Рішення № 83599008, 06.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
480/2415/19
Номер документу
83599008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2019 р. Справа № 480/2415/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2415/19 за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Державного навчального закладу "Охтирський центр професійно-технічної освіти" про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області звернулось до суду з позовною заявою до Державного навчального закладу "Охтирський центр професійно-технічної освіти", в якій просить суд:

- застосувати захід реагування до Державного навчального закладу "Охтирський центр професійно-технічної освіти", який зареєстрований за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Незалежності, 17 у вигляді часткового зупинення роботи закладу, а саме повного зупинення експлуатації будівлі гуртожитку відокремленого навчального підрозділу м. Тростянець Державного навчального закладу "Охтирський центр професійно-технічної освіти" за адресою: Сумська область, м. Тростянець, вул. Сосновий бір, 6 до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 15-31 Акту №60 від 21.06.2019.

Позовні вимоги мотивував тим, що перевіркою будівель та приміщень відповідача були виявлені численні порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері пожежної та техногенної безпеки, що у свою чергу, є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки, передбачених ч.2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України.

Ухвалою суду від 04.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №818/2415/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін з 06.08.2019.

Відповідач, у встановленому законом порядку та протягом строку, встановленому в ухвалі про відкриття провадження, відзиву на позов не подав.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Державний навчальний заклад "Охтирський центр професійно-технічної освіти" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.28).

На підставі наказу Тростянецького районного сектору Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 14.05.2019 №6 (а.с.15), виданого на виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», було складено повідомлення про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) від 05.06.2019 №200 у період з 18.06.2019 по 21.06.2019 (а.с.16), яке вручено особисто під розписку завідувачу відділення Відокремленого навчального підрозділу м. Тростянець ДНЗ "Охтирський центр ПТО" ОСОБА_1 06.06.2019 (а.с.16 зворот).

Державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки Тростянецького району капітаном служби цивільного захисту Скринником Євгеном Валерійовичем згідно виданого посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 18.06.2019 №65 (а.с.17) у період з 18.06.2019 по 21.06.2019 проведено планову перевірку Відокремленого навчального підрозділу м. Тростянець ДНЗ "Охтирський центр ПТО" щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. В ході перевірки, результати якої зафіксовані в акті №60 від 21.06.2019 (а.с.18-27), зокрема будівлі гуртожитку виявлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які фактично створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:

- приміщення не обладнані системами протипожежного захисту, чим порушено вимоги п. 1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 (далі - Правила №1417) та ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (табл.А1 додатка А) (порушення викладено у п.15 опису виявлених порушень акта перевірки);

- пожежні кран-комплекти не відремонтовані та не укомплектовані пожежними рукавами та стволами, чим порушено вимоги пункту пп.2.2 п. 2 розділу V Правил №1417 (порушення викладено у п.16 опису виявлених порушень акта перевірки);

- пожежні рукава не проходять перевірку шляхом розгортання та згортання не рідше 1 разу на 6 місяців, чим порушено вимоги пункту пп.2.2 п. 2 розділу V Правил №1417 (порушення викладено у п.17 опису виявлених порушень акта перевірки);

- пожежні крани-комплекти не підлягають технічному обслуговуванню перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією у відповідному журналі не рідше 1 разу на рік, чим порушено вимоги пункту пп.2.2 п. 2 розділу V Правил №1417 (порушення викладено у п.18 опису виявлених порушень акта перевірки);

- вікна сходових кліток не обладнані пристроями для їх відчинення з рівня сходових площадок, чим порушено вимоги пункту п. 7.3.26 Правил №1417, ДБН В.1.1-7:2016 (порушення викладено у п.19 опису виявлених порушень акта перевірки);

- дерев`яні елементи горищного покриття не оброблені засобами вогнезахисту, чим порушено вимоги пункту п. 2.5 розділу ІІІ Правил №1417 (порушення викладено у п.20 опису виявлених порушень акта перевірки);

- в житлових кімнатах відсутні плани евакуації з відповідного поверху із зазначенням даної кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежегасіння, а також необхідний пояснювальний текст і пам`ятка про дії на випадок виникнення пожежі, чим порушено вимоги пункту пп.5.1 п.5 розділу VI Правил №1417 (порушення викладено у п.21 опису виявлених порушень акта перевірки);

- приміщення не забезпечені вогнегасниками згідно норм належності, чим порушено вимоги пункту п. 3.6 розділу V Правил №1417 (порушення викладено у п.22 опису виявлених порушень акта перевірки);

- будівля не захищена від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, чим порушено вимоги пункту п. 1.21 розділу ІV Правил №1417 (порушення викладено у п.23 опису виявлених порушень акта перевірки);

- допускається експлуатація електророзеток та вимикачів на горючих основах без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 м. в коридорах 1-го та 2-го поверху, чим порушено вимоги пункту п. 1.17 розділу ІV Правил №1417 (порушення викладено у п.24 опису виявлених порушень акта перевірки);

- допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж в побутових приміщеннях та кімнатах, чим порушено вимоги пункту п. 1.6 розділу ІV Правил №1417 (порушення викладено у п.25 опису виявлених порушень акта перевірки);

- евакуаційні виходи не позначені світловими покажчика "Вихід", чим порушено вимоги пункту п. 2.32 розділу ІІІ Правил №1417 (порушення викладено у п.26 опису виявлених порушень акта перевірки);

- коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, чим порушено вимоги пункту п. 2.31 розділу ІІІ Правил №1417 (порушення викладено у п.27 опису виявлених порушень акта перевірки);

- електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснюючими записами із вказаним значенням номінального струму апарату захисту, чим порушено вимоги пункту п. 1.16 розділу ІV Правил №1417 (порушення викладено у п.28 опису виявлених порушень акта перевірки);

- допускається експлуатація пошкоджених розеток, чим порушено вимоги пункту п. 1.18 розділу ІV Правил №1417 (порушення викладено у п.29 опису виявлених порушень акта перевірки);

- побутові приміщення та коридори не своєчасно очищаються від горючого сміття та відходів виробництва, чим порушено вимоги пункту п. 2.1 розділу ІІ Правил №1417 (порушення викладено у п.30 опису виявлених порушень акта перевірки);

- з`єднання відгалуження та окінцювання жил проводів та кабелів виконано не за допомогою опресування. зварювання, паяння або затискачів, чим порушено вимоги пункту п. 1.6 розділу ІV Правил №1417 (порушення викладено у п.31 опису виявлених порушень акта перевірки).

Завідувач відділення відокремленого навчального підрозділу м. Тростянець ДНЗ "Охтирський центр професійно-технічної освіти" О.В. Возняк був присутнім при проведенні перевірки та отримав копію вищевказаного акту, про що зроблено відповідний запис (а.с.27). В розділі «Пояснення, зауваження або запереченнях щодо проведеного заходу» в акті перевірки завідувачем відповідача зроблено запис про те, що зауваження, заперечення та пояснення відсутні (а.с.26 зворот).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI (далі - Кодекс цивільного захисту України).

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Позивач, відповідно до вказаних норм, а також Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 №33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» є територіальним органом виконавчої влади уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сфері, зокрема, техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до п.п. 11, 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом. (ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України).

Згідно ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, серед іншого, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України).

Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог, зокрема, пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації роботи підприємств, об`єктів.

При цьому, наказом Міністерства внутрішніх справ України 30.12.2014 за №1417 були затверджені Правила пожежної безпеки України, які встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (п.1 Розділу І). Ці Правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (п.2 Розділу І). Центральні органи виконавчої влади з урахуванням специфічних умов та особливостей щодо забезпечення пожежної безпеки об`єктів, віднесених до їх сфери управління, за необхідності видають галузеві правила пожежної безпеки, які не повинні суперечити цим Правилам та знижувати їх вимоги (п.3 Розділу 1).

Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки ряд порушень зазначених Правил №1417, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері пожежної безпеки.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не надсилав, доказів усунення виявлених порушень суду не надав.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 розділу I Правил 1417).

Згідно з ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (40016, м. Суми, вул. Сергія Табали (Сєвєра), 70, код ЄДРПОУ 38602403) до Державного навчального закладу "Охтирський центр професійно-технічної освіти" (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Незалежності, 17, код ЄДРПОУ 05537561) про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати захід реагування до Державного навчального закладу "Охтирський центр професійно-технічної освіти", який зареєстрований за адресою: Сумська область , м. Охтирка, вул. Незалежності, 17 у вигляді часткового зупинення роботи закладу, а саме повного зупинення експлуатації будівлі гуртожитку відокремленого навчального підрозділу м. Тростянець Державного навчального закладу "Охтирський центр професійно-технічної освіти" за адресою: Сумська область, м. Тростянець, вул. Сосновий бір, 6 до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 15-31 Акту №60 від 21.06.2019

Встановити спосіб виконання судового рішення - опечатування, опломбування, знеструмлення.

Покласти обов`язок щодо забезпечення виконання рішення суду на Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складено 12.08.2019.

Суддя С.В. Воловик