
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2019 р. Справа № 480/2128/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, в якій просить зобов`язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради підготувати документи, необхідні для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності, а саме будівлю та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №29», що знаходиться за адресою: місто Суми, вулиця Заливна, 25 та надати їх до відповідних реєстраційних органів.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у комунальній власності територіальної громади міста Суми перебувають будівлі та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №29», що знаходяться за адресою: місто Суми, вулиця Заливна, 25. Однак, державну реєстрацію права власності на будівлі та споруди навчального закладу у встановленому законодавством порядку не проведено. В обґрунтування причин нездійснення державної реєстрації вказаного нерухомого майна Департамент ресурсних платежів Сумської міської ради зазначає, що одним із основоположних документів необхідних для реєстрації права власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, який у закладі відсутній. Однак, прокуратурою було встановлено, що на будівлі та споруди навчального закладу технічний паспорт виготовлено ще 11.03.2011.
Позивач зазначає, що Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради не вжито достатніх заходів для усунення порушень законодавства та здійснення реєстрації права власності на будівлю навчального закладу за територіальною громадою м. Суми.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
Зазначену ухвалу суду відповідач отримав 24.06.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, проте ані відзиву на позов, ані пояснення щодо позову, суду надано не було. У зв`язку з чим, суд, відповідно до ч.4 ст.159 КАС України кваліфікує бездіяльність відповідача як визнання позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у комунальній власності територіальної громади міста Суми перебувають будівлі та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №29», що знаходяться за адресою: місто Суми, вулиця Заливна, 25 (а.с.20).
Однак, державну реєстрацію права власності на будівлі та споруди навчального закладу у встановленому законодавством порядку не проведено (а.с.16).
В обґрунтування причин нездійснення державної реєстрації вказаного нерухомого майна Департамент ресурсних платежів Сумської міської ради зазначає, що одним із основоположних документів необхідних для реєстрації права власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, який нібито у закладі відсутній.
Однак, проведеним прокуратурою вивченням встановлено, що на будівлі та споруди навчального закладу технічний паспорт виготовлено ще 11.03.2011. Згідно вказаного технічного паспорту загальна площа будівель та споруд навчального закладу складає 7206 кв.м. Інвентаризаційна вартість будівлі складає 16312 429 грн. (а.с.23).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 131-1 Конституції України, на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, а тому прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Згідно з ч. 4, ч. 5 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
З матеріалів справи суд вбачає, що за даним позовом прокурор набув статусу позивача, оскільки орган, уповноважений здійснювати функції щодо зобов`язання оформити належним чином право користування земельною ділянкою відсутній.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 25 Закону України "Про освіту" права і обов`язки засновника щодо управління закладом освіти визначаються цим Законом та іншими законами України, установчими документами закладу освіти. Засновник закладу освіти або уповноважена ним особа: здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти. Засновник закладу освіти зобов`язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально- технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти; забезпечити відповідно до законодавства створення в закладі освіти безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу, зокрема для осіб з особливими освітніми потребами.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 80 Закону України "Про освіту" до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
У відповідності до п.1.4, 1.8 Положення про департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.04.2016 року № 661-МР (зі змінами), департамент здійснює управління майном комунальної власності та забезпечує реалізацію державної політики у сфері регулювання земельних відносин у межах, визначених Сумською міською радою та цим Положенням, і є її уповноваженим органом з питань управління майном комунальної власності та земельними ресурсами.
Департамент є правонаступником управління майна комунальної власності Сумської міської ради по всіх майнових та немайнових правах та обов`язках.
У відповідності до п.3.1.1 Положення основними завданнями Департаменту є реалізація державної та міської політики в галузі управління майном комунальної власності та регулювання земельних відносин, підтримки розвитку промисловості та підприємництва.
У відповідності до п. 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3 Положення Департамент відповідно до покладених на нього завдань розробляє нормативно-правові документи щодо ефективного та раціонального використання майна комунальної власності та забезпечує їх внесення на розгляд Сумської міської ради та виконавчого комітету Сумської міської ради в установленому порядку. Здійснює контроль за обліком, використанням, збереженням майна комунальної власності, відслідковує його рух. Готує документи, необхідні для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності та надає їх до відповідних реєстраційних органів.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов`язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (вул. Садова, 33, м. Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 40456009) підготувати документи, необхідні для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності, а саме будівлю та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №29», що знаходиться за адресою: місто Суми, вулиця Заливна, 25 та надати їх до відповідних реєстраційних органів.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько