
Провадження №2/359/1203/2019
Справа №359/289/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2019 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чирки С.С.
за участю
секретарів судового засідання Гомоли О.А., Шляхетко Ю.В.,Коробові О.П.,
представника позивача ОСОБА_1
позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бориспіль цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Бориспільської міської ради Київської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області, третя особа,яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, накладення заборони вчинення дій, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До суду із даним позовом звернулася ОСОБА_2 . Свої вимоги обґрунтувала тим, що вона та ОСОБА_3 проживали разом в зареєстрованому шлюбі з 1980-2012 рік.
14.10.1982 ОСОБА_3 згідно договору про передачу у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку виділено 0,06га по АДРЕСА_1 .
На цій земельній ділянці вона разом з чоловіком у 1985 році збудували житловий будинок площею 118,9 кв.м.
Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 15.02.2013 року за нею визнано право власності на Ѕ частину будівельних матеріалів і конструкцій , що були використані для будівництва цього будинку.
Рішенням Бориспільської міської ради від 08.11.2016 року земельна ділянка, що знаходиться по АДРЕСА_1 передана безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд ОСОБА_3
З огляду на це, вважає що Бориспільська міська рада цим рішенням перешкоджає їй оформити у власність Ѕ частину вищезазначеного будинку.
В зв`язку з цим, просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Бориспільської міської ради Київської області від 08 листопада 2016 року за № 1279-17-VІІ в частині - передання земельної ділянки безоплатно у власність громадянам для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд у місті Борисполі (землі житлової та громадської забудови) ОСОБА_3 - по АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1 площею 0, 0579 га, як таке, що не відповідає вимогам Закону та порушує охоронювані Законом інтереси ОСОБА_2 , накласти заборону вчинення реєстраційних дій - державну реєстрацію права власності на нерухоме майно земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер НОМЕР_1 площею 0,0579 га до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, зобов`язати Бориспільську міську раду Київської області видати рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку(збудованого в 1985 році), господарських будівель і споруд орієнтованою площею у межах 1/2 частини від 0,0579га по АДРЕСА_1 ".
В судовому засіданні позивач та її представник повністю підтримали позов з наведених підстав, просили суд його задовольнити.
Відповідачі в судове засідання не з`явилися, однак надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність та просили суд прийняти рішення за наявними матеріалами справи.
Третя особа в судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином про час та місце слухання справи, причини неявки не повідомив.
Заслухавши позивача та його представника, дослідивши матеріали справи суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 20.09.1982 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб, після реєстрації шлюбу присвоєно подружжю прізвище ОСОБА_5 . Дана обставина підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію шлюбу від 20.08.1982 року серії НОМЕР_2 виданого Бориспільським відділом ЗАГСу (а.с.31).
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 розірвали шлюб 14.09.2012 року. Це підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 від14.09.2012 року (а.с.31).
14.10.1982 ОСОБА_3 згідно договору про передачу у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку виконкомом Бориспільської міської ради виділено 0,06га по АДРЕСА_1 на право безстрокового користуванням земельної ділянки (а.с.32-33)
Рішенням №287 виконкому Бориспільської міської ради народних депутатів від 04.10.1982 року ОСОБА_3 виділено земельну ділянку в розмірі 0,06 га під будівництво двоповерхового одноквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с.34).
Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 15.02.2013 року (справа 1005/9744/2012) було визнано за ОСОБА_2 право власності на Ѕ частину будівельних матеріалів і конструкцій , що були використані для будівництва житлового будинку та господарських споруд за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.36).
Рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради від 28.07.2014 року №485 надано дозвіл на переобладнання та перепланування житлового будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.63)
Рішенням Бориспільської міської ради №3223-39-VI від 28.05.2013 року надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею у межах 0,0579 га у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 поза межами червоної лінії (а.с90).
Рішенням Бориспільської міської ради №1279-17-VII від 08.11.2016 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва та обслуговування житлових будинків ,господарських будівель і споруд та передано безоплатно у власність земельні ділянки громадянам для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд у м.Борисполі згідно з додатком. Згідно цього додатку під №7 значиться ОСОБА_3 , місцезнаходження земельної ділянки АДРЕСА_1 , площа земельної ділянки 0,0579га, кадастровий номер НОМЕР_1 (а.с.91).
Згідно інформації станом на 26.04.2019 року із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за земельною ділянкою , з кадастровим номером НОМЕР_1 відомості про право власності відсутні. (а.с.109).
За ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивачем, як і його представником не надано суду жодних доказів на підтвердження неправомірності прийнятого міською радою оскаржуваного рішення.
В зв`язку з цим , у задоволенні вимог в частині скасування рішення міської ради слід відмовити.
Відповідно до п. г) ч.1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
З огляду на це, вимога в частині заборони вчинення реєстраційних дій, а саме державної реєстрації права власності земельної ділянки по АДРЕСА_1 , площею 0,0579га, кадастровий номер НОМЕР_1 задоволенню не підлягає , оскільки заборона вчинення цих дій фактично порушуватиме право ОСОБА_3 на отримання у власність земельної ділянки, що гарантоване п. г) ч.1 ст. 121 ЗК України, що є неприпустимим.
Разом з цим, вимоги щодо зобов`язання Бориспільської міської ради видати рішення також задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Згідно з положеннями статті 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до частин другої та третьої статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу місцевого самоврядування, який відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передає у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки. Відповідний орган місцевого самоврядування в межах своїх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку
Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційні повноваження в більш вузькому розумінні - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними)
Враховуючи вищенаведене, суд не може втручатися в дискреційні повноваження Бориспільської міської ради, а тому вимоги в частині зобов`язати Бориспільську міську раду видати рішення є необґрунтованими та безпідставними.
Керуючись ст.ст.2,7,9-13,263-265,268,354 ЦПК України,суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Бориспільської міської ради Київської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області, третя особа,яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, накладення заборони вчинення дій, зобов`язання вчинити дії залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19 серпня 2019 року.
Суддя: Чирка С.С.