Рішення № 83644401, 15.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2019
Номер справи
480/2263/19
Номер документу
83644401
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 серпня 2019 р. Справа № 480/2263/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області), у якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у встановленні збільшення до пенсії, передбаченого п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати відповідача встановити до вже призначеної пенсії за вислугою років збільшення до пенсії, передбаченого п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС 4 категорії. У травні 2019 року позивач звернувся до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст.56 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не менше 75 % заробітку. Проте листом від 03.06.2019 № Ч-41/1 йому відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає, що відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії є протиправною, оскільки ним дотримані всі вимоги, встановлені законодавством для здійснення такого перерахунку.

Ухвалою суду від 26.06.2019 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.

Ухвалою суду від 15.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Замінено відповідача по справі - Шосткинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

Відповідач, у порушення вимог ст. 261 КАС України, відзив на позовну заяву до суду не надав.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Із матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходився на обліку в Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"

У травні 2019 року позивач звернувся до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не менше 75 % заробітку.

Листом від 03.06.2019 № Ч-41/1 (а.с. 8) відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).

Як зазначалося судом раніше, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення від 17.02.1993 серії НОМЕР_1 (а.с. 7).

Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону № 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

У зв`язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що законодавець визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Разом з тим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина також має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII, тобто пільговий, а не загальний, порядок обчислення стажу роботи при збільшенні на 1 відсоток розміру пенсії.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Зазначене свідчить, що позовні вимоги позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись наведеною нормою КАС України суд зазначає, що вищевикладена правова позиція збігається з позицією, що викладена в постанові Верховного Суду України від 20.09.2016 у справі № 21-1255а16 та постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 560/675/17, від 18.09.2018 у справі № 316/868/17, від 17.10.2018 у справі № 610/3718/16-а.

У силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України зазначені висновки мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на позивача поширюються пільги, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для осіб, віднесених до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати зі сплаті судового збору в сумі 768,40 грн згідно з квитанцією від 08.07.2019 № 0.0.1402254584.1 (а.с. 17).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладену в листі від 03.06.2019 № Ч-41/1, у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) витрати на оплату судового збору в сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн сорок коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал