Рішення № 83732035, 13.08.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2019
Номер справи
620/1360/19
Номер документу
83732035
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2019 року Чернігів Справа № 620/1360/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Непочатих В.О.,

при секретарі Єгуновій О.М.,

за участю представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Авдєя М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до військової частини А0732 про визнання наказу незаконним,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до військової частини А0732, в якому просить визнати незаконним наказ від 18.04.2019 № 81 про накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді «сурової догани».

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно накладено дисциплінарне стягнення на позивача у вигляді «суворої догани» за невихід на службу без поважних причин менше 3 годин протягом робочого дня, оскільки на вказане запізнення, батьку позивача, у телефонному режимі було надано дозвіл командиром військової частини А3547 майором ОСОБА_9

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 11.07.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, було повернуто без розгляду відзив військової частини А0732 на позовну заяву від 10.07.2019 № 674.

Вислухавши пояснення учасників справи, свідка, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_2 з 28.03.2018 був поновлений на військовій службі на посаді оператора радіолокаційної станції військової частини А3547 та з 14.03.2019 зарахований на всі види забезпечення, що підтверджується копіями наказів командира військової частини А1880 від 06.02.2019 № 9-рс та від 14.03.2019 № 62 (а.с. 7, 110).

12.04.2019 командиром військової частини А0732 підполковником ОСОБА_3 , на підставі рапорту командира військової частини А3547 майора ОСОБА_9, винесено наказ № 74 «Про призначення службового розслідування», яким наказано т.в.о. заступника командира військової частини А3547 з морально-психологічного забезпечення капітану ОСОБА_4 , провести службове розслідування, за фактом невиходу на службу без поважних причин менше 3 годин протягом робочого дня оператора радіолокаційної станції військової частини А3547 старшого солдата ОСОБА_2 (а.с. 56).

За результатами службового розслідування складено акт від 18.04.2019 (а.с. 53-55) з якого слідує, що 12.04.2019 під час ранкового шикування о 8 год. ранку під час перевірки наявності особового складу старшим сержантом ОСОБА_5 виявлено відсутність військовослужбовця старшого солдата військової служби за контрактом ОСОБА_2 , який без поважної причини та відповідного дозволу, не прибув на військову службу. Про даний випадок старший сержант ОСОБА_5 доповів старшому лейтенанту ОСОБА_6 , останній доповів командиру військової частини А3547 майору ОСОБА_7 . Командир роти надав усне розпорядження з`ясувати причини відсутності та місце знаходження старшого солдата ОСОБА_2 . Старший сержант ОСОБА_5 негайно приступив до виконання розпорядження від командира роти та пошуку старшого солдата ОСОБА_2 , зателефонувавши йому на мобільний телефон. Старший солдат ОСОБА_2 відповів на телефонний дзвінок та сказав, що він на консультації у адвоката. На службу до військової частини старший солдат ОСОБА_2 прибув о 10:35 год.

В подальшому за результатами службового розслідування, т.в.о. командира військової частини А0732 Пантусом П. прийнято наказ «Про результати службового розслідування» від 18.04.2019 № 81, яким у пункті 2 наказано оператору радіолокаційної станції військової частини А3547 старшому солдату ОСОБА_2 за невихід на службу без поважних причин менше 3 годин протягом робочого дня оголосити «сувору догану» (а.с. 63).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 року № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут).

Статтею 1 Дисциплінарного статуту визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Відповідно до статті 4 Дисциплінарного статуту військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Згідно з частиною першою статті 45 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності накласти дисциплінарне стягнення.

Пунктом «в» статті 49 Дисциплінарного статуту визначено, що на солдатів (матросів) (крім військовослужбовців строкової військової служби), можуть бути накладені такі стягнення, як сувора догана.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини (частина перша статті 84 Дисциплінарного статуту).

З аналізу викладених норм слідує, що накладенню дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, прийняття рішення про необхідність його проведення належить до дискреційних повноважень посадової особи, уповноваженої приймати рішення про притягнення відповідного військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Розділу III Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.12.2017 за № 1503/31371 (далі - Порядок) рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення.

Пунктом 3 Розділу III Порядку визначено, що службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування.

Особи, які проводять службове розслідування, мають право, зокрема: запрошувати до місця проведення службового розслідування військовослужбовців, стосовно яких проводиться службове розслідування, інших військовослужбовців, цивільних осіб (за їх згодою), які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення; отримувати письмові пояснення (заповнені від руки або надруковані) (пункт 2 Розділу IV Порядку).

Положеннями пункту 3 Розділу IV Порядку передбачено, що військовослужбовець, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право, зокрема, давати усні та письмові пояснення, подавати документи, які стосуються службового розслідування, вимагати опитування (додаткового опитування) осіб, які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення; порушувати клопотання про витребування та долучення нових документів, видань, інших матеріальних носіїв інформації.

За результатами службового розслідування складається акт службового розслідування. Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування (пункт 1, 6 Розділу V Порядку).

Згідно пунктів 2, 3 Розділу V Порядку, зокрема, за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу. Наказ (витяг з наказу) про притягнення до відповідальності доводиться до військовослужбовця у частині, що його стосується, під підпис із зазначенням дати доведення.

Отже, як вбачається з матеріалів службового розслідування, воно проведене на підставі, в межах повноважень та у строки, визначені Порядком, під час якого зібрано докази, відібрано пояснення, досліджено зібрані документи та матеріали, проаналізовано положення чинного законодавства України, та обґрунтовано зроблено висновок про порушення військовослужбовцем військової дисципліни.

Крім того, оскаржуваний наказ був доведений позивачу про що свідчить особистий підпис позивача на звороті наказу (а.с. 8).

Положеннями статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV установлено, що про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов`язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов`язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові.

В свою чергу, згідно вимог статті 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника.

Як слідує з письмових пояснень, наданих позивачем 12.04.2019 в ході проведення службового розслідування, що позивач запізнився на службу у зв`язку з тим, що був на консультації у адвоката, який надавав йому роз`яснення, та не міг зателефонувати командиру військової частини А 3547 за відсутності коштів на телефоні (а.с. 57).

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснив, що телефонував 12.04.2019 в проміжок часу з 07:00 год. до 07:15 год. майору ОСОБА_9 щоб повідомити про запізнення позивача у зв`язку з отриманням ним замовленої довідки про не участь у приватизації, необхідної для постановки на квартирний облік.

Таким чином, з наведених обставин слідує, що позивач, не дотримався своїх обов`язків, як військовослужбовець, визначених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, оскільки не повідомив свого безпосереднього начальника майора ОСОБА_9 про обставини за яких він не може з`явитися на військову службу.

Посилання позивача на те, що з майором ОСОБА_9 спілкувався його батько ОСОБА_8 , який повідомив про запізнення позивача, судом не приймаються до уваги, оскільки достовірно встановлено в судовому засіданні, що позивач мав можливість з телефона батька доповісти своєму командиру про запізнення на військову службу та про причини такого запізнення.

Крім того, суд критично ставиться до пояснень позивача про причини запізнення на військову службу, оскільки в письмових поясненнях, наданих під час проведення службового розслідування, він пояснював, що перебував на консультації у адвоката, а під час розгляду справи в суді - необхідністю звернення до військової прокуратури Чернігівського гарнізону.

Отже, суд приходить до висновку, що несвоєчасне прибуття на військову службу, неповідомлення свого безпосереднього начальника є порушенням вимог статей 11, 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, та про наявність в діях позивача складу дисциплінарного проступку, за який його правомірно наказом від 18.04.2019 № 81 притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_2 необхідно відмовити повністю.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини А0732 (вул. Багачанська, буд. 106, м. Миргород, Полтавська область, 37601, код ЄДРПОУ 24982504) про визнання наказу незаконним - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 20 серпня 2019 року.

Суддя В.О. Непочатих