1. Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» на користь позивача суму коштів в розмірі 11 753,63 грн., як безпідставно отримані кошти.

2.Визнати незаконним складений Акціонерним товариством «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз», (ЄДРОПУ 03345716) акт про порушення №0600047982 від 02 травня 2018 року у відношенні побутового споживача ОСОБА_3 .

3. Скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» про визнання акту № 0600047982 від 02 травня 2018 року правомірним.

4. Зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» скасувати встановлений з 09.02.2018 року по 30.04.2018 рік режим нарахування природного газу побутовому споживачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1 за граничними об`ємами споживання природного газу населенням в розмірі 18,3 куб.метрів на одну зареєстровану особу на місяць.

Позов обґрунтовує наступним.

02 травня 2018 року представниками ПАТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання позивача за адресою: АДРЕСА_1 .

02.05.2018 року представниками ПАТ «Запоріжгаз» був складений акт про порушення № 0600047982. В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл.2 п.1.3 ВОГ обліковується некоректно (на одной горелке не крутит).

До акту про порушення додається протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу за № 317. Лічильник газу відповідно до протоколу №317 від 02.05.2018 р. направлено на експертизу.

14 травня 2018 року була проведена експертиза лічильника, про що складений акт за № 0558 о/р НОМЕР_1 . Акт експертизи складений комісією в складі п`яти осіб. Експертизою встановлено:

1. результат зовнішнього огляду лічильника газу: задовільний.

1.1 цілісність заводської пломби та повір очного тавра: не порушено, відповідає встановленому зразку.

1.2 цілістність відлікового механізму: в нормі.

1.3 механічні пошкодження та інше: в нормі.

2. результат позачергової повірки; непридатний.

Висновками комісії: Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ не виявлено. Повірочна пломба, встановлена на лічильнику не порушена, відповідає встановленому зразку. Позаштатний режим роботи ЗВТ. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

В акті зазначена окрема думка: Провідним інженером з метрології ДП «Запоріжжястандартметрологія» Д .О . Риловим

1. Лічильник газу з III кв. 2016 р. не може використовуватись як засіб вимірювальної техніки для обліку газу, до проведення повірки.

13.06.2018 року позивач отримав лист від відповідача в якому зазначено: Згідно з Порядком перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії (надалі Кодекс), що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року складом комісії був розглянутий Акт про порушення № 0600047982 від 07.05.2018 р., а саме: п.8,глави 3 розділу XI - позаштатний режим роботи лічильника газу.

Відповідно до вимог Кодексу, а саме: п.8, гл.3, розд.ХІ, рішенням комісії був проведений перерахунок (донарахування) об`ємів (обсягів) природного газу за період з 09.02.2018 року по 30.04.2018 року на суму 11 753,63 грн.

Відповідачем був направлений акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу від 12.06.2018 року, складеного за результатами розгляду комісією Акта про порушення від 07.05.2018 року.

В листі зазначено, що протягом 10 днів з дати отримання повідомлення позивачу необхідно оплатити рахунок.

11.07.2018 року відповідач направив на адресу позивача повідомлення про припинення розподілу природного газу з вимогою погасити рахунок, в іншому випадку газопостачання буде припинено.

З заборгованістю позивач повністю не згоден, але не бажав щоб відповідач припинив газопостачання в будинку, оскільки будуть незручності для його родини.

Отже, позивач сплатив заборгованість, але повідомив відповідача, що має намір оскаржити його дії у суді, про що свідчить направлена позивачем на адресу відповідача заява від 19.07.2018 року.

На адвокатський запит № 87 від 26.06.2017 року щодо надання детального розрахунку суми боргу ПАТ «Запоріжгаз» направило лист від 13.07.2018 року.

Відповідно до цього листа ПАТ «Запоріжгаз» надало розрахунок не облікованого (донарахованого)об`єму (обсягу) та його вартості за період з 09.02.2018 року по 30.04.2018 р. Розрахунок зроблений з виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за цінами закупівлі природного газу.

Вважає, що розрахунок зроблений з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Відповідач розрахував об`єм природного газу за абзацом І пункту 8, глави 3, розділу XI КГС, а саме: у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ - це дії, які кваліфікуються як «не з вини споживача». Несанкціонованого втручання до лічильника споживач не здійснював, тобто відсутні його винні дії.

Крім того, відповідно до пункт 11 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

Так, періодична повірка лічильника, котрий встановлений в будинку позивача дійсно прострочена. Вини позивача в цьому не має, оскільки він надавав доступ до лічильника операторам ГРМ.

Лічильник після останньої повірки був встановлений 12.07.2011 року. Міжповірочний інтервал лічильника газу типу 4 GALLUS G4 становить 5 років. Таким чином термін повірки закінчився в третьому кварталі 2016 року. Розрахунок відповідачем здійснено з 25.03.2017 року по 30.06.2017 рік всупереч вимогам КГС.

Отже, донарахований об`єм газу здійснено відповідачем безпідставно.

Акт - розрахунок необліковуваного (донараховуваного» об`єму (обсягу) природного газу і його вартості; рахунок на оплату не обліковуваного (донараховуваного) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості є внутрішніми документами ПАТ «Запоріжгаз», та є різновидом претензії, не встановлює для споживача будь-яких обов`язків.

Оскільки є нічим іншим, як даними бухгалтерського обліку ПАТ «Запоріжгаз», які останній повідомив позивачу. Чинне законодавство України не встановлює, що дані бухгалтерського обліку юридичних осіб мають силу безспірної вимоги і є обов`язковими для будь-яких інших осіб.

Позивач оплатив наданий відповідачем рахунок на суму 11 753,63 грн. Але вбачається, що відсутні підстави для сплати позивачем нарахованої суми.

Розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу на суму 11 753,63 грн. зроблений відповідачем всупереч вимогам Кодексу газорозподільних систем.

Ухвалою судді від 16.01.2019 року відкрито провадження за правилами загального провадження.

Ухвалою суду від 24.04.2019 року прийнято до провадження уточнену позовну заяву.

Ухвалою суду від 27.05.2019 року замінено неналежного відповідача на належного.

Ухвалою суду від 15.07.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Представник позивача ОСОБА_5 в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_6 . А. в судовому засіданні заперечував проти заявлених уточнених позовних вимог в повному обсязі, надав відзив наступного змісту.

Так, 02 травня 2018 року представником ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: м. АДРЕСА_1 , за результатами чого представником ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл. 2 п. 3.1 ВОГ обліковує некоректно і на одній горілці не крутить, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

За результатами вказаної перевірки працівниками Токмацького відділення ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення № 0600047982 від 02.05.2018 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та позивачем без зауважень.

Згідно п.п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).

На виконання зазначених правових норм, лічильник газу було демонтовано для проведення його експертизи, що відображено у протоколі № 317 від 02.05.2018 року про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу.

14 травня 2018 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт № 0558 експертизи лічильника газу, за результатами якої, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ не виявлено. Повірочна пломба, встановлена на лічильнику не порушена, відповідає встановленому зразку. Позаштатний режим роботи ЗВТ. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та, обсягу природного газу і його вартості.

За фактом позаштатного режиму роботи ЗВТ Позивача, комісією ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення № 0600047982 від 02.05.2018 року.

Відповідно до п. 12. Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправлення разом із супровідним листом, що оформлюється в довільній формі. Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за не облікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.

На підставі вказаної правової норми, ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об`єму природного газу у сумі 11753,63 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення.

У підсумку дії відповідача за вказаних обставин цілковито ґрунтуються та відповідають приписам законодавства.

19 липня 2018 року Позивачем отриманий рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, вартість об`єму (обсягу) необлікованого (донарахованого) природного газу, у сумі 11753,63 було сплачено, тим самим погодившись з виявленим порушенням вимог Кодексу ГРМ та розміром не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості.

Спільним наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, Міністерства промислової політики України, НАК «Нафтогаз України» від 05.10.2004 № 218/501/537 «Про врегулювання питання щодо збільшення міжповірочних інтервалів лічильників газу» встановлено, що міжповірочний інтервал для мембранних лічильників, які належать фізичним особам і застосовуються для комерційного обліку газу в побуті, становить - 8 років, рахуючи з дати їх випуску.

В контексті викладеного, періодична повірка комерційного вузла обліку газу на базі лічильника газу типу 4 GALLUS» 2000 G4, заводський номер U00942111, що встановлений на об`єкті позивача, не прострочена, і міжповірочний інтервал встановлюється нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології, а не заводом-виробником такого лічильника газу, так як завод-виробник не є центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, у зв`язку з чим позивач допускається припущення про пропущення терміну повірки лічильника газу що був встановлений у помешканні позивача.

19 липня 2018 року позивачем отриманий рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, вартість об`єму (обсягу) необлікованого (донарахованого) природного газу, у сумі 11753,63 було сплачено, тим самим погодившись з виявленим порушенням вимог Кодексу ГРМ та розміром не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості.

Таким чином, зважаючи на викладені вище правові норми, позивач з часу отримання рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об`єму природного газу у сумі 11 753,63 грн., у випадку незгоди з донарахованою сумою вартості необлікованого природного газу, мав право оскаржити у судовому порядку, і до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за не облікований (донарахований) об`єм природного газу не вважалася простроченою, у зв`язку з чим відповідачем і не здійснювалися заходи щодо припинення розподілу природного газу.

За вказаних обставин, вимоги заявлені позивачем, не відповідають способам захисту судом цивільних прав та інтересів, передбаченим ст. 16 ЦК України, оскільки оскарження дій відповідача лише щодо нарахування вартості не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу після оплати такої вартості, тобто погодження з таким нарахуванням за об`єктивної можливості її оскарження, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту.

Відповідно до змісту ст.ст. 11, 15 ЦК України цивільні права і обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.

Захист же цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в ст. 16 ЦК України.

Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.

Заявлені позивачем уточнені позовні вимоги про визнання незаконним складений Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «ЗАПОРІЖГАЗ» (ЄДРПОУ 03345716) акт про порушення № 0600017982 від 02 травня 2019 року у відношенні побутового споживача ОСОБА_3 ; скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «ЗАПОРІЖГАЗ» про визнання акту № 0600047982 від 02 травня 2019 року правомірним; по суті, що складені працівниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» (АТ «ЗАПОРІЖГАЗ») як то Акт про порушення № 0600047982 від 02 травня 2018 року; протокол № 1162 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення від 18.05.2018 року та акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, на які позивач посилається в обґрунтування своїх вимог, є внутрішніми документами ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» і не належить до актів у розумінні ст. 16 ЦК України. Вони не є обов`язковими до виконання ненормативними актами, а лише фіксацією дій Оператора ГРМ згідно законодавчих приписів - Кодексу ГРМ. Отже певних обов`язків на позивача вони безпосередньо не покладали, а відтак не порушили його права та інтереси.

За вказаних обставин, вимоги заявлені позивачем, не відповідають способам захисту судом цивільних прав та інтересів, передбаченим ст. 16 ЦК України, оскільки оскарження дій відповідача лише щодо факту складання зазначених документів, визнання їх незаконними, як і нарахування вартості не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу з наступним оплати такої вартості, тобто погодження з таким нарахуванням за об`єктивної можливості її оскарження, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку.

Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу, визначає Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року.

Відповідно до вимог п. 25 Правил постачання природного газу, (надалі Правила) затвердженимипостановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2496, побутовий споживач несе відповідальність за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об`єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил.

Відповідно до п.1 ст. 1 вказаного Закону, оператор газорозподільної системи - це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пп.17); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп.23); ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG (пп.33); розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (пп.3); споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37); суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп.39).

З 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. В розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед суб`єктів ринку природного газу кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ).

Відповідно до ч.1ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи це - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Статтею 1ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що:

- споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті);

- побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті);

- суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).

Виходячи з викладеного Акціонерне товариство «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» є оператором газорозподільної системи.

У відповідності до статті 38 ЗУ «Про ринок природного газу» права та обов`язки оператора ГРМ, визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Судом встановлено, що позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 є споживачем послуг Акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» та є користувачем послуг з газопостачання, на підставі пункту 7 глави 3 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем.

Абзацом 3 п.7 гл.10 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що при виявленні несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРС чи споживача може бути ініційована його експертиза у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи розрахунок не облікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Згідно Акту про порушення №0600047982 від 02.05.2018 року встановлено порушення В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл.2 п.1.3 ВОГ обліковується некоректно (на одной горелке не крутит).

Абзацом 2 п.11 гл.5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Пунктом 1 гл.3 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населення (додаток 15 до цього кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до цього листа ПАТ «Запоріжгаз» надало розрахунок не облікованого (донарахованого)об`єму (обсягу) та його вартості за період з 09.02.2018 року по 30.04.2018 р. Розрахунок зроблений з виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за цінами закупівлі природного газу.

Відповідач розрахував об`єм природного газу за абзацом І пункту 8, глави 3, розділу XI КГС, а саме: у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ - це дії, які кваліфікуються як «не з вини споживача». Несанкціонованого втручання до лічильника споживач не здійснював, тобто відсутні його винні дії.

Так, періодична повірка лічильника, котрий встановлений в будинку позивача дійсно прострочена. Вини позивача в цьому не має, оскільки він надавав доступ до лічильника операторам ГРМ.

Лічильник після останньої повірки був встановлений 12.07.2011 року. Міжповірочний інтервал лічильника газу типу 4 GALLUS G4 становить 5 років. Таким чином термін повірки закінчився в третьому кварталі 2016 року. Розрахунок відповідачем здійснено з 25.03.2017 року по 30.06.2017 рік всупереч вимогам КГС.

Акт - розрахунок необліковуваного (донараховуваного» об`єму (обсягу) природного газу і його вартості; рахунок на оплату не обліковуваного (донараховуваного) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості є внутрішніми документами ПАТ «Запоріжгаз», та є різновидом претензії, не встановлює для споживача будь-яких обов`язків.

Крім того, відповідно до пункт 11 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

П.12 гл.5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача або надсилається поштовим відправленням разом із супровідним листом.У відповідності до статтіст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідачем був направлений акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу від 12.06.2018 року, складеного за результатами розгляду комісією Акта про порушення від 07.05.2018 року.

11.07.2018 року відповідач направив на адресу позивача повідомлення про припинення розподілу природного газу з вимогою погасити рахунок, в іншому випадку газопостачання буде припинено.

Позивач сплатив заборгованість, але повідомив відповідача, що має намір оскаржити його дії у суді, про що свідчить направлена позивачем на адресу відповідача заява від 19.07.2018 року.

14 травня 2018 року була проведена експертиза лічильника, про що складений акт за №0558 о/р НОМЕР_1 . Акт експертизи складений комісією в складі п`яти осіб. Експертизою встановлено:

1. результат зовнішнього огляду лічильника газу: задовільний.

1.1 цілісність заводської пломби та повір очного тавра: не порушено, відповідає встановленому зразку.

1.2 цілістність відлікового механізму: в нормі.

1.3 механічні пошкодження та інше: в нормі.

2. результат позачергової повірки; непридатний.

Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб визначено главою 10 розділу Х Кодексу ГРС.

В п.4 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ визначено, що експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРС зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРС офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРС. Споживач зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач може дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності.

Відповідно до п.6 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС під час проведення експертизи комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повір очного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносяться до акта експертизи ЗВТ.

П.9 цієї глави передбачено, що результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу або його уповноваженою особою).

Як вбачається з акту експертизою встановлено: Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ не виявлено. Повірочна пломба, встановлена на лічильнику не порушена, відповідає встановленому зразку. Позаштатний режим роботи ЗВТ. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

Судом не встановлено порушення позивачем будь-яких правових норм та договірних зобов`язань. За таких обставин відсутні будь-які підстави для застосування до позивача цивільно-правової відповідальності у вигляді покладення обов`язку оплатити додаткові нарахування з розрахунку 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв. Така відповідальність суперечить встановленим п.6 ч.1 ст. 3 ЦК України засадам справедливості, добросовісності та розумності.

Виявлено, що лічильник не здійснює облік газу, коли працює одна горілка на мінімумі, а нараховано 70 вітсотків граничних об`ємів від максимуму. Діюча норма відповідальності вочевидь направлена проти недобросовісних споживачів природного газу. Однак в справі, що розглядається не встановлено жодних недобросовісних дій позивача - порушення ним будь-яких договірних зобов`язань, чи діючих правових норм.

Позовні вимоги про визнання незаконним акт про порушення та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення не підлягають задоволенню оскільки самі по собі не породжують правовідносин, не покладають безпосередньо на позивача певних обов`язкі, а відтак не порушують його права та інтереси.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені частково, на підставі ЗУ «Про захист прав споживача» позивач звільняється від сплати судового збору, а тому з відповідача необхідно стягнути на користь держави судові витрати в розмірі 3 842 гривні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 258, 259, 265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача задовольнити частково.

Стягнути Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» на користь позивача суму коштів в розмірі 11 753,63 грн., як безпідставно отримані кошти.

Зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» скасувати встановлений з 09.02.2018 року по 30.04.2018 рік режим нарахування природного газу побутовому споживачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1 за граничними об`ємами споживання природного газу населенням в розмірі 18,3 куб.метрів на одну зареєстровану особу на місяць.

Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» в дохід держави судовий збір в сумі 3 842 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Представник позивача - ОСОБА_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .

Відповідач - Акціонерне товариство «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз», місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7.

Представник відповідача - ОСОБА_6, місцезнаходження: АДРЕСА_4 .

Повний текст рішення виготовлений 15.08.2019 року.

Суддя: