Рішення № 83700284, 16.08.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2019
Номер справи
400/1425/19
Номер документу
83700284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2019 р. № 400/1425/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання відмову протиправною, скасування відмову від 18.04.2019 року № 31-М-08, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області з вимогами:

- визнати відмову Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області від 18 квітня 2019 року за № 31-М-08 в перерахунку позивачу пенсії відповідно до довідки Комунального підприємства Первомайської міської ради ''Тепло" №19 від 04.12.2019 року протиправною;

- скасувати рішення від 18.04.2019 про відмову в перерахунку пенсії за віком по збільшенню стажу № 31-М-08;

- зобов`язати Первомайське об`єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області включити до страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 періоди роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради ''Тепло" з 01.06.2015 року по 31.07.2015 року та з 01.08.2015 по 04.12.2018 року;

- зобов`язати Первомайське об`єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з дати призначення пенсії з урахуванням доходів та страхового стажу за період роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради ''Тепло" з 01.06,2015 року по 31.07.2015 року та з 01.08.2015 по 04.12.2018 року.

Ухвалою суду від 30.05.2019 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 13.08.2019 року у справі замінено відповідача його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач).

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач протиправно відмовив в зарахуванні до загального стажу страхового стажу, оскільки підприємством не сплачувались страхову внески за період з 31.07.2015 року по 01.08.2015 року.

Позивач вказує, що сплата таких внесків є обов`язком підприємства, та саме роботодавець несе відповідальність за неперерахування таких внесків, вважає, така несплата сталася не з вини позивача, тому до його стажу відповідач зобов`язаний зарахувати зазначений період роботи, на підставі того, що у позивача із заробітної плати щомісячно утримувались відповідні страхові внески, але не з вини позивача такі внески до органів ПФУ не перераховувались.

Відповідач заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що 04.04.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно ч.4 ст. 42 Закону № 1058. 18.04.2019 року Управлінням позивачу була надана відповідь про відсутність права на проведення такого перерахунку. Згідно записів трудової книжки з 05.06.2009 (розпорядження №282 від 05.06.2009) по 04.12.2018 (розпорядження № 524-рк від 30.11.2018) позивач працював в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Тепло». При призначенні пенсії період роботи Позивача в КП «Тепло» було враховано до загального страхового стажу з урахуванням сплачених внесків, а саме: з 01.09.2006 по 31.05.2015, що становить 8 років 9 місяців. Період роботи на вищезазначеному підприємстві з 01.06.2015 по 31.07.2015 (місяць який передував даті звернення за призначенням пенсії за віком) та з 01.08.2015 по 04.12.2018 зарахувати до загального страхового стажу немає законних підстав, так як внески підприємством за вказаний період не були сплачені, що підтверджується даними що містяться в системі персоніфікованого обліку (індивідуальні відомості про застраховану особу - форма ОК 5).

Таким чином, відмова відповідача в проведенні перерахунку позивачу пенсії згідно ч,4 ст.42 Закону № 1058 є правомірною та відповідає нормам чинного законодавства.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах пенсійного фонду України з 13.08.2015 року та отримую пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, а також на даний час, як вказує позивач в позові, він є працюючим пенсіонером.

04.04.2019 року позивач звернувся до Первомайського об`єднаного УПФУ Миколаївської області з заявою про перерахунок пенсії за період роботи на підприємстві КП ''Тепло" з червня 2015 року.

Листом від 18.04.2019 відповідач повідомив, що згідно записів трудової книжки позивача, ОСОБА_1 з 05.06.2009 року по 04.12.2018 року працював у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради ''Тепло" (код ЄДРПОУ 35964656), при призначенні пенсії період його роботи в КП ''Тепло" враховано до загального страхового стажу з урахуванням сплачених внесків, а саме з 01.09.2006 по 31.05.2015 року, що становить 08 років 9 місяців.

Період роботи на вищезазначеному підприємстві з 01.06.2015 року по 31.07.2015 року (місяць який передував даті звернення за призначенням пенсії за віком) та з 01.08.2015 по 04.12.2018 року зарахувати до загального страхового стажу відповідач відмовив, оскільки підприємством не були сплачені внески.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, тому звернувся до суду з відповідною заявою.

Суд, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Позивач звернувся до відповідача з заявою заяву зарахування до пенсійного стажу період робот на КП "Тепло", до якої додав: копію довідки КП «Тепло» № 19 від 04.12.2018 року, в якій зазначено про утримання та перечислення суми страхових внесків за спірні періоди; копію рішення Первомайської міської ради від 13.12.2018 року №3 про реорганізацію шляхом приєднання комунального підприємства Первомайської міської ради «Тепло» до комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал»; Форма ОК 5 про дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку; копію відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДРФО України про суми визначених доходів від 07.05.2019 року, копію паспорта , копію пенсійного посвідчення та копію трудової книжки.

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України № 1058-VI "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 3 статті 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законодавством.

Відповідно до ч.10 ст. 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Невнесення страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата КП Первомайської міської ради «Тепло» за позивача страхових внесків не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Сам факт ненадходження відрахувань до Пенсійного фонду України із зарплати позивача за відсутності її вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи у період з 13.06.2015-31.07.2015, з 01.08.2015 по 04.12.2018.

Таким чином, суд вважає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.

Внаслідок невиконання КП Первомайської міської ради «Тепло» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тому позовні вимоги слід задовольнити.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області від 18.04.2019 року за № 31-М-08 в перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки Комунального підприємства Первомайської міської ради ''Тепло" №19 від 04.12.2019 року.

3. Скасувати рішення Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області від 18.04.2019 № 31-М-08 про відмову ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в перерахунку пенсії за віком по збільшенню стажу .

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (код ЄДРПОУ 13844159) включити до страхового стажу ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) періоди роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Тепло" з 01.06.2015 року по 31.07.2015 року та з 01.08.2015 по 04.12.2018 року.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з дати призначення пенсії з урахуванням доходів та страхового стажу за період роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради '"Тепло" з 01.06,2015 року по 31.07.2015 року та з 01.08.2015 по 04.12.2018 року.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплачений квитанцією від 10.05.2019 року № 47.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов