
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001288
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Колодій О.В.,
з участю представників: позивача Сивоуса С.С., відповідача Білоуса К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» про застосування заходів реагування,
в с т а н о в и в :
Головне управління Держпраці у Львівській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» (далі - відповідач, ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»), в якому, з урахуванням заяв про зменшення позовних вимог від 16.04.2019 та від 11.06.2019, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» шляхом заборони експлуатації: автомобільних кранів КС-3575 А (реєстраційні номери: Л-6000, Л-5642, Л-5272); автомобільного гідравлічного підйомника АГП-22 (реєстраційний номер Л -32); водогрійних котлів КОЛВІ 550 (заводські номери: 2169-1600, 2233-1670); вантажного ліфта (реєстраційний номер Л -3787) за адресою: м. Львів, вул. Золота, 42 до усунення зазначених у позовній заяві порушень. Рішення суду просить звернути до негайного виконання.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки в ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» було виявлено факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які викладено в акті перевірки суб`єкта господарювання від 28.12.2018 №13/01/087/1297 та які зумовили звернення до суду з позовом. Ряд виявлених порушень в частині експлуатації обладнання створюють загрозу життю та здоров`ю працівників. Тому продовження експлуатації такого обладнання, без усунення порушень законодавства у сфері охорони праці, є неможливим. Позивачем встановлено часткове усунення ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» виявлених в ході планової перевірки порушень. Однак таке усунення не впливає на безпечність експлуатації відповідного обладнання, про заборону експлуатації якого просить позивач.
Відповідачем позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, зміст яких полягає у тому, що ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» частково усунуто вказані у акті перевірки та приписі порушення у сфері охорони праці. На підтвердження чого направлено до ГУ Держпраці у Львівській області лист від 29.01.2019 №790023/Сл-1022-0119 з доказами, які підтверджують усунення частини порушень.
Ухвалою від 25.03.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано подати відзив на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Позивачем 16.04.2019 (вх.№12903) через канцелярію суду подано заяву про зменшення позовних вимог.
Представником відповідача 13.05.2019 (вх.№16043) через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву. В межах відзиву просить закрити провадження у справі в частині позовних вимог.
Позивачем 11.06.2019 (вх.№20496) через канцелярію суду подано заяву про зменшення позовних вимог.
Ухвалою суду від 16.07.2019 у задоволені клопотання представника відповідача про закриття провадження в частині позовних вимог відмовлено повністю.
Ухвалою суду від 16.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ГУ Держпраці у Львівській області повідомленням від 04.12.2018 №603/2/11-20 повідомило ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» про проведення планової перевірки суб`єктів господарювання.
Уповноваженими посадовими особами ГУ Держпраці у Львівській області відповідно до наказу від 14.12.2018 №3025-П та направлення про проведення перевірки від 14.12.2018 №2827 у присутності уповноважених осіб відповідача головного інженера ОСОБА_1 , в період з 17.12.2018 по 28.12.2018 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз».
За результатами перевірки складено акт від 28.12.2018 №13/01/087/1297.
Як вбачається із акта перевірки, стосовно обладнання та устаткування, заборона експлуатації якого є предметом позову з урахуванням заяв про зменшення позовних вимог, плановою перевіркою встановлено ряд порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників, а саме:
- не проведено експертне обстеження автомобільних кранів КС-3575 А (реєстраційні номери: Л-6000, Л-5642, Л-5272), автомобільного гідравлічного підйомника АГП-22 (реєстраційний номер Л-32 ) після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням пункту 1, глави 4, розділу VI «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не проведено позачерговий повний технічний огляд автомобільних кранів КС-3575 А (реєстраційні номери: Л-6000, Л-5642, Л-5272), автомобільного гідравлічного підйомника АГП-22 (реєстраційний номер Л -32) після перерви в експлуатації більше 12 місяців, що є порушенням пункту 5.3, глави 3, розділу VI «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не проведено навчання відповідальних працівників за автомобільні крани КС-3575 А (реєстраційні номери: Л-6000, Л-5642, Л-5272), автомобільний гідравлічний підйомник АГП-22 (реєстраційний номер Л -32), що є порушенням пункту 1, глави 5, розділу VI «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» НПАОП 0.00-1.80-18;
- не проведено періодичний технічний огляд водогрійних котлів КОЛБІ 550 (заводські номери: 2169-1600, 2233-1670), що є порушенням пункту 22, глави 1, розділу VIII «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» НПАОП 0.00-1.81-18;
- призначено наказом відповідального працівника за справний стан і безпечну експлуатацію котлів, який не пройшов навчання та перевірку знань з охорони праці у встановленому порядку та не пройшли навчання оператори котлів, що є порушенням пункту 1, глави 1, розділу VII «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» НПАОП 0.00- 1.81-18;
- відсутні журнали нагляду (паспорти) водогрійних котлів КОЛБІ 550 (заводські номери: 2169-1600, 2233-1670), що є порушенням пункту 1, розділу IV НПАОП 0.00-1.81-18;
- відсутні дозволи на експлуатацію водогрійних котлів КОЛБІ 550 (заводські номери: 2169-1600, 2233-1670), що є порушенням Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;
- не проведено експертне обстеження вантажного ліфта (реєстраційний номер Л-3787) після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням пункту 9.6.1 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- не проведено навчання відповідального за організацію експлуатації ліфтів та ліфтерів, що є порушенням пункту 9.7.1, пункту 9.7.2 НПАОП 0,00- 1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів».
На підставі висновків акта перевірки від 28.12.2018 №13/01/087/1297 складено припис від 28.12.2018 №13/01/087/1297-1024.
На виконання вимог припису ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» вживались заходи щодо усунення виявлених порушень, а саме наказами № Но216-1216 від 13.12.2018 та № Но215-1216 від 13.12.2018 зупинено роботу та виведено з експлуатації автокран КС 3575 А (реєстраційні номери: Л-6000, Л-5642, Л-5272) та автопідйомник гідравлічний АГП-22 (реєстраційний номер Л-32).
Підставою звернення до суду з позовом є порушення ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» у сфері охорони праці та промислової безпеки щодо обладнання та устаткування, експлуатацію яких позивач просить зупинити, оскільки експлуатація такого обладнання, без усунення порушень, становить загрозу життю та здоров`ю працівників.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Статтею 1 Закону № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини першої та четвертої статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення №96), Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пунктом 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення №96 управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Ураховуючи вказану норму, твердження відповідача про виведення з експлуатації ти припинення експлуатації частини обладнання шляхом видання наказів: від 13.12.2018 № Но216-1216; від 13.12.2018 № Но215-1216; від 28.12.2018 № Но-84-1-1018/1; від 09.01.2019 № 2 судом до уваги не беруться, оскільки таке зупинення можливе виключно за рішенням суду та не може бути врегульовано наказом по підприємству.
Доводи відповідача щодо усунення в ході судового розгляду визначених актом перевірки від 28.12.2018 №13/01/087/1297 більшості порушень підтверджуються матеріалами справи і не заперечуються позивачем, однак не спростовують наявності порушень щодо експлуатації автомобільних кранів КС-3575 А (реєстраційні номери: Л-6000, Л-5642, Л-5272); автомобільного гідравлічного підйомника АГП-22 (реєстраційний номер Л -32); водогрійних котлів КОЛВІ 550 (заводські номери: 2169-1600, 2233-1670); вантажного ліфта (реєстраційний номер Л -3787) за адресою: м. Львів, вул. Золота, 42 на ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз».
Судом встановлено, що саме порушення щодо обладнання та устаткування, експлуатацію яких позивач просить зупинити, стали підставою звернення до суду з даним позовом, оскільки експлуатація такого обладнання, без усунення порушень, становить загрозу життю та здоров`ю працівників.
Матеріалами справи підтверджується наявність порушення ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників щодо експлуатації обладнання та устаткування.
Стосовно вимоги позивача щодо звернення рішення до негайного виконання, то така не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Частиною першою статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено перелік судових рішень, які виконуються негайно. У вказаному переліку відсутнє рішення про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Необхідність негайного виконання вказаного рішення позивач жодним чином не обґрунтував.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ Держпраці у Львівській області в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації устаткування та обладнання є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення повністю. Однак суд не вбачає підстав для звернення судового рішення до негайного виконання.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов Головного управління Держпраці у Львівській області (пл. Міцкевича, 8, м.Львів, 79005, код ЄДРПОУ 39778297) до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» (вул. Золота, 42, м. Львів, 79039, код ЄДРПОУ 03349039) про застосування заходів реагування, - задовольнити повністю.
Застосувати до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» (вул. Золота, 42, м. Львів, 79039, код ЄДРПОУ 03349039) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації автомобільних кранів КС-3575 А (реєстраційні номери: Л-6000, Л-5642, Л-5272); автомобільного гідравлічного підйомника АГП-22 (реєстраційний номер Л -32); водогрійних котлів КОЛВІ 550 (заводські номери: 2169-1600, 2233-1670); вантажний ліфт (реєстраційний номер Л-3787 ) за адресою: м. Львів, вул . Золота, 42 до усунення порушень у сфері охорони праці та промислової безпеки, вказаних у позовній заяві.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 15 серпня 2019 року.
Суддя О.П. Хома