Рішення № 83599016, 08.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
480/1723/19
Номер документу
83599016
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2019 р. Справа № 480/1723/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Ю.В. Волкової,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй в призначенні пенсії з 10.04.2019 за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, яка виконувала норми обслуговування корів;

- скасувати рішення Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 17.04.2019 № 46 про відмову їй в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

- зобов`язати відповідача зарахувати їй до пільгового стажу період роботи дояркою протягом 19 років 1 місяця 12 днів в сільськогосподарських підприємствах Глухівського району Сумської області, а саме: в колгоспі "Рассвет" Глухівського району Сумської області з 01.08.1988 по травень 1992 року включно, в колективному сільськогосподарському підприємстві "Агрофірма "Рассвет" Глухівського району Сумської області з 01.01.1993 по 20.01.1996, в САПТЗТ "Рассвет" Глухівського району Сумської області з 21.01.1996 по 22.01.1999, в КСП "Рассвет" Глухівського району Сумської області з 23.01.1999 по 13.03.2000, в ТОВ "Рассвет" Глухівського району Сумської області з 13.03.2000 по 01.04.2008 включно, як працівника, який виконував встановлені норми обслуговування корів в сільськогосподарських підприємствах, правонаступником яких є ТОВ "Рассвет" Глухівського району Сумської області;

- зобов`язати відповідача призначити їй пенсію з 10.04.2019 за віком на пільгових умова за наявності стажу 23 роки 10 місяців 14 днів за професією "доярка" згідно з п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки на час звернення досягла 52 роки та мала пільговий стаж за професією "доярка" 23 роки 10 місяців 14 днів. Однак, листом від 17.04.2019 № 46 відповідач відмовив їй в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю на день звернення права на призначення пенсії даного виду. Вважає, що відповідач не врахував стаж роботи дояркою тривалістю 19 років 1 місяць 12 днів, що підтверджується матеріалами, які містяться в особовій справі позивачки. А тому оскаржуване рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є незаконним та необґрунтованим.

Ухвалою суду від 21.05.2019 вказаний позов було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позову у встановлений строк.

Ухвалою суду від 05.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 09.07.2019 замінено відповідача по справі - Глухівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

У судовому засіданні позивачка та її представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, у порушення вимог ст. 261 КАС України відзив на позовну заяву до суду не надав.

Суд, заслухавши пояснення позивачки та її представника, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що згідно з копією трудової книжки (а.с. 19) 06.03.1988 ОСОБА_1 була прийнята в члени колгоспу "Рассвет" Глухівського району Сумської області, який з 03.12.1992 перейменовано в КСП "Агрофірма "Рассвет" та внаслідок послідовної реорганізації перетворено у ТОВ "Рассвет".

Як вбачається з копії довідки ліквідатора ТОВ "Рассвет" від 11.05.2019 (а.с. 44), з 01.08.1988 ОСОБА_1 почала працювати дояркою на молочнотоварному комплексі колгоспу "Рассвет" та продовжувала працювати дояркою на ТОВ "Рассвет" до 31.05.1992 та з 01.01.1993 до 01.04.2008, тобто до звільнення з посади за згодою сторін.

10.04.2019 ОСОБА_1 подала заяву до Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки на час звернення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Листом від 17.04.2018 № 46 (а.с. 20) відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю права на призначення даного виду пенсії. В обґрунтування доводів відмови зазначив, що до пільгового стажу відповідач не зарахував період роботи позивачки дояркою в ТОВ "Рассвет" з серпня 1988 року по травень 1992 року та з січня 1993 року по березень 2008 року, оскільки інформація про виконання норм обслуговування, зазначена в довідці ТОВ "Рассвет" від 15.02.2019 № 24, не підтверджена первинними документами. Таким чином, загальний страховий стаж складає 27 років 7 місяців.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами 3-13 пункту 2 частини 2 цієї статті;

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на час звернення із заявою від 10.04.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах досягла віку, визначеного абзацом 7 п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV, а саме: 52 роки.

Згідно зі ст. 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 № 162, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці та соцполітики від 08.06.2001 № 259/34/5, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до вимог частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з матеріалами справи, на час звернення з заявою до відповідача позивачка мала достатній стаж (більше 20 років на роботах дояркою в колгоспі, який внаслідок послідовної реорганізації перетворено у ТОВ "Рассвет", та у ТОВ "Велетень") для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який підтверджений копіями трудової книжки (а.с. 19-20), довідки ліквідатора ТОВ "Рассвет" від 15.02.2019 № 20 (а.с. 23), довідки ліквідатора ТОВ "Рассвет" від 15.02.2019 за № 20 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (зворотна сторона а.с. 24), довідки ліквідатора ТОВ "Рассвет" від 18.03.2019 № 37 (а.с. 25), довідок від 18.03.2019 № 35 та № 36 про заробітну плату (зворотна сторона а.с. 26, а.с. 27), розрахунків у книзі обліку (а.с. 67-75), письмовими поясненнями ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які працювали разом з позивачкою у ТОВ "Рассвет" (а.с. 56-57, 76-77). Зазначене дає підстави стверджувати, що вона була безпосередньо зайнята в тваринництві з повним робочим днем та повним робочим тижнем.

Водночас, як слідує зі змісту оскаржуваної відмови, підставою для не зарахування відповідачем до пільгового стажу роботи позивачки період її роботи дояркою у ТОВ "Рассвет" слугувала відсутність підтвердження первинними документами факту виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, Кабінет Міністрів України не визначав порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до цього, нормою обслуговування належить вважати певну кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яку вона зобов`язана обслужити упродовж установленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. Відтак, ураховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні, не нижчому від технічно обґрунтованих норм. У свою чергу, до технічно обґрунтованих норм належать: типові міжгалузеві і галузеві (відомчі) норми обслуговування, затверджені в установленому порядку; норми обслуговування, встановлені на підставі типових міжгалузевих і галузевих (відомчих) нормативів часу на окремі роботи (операції) з урахуванням організаційно-технічних умов обслуговування великої рогатої худоби і свиней у цьому господарстві. Відповідно, саме адміністрація господарства подає до органу Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння) і про виконання встановлених норм обслуговування.

Разом з тим, не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтвердних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вищевказані роки на відповідних підприємствах, де працювала позивачка, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факт виконання позивачкою повний робочий день робіт за посадою доярки, у тому числі по догляду за тваринами, що перебували в її обслуговуванні.

Таким чином, суд вважає необґрунтованим рішення відповідача щодо не зарахування позивачці пільгового стажу за умови відсутності первинних документів виконання норм обслуговування тварин, оскільки всі вищенаведені обставини, на переконання суду, свідчать про наявність у позивачки права на пенсію згідно з п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, підтвердженням (доказом) того, що позивачка працювала повний робочий день дояркою в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства більше 20 років є запис в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки, що відповідають вимогам законодавства та не потребують інших способів доведення цього факту.

Позивачкою надані докази, які не спростовані відповідачем. про те, що вона має право на призначення пенсії з підстав, передбачених п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", однак, відповідач протиправно не врахував пільговий стаж за період роботи дояркою на протязі 19 років 1 місяця 12 днів, а саме: в колгоспі "Рассвет" Глухівського району Сумської області з 01 серпня 1988 року по травень 1992 року; в колективному сільськогосподарському підприємстві "Агрофірма "Рассвет" з 01 січня 1993 року по 20 січня 1996 року; в САПТЗТ "Рассвет" з 21 січня 1996 року по 22 січня 1999 року; в КСП "Рассвет" з 23 січня 1999 року по 13 березня 2000 року; в ТОВ "Рассвет" з 13 березня 2000 року по 01 квітня 2008 року.

Вказана позиція також узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 22.03.2018 по справі №208/235/17 (2-а/208/105/17) та постанові від 17.04.2018 по справі № 668/3386/15-а.

У свою чергу, Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, був прийнятий з метою створення юридичних механізмів підтвердження трудового стажу працівників з метою належної реалізації ними права на пенсійне забезпечення у разі відсутності трудової книжки або ж відповідних записів у ній.

Отже, підтвердженням (доказами) того, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день дояркою (оператором машинного доїння) у підприємстві сільського господарства більше 20 років і виконувала встановлені норми обслуговування, є записи в її трудовій книжці та у книгах обліку товариства, а також наявні у матеріалах справи довідки товариства, що відповідають вимогам законодавства.

Слід зауважити, що відсутність підтверджуючих документів про встановлення норм і виробітку показників по обслуговуванню корів оператором машинного доїння не може свідчити про їх невиконання позивачкою.

Крім того, в судовому засіданні допитані судом свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які підтвердили факт роботи позивачки на підприємстві у період роботи з серпня 1988 року по травень 1992 року та з січня 1993 року по березень 2008 року. Доказів зворотного відповідач не надав.

Отже, усі вищенаведені обставини, на переконання суду, свідчать про наявність у ОСОБА_1 необхідного стажу, що дає право на пенсію згідно зі ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Також, слід зазначити, що відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу;

2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати дії Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії з 10 квітня 2019 року за віком на пільгових умовах.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 46 від 17 квітня 2019 року Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до пільгового стажу період роботи дояркою на протязі 19 років 1 місяця 12 днів, а саме: в колгоспі "Рассвет" Глухівського району Сумської області з 01 серпня 1988 року по травень 1992 року; в колективному сільськогосподарському підприємстві "Агрофірма "Рассвет" з 01 січня 1993 року по 20 січня 1996 року; в САПТЗТ "Рассвет" з 21 січня 1996 року по 22 січня 1999 року; в КСП "Рассвет" з 23 січня 1999 року по 13 березня 2000 року; в ТОВ "Рассвет" з 13 березня 2000 року по 01 квітня 2008 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) призначити пенсію за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) на пільгових умовах за наявний стаж роботи дояркою 23 роки 10 місяців 14 днів.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 13.08.2019.

Суддя М.М. Шаповал