
Справа № 420/5496/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсій, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року - 50 відсотків підвищення;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати позивачу пенсію з 01.01.2018 року, з розрахунку 100% від підвищення: 1421,96 грн., що у підсумку пенсії (з надбавками) складає: 3817,76 грн. з послідуючим її перерахунком у відповідності до діючого законодавства та сплатити заборгованість, що виникла у зв`язку з перерахуванням пенсії, на час ухвалення постанови судом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після звільнення з лав Збройних Сил він отримує пенсію у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір пенсії розрахований відповідно до п. а ст. 13 Закону № 262-ХІІ. Позивач зазначає, що розмір пенсії, встановлений законодавством - це розмір, встановлений ст. 13 Закону № 262-ХІІ. Постановою КМУ № 103 визнано право на перерахунок військовослужбовців у розмірі виходячи з підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Таким чином, КМУ має право на умовах, у порядку та розмірах на перерахунок пенсії, але зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби здійснюється виключно шляхом внесення змін до ЗУ № 2262-ХІІ. Разом з тим, головне управління розрахувало пенсію з січня 2018 року змінивши умови і норми пенсійного забезпечення, чим порушено ст. 1-1 Закону № 2262-ХІІ.
Ухвалою суду від 13.11.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 05.12.2018 року.
29.11.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення. Представник відповідача вказує, що відповідно до п.2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 р. у такому розмірі: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Головне управління є органом виконавчої влади, який має право діяти лише у межах передбачених діючим законодавством, тому при перерахунку пенсії позивачу управління керувалось виключно чинним законодавством України, а тому підстави для визнання протиправними дій відсутні.
Ухвалою суду від 05.12.2018 року зупинено провадження у справі № 420/5496/18 до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18.
Ухвалою суду від 31.07.2019 року судом поновлено провадження у справі № 420/5496/18.
Ухвалою суду від 31.07.2019 року суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.
У судове засідання позивач не з`явився, 13.08.2019 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
У судове засідання представник відповідача не з`явився, 13.08.2019 року засобами електронного зв`язку від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
ОСОБА_1 , у відповідності до посвідчення серії НОМЕР_1 є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з повідомленням, яке направлено ПФУ на адресу позивача, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, як звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перераховано пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 року, виданої уповноваженим органом «міністерство оборони», яке становить 6829,50 грн., в тому числі: оклад за посадою 3440,00 грн., оклад за спеціальним званням 1270,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 2119,50 грн., в розмірах, визначених постановою КМУ від 30.07.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами). Позивача повідомлено, що розмір перерахованої з 01 січня 2018 року пенсії складає 3106,78 грн. (з урахуванням 50% суми підвищення відповідно до постанови № 103, що становить 710,98 грн.). Виплата суми підвищення пенсії у 2019 та 2020 роках проводитиметься: у період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків (1066,46 грн.); у період з 01 січня 2020 року - 100 відсотків (1421,95 грн.).
Положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено дві окремі, самостійні і незалежні одна від одної процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: за ст. 43 Закону у випадку призначення пенсії вперше та за ст. 63 Закону у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій..
У відповідності до ч. 4 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 13.02.2008 року № 45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. п. 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд`єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2018 р. проводиться:
особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, якою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" ( п. 1).
Згідно з п. 2 Постанови КМУ №103, передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Суд встановив, що пенсія ОСОБА_1 була перерахована ГУ ПФУ в Одеській області у відповідності до вимог Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, та з 01.01.2018 року пенсія позивача складає та виплачується у розмірі 3106,78 грн. (з урахуванням 50% суми підвищення відповідно до постанови № 103, що становить 710,98 грн.). При цьому, відповідач зазначив, що виплата суми підвищення пенсії у 2019 та 2020 роках проводитиметься: у період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків (1066,46 грн.); у період з 01 січня 2020 року - 100 відсотків (1421,95 грн.).
Тобто, судом встановлено, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача у відповідності до вимог законодавства, проте, сума, на яку збільшився розмір пенсії позивача внаслідок перерахунку, з 01.01.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області виплачується не у повному обсязі, а поетапно, з 01.01.2018 року - 50% від суми підвищення, а з 01.01.2019 року - 75 % від суми підвищення.
Вказані дії відповідачем вчинено на виконання вимог п. 2 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.
Суд не погоджується з доводами позивача з приводу того, що Головне управлінням розрахувавши пенсію з 01.01.2018 року змінило умови і норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, оскільки постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 прийнята на виконання ч. 4 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та визначає порядок вчинення перерахунку та виплати перерахованої пенсії.
ГУ ПФУ в Одеській області є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується нормами чинного законодавств України, у тому числі й підзаконними нормативно-правовими актами, до яких входять постанови КМУ, а тому підстави не застосовувати під час здійснення перерахунку положення постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, у відповідача, станом на час здійснення перерахунку пенсія ОСОБА_1 , були відсутні.
Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05 березня 2019 року.
При цьому, суд зазначає, що позивач звернувся до суду із вимогами про визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 року - 50 відсотків підвищення та зобов`язання відповідача перерахувати пенсію з 01.01.2018 року з розрахунку 100 відсотків підвищення пенсії, а тому, визнання нечинними з 05 березня 2019 року пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки визнання акта суб`єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням, а саме: з 05.03.2019 року.
Станом на дату здійснення ГУ ПФУ в Одеській області перерахунку пенсії ОСОБА_1 , пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 були чинними, а тому правомірно застосовані відповідачем.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсій, зобов`язання вчинити дії.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 14 серпня 2019 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.