Рішення № 83618126, 09.08.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2019
Номер справи
320/2055/19
Номер документу
83618126
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2019 року справа № 320/2055/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тарпік" про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тарпік", в якому просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5960 від 08.07.2014 виданого ТОВ "Тарпік".

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Товариства з обмеженою відповідальністю "Тарпік" порушило законодавство у сфері надрокористування та не усунуло порушення, які було встановлено актом перевірки від 11.10.2015 № 06-03/22/2015-43/п (111), що є підставами для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5960 від 08.07.2014.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі.

Відповідач правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України на подання відзиву на позов не скористався.

24.05.2019 від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

10.07.1019 в судове засідання сторони не з`явилися.

Згідно частини 3 статті 195 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на заявлене позивачем клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження та неявку представників відповідачів, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, суд вирішив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів у передбачені Кодексом адміністративного судочинства України строки.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.07.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Тапік» (далі - відповідач, надрокористувач) надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5960 від 08.07.2014. Як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про умови користування надрами №5960 від 08.07.2014, з метою видобування піску, придатного для виготовлення штукатурних розчинів для опоряджувального шару, для використання в якості компонента вяжучого щільних силікатних бетонів, для благоустрою, рекультивації і планування, строком дії 20 років.

Відповідно до п.5.3 розділу 5 Угоди 5960 Надрокористувача зобов`язано: проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт; дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов`язаних із користуванням надрами; використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; дотримуватись вимог, передбачених дозволом та цієї Угодою, тощо.

Позивачем встановлено, що відповідач взятих на себе зобов`язань не виконує та порушує норми законодавства у сфері надрокористування,

У зв`язку з цим, на підставі затвердженого Наказом №288 від 18.09.2015 Плану проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року, Наказом № 299 від 24.09.2015 Департаменту державного геологічного контролю доручено провести планові перевірки надрокористувачів у IV кварталі 2015 року, а зокрема Відповідача на предмет дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин.

Дотримуючись діючого на момент перевірки Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 14.12.2011 №1294, Держгеонадра проведено планову перевірку надрокористувача щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).

За результатими перевірки складено Акт перевірки №06-03/22/2015-43/п (111) від 11.10.2015 (далі - Акт перевірки) в якому зафіксовано ряд порушень умов надрокористування вчинених відповідачем, у зв`язку з чим складено припис №565-14/06 від 16 жовтня 2015 року, яким надрокористувачу надано строк до 16.11.2015 на усунення виявлених порушень, а саме:

1. Ст. 24 Кодексу України про надра (далі - КупН), пп.1 п.22 Порядку 615, а саме не виконується п.3 та п. 4 Програми Робіт: не складено Проект на розробку і рекультивацію родовища, Оцінку впливу на навколишнє середовище - ОВНС (термін виконання 3 кв. 2014 - 2 кв. 2015) та не отримано акт про надання гірничого відводу (термін виконання 2-3 кв. 2015р).

2. Не внесені зміни до спеціального дозволу №5960 в частині особливих умов (п.6) дозволу, а саме не приведено у відповідність вимоги Дозволу №5960 до вимог чинного законодавства (відмінено виконання абз. З п. 26 Порядку 615), чим порушено п. 17 Порядку 615.

3. Порушено ст.40 КУпН, у зв`язку з відсутністю у надрокористувача Акту про передачу розвідного родовища для промислового освоєння.

Враховуючи лист ТОВ «Тарпік» від 02.12.2015 №6, станом на 11.01.2016 надрокоритсувачем не було надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, що стало підставою для внесення Подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5960.

Тому, відповідно до п. 22 Порядку 615, у зв`язку з наявністю підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, враховуючи пропозиції Робочої групи Держгеонадр (протокол від 31.03.2016 №4-16) дію Спеціального дозволу №5960 зупинено Наказом №113 від 01.04.2016 (п.13 Додатку 2 до наказу №113) та надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення порушень.

Про вказане, відповідача повідомлено листом №5979/13/14-16 від 07.04.2016 та крім того, на виконання п. 25 Порядку 615, Наказ №113 із додатками опубліковано на офіційному сайті Держгеонадр на протязі 5 днів з моменту його прийняття.

Відповідач порушення не усунув.

Далі, Держгеонадра відповідно до Наказу №523 від 28.11.2017, Наказом №121 від 10.04.2018 було доручено Департаменту державного геологічного контролю (далі - Держгеоконтроль) провести планові перевірки надрокористувачів у травні 2018року, в тому числі відповідача.

На виконання чого, в період з 19.05.2018 по 21.05.2018 Центральним міжрегіональним відділом Держгеоконтролю проведено планову перевірку Відповідача, за результатами якої складено Акт перевірки №06-04/26/2018-09/п(52) дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) від 21.05.2018 у якому зафіксовані порушення вимог законодавства та Угоди №5960.

З огляду на вказане, керуючись ч.7 ст.7 Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, 21.05.2018 Держгеонадра складено Припис №272-14/06, та відповідачу надано строк до 22.06.2018 усунути виявлені порушення та надати матеріали, які підтверджують факт усунення порушень. Вказаний припис отримано директором ТОВ «Тарпік» 21.05.2018, про що свідчить його підпис на Приписі.

27.06.2018 Центральним міжрегіональним відділом Держгеоконтролю внесено Подання на зупинення дії спеціального дозволу №5960 на розгляд комісії з питань надрокористування, оскільки станом на 27.06.2018, враховуючи лист ТОВ «Тарпік» від 25.01.2016 (вх.№14/06-73 від 25.06.2018), надрокористувачем порушення так й не були усунуті у встановлені Держгеонадра строки, а саме:

1. У надрокористувача відсутній проект розробки родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку, чим порушено ст. 51 КУпН та п. 3 Програми робіт до Угоди про умови користування надрами № 5960. Надрокористувачем представлено Договір №9/2018 від 20.03.2018 укладений між ТОВ «Тарпік» та ТОВ МПВП «Гірник РЕМО ЛТД» щодо розробки Робочого проекту Таращанського родовища. Однак вказаний договір не взятий позивачем до уваги, оскільки згідно програми робіт відповідач зобов`язаний був скласти проект на розробку та рекультивацію родовища у період з 3 кв. 2014 року по 2 кв. 2015 року.

2. У надрокористувача відсутні документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, а отже порушено ст. 18 КУпН та п.5 програми робіт до Угоди 5960, відповідно до якого в період з 4кв. 2015 року по 1кв. 2016 року відповідач мав підготувати матеріали на отримання земельної ділянки, для потреб, пов`язаних з користуванням надрами в установленому порядку.

3. Відсутній акт про надання гірничого відводу, чим порушено ст.ст. 17, 24 КУпН та п.4 Програми робіт. Надрокористувачем надано Договір №9/2018 від 20.03.2018 укладений між ТОВ «Тарпік» та ТОВ МПВП «Гірник РЕМО ЛТД» щодо розробки Проекту гірничого відводу Таращанського родовища

4. Порушено п.6 та п.7 Програми робіт з видобування Таращанського родовища піску, а саме: у 2-3 кв. 2016 року не проведено підготовку родовища до розробки (проходка в`їзних, розрізних траншей та утворення площадок першочергової відробки; проходження гірничих виробок; буріння та облаштування свердловин) та у 2-3 кв. 2016 року не розпочато видобування піску.

5. У порушення ст.40 КУпН у надрокористувача відсутній Акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння. Наданий для ознайомлення ТОВ «Тарпік» акт прийому-передачі для промислового освоєння Таращанського родовища піску, не відповідає вимогам законодавства оскільки оформлений без представників органів державного геологічного контролю та органу державного гірничого нагляду.

6. Враховуючи, що надрокористувачем не розпочато видобування на Таращанському родовищі, чим порушено ст.ст. 14, 24 КУпН, а саме не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами - видобування піску, придатного для виготовлення штукатурних розчинів для опоряджувального шару, для використання в якості компонента вяжучого щільних силікатних бетонів, для благоустрою, рекультивації і планування.

7. Відповідач не виконує п.п.3 п.1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №5960, встановлений Держгірпромнаглядом України, чим порушено ст. 24 КУпН.

8. Відповідачем не виконано вимоги припису № 565-14/06 від 16.10.2015 у встановлені Держгеонадра строки, оскільки виявлені при перевірці у 2015 році порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, так й не усунуті відповідачем, як було встановлено при перевірці у 2018 році, чим порушено ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Оскільки надрокористувач порушив умови надрокористування встановлені дозволом, угодою та діючим законодавством та так й не надав документи підтверджуючи про усунення порушень надрокористування. керуючись пп.1 та пп.4 п.22 Порядку № 615, Наказом Держгеонадра №266 від 02.08.2018, зокрема були внесені часткові зміни до п. 13 додатка 2 наказу Держгеонадр від 01.04.2016 №113, а саме доповнено перелік порушень та підстав для зупинення дії спеціального дозволу №5960 (додаток 4 до наказу №266), та надрокористувачу надано 30 днів на усунення порушень.

Так, п. 22 Порядку 615 встановлено, що дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо зокрема у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Про вказане відповідача повідомлено листом №16008/03/14-18 від 14 серпня 2018 року, який отримано адресатом 20.09.2018.

Оскільки, станом на 14.12.2018 порушення вимог законодавства у сфері надрокористування відповідачем в повному обсязі не усунуті, на підставі п. 23 Порядку №615 Центральним міжрегіональним відділом Держгеоконтролю внесено на розгляд комісії з питань надрокористування питання щодо анулювання спеціального дозволу №5960.

Враховуючи, що відповідач порушив законодавство у сфері надрокористування та не усунув порушення, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Статтею 13 Конвенції передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.

Відповідно до положень статей 13, 14, 15 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у постійне або тимчасове користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку.

Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право:

1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції;

2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу;

3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини;

4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами;

5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов`язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід (у разі його необхідності) або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції. Будь-яка діяльність, пов`язана з користуванням надрами в межах гірничого відводу, може здійснюватися тільки за згодою користувача надр (інвестора), якому він наданий. Така згода або відмова в її наданні має бути надана протягом двадцяти календарних днів після отримання відповідного письмового запиту. У разі ненадання жодної відповіді протягом зазначеного часу така згода вважається наданою.

Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (далі - Положення № 1174).

Відповідно до пунктів 9, 10 Положення Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Відповідно до підпункту 12 пункту 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Процедура видачі спеціального дозволу на користування ділянкою, надр передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.2011 № 615 (далі - Порядок №615).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 615 невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають:

- вимоги до ефективності робіт;

- сучасні технології видобування та переробки корисних копалин;

- порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;

- види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр;

- підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням надр.

З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого визначається Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (далі - Порядок № 1294) а також Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Пунктом 5 Порядку № 1294 визначено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів, тобто користувачів надр, визначених статтею 13 Кодексу України про надра, яким відповідно до статті 16 надано спеціальні дозволи на користування надрами.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 1294 інформування надрокористувача про планову перевірку здійснюється не пізніше ніж за 10 днів до дати її проведення шляхом надсилання в установленому порядку повідомлення за формою, затвердженою Держгеонадра України.

Повідомлення підписується керівником або заступником керівника Держгеонадра України.

Відповідно до пункту 16 Порядку 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акту перевірки протягом п`яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.

Пунктом 22 Порядку № 615 передбачено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі:

- Порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

- Виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоровю працівників або населення;

- Проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування;

- Наявності заборгованості з плати за користування надрами;

- Порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища;

- Проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом;

- Відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону;

- Не виконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Вимоги цієї статті не застосовуються до користувачів надр за угодою про розподіл продукції. У цьому разі право користування надрами може бути припинено, обмежено чи тимчасово заборонено (зупинено) лише у разі:

1) припинення (в тому числі дострокового) дії угоди про розподіл продукції, що здійснюється на умовах і в порядку, передбачених такою угодою;

2) виникнення безпосередньої загрози життю та здоров`ю людей або довкіллю.

Особливості і умови обмеження або припинення чи тимчасової заборони (зупинення) користування надрами відповідно до угоди про розподіл продукції визначаються Законом України "Про угоди про розподіл продукції".

Щодо порушень встановлених позивачем під час перевірки, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 51 КУпН, розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр. Правша технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.

Відповідно до абз. 1 ст. 18 КУпН надання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Частиною 4 ст. 66 ЗК України встановлено, що надання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим відповідним робочим проектом землеустрою на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки.

Але, як було встановлено при проведенні планової перевірки надрокористувача, останній так й не отримав земельну ділянку для потреб, пов`язаних із користуванням надрами.

Згідно з ст. 17 КУпН, гірничим відводом є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин та цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється.

Порядок надання гірничих відводів встановлюється Кабінетом Міністрів України, а саме Положенням про порядок надання гірничих відводів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року №59.

Не потребують гірничого відводу користувачі нафтогазоносними надрами, які отримали спеціальний дозвіл на користування такими надрами.

Статтею 24 Гірничого закону України встановлено, що гірниче підприємство при проведенні гірничих робіт повинно мати: спеціальний дозвіл на користування надрами; акт про надання гірничого відводу (крім користувачів нафтогазоносними надрами); технічний проект, затверджений і погоджений у встановленому порядку; геолого-маркшейдерську, технічну та обліково-контрольну документацію (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми). Вся технічна документація повинна вестися відповідно до вимог правил безпеки, правил технічної екстуатації, єдиних правил безпеки при підривних роботах та інших нормативно-правових актів.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст.24 КУпН, надрокористувачі зобов`язані виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

При цьому згідно п. 10 Порядку 615, невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов 'язаної з використанням ділянки надр.

Як вже зазначалось, 08.07.2014 з надрокористувачем укладено угоду №5960 про умови користування надрами з метою видобування Таращанського родовища піску.

Згідно з пп. 12.1 Угоди 5960, невід`ємною частиною цієї угоди є зокрема Додаток 2 - Програма робіт з видобування Таращанського родовища піску. Програма робіт є обов 'язковою для виконання надрокористувачем у визначені строки.

Але, як вищевказано надрокористувачем не виконуються пункти 3-7 Програма робіт.

При цьому, згідно п. 6.1 Угоди 5960, контроль за виконанням умов користування надрами відповідно до діючого законодавства та положень цієї угоди (додатком 2 якої є програма робіт), здійснюється незалежно кожною стороною.

Судом встановлено, що п.6.4 Угоди 5960, надрокористувача попереджено, що Держгеонадра у разі виявлення порушень умов користування надрами, має право зупинити дію Дозволу 5960, та припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу 5960 у випадках передбачених п.23 Порядку 615 або у випадках передбачених законом.

А отже, якщо надрокористувач вбачав, що він не зможе виконати програму робіт. він мав змогу внести зміни до дозволу 5960 керуючись Порядком 615 та Угодою про умови користування надрами.

Так, відповідно до п.3.2. та п.3.3. Угоди 5960 програма робіт в цілому або окремі її показники, у разі потреби можуть уточнюватися або змінюватися. В свою чергу відповідач, знав про порушення ним умов надрокористування, та до яких наслідків вказане може призвести, але із заявою про внесення змін до програми робіт та угоди про користування надрами не звертався.

Також, судом встановлено, що утримання родовища надр відповідачем, який так і не розпочав видобуток надр, що суперечить інтересам держави та територіальній громаді області, які не отримують очікуваний прибуток до бюджету від пов`язаної із використанням надр діяльності.

Щодо відсутності у відповідача Акту про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння, суд зазначає наступне.

Наданий для ознайомлення ТОВ «Тарпік» акт прийому-передачі для промислового освоєння Таращанського родовища піску, не відповідає вимогам законодавства оскільки оформлений без представників органів державного геологічного контролю та органу державного гірничого нагляду.

Відповідно до ст. 40 КУпН розвідані родовища корисних копалин, у тому числі техногенні, або їх ділянки, запаси корисних копалин яких оцінено, включаються до Державного фонду родовищ корисних копалин і передаються для промислового освоєння в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

При цьому, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.1993 №150, з метою вдосконалення механізму державного управління мінерально-сировинним комплексом, розвитку мінерально-сировинної бази, її раціонального використання та охорони, визначення об`єктів видобутку основних видів корисних копалин, створено Державний фонд родовищ корисних копалин України і покладено на Державну службу геології та надр функції щодо його формування та проведення узагальнення відомостей, що в ньому містяться.

В свою чергу, Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.1995 №114 затверджено Порядок передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння, який визначає умови передачі для промислового освоєння розвіданих родовищ копалин, у тому числі техногенних, або їх ділянок, запаси корисних копалин яких оцінені та визнані підготовленими до промислового освоєння Державною комісією по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ) і які включені до державного фонду родовищ корисних копалин.

Пунктом 4 вказаного Порядку №114 встановлено, що для передачі родовища корисних копалин у промислове освоєння спільним наказом підприємства, яке проводило геологорозвідувальні роботи, та підприємства, яке приймає родовище в промислове освоєння, утворюється міжвідомча комісія.

До складу міжвідомчої комісії включаються представники підприємства, яке проводило геологорозвідувальні роботи, підприємства, яке приймає родовище, та представники органів державного геологічного контролю і державного гірничого нагляду (за згодою).

Головою міжвідомчої комісії призначається представник підприємства, яке приймає родовище.

Згідно з п.п. 6-8 Порядку 114 передача родовищ корисних копалин, у тому числі техногенних, або їх ділянок оформлюється актом, який підписується головою та всіма членами міжвідомчої комісії. Акт міжвідомчої комісії є підставою для віднесення запасів корисних копалин розвіданого родовища у державному фонді родовищ корисних копалин на баланс підприємства, яке прийнято родовище для промислового освоєння. Контроль за дотриманням вимог цього Порядку, правильністю та своєчасністю передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння здійснюють у межах своєї компетенції Держгеонадра та її органи на місцях.

Щодо не видобування піску відповідачем на Таращанському родовищі, суд зазначає наступне.

Статтею 14 КУпН встановлено, що надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об`єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам`ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.);виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.

При цьому, відповідно до п.1 ч.2 ст. 24 КУпН користувачі надр зокрема зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано.

Таким чином, враховуючи, що відповідач порушив вимоги законодавства у сфері надрокористування, а зокрема ст.ст.18, 24, 51 КУпН, ст.ст. 19, 24 Гірничого закону України, що стало причиною зупинення дії Спеціального дозволу №5960, у Держгеонадра існують всі підстави для припинення права користування надрами відповідачем шляхом анулювання дії спеціального дозволу №5960, на підставі ст.26 КУпН.

Крім того, жодних дій, направлених на усунення вимог припису, відповідачем вчинено не було.

Суд наголошує, що Держгеонадрами України вжито усіх необхідних заходів для повідомлення відповідача щодо усунення ним вказаних порушень, однак, на момент подання адміністративного позову до Держгеонадр від відповідача ніяких листів чи інформації про усунення порушень не надходило.

Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, суд висновує, що наявні підстави для анулювання дозволу №5960 від 08.07.2014 виданого ТОВ "Тарпік".

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги викладене, на думку суду, Державною службою геології та надр України доведено наявність правових підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5960 від 08.07.2014 виданого ТОВ "Тарпік", у зв`язку з порушенням останнім законодавства у сфері надрокористування та не усунення без поважних причин відповідних порушень у встановлені строки, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5960 від 08.07.2014 виданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Тарпік".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного судупротягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.