ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.03.2010 Справа№ 5/302-09
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дмитренко А.К.(доповідач)
суддів: Прокопенко А.Є., Крутовських В.І.
Представники сторін:
від позивача: Шишка Ю.М. представник, довіреність №б/н від 31.08.09;
від позивача: Сахненко О.А. представник, довіреність №б/н від 31.08.09;
від відповідача представник у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
розглянувши апеляційну скаргу Широківської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області, смт Широке Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.09.2009р. у справі №5/302-09
за позовом: комунального підприємства "Тепло-сервіс", смт. Широке Дніпропетровської області
до: Широківської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області, смт Широке Дніпропетровської області
про стягнення 109 247грн.
У судовому засіданні оголошувалась перерва з 25.02.10 по 15.03.10 (ст.77 Господарського процесуального кодексу України).
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 29.09.09 (суддя Шевченко С.Л.) з Широківської селищної ради стягнуто 109 247 грн. заборгованості та витрати у справі.
Не погоджуючись з рішенням суду, Широківська селищна рада просить його скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, неповне з"ясування обставин, що мають значення для справи, та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду обставинам справи.
Комунальне підприємство "Тепло-сервіс" вважає доводи, викладені у скарзі, необгрунтованими, просить рішення залишити без змін, а скаргу без задоволення.
Заявою від 10.03.09 відповідач просить розглянути справу без участі його представника.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до рішення Широківської районної ради від 10.08.2005р. №278-36/1У було створено районне комунальне підприємство "Тепло-сервіс", повноваження щодо управління цим підприємством делеговані Широківській районній державній адміністрації, та в п. 8 цього рішення зазначено: «Районному комунальному підприємству «Тепло-сервіс»в роботі використовувати тарифи теплопостачання ДП «Широкетеплоенерго»(тобто у розмірі 114 грн. 61 коп. за 1 Гкал) (а.с. 113).
10.08.2005р. було затверджено Статут цього підприємства та 13.10.2005 р. проведена державна реєстрація, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та присвоєно ідентифікаційний код 33287438. Статут не містить положень щодо правонаступництва новоствореного підприємства за правами обов'язками ДП «Широкетеплоенерго».
Вказане підприємство здійснювало діяльність щодо теплопостачання у Широківському районі та вважає, що за опалювальний сезон з жовтня 2005р. по березень 2006р. відповідач зобов'язаний відшкодувати йому різницю в тарифах в сумі 109 247 грн.
Законом України «Про теплопостачання»встановлено, що тариф (ціна) на теплову енергію - це грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання. Відповідно до ст. 20 цього Закону тарифи на теплову енергії повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії і забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері теплопостачання. У разі якщо тимчасово тариф на теплову енергію встановлено нижче її собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тариф, повинен передбачити механізми компенсації цієї різниці в порядку, встановленому законодавством.
Наведене кореспондується з приписами ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно якої, у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відповідна сільська, селищна, міська рада передбачає у відповідному місцевому бюджеті.
Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання визначені в ст. 13 Закону України «Про теплопостачання», зокрема, до них належить затвердження місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері; встановлення для відповідної територіальної громади в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, крім тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках комбінованого виробництва теплової і електричної енергії.
В силу підпункту "а" п. 2 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності. Із зазначеного слідує, що законодавством визначений відповідний порядок встановлення тарифів на підставі обґрунтованого подання підприємства –виробника (постачальника) теплової енергії, орган, який повинен затверджувати ці тарифи, та орган, який повинен відшкодовувати різницю між затвердженим тарифом та обґрунтованими витратами на виробництво теплоенергії. Таким органами являються виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, тобто в даному випадку виконавчий комітет Широківської селищної ради.
Широківська районна рада, відповідно до законодавства, не має повноважень щодо затвердження тарифів на теплопостачання для комунальних підприємств.
Положення п. 8 рішення Широківської районної ради від 10.08.2005р. №278-36/1У не є рішенням щодо встановлення тарифів, оскільки не містить самих тарифів, та позивач не являється правонаступником ДП «Широкетеплоенерго».
05.12.05 позивач звернувся до відповідача з листом вих. № 5, який отримано селищною радою 05.12.05, з проханням розглянути та прийняти тарифи на послуги теплопостачання новоствореного комунального підприємства "Тепло-сервіс", додавши до листа розрахунок тарифу на 19 аркушах (а.с. 114).
Широківська селищна рада листом від 16.01.09 № 4/2-20/6 повідомила КП "Тепло-сервіс" про те, що рішення про прийняття тарифів на послуги теплопостачання у грудні 2005 р. - лютому 2006 р. виконкомом не приймалось (а.с. 12).
Як встановлено господарським судом та підтверджено матеріалами справи сума невідшкодованої різниці в тарифах складає 109 247 грн.
З огляду на викладене судом апеляційної інстанції відхиляються доводи, наведені відповідачем в апеляційній скарзі, а підстави для зміни чи скасування рішення господарського суду, на думку колегії суддів, відсутні.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.09.09 у даній справі залишити без змін, а скаргу без задоволення.
Головуючий А.К.Дмитренко
Суддя А.Є.Прокопенко
Суддя В.І. Крутовських
з оригіналом згідно
Помічник судді О.В.Поштаренко